Bizi Takip Edin

ASYA

ABD ile Taliban arasındaki tutuklu takasının önemi

Yayınlanma

Taliban’ın esir tuttuğu ABD’li emekli donanma subayına karşılık, uyuşturucu kaçakçısı olan üst düzey bir Taliban üyesinin karşılıklı serbest bırakılması ile sonuçlanan müzakereler, Afganistan ile ABD arasındaki yeni işbirliği dönemini gözler önüne serdi.

Taliban Dışişleri Bakanı Emir Han Muttaki, “Kabil Havalimanı’nda bugün Mark Frerichs ABD’ye, Beşir Nurzey de bize teslim edildi” dedi. Gelişme, ABD Başkanı Joe Biden’ın, “Afgan savaş ağası” olarak nitelendirdiği Nurzey’in serbest bırakılması talebinin üzerine başlayan müzakerelerin ardından geldi, bu çok zor bir karardı.

Biden, “Mark’ın özgürlüğünü sağlayan müzakereleri başarılı bir çözüme ulaştırmak, hafife almadığım zor kararlar gerektirdi” dedi.

Taliban hükümeti yetkilileri, Hacı Beşir Nurzey’i iyi sahne edilmiş bir törenle, kahraman gibi karşıladı. Nurzey, çelenk taşıyan maskeli Taliban askerleri tarafından selamlandı. Nurzey, Muttaki ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Taliban’ın çabaları olmasaydı serbest kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Nurzey, bir ABD vatandaşına karşılık serbest bırakılmasının Afganistan ile Amerikalılar arasında barışın kaynağı olacağına inanıyor.

Muttaki de, Nurzey’in serbest bırakılmasının ABD ile ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacağını belirterek, “Guantanamo’da tutulan Nurzey’in serbest bırakılması ABD ile Afganistan arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açtı” dedi.

Nurzey, ABD’nin son aylarda serbest bıraktığı ikinci Afgan mahkum oldu. ABD’nin ünlü Guantanamo Körfezi hapishanesinde 15 yıl tutuklu kalan Esedullah Harun, Haziran ayında serbest bırakıldı. El Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen Harun, Küba’daki ABD gözaltı merkezinde yıllarca herhangi bir resmi suçlama yapılmaksızın tutulmasının ardından 2006 yılında tutuklandı.

Ancak Nurzey, 17 yılı aşkın bir süredir parmaklıklar ardındaydı. ABD Nurzey’i ABD ve Avrupa’ya değeri 50 milyon doları aşan uyuşturucu kaçakçılığından ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı.

Washington için Frerichs’in serbest bırakılması ise öncelikti ve Ocak ayında Biden, Taliban’ı meşruiyetinin değerlendirilmesini bekliyorsa Frerichs’i serbest bırakması konusunda uyardı. ABD ve müttefikleri, Taliban’ı henüz Afganistan’ın yeni hükümeti olarak tanımıyorlar.

Gelişmelere hakim olan Taliban’dan bir kaynak Harici’ye verdiği demeçte, “ABD, Taliban’ı uyardıktan hemen sonra Haziran ayında takasa onay verdi” dedi. Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “ABD, daha fazla ekonomik yaptırım tehdidi ile Taliban’a birkaç ay boyunca baskı yaptı, ancak Taliban, hiçbir şey almadan Frerichs’i serbest bırakmayı reddettiğini söyledi” dedi. Yetkili, Taliban’ın en başından beri “Biz size Frerichs’i veriyoruz, siz de bize Nurzey’i veriyorsunuz” dediğini aktardı.

Taliban, iktidarı geri almadan bir yıl önce Şubat 2020’de Frerichs’i kaçırdı. Bir donanma gazisi olan Frerichs, on yıl boyunca Afganistan’daki inşaat projelerinde inşaat mühendisi olarak çalışmıştı. Serbest bırakılmasının ardından pazartesi günü Doha’ya giden Frerichs’in sağlığı iyi durumda.

Nurzey’e kısa bir bakış 

Hacı Beşir Nurzey hüküm giymiş eski bir Afgan uyuşturucu baronu. Taliban’ın kurucusu ve genç dini lideri Molla Ömer’in yakın bir müttefiki olan Nurzey, ilk Taliban hükümetinin de kilit destekçilerinden.

