Bizi Takip Edin

RUSYA

Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya biriminin Rus Expobank’a satılmasına onay verdi

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin Rusya’daki işinin özel sermayeli Expobank’a satılmasına onay vererek ve bankanın aylar süren müzakerelerin ardından Rusya pazarından çıkmasının önünü açtı.

HSBC, Haziran 2022’de HSBC Bank (RR) LLC adlı birimin yüzde 100 hissesini Expobank’a satmayı kabul ettiğini açıklamıştı. Moskova, o tarihten bu yana yabancı varlık satışları üzerindeki kısıtlamaları giderek sıkılaştırdı ve bankaların anlaşmalarda Putin’in onayını alması gerekiyor.

Putin’in imzaladığı kararname, küresel faaliyetleri Çin ve ABD’yi de kapsayan HSBC’nin, çarşamba günü yatırımcılara 2023 yılı kazançlarını sunmasından hemen önce Rusya’dan tamamen çıkma ihtimalini artırdı.

HSBC, geçen yıl Rusya’daki faaliyetini durdurması nedeniyle 300 milyon dolar zarara uğradığını bildirmişti. Ayrıca Moskova, yabancı varlık satışlarında en az yüzde 50 indirim talep ediyor ve Batılı bankalar bağlarını tamamen koparmakta özellikle zorlanıyor.

Pazartesi günkü kararda, Expobank’ın HSBC Europe BV’ye ait olan birimin yüzde 100’ünü satın almasına izin verildiği belirtildi.

Kararda Putin tarafından 5 Ağustos 2022’de imzalanan ve Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ‘hasım’ ülkelerden gelen yatırımcıların önemli enerji projeleri ve bankalarda hisse satmasını yasaklayan kararnameye atıfta bulunuldu.

Söz konusu kararname Putin’e bazı durumlarda anlaşmaların devam edebilmesi için özel muafiyetler tanıma yetkisi veriyordu.

HSBC, eylül ayında yaptığı açıklamada, yaptırımların Rusya ve Belarus’ta faaliyet göstermeyi ‘giderek zorlaştırması’ nedeniyle ticari müşterilerinin bu ülkelere ve bu ülkelerden yapacakları ticari ödemeleri durduracağını açıklamıştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda Reuters ajansına açıklama yapan HSBC, Rusya biriminin 50 milyar doları aşan grup geliri içinde yaklaşık 15 milyon dolar geliri olduğu bilgisini vermişti.

HSBC’nin eski finans şefi Ewen Stevenson, Ukrayna’daki çatışmanın arifesinde bu birimin yaklaşık 200 kişiyi istihdam ettiğini kaydetmişti.

Expobank, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili olarak aralık ayında ABD tarafından yaptırıma tabi tutuldu.

Rus bankaları yaptırımlara rağmen kâr rekoru kırdı

RUSYA

Zaharova: Batı, Zaporojye santrali üzerinden nükleer şantaj yapıyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı ülkelerin Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü Kiev’e devretmesi halinde bombardımanın duracağını söyleyerek Moskova’ya şantajda bulunduğunu belirtti.

TASS ajansının haberine göre Zaharova, dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın en büyük ikinci nükleer santrali olan Zaporojye’nin bombalanmasıyla ilgili olarak 17 Nisan’da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen brifinge dikkat çekti.

Zaharova, “Kelimenin tam anlamıyla kendilerini ve [Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir] Zelenskiy rejimini ele verdiler. Kendileri de farkına varmadan bunu bir ültimatom şeklinde ifade ettiler. Doğrudan alıntı: ‘Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü teslim edin, o zaman bombardıman duracaktır.’ Bence bu olan biteni çok iyi anlatıyor,” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ayrıca Batılı ülkelerin söz konusu açıklamayla ‘nükleer şantaj’ yaptıklarını teyit etmiş olduklarına vurgu yaptı.

Zaharova, Moskova’nın Kiev’in işlediği suçlara sessiz kalınmasını ve bunların meşturulaştırılmaya çalışılmasını suç ortalığı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Zaporojye santrali, 2022 yılının şubat ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde. Santral, son haftalarda bir dizi saldırıya maruz kaldı.

7 Nisan’da insansız hava araçları (İHA) 6 numaralı güç ünitesine, eğitim merkezine, kantine ve mal kabul bölümüne saldırdı ve üç santral görevlisi yaralandı.

