Bizi Takip Edin

AVRUPA

AB ile Macaristan anlaşamadı

Yayınlanma

AB içinde baş ağrısı haline gelen Ukrayna’ya yardım ve Macaristan fonlarının akıbeti meseleleri bir çözüme bağlanamadı.

Bugün bir araya gelen AB maliye ve ekonomi bakanları, dört dosyayı inceleyecekti. Bunların arasında AB’nin Ukrayna’ya 18 milyar avroluk yardım paketi, çok uluslu şirketlere küresel minimum vergi, Avrupa Komisyonu’nun Macaristan’a verilecek 7,5 milyar dolarlık AB fonunu dondurma önerisi ve 5,8 milyar avroluk Macaristan kurtarma fonu.

Budapeşte, ilk iki AB tasarısına engel koymaya devam ediyor. Bazı AB yetkilileri, Orban yönetimini fon meselesinde Brüksel’i zorlamak için pazarlık yapmakla suçluyor. 

Bugünkü toplantıda da bakanlar, Macar fonları tartışmasını erteleme kararı aldılar. Sene sonuna kadar karar alınmaması durumunda Budapeşte, 4 milyar avronun üzerinde fon kaybına uğrayacak.

Almanya ve Fransa’dan ‘gözden geçirme’ çağrısı

Macar sorunundaki en önemli çıkış, dün Berlin ve Paris’ten geldi. Roma ile birlikte 12 civarında AB ülkesinden oluşan bir grubu temsil eden bu ülkeler, Avrupa Komisyonu’na Macaristan fonlarını durdurma yönündeki kararını gözden geçirmesini tavsiye etti.

Almanya, Fransa ve İtalya Macaristan’ın yolsuzlukla mücadele reformlarında Brüksel’in de kabul ettiği ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti. Bir Fransız Hazine Bakanlığı yetkilisi, “Macar yetkililer ilerleme kaydetti, bu not edilmeli,” dedi. Yetkili, Komisyon’un kararını anlamakla birlikte kesilen fonun “orantılılığı” konusunda şüpheler bulunduğunu kaydetti.

Bütçe ve Yönetimden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Johannes Hahn ise, “Taahhütler var, verilmiş sözler var ama bunlar henüz yerine getirilmedi,” ifadelerini kullandı. 

Nitelikli çoğunluk sağlanamayabilir

Diğer bir mesele, Macar fonları ile ilgili kararın bakanlar toplantısında nitelikli çoğunluk ile alınacak olması. Almanya ve Fransa’nın başını çektiği ülkeler, Avrupa Komisyonu’nun bu çoğunluğu elde edemeyeceğine inanıyor.

Fon oylamasında bazı orta ve doğru Avrupa ülkelerinin de Komisyon ile aynı fikirde olmadığı vurgulanıyor. Üst düzey bir AB yetkilisi, nitelikli çoğunluk sağlanamamasının “katıksız bir felaket” olacağını söyledi. 

19 Aralık’a kadar karar alınamazsa, fon dondurma kararı otomatik olarak düşecek ve bu AB tarihinde bir ilk olacak

Ukrayna yardımına Macar vetosu

Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga, ülkesinin 18 milyar avroluk Ukrayna paketine onay vermeyeceğini söylemişti. Budapeşte, Kiev’e iki ülke arasındaki mekanizmalarla yardım yapılmasından yana.

Orban yönetimi, yüzde 15’lik asgari vergiyi de veto etti. Macaristan, bu verginin Avrupa’nın rekabetçiliğini azaltacağını ve işsizliği artıracağını düşünüyor.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English