Ancak, diğer yandan ABD hükümeti adına gizli ajan olarak çalıştığı söylenen Nurzey’in Ocak 2002’de Taliban’ın sakladığı 15 kamyon silahı Afganistan’daki ABD kuvvetlerine teslim ettiği biliniyor. Nuzey aynı yıl (2002), ABD’yi düşman olarak nitelendiren Taliban ile irtibattaydı, Taliban’a para ve silah sağladı.

Nurzey’in adı, milyonlarca dolarlık eroin kaçakçılığı yaptıktan sonra kamuoyunun dikkatini daha da çekti ve 1 Haziran 2004’te ABD’nin “Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası”  uyarınca yaptırıma uğradı. Nurzey 2005 yılında New York’ta Amerikalı yetkililerle bir araya geldi ve ABD, adı en çok aranan uyuşturucu kaçakçıları arasında olmasına rağmen Nurzey’e tutuklanmayacağına dair güvence verdi. Ancak 2009 yılında tutuklandı ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Nurzey, 1979’dan 1989’a kadar Afganistan’ı işgal eden Sovyet güçlerine karşı da savaştı.

ASYA

Japon ilaç üreticisinin yöneticileri şüpheli ölümlerin ardından istifa etti

Yayınlanma

Japon ilaç firması Kobayashi Pharmaceutical Başkanı ve yönetim kurulu başkanı, onlarca kişinin şüpheli ölümünün ardından istifa ediyor.

Japonya’nın en büyük takviye üreticilerinden biri olan Osaka merkezli şirketten salı günü yapılan açıklamada, Başkan Akihiro Kobayashi ve Yönetim Kurulu Başkanı Kazumasa Kobayashi’nin kenara çekileceği ve İcra Kurulu Başkanı Satoshi Yamane’nin başkanlık görevini devralacağı belirtildi.

Kobayashi Pharmaceutical geçtiğimiz ay, bilimsel adı monascus purpureus olan ve bin yıldan uzun bir süredir pigment olarak ve kırmızı pirinç şarabı ve yiyecek yapımında kullanılan mayayı içeren hapları yutan 76 kişinin ölümünü araştırdığını söyledi.

Şirket mart ayında takviyeyi ve bu bileşeni kullanan diğer ürünleri geri çektiğini duyurdu. Üçüncü taraf bir komite tarafından hazırlanan bir raporda, firmanın ocak ayında ürünle bağlantısı olduğundan şüphelenilen bir müşterinin ölümüne ilişkin bir rapor aldıktan sonra daha erken harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Şirketin hisseleri salı günü Tokyo’daki işlemlerde %2,3’e kadar düştü ve hisse senedi bu yıl %18’den fazla değer kaybetti.

Açıklamaya göre, Akihiro Kobayashi mağdurlara tazminat ödenmesiyle ilgilenmek üzere görevine devam edecek ve hem kendisi hem de Yamane son altı aydaki tazminatlarının yaklaşık yarısını iade edecek.

Okumaya Devam Et

ASYA

Çin neden Microsoft’taki kesintiden etkilenmedi?

Yayınlanma

ABD ve Avrupa’daki işletmeler cuma gününe havaalanlarını ve otelleri kesintiye uğratan küresel bir BT kesintisiyle uyanırken, Çin hafta sonuna büyük ölçüde etkilenmeden girdi.

Sorun, gelirinin yarısından fazlasını ABD’den elde eden Teksas merkezli siber güvenlik şirketi CrowdStrike’ın bir yazılım güncellemesinden kaynaklandı. Şirketin teknolojisi dünyanın en büyük bankaları, sağlık ve enerji şirketlerinin birçoğu tarafından kullanılıyor.

Gartner’da kıdemli araştırma direktörü olan Gao Feng, CNBC tarafından tercüme edilen Çince açıklamasında, “Cuma günkü CrowdStrike olayının Çin üzerindeki etkisi çok küçüktü ve yerel kamu yaşamı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmadı,” dedi ve ekledi: “Sadece Çin’deki bazı yabancı şirketler etkilendi.”

