Bizi Takip Edin

ASYA

Uzmanlar Harici’ye değerlendirdi: Pakistan iç savaşa sürüklenebilir

Yayınlanma

Polisin ülkenin eski Başbakanı İmran Han’ı terörle mücadele yasaları kapsamında suçlamasının ardından Pakistan siyasi bir parlama noktasıyla karşı karşıya geldi. ABD ve Pakistan ordusunu kendisini bir “şafak” komplosuyla görevden almakla suçlayarak, geri dönüşünü sağlamak için gece gündüz uğraşan Han, ekonominin ve ülkenin dış politikasının kötü yönetildiği iddiaları üzerine yapılan güven oylamasının ardından Nisan ayında görevden alınmıştı.

Görünüşe göre artan gıda fiyatları, ülkenin borcu ve askeri destek kaybı Başbakan Şahbaz Şerif liderliğindeki mevcut hükümet altında daha da kötüleşti ve insanlar yüzünü yeniden Han’a dönmeye başladı. Temmuz ayında Pakistan’ın en kalabalık eyaleti olan Pencap sakinleri, Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI)’ne yerel seçimlerde önemli bir zafer kazandırmıştı.

Seçimler sırasında Han, “kamplarımız seçmenlerle dolu, muhalefet kampları ise boş” demişti.

Ancak şimdi Han’ın başı büyük belada. Önünde çok fazla soruşturma olan eski Başbakan Han, başkent İslamabad’daki bir mitingde polis memurlarını ve bir kadın hakimi “terörize etmek ve tehdit etmek” ile suçlanıyor.

Khan, partisinin Özel Kalem Müdürü ve Genelkurmay Başkanı Şahbaz Gill aleyhindeki davaya karışan polis şefi ve hakime atıfta bulunarak “sessiz kalmayacağını” ve yetkililere dava açacağını söylemişti. Orduyu isyana kışkırtmakla suçlanan Gill’in polis nezaretinde işkence gördüğü iddia ediliyor.

Ayrıca Han’ın ‘devlet kurumlarını ve yetkililerini tehdit ettiği’ gerekçesiyle konuşmalarının televizyonlarda canlı yayımlanması yasaklandı ve Youtube kanalı engellendi. Han’ın bu karara itiraz edeceği kaydedildi. İmran Han konuyla ilgili twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sadece, kendi çıkarları için Pakistan’ı siyasi ve ekonomik kaosa sürükleyenlerin çaresizliğini gösteriyor” dedi.

Han’ı tutuklamak kolay değil

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah’ın, Başbakan Şahbaz Şerif ve beraberindekilere karşı gerçekleştirilen protestolardan dolayı İmran Han’ın kesinlikle tutuklanacağını söylemesi işleri daha da kötü hale getirdi, ancak Han’ın destekçileri onun bu kadar kolay götürülmesine izin vermeyecektir.

Han’ın kendisi konuyla ilgili hemen yorum yapmadı, ancak yüzlerce destekçisi, polisin kendisine ulaşmasını engellemek için evinin etrafında toplandı. Han, koruyucu kefalet için mahkemeye başvurdu. İslamabad Yüksek Mahkemesi, 3 gün süreyle Han’a koruyucu kefalet verdi. Bu, polisin Han’a karşı 25 Ağustos’a kadar gözaltı uygulayamayacağı anlamına geliyor.

Siyasi, ekonomik ve sosyal kriz

Pakistan siyaset uzmanı Shamim Shaid Harici’ye verdiği demeçte, “İmran Han ile Başbakan Şahbaz Şerif arasındaki çatışmanın koalisyon ortaklarının zirveye ulaşmasına yol açtığına inanıyorum. İki taraf arasındaki davaların kaydı şimdi ülkeyi iç savaş benzeri bir duruma sokuyor” dedi.