Politico: Ukrayna yenilgiye doğru gidiyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’da yolsuzluktan hüküm giyenlerin sayısı artıyor

Yayınlanma

İzvestiya gazetesi tarafından analiz edilen Yüksek Mahkeme verilerine göre, Rusya’da rüşvet suçuyla hüküm giyenlerin sayısı bir yıl içinde yaklaşık yüzde 14 oranında arttı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, yolsuzluk davalarının sayısındaki artışın yalnızca rüşvetçilerin yargılanmasına yönelik eğilimin artmasından değil, aynı zamanda gergin iktisadi durum ve kolluk kuvvetlerinin kamu görevlilerine yönelik ilgisini artmasından da kaynaklandığını söyledi.

Rusya Yüksek Mahkemesi yargı dairesinin istatistiklerini inceleyen gazete, 2023 yılında 1914 kişinin rüşvet almaktan mahkum edildiğini ve bu rakamın 2022 yılına göre yüzde 13,6 daha yüksek olduğunu aktardı.

Rüşvet suçundan hüküm giyenlerin sayısı yüzde 10 daha artarak 2 bin 363’e yükseldi. Aynı zamanda, yıl boyunca bu maddeler kapsamında sadece 27 kişi beraat etti.

Avukat Nikolay Yaşin, gazeteye verdiği demeçte “Rüşvet konusundaki ceza davalarının hacmindeki artış, Rusya’da yolsuzlukla mücadeledeki genel eğilimden ve sanıklarla aktif iş birliği anlaşmaları yapılmasından kaynaklanıyor,” dedi.

İstatistikler, 2023 yılında ufak çaplı rüşvetle ilgili madde kapsamında hüküm giyenlerin sayısının azaldığını gösteriyor, bu tür durumlarda rüşvet miktarı 10 bin rubleyi geçmiyor.

Bununla birlikte, Ceza Kanunu’nda özellikle büyük ölçekli rüşvetle ilgili maddelerde bir üst sınır bulunmuyor.

Mahkeme istatistiklerine göre, 2023 yılında mali suçlarda mahkumiyet sayısı da arttı, bir önceki yıla göre 1000 kişi daha fazla olmak üzere yaklaşık 12 bin kişi mahkum edildi.

Söz konusu mali suçlar arasında yasa dışı bankacılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve evrakta sahtecilik bulunuyor.

Bununla beraber avukat Eleonora Gafurova, rüşvet davalarında artış eğilimi olduğunu doğruladı.

Alınan tedbirlerin işe yaramadığını ifade eden Gafurova, “Devasa para cezaları ile cezalandırma sistemi etkisizdi ve bu cezaların karşılanamaz olduğu ispat edildi,” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Dünyada yeni bir salgın riski yüksek

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir salgının riskinin son derece yüksek olduğunu ve özellikle de Afrika’nın savunmasız durumda olduğunu belirtti.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Putin, 17 Nisan’da Rusya ile Afrika arasında bulaşıcı hastalıklarla mücadele konulu ilk uluslararası konferansının katılımcılarına gönderdiği mesajda, Moskova’nın kıta ülkeleriyle sağlık alanında aktif işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Putin’in mesajını Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova okudu.

Putin, “Afrika kıtası bu zorluklara karşı özellikle savunmasız ve nüfusu çeşitli enfeksiyonlardan korumak için tıbbi, bilimsel ve teknolojik kapasitenin hızlandırılmış gelişimine ihtiyaç duyuyor. Rusya da kendi adına, sağlık hizmetlerinin bu önemli alanında en aktif işbirliğine hazır,” dedi.

Devlet Başkanı, mesajında ayrıca 2023 yılında başlayan Afrika ülkelerine yönelik sıhhi ve epidemiyolojik refah alanında başlatılan yardım programını anımsattı.

Program, yüksek koruma düzeyine sahip 10 mobil laboratuvarın oluşturulması, Afrika’dan 350’den fazla uzmanın eğitilmesini ve bir dizi ortak çalışma yapılmasını öngörüyor.

Diğer yandan Putin, konferansın 2023’teki ikinci Rusya-Afrika zirvesinde ortaya konan girişimlerin bir devamı olarak düzenlendiğini vurguladı.

Putin’e göre etkinlik, onlarca ülkeden sağlık profesyonellerinin bulaşıcı hastalık salgınlarına müdahale konusundaki uzmanlık ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Rusya-Afrika Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Konferansı, Rospotrebnadzor ve Uganda Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Konferans 17-19 Nisan tarihlerinde ülkenin başkenti Kampala’da karma bir formatta gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English