Bizi Takip Edin

RUSYA

Putin dört savunma bakan yardımcısını görevden aldı

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dört savunma bakan yardımcısını (Nikolay Pankov, Ruslan Tsalikov, Tatyana Şevtsova ve Pavel Popov) görevden aldı. Kararname imzalandığı gün, yani 17 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girdi.

Tsalikov 2000 yılında Sivil Savunma, Acil Durumlar ve Doğal Afetler Bakan Yardımcısı oldu. O dönemde kurumun başında 1994-2012 yılları arasında bakanlık yapmış olan Sergey Şoygu bulunuyordu.

Tsalikov ve Şoygu, aynı yıl Acil Durumlar Bakanlığı’ndan ayrıldı ve Tsalikov, daha sonra savunma bakanı olarak Şoygu’nun yardımcısı oldu.

Üç yıl sonra Tsalikov, birinci savunma bakan yardımcılığına atandı. Tsalikov adli ve hukuki işlerden ve mali kontrolden sorumluydu. Ayrıca enformasyon politikaları ve kolluk kuvvetleriyle etkileşim konularını da koordine etti. Özellikle, mali kontrol ve denetim departmanına, enformasyon ve kitle iletişim departmanına ve Savunma Bakanlığı’nın hukuk departmanına nezaret etti.

Pankov, Putin’in 2005 yılında atadığı Devlet Sekreteri ve Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ana personel dairesi ile beden eğitimi ve spor departmanından sorumluydu. 2015’ten 2018’e kadar Tüm Rusya askeri-yurtsever halk hareketi Yunarmiya’dan sorumluydu.

Şevtsova 4 Ağustos 2010 tarihinde bakan yardımcısı olarak atandı. Rusya Silahlı Kuvvetlerine mali destek organizasyonuyla ilgili konulardan sorumlu olan Şevtsova, Savunma Bakanlığı’nın devlet savunma düzeninin mali destek, planlama, sosyal garantiler, iktisadi analiz ve tahmin ile mali izleme bölümlerinden sorumluydu.

Pankov ve Şevtsova, Şoygu’nun selefi Anatoliy Serdyukov’un görevden alınmasının ardından savunma bakan yardımcılığı görevini korumayı başardı.

Pavel Popov 2008-2013 yılları arasında Rusya’nın sivil savunma ve acil durumlardan sorumlu bakan yardımcısıydı ve Putin onu Kasım 2013’te savunma bakan yardımcısı olarak atadı. Popov, Savunma Bakanlığı’nın yenilikçi gelişim ana müdürlüğünden ve bilişim sistemleri departmanından sorumluydu.

Görevden alınan bakan yardımcılarının tamamı eski Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya bağlı olarak görev yapıyordu.

Şoygu, geçen ay Rusya’da yeni hükümetin kurulmasıyla Güvenlik Konseyi Başkanlığına atandı. Yerine Andrey Belousov atandı.

Dört savunma bakan yardımcısının görevden alınmasıyla birlikte Putin yeni yardımcılar atadı. Leonid Gornin, Tsalikov’un yerine savunma bakanının birinci yardımcısı olurken, Anna Tsivileva ve Pavel Fradkov da ataması yapılan isimler arasında yer aldı.

Anna Tsivileva, Rusya Enerji Bakanı Sergey Tsivileva’nın eşi. Nisan 2023’te, o dönemde kurulan ‘Anavatan Koruyucuları’, Ukrayna’daki askerlere yardım etmeye yönelik devlet fonunun başkanlığına atandı.

Pavel Fradkov ise Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü direktörü ve eski başbakan Mihail Fradkov’un en küçük oğlu.

Putin, ayrıca Savunma Bakanlığı’nda ikisi birinci bakan yardımcısı olmak üzere on yerine 12 bakan yardımcısı olmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı İvanov, rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındı

RUSYA

Putin, Güvenlik Konseyi üyeleriyle savunma sanayiinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlamayı görüştü

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma sanayi şirketlerinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlayacak ilave tedbirleri görüşmek üzere Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle operasyonel bir toplantı gerçekleştirdi.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Kremlin’in basın servisinden yapılan açıklamada, toplantıya Başbakan Mihail Mişustin, Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Anton Vayno, Güvenlik Konseyi Başkanı Sergey Şoygu, eski Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Savunma Bakanı Andrey Belousov, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ve Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov’un katıldığı belirtildi.

Toplantıya ayrıca Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, çevre koruma, ekoloji ve ulaştırmadan sorumlu özel devlet başkanlığı temsilcisi Sergey İvanov, Başsavcı İgor Krasnov, Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov ve Devlet Başkan Yardımcısı Aleksey Dyumin de katıldı.

Ukrayna’daki askeri müdahalenin başlamasından bu yana Rusya savunma sanayiinin üretim hızı artıyor.