Shaid, Pakistan’ın halihazırda ekonomik kriz, artan şiddet ve terör, yakın komşusu Afganistan’da Taliban’ın güçlenmesi, yoksulluk ve işsizlik gibi pek çok sorunla boğuştuğunu söyledi ve ekledi:

“Pakistan, şu anda altı yüz milyar doları aşan bir başka ciddi sorunla, borç sorunuyla karşı karşıya. IMF her geçen gün Pakistan’a daha fazla şart koşuyor. Belucistan ve Sindh ise sel felaketiyle boğuşuyor. Mevcut iç krizlerin ışığında Pakistan, siyasi bir çatışmayı kaldıramaz.”

Pakistan’daki siyasi istikrarsızlık ciddi bir endişe yaratıyor.

Han’a yönelik suçlamalar

İslamabad merkezli siyasi yorumcu ve köşe yazarı Rasheed Safi ülkedeki durumu Harici’ye değerlendirdi: “Han’ın partisi ile Şerif yönetimindeki federal hükümet arasında açık bir mücadele var ve Han’la ilgili terörle mücadele suçlamaları Pakistan’daki en büyük suçlamalardan biri olarak kabul ediliyor.”

Safi, mevcut terör suçlamalarının ve Han’ın partisini yasa dışı olarak yurt dışından para almakla suçlayan son raporun İmran Han’ı zor durumda bıraktığını söyledi.

Safi, ayrıca Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’nın, Han ve partisinin kol düğmesi, saat, yüzük ve diğer değerli eşyalar gibi devlet hediyelerini devlet hediye deposuna yatırmak yerine 180 milyon Rs’ye sattığını iddia ederek başka bir soruşturma daha başlattığını açıkladı.

Safi, “Hukuki açıdan bakarsak, İmran Han ve partisindeki bazı kilit isimler şu anda büyük baskı altında. Han’ın 25 Ağustos’tan sonra tutuklanması da olağandışı değil” dedi.

Ancak Han’ın tutuklanmasının kolay bir iş olmadığını söyleyen Safi, Pakistan’daki hükümet kurumlarının zayıf olduğunu belirtti.

İç savaş senaryosu

Pakistan, büyük bir siyasi ve anayasal krizin ortasında ve bu kriz tam bir askeri yönetime yol açabilir. Han’ın destekçileri, polis onu tutuklamaya çalışırsa, Pakistan’ı ele geçirecekleri konusunda şimdiden uyarıda bulundu.

Siyasî partinin hukuk ve anayasa yolundan sapması halinde, 220 milyon nüfuslu halkı kimin durduracağı sorusu büyük bir korku yaratıyor.

Ali Amin Khan Gandapur, Keşmir İşleri Eski Federal Bakanı ve eski Hayber Pahtunhva Eyalet Meclisi Üyesi, Han’ın tutuklanması halinde İslamabad’ı halkın gücüyle ele geçireceklerini söyledi ve polise bu siyasi savaşın bir parçası olmayı bırakma çağrısında bulundu.

Han’ın sosyal medya platformlarını kullanan destekçileri de, Han’a ulaşmadan önce polisin önce onları geçmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan askeri kurumu, Han’ın hala kitlesel protestolar düzenleyebileceğinin ve milyonlarca insanı sokağa çekebileceğinin farkında; bu, ekonomik krizin ortasında Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan küresel gıda fiyatları ile daha da kötüleşen, nükleer silahlı bir ulus için hiç de iyi sonuçlanmayacaktır.

ASYA

Japonya’da LDP’nin fon skandalını araştıran meclis komitesi önümüzdeki hafta toplanacak

Yayınlanma

Japonya’da Meclis etik komisyonunun önümüzdeki hafta örtülü ödenek skandalının arka planını araştırmak üzere toplanacağı bildirildi.

The Japan Times’ın haberine göre, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’yi (LDP) taviz vermeye zorlayan bir haftalık tartışmaların ardından, iktidar ve muhalefet partileri perşembe günü komitenin programı ve hükümetin gelecek mali yıl için bütçe teklifine ilişkin son müzakereler üzerinde anlaştı.

Japonya Anayasal Demokrat Partisi milletvekili ve komitenin kıdemli üyesi Manabu Terata perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, komitenin muhtemelen önümüzdeki çarşamba ve perşembe günü toplanarak beş üst düzey LDP milletvekilini bir komisyon planına karıştıkları gerekçesiyle sorgulayacağını söyledi.