Gao, “Bunun ana nedeni, yerel Çinli şirketlerin temelde CrowdStrike ürünlerini kullanmaması, dolayısıyla etkilenmemeleridir. CrowdStrike’ın müşterileri öncelikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğunlaşmış durumda” diye belirtti.

Çin’deki araç çağırma, e-ticaret ve diğer internet bağlantılı sistemlerin hepsinin cuma günü sorunsuz çalıştığı kaydedildi. Çin devlet medyası da cuma akşamı Pekin’in iki havalimanındaki uluslararası uçuşların normal şekilde devam ettiğini ve Air China, China Eastern Airlines ve China Southern Airlines’ın büyük ölçekli teknik sistem arızalarından etkilenmediğini söyledi.

Çin de dahil olmak üzere BT kesintisinin en dikkat çekici etkilerinden biri, CrowdStrike’ın Falcon ürününün bir güncellemesini entegre etmeye çalışan Microsoft Windows cihazlarında mavi ekran ve bilgisayarın yeniden başlatılması döngüsüyle sonuçlandı.

Canalys’e göre Microsoft ürünleri Çin’de yaygın olarak kullanılıyor – Windows geçen yıl anakaradaki kişisel bilgisayar sevkiyatlarının yaklaşık %87’sine sahipti. Araştırma şirketine göre bu oran, bu yılın ilk çeyreğinde dünyanın geri kalanındaki %79’luk paydan daha yüksek.

Çin sosyal medya platformu Weibo’da “Teşekkürler Microsoft, erken çıkabilirim” başlıklı etiket kesintiler yerel saatle cuma günü öğleden sonra artmaya başladığında ikinci sırada yer aldı.

Ancak bu etiketin popülaritesinin kısa sürede yerini Çinli akıllı telefon şirketi Xiaomi’nin o akşam Pekin’de yapacağı ürün lansmanı da dahil olmak üzere yerel konularla ilgili diğer paylaşımlara bıraktığı kaydedildi.

Microsoft ürünleri Office 365 ve Azure bulutu Çin’de 21Vianet adlı yerel bir şirket tarafından işletiliyor. Yerelleştirmenin cuma günkü sınırlı etkiye katkıda bulunup bulunmadığı hemen anlaşılamadı. İki şirket CNBC’nin yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Çinli şirketler neden CrowdStrike kullanmıyor?

ABD ve Çin hükümetleri son yıllarda ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle yerli şirketleri yerel teknoloji kullanmaya ve verileri yerel olarak depolamaya teşvik etti.

Canalys, Windows’un hala yerel kişisel bilgisayar pazarına hakim olmasına rağmen, Çin yapımı UOS ya da Unity Operating System’in devlete ait işletmeler ve hükümet sektörleri arasında giderek daha fazla benimsendiğine dikkat çekti.

Çin’de uluslararası yazılım yayınlayan AppInChina’nın CEO’su Rich Bishop, CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “CrowdStrike Çin’de neredeyse hiç kullanılmadığı için çok az etkisi oldu” dedi ve Çinli şirketlerin genellikle Tencent, 360 ve diğer işletmelerin ürünlerini kullandığını sözlerine ekledi.

Okumaya Devam Et

ASYA

Pasifik ülkeleri Japonya’yı İkinci Dünya Savaşı batıklarını temizlemeye çağırdı

Yayınlanma

80 yıl önceki şiddetli savaşlar sonucunda batan petrol tankerleri, savaş uçakları ve Japonya ile müttefik güçlere ait savaş gemileri Pasifik Okyanusu’nda deniz dibinde yatıyor ve okyanusa petrol sızdırıyor.

Uzmanlar, Pasifik Okyanusu’na dağılmış 3,000’den fazla batık gemi olduğunu ve bunların yaklaşık 1,000’inin Melanezya ve Mikronezya bölgelerindeki sularda, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Palau ve Mikronezya Federal Devletleri gibi ada ülkelerinin yakınlarında bulunduğunu tahmin ediyor.

Konu geçtiğimiz hafta Tokyo’da düzenlenen 10. Pasifik Adaları Liderler Toplantısı’nda (PALM10 ) da vurgulandı. Perşembe günü açıklanan Ortak Eylem Planında, Japonya ve Pasifik ada ülkelerinin, geleceğe yönelik ilişkileri geliştirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak “batık Japon gemilerinden kaynaklanan petrol sızıntısı” ile başa çıkmak için işbirliği yapacakları belirtildi.