Putin, 25 Mayıs’ta sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda, ülkenin savunma şirketlerinin çoğunun devlet savunma düzeninin görevlerini nitelikli ve zamanında yerine getirdiğini ve bazı kalemlerde planlananın ilerisinde olduğunu ifade etmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca silahlı kuvvetlerin modern yüksek teknolojili silah ve teçhizatla donatılmasının ritminin arttırılması çağrısında bulunmuş, insansız hava, havacılık ve kara sistemlerinin, yüksek hassasiyetli silahların ve karşı batarya sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol için çeşitli iletişim türlerinin önemini vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

FSB: Adige’de bir Ortodoks kilisesine yönelik terör saldırısı önlendi

Yayınlanma

Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Adige Cumhuriyeti’ne bağlı Maykop’ta bir Ortodoks kilisesine yönelik saldırının önlendiğini bildirdi. Açıklamada, saldırının ‘uluslararası teröristlerin Orta Asyalı bir destekçisi’ tarafından hazırlandığı belirtildi.

Terör eylemleriyle ilgili madde (Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 205. Maddesi) uyarınca bir ceza davası açıldı. Açıklamaya göre şahıs, Maykop’taki bir Ortodoks kilisesine saldırı hazırlığındaydı.

Saldırgan, din adamlarını ve korumaları öldürmeyi ve ardından binayı ateşe vermeyi planlıyordu.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre açıklamada, “Fail bulunmuş ve Uluslararası Terör Örgütlerinin yasaklı materyalleri, bayrakları, bir bıçak ve yangın çıkarıcı bir cihazın parçaları ele geçirilmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre söz konusu şahıs saldırıyı hazırlarken bölgede keşif yaptı ve saldırının bir planını çizdi. Ayrıca, birkaç el yapımı yangın çıkarıcı cihaz oluşturmak için gerekli bileşenleri de satın aldı.

Geçen ay Dağıstan’ın Mahaçkale ve Derbent kentlerinde peş peşe terör saldırıları meydana gelmişti. İki kilise, iki sinagog ve bir trafik polisi karakolu saldırıya uğramış, yirmi iki kişi hayatını kaybetmiş ve 40’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Rusya’da peçe yasağı tartışmaları: Kim, ne diyor?

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Gelecekte BRICS parlamentosunun kurulmasını göz ardı etmiyoruz

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Putin, gelecekte bir BRICS parlamentosunun oluşturulma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün St. Petersburg’da düzenlenen BRICS Parlamenter Forumu’nda konuştu.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Putin, “Evet, BRICS henüz kendi kurumsallaşmış parlamento yapısına sahip değil, ancak bu fikrin gelecekte kesinlikle hayata geçirileceğine inanıyorum,” ifadesini kullandı.

BRICS ülkelerinin ortak çalışmalarının birliğin yapıcı etkisini güçlendirebileceğini ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirebileceğini kaydeden Rusya lideri, “Birlikte ve uyumlu bir şekilde çalışarak ülkelerimizin ekonomik, yatırım, teknolojik ve beşeri potansiyelini en üst düzeye çıkarabileceğimize, BRICS’in küresel süreçler üzerindeki yapıcı etkisini güçlendirebileceğimize, içinde yaşadığımız dünyayı daha güvenli ve çok daha uyumlu hale getirebileceğimize inanıyorum,” diye konuştu.

Birliğin hem küresel Güney hem de küresel Doğu ülkelerinin çıkarlarını yansıttığını ve BRICS’in destekçilerinin sayısının sürekli arttığını belirten Putin, BRICS’in ilgili tüm ülkelerle diyaloğu güçlendirmeye açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı BRICS’in ülkeler arasındaki anlaşmalarda ulusal para birimlerinin payına büyük önem verdiğini de dile getirerek şöyle devam etti:

“Ulusal para birimlerinin ticaret ve yatırımdaki payının artırılmasının yanı sıra güvenli ve güvenilir finansal araçların ve karşılıklı mutabakat mekanizmalarının geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.”

Rusya’nın BRICS dönem başkanlığının amacının, birliğin tüm katılımcılarının gelişimi için elverişli koşullar yaratmak olduğunu vurgulayan Putin, “Rusya’nın mevcut birlik başkanlığının ana hedefi, tüm katılımcılarının ilerici gelişimi için en uygun koşulları yaratmaktır,” değerlendirmesini yaptı.

Diğer yandan Moskova’nın gerçek durumu yansıtan bir dünya düzeninin oluşturulmasının karmaşık ve sancılı bir süreç olduğunun farkında olduğunu ifade eden Putin, şunları kaydetti:

“Bu yıldan itibaren birliğimizdeki katılımcı sayısı 10’a yükseldi. Her ülkenin kendi kimliği, kadim kültürü ve gelenekleri vardır, kendi sosyo-ekonomik ve siyasi kalkınma modelini uygular. Ve Rusya, birliğin yeni üyelerinin, birliğin tüm çok disiplinli mekanizmalarına etkin bir şekilde entegre olmalarını sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir.”

Putin, Rusya’nın BRICS’teki çalışma temposunu artırmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Rus uzmanlar, Türkiye’nin olası BRICS üyeliğini nasıl değerlendiriyor?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English