Toplantının halka açık olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Prensip olarak komitenin ifade verecek her bireyin iradesini dikkate alması gerekiyor ve katılmayı kabul eden beş milletvekili de toplantının gizli kalmasını tercih edeceklerini ima etti.

Ancak Terata, önümüzdeki hafta başında yapılacak son görüşmelerde muhalefetin toplantıların açık yapılması için bastırmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Terata, “Hesap verebilirliği sağlamanın en önemli koşullarından birinin bu kişilerin seçmenlere kamuoyu önünde açıklama yapması ve bizim de sorgulama yapmamız olduğuna inanıyorum” dedi ve ekledi: “Bu yönde çalışmaya devam etmek istiyorum.”

Kishida, rüşvet skandalı sonrası LDP liderliğinde değişikliklere devam ediyor

Dört ana muhalefet partisi – Anayasal Demokrat Partisi CDP, Nippon Ishin no Kai, Japon Komünist Partisi ve Halk için Demokratik Parti – başlangıçta 51 LDP milletvekilinin katılımını talep etmişti. Perşembe günü öğleden sonra itibariyle ise beş LDP milletvekili katılmayı kabul etti.

LDP, muhalefetin baskısı altında, katılabilecek ve katılmak isteyen milletvekillerini kendi içinde seçiyor.

Parlamento düzenlemeleri, zan altındaki bir milletvekilinin ifade vermeyi teklif etmesi halinde bir komisyonun açılmasına izin veriyor.

İktidar partisi, muhalefetin skandala karışan daha fazla sayıda milletvekilinin komisyona katılması konusunda ısrarını sürdürmesi üzerine bütçe görüşmelerinin hızlandırılması karşılığında taviz vermek zorunda kaldı.

Bütçenin onaylanması için önemli bir ön koşul olan halka açık oturum ise önümüzdeki perşembe günü yapılacak.

Okumaya Devam Et

ASYA

Çin araştırma gemisinin Maldivler’e ulaşması Hindistan’ın güvenlik endişelerini artırdı

Yayınlanma

Küresel gemi takip verilerine göre, bir Çin araştırma gemisi perşembe günü Maldivler’e ulaştı. Hindistan’da tedirginlik yarattı.

MarineTraffic verilerine göre, Çin’in doğal kaynaklar bakanlığına bağlı bir araştırma enstitüsüne ait olan Xiang Yang Hong 03, Çin’in güneydoğusundaki Xiamen limanından ayrıldıktan bir aydan fazla bir süre sonra Maldivler’in başkenti Male’de bir liman ziyareti gerçekleştirdi.

Gemi takip verilerine göre sivil gemi buraya varmadan önce üç haftadan fazla bir süre Hindistan, Maldivler ve Sri Lanka’nın münhasır ekonomik bölgelerinin hemen dışındaki sularda araştırma yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı geminin yaptığı araştırmanın “sadece” barışçıl amaçlarla bilimsel anlayışa fayda sağlamak için yapıldığını söyledi.

ABD’li bir düşünce kuruluşu ocak ayında Çin donanmasının, deniz kuvvetlerinin konuşlandırılması için “bu görevlerden elde edilen verilerden yararlanabileceği” yorumunu yapmıştı.

Son yıllarda Hindistan, orduya ait olmasalar bile Çin’in Hint Okyanusu’ndaki araştırma gemilerinin varlığından duyduğu endişeyi dile getirmişti.

Hintli bir güvenlik yetkilisi daha önce gemilerin “çift kullanımlı” olduğunu, yani topladıkları verilerin hem sivil hem de askeri amaçlar için kullanılabileceğini iddia etmişti.

Xiang Yang Hong 03 Hint Okyanusunu birçok kez ziyaret etti.

Gemi 2021 yılında Endonezya’daki Sunda Boğazı’ndan geçerek Endonezyalı yetkilileri alarma geçirmişti.

Roket ve füze fırlatmalarını takip edebilen askeri bir gemi olan Yuan Wang 5 ise, 2022 yılında Kolombo’ya vararak Hindistan’ı alarma geçirmişti..