Nikkei Asia’nın haberine göre, yıllar süren çürüme, bazı enkazların yakıt tanklarının ve gövdelerinin yırtılmasına ve binlerce ton petrol ve yakıtın denize dökülmesine neden oldu. Bu durum önemli bir çevresel tehdit oluşturuyor ve büyük ölçüde balıkçılık ve turizme bağımlı olan Pasifik ada toplumlarının geçim kaynaklarını potansiyel olarak tahrip ediyor.

Uzmanlar ayrıca bu gemilerden salınan petrolün mercan resiflerini öldürebileceğini ve mangrovları boğarak balık üreme alanlarının ve hammaddelerinin tükenmesine neden olabileceğini söylüyor.

Bölgenin başlıca hükümetler arası örgütü olan Pasifik Adaları Forumu Başkanı Mark Brown, PALM 10’un oturum aralarında Nikkei Asia’ya şunları söyledi: “Bu gemilerin sahibi olan ülkelerin, herhangi bir ekolojik felakete yol açmadan önce bunların temizlenmesi için destek sağlama sorumluluğu vardır.”

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape de aynı fikirde olduğunu belirterek, bu “İkinci Dünya Savaşı kalıntılarından” sorumlu ülkelerin “temizliğe yardımcı olmak için ahlaki bir yükümlülükleri ve görevleri” olduğunu söyledi.

Şu anda Pasifik’teki batıkları tespit edip temizleyen, kar amacı gütmeyen bir deniz araştırma ve koruma kuruluşu olan Avustralya merkezli Major Projects Foundation’ın direktörü olan Adams, bunu “kimsenin duymadığı en büyük sorun” olarak tanımlıyor. Vakıf denizaltı mühendisleri, deniz arkeologları, tarihçiler ve biyoremediasyon uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışıyor.

Adams’ın ekibi, gemilerin durumlarına ilişkin tarihi kayıtlara ve görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, Pasifik’te acil müdahale gerektiren 60 civarında kritik enkaz olduğunu tahmin ediyor.

Bu enkazları özellikle tehlikeli kılan şey, yerel topluluklara yakın olmaları ve yakıt tanklarının kötü durumunun petrol tutma kabiliyetlerini tehlikeye atması.

İklim değişikliğinin neden olduğu daha şiddetli hava olayları, enkazlardan petrol sızması riskini daha da artırıyor.

Nikkei’ye konuşan Adams, “Ne zaman buralardan bir hava olayı geçse, enkazlarda bir bozulma meydana geliyor,” dedi.

Adams, “önümüzdeki yıllarda çok sayıda küçük ve orta ölçekli petrol sızıntısı beklediğini” ancak sorunun büyüklüğü nedeniyle Pasifik ada ülkelerinin mali açıdan bununla başa çıkacak donanıma sahip olmadığını söyledi. Solomon Adaları gibi nakit sıkıntısı çeken ülkeler saha çalışması yapacak ve riskleri ortadan kaldıracak kaynak, insan gücü, bilgi birikimi ve ekipmandan yoksun.

Adams, “Büyük bir petrol sızıntısını onarmak on milyonlarca dolar tutarken, önleyici tedbirleri uygulamak bu miktarın yaklaşık onda birine mal olacaktır” dedi.

Japonya’nın “konuya ilgi göstermeye ve ciddiyetini anlamaya başlamasından” memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Mayın temizleme ve patlamamış mühimmat imhası konusunda uzmanlaşmış Tokyo merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Japonya Mayın Eylem Servisi, Japonların bozulmuş gemilerinden sızan petrolü temizlemek için bölgeye gönüllü dalgıçlar gönderdi. Ayrıca Palau sularında batan Japon petrol tankeri Amatsu Maru’dan sızan petrol borularının onarılmasına da yardımcı oldu.

Palau Devlet Başkanı Surangel Whipps Jr. Nikkei Asia’ya yaptığı açıklamada “Bunu takdir ediyoruz ve devam etmesini istiyoruz” dedi ve ekledi: “Eminim bizim bilmediğimiz daha pek çok enkaz vardır.”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English