Sri Lanka’ya en son Ekim 2023’te bir Çin araştırma gemisi yanaşmış ve Hindistan’ın endişelerini yeniden canlandırmıştı. Ancak ocak ayında ada ülkesi yabancı araştırma gemilerine bir yıl süreyle moratoryum uygulayarak Çin’in uğrayacağı bir limanı fiilen reddetti.

Xiang Yang Hong 03’ün gelişi, Maldivler Devlet Başkanı Muhammed Muizzu’nun ocak ayında Çin’e yaptığı ve Pekin’in 920 milyon yuan (128 milyon $) ‘karşılıksız yardım teklifiyle’ ilişkileri geliştirdiği ziyaretin ardından gerçekleşti.

Maldivler, geminin kendi sularında hiçbir araştırma yapmayacağını, sadece personel rotasyonu ve malzeme ikmali için duracağını söyledi.

Okumaya Devam Et

ASYA

Çin, balıkçı teknesi krizinden sonra Tayvanlı teknelere yönelik denetim başlattı

Yayınlanma

Geçtiğimiz hafta Tayvan devriyelerinin takip ettiği Çin balıkçı teknesinin alabora olması sonucu iki Çinli balıkçının hayatını kaybetmesinin ardından gerilimin yükselebileceğine dair endişe artıyor.

Bu hafta Çin kıyı devriye botları, anakaradan sadece birkaç kilometre uzakta bulunan Kinmen takımadaları açıklarındaki sularda faaliyet gösterdi ve denetim için Tayvanlı bir tur teknesine bindi. Tayvan yönetimi gemiye çıkışın “paniğe” neden olduğunu söyledi.

Denetim, Taipei’nin Kinmen ve yakındaki Matsu adaları yakınlarında “kısıtlı sular” kurduğu 1990’lardan bu yana devam eden statükodan bir kopuş olarak yorumlandı. On yıllar boyunca Çin ve Tayvan sahil güvenlik gemileri bu sınırlara genel olarak uydular.

Tayvan’ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP) yetkililerinden Wen Lii, “teamüllerin çiğnenmesi ve Tayvan’ın kısıtlı sularının sınırlarının bulanıklaştırılmasının endişe verici olduğunu” söyledi.

“Bu fiilen Çin’in kolluk kuvvetlerinin genişletilmesi anlamına geliyor” dedi ve ekledi: “Bu aynı zamanda Pekin’in, Tayvan Boğazı’nın orta çizgisinin ötesinde ve şimdi de Kinmen çevresindeki sularda sık sık askeri saldırıları içeren daha geniş çaplı baskılarının bir parçasını temsil ediyor.”

Çin Global Times gazetesi ise, Çin’in anakaradaki balıkçıların güvenliğini korumak amacıyla Xiamen ve Kinmen arasındaki sularda kolluk kuvvetlerini ve devriyeleri güçlendirdiğini yazdı.

Global Times, Pekin’in operasyonunun tamamen haklı olduğunu savundu ve DPP’yi somut eylemlerle anakara balıkçılarının canlarına ve mallarına saygı göstermeye çağırdı.

Çin Sahil Güvenlik (CCG) sözcüsü Gan Yu da, Fujian sahil güvenliğinin deniz hukuku uygulamasını güçlendireceğini ve balıkçıların can ve mal güvenliğini sağlamak için Xiamen ve Kinmen arasındaki sularda düzenli olarak hukuk uygulaması ve devriye gezeceğini açıkladı.

Geçmişte anakara Xiamen ve Kinmen arasındaki sularda çok sık kolluk kuvveti ve denetim yapmıyordu ve Tayvan yetkililerinin yasa uygulamalarına karşı nadiren sert karşı önlemler alıyordu.

Çinli balıkçı teknelerine yönelik müdahalenin ardından, anakara bu olaya tepki olarak denetimleri başlattı.

Pekin ayrıca “Tayvan’ın anakara balıkçılarına yönelik acımasız muamelesini ve Tayvan’ın ‘şiddetli kolluk kuvvetleri’ uygulamalarını” da kınadı. Tayvan ise suçlamaları reddetti.

Pekin ve Tayvan arasında balıkçı teknesi krizi

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English