Bizi Takip Edin

AVRUPA

Almanya’da darbe girişimi yeni bir ‘Radikaller Kararnamesi’ne mi bağlanacak?

Yayınlanma

Alman polisinin sağcı “Reichsbürger” (İmparatorluk Yurttaşları) isimli örgüte yönelik “silahlı darbe girişimi” iddiasıyla yaptığı operasyonun yankıları sürüyor. 

Toplam 11 eyalette 52 şüphelinin bulunduğunu açıklayan Federal Başsavcılık, küçük bir grubun Federal Meclis’e (Bundestag) yönelik silahlı bir saldırı planladığını ileri sürdü.

Gözaltına alınanlar arasında bir ordu mensubunun yanı sıra AfD’li eski parlamenter ve muvazzaf hakim Birgit Malsack-Winkemann’ın da bulunması gözleri bu partiye çevirdi. 13. Heinrich isimli eski aristokratın ise darbeci grubun lideri ve yapılması planlanan darbeden sonra devletin başı olduğu ileri sürülüyor.

Sol Parti (Die Linke) içişleri sözcüsü Martina Renner ise yapılan operasyonun en azından bir haftadır “herkesin bildiği bir sır” olduğunu söyledi. 

Renner’ın açıkladığına göre, eyaletlerin federal ve eyalet içişleri bakanları geçen hafta bir toplantıda “sağ terörizm” ile ilgili görüşmüşler ve toplantıdan bilgiler medyaya sızdırılmıştı. Renner, bu sızdırmaların sağcı gruplara tüyo olduğunu ima ediyor.

İcat edilen Rusya bağı

Savcılık iddiasına göre 13. Henry olarak adlandırılan örgüt lideri, Almanya’daki Rusya Federasyonu temsilcileri ile temas kurmuştu. 

Ama savcılık, 13. Henry’nin görüştüğü iddia edilen Rusya temsilcilerinin, örgütün talebine olumlu yanıt verdiğine ilişkin bir bulgu olmadığını kabul etti.

Alman medyası ‘sağcı darbe’ye ikna turunda

Alman medyasında ise, kamuoyunu Reichsbürger’in darbe yapabileceğine ikna etmek amacını güden haber görülüyor.

Deutsche Welle’de (DW) “Almanya’da sağcı bir darbe mümkün mü?” başlığıyla yayımlanan makalede, Reichsbürger’in Federal Almanya Cumhuriyeti’ni tanımadığına, ülkenin hâlâ ABD, Britanya ve Fransa’nın işgali altında olduğuna inandığına ve Almanya’nın 1937 sınırlarını tanıdığına değiniliyor.

DW, sağcı bir darbenin başarılı olmasının zor olduğuna işaret eden uzman görüşlerine yer verse de bu grubu hafife almanın da yanlış olacağını yazıyor. SPD’li Sebastian Fiedler, örgütün “çılgınca tehlikeli” olduğunu söylerken terörizm uzmanı Peter R. Neumann da Reichsbürger’in devlete karşı ciddi terörist saldırılar yapma kapasitesine sahip olduğunu öne sürüyor.

Sosyopsikolog Andreas Zick’e göre ise COVID önlemlerine karşı protestolar “aşırılıkçıları” bir araya getiren adres oldu.

Der Spiegel’in özel haberinde de örgüt liderlerinin telefon kayıtları ve iç iletişimlerine ulaşıldığı ve saldırı planının “ciddi” olduğu savunuluyor. Bir başka Der Spiegel haberinde de Reichsbürger’in asker ve polis içinde desteğe sahip olduğu ve çok sayıda silahın ele geçirildiği belirtiliyor. 

taz’ın haberine göre ise yakalanan örgüt üyelerinden 18 kişilik bir “düşman listesi” çıktı. Listede Yeşiller’in Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Greens), SPD Başkanı Saskia Esken, SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert ve CDU’lu siyasetçi Armin Laschet yer alıyor. 

Scholz ve Baerbock konuştu, AfD kararsız

Operasyonun ardından ilk kez konuşan Alman Şansölyesi Olaf Scholz, gözaltına alınan kişilerden birinin AfD bağlantılı olmasının, “çok dikkat çekici ve çok ciddi bir mesele olduğunu” söyledi.

Scholz, operasyonun en önemli sonucunun, kuvvetli bir devlete ve demokrasiye sahip olduklarının görülmesi olduğunu belirtti. Scholz’e göre Alman güvenlik güçleri bu türden eylemleri önleme yeteneğine sahip.

SPD lideri Lars Klingbeil ise doğrudan AfD’ye işaret ederek, bu olaydan sonra AfD için belli sonuçlar çıkarılması gerektiğini söyledi. Klingbeil, “AfD, Anayasayı Koruma Örgütünün gözetiminde olmalıdır, parlamentoda, mahkemelerde ya da kamu işlerinde değil,” dedi. SPD lideri, AfD’yi açıkça “anayasaya karşı bir parti” olarak nitelendirdi.

İrlanda’nın başkenti Dublin’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise “terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin öneminin” altını çizdi. Bakan, Almanya’daki “sağcı terör”e karşı “naif” olmamaları gerektiğinin de görüldüğünü söyledi.

AfD ise sessizlik, uzak durma ve yatıştırma arasında gidip geliyor. Eş başkanlar Tino Chrupalla ve Alice Weidel imzasıyla yayınlanan parti açıklamasında, eski AfD milletvekili Birgit Malsack-Winkemann’ın faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları, darbe girişiminden her yurttaş gibi kendilerinin de medyadan haber aldıklarını söylediler.

Açıklamada, AfD’nin bu türden girişimlere karşı olduğu ve soruşturmada yetkililere güvenildiği vurgulandı.

AfD Grup Başkanvekili Beatrix von Storch ise Twitter’dan yaptığı açıklamada benzer operasyonların “kabile” suç örgütlerine (göçmenleri kastediyor) ve Son Nesil (Letzte Generation) isimli iklim aktivistlerine karşı da yapılmasını istedi.

AfD Thüringen Sözcüsü Björn Höcke ise bir makale paylaşarak operasyonda yakalanan kişilerin önemsiz olduğunu ve darbe girişiminin abartıldığını öne sürdü.

‘Sağ’ ile sınırlı kalmayacak bir cadı avı işareti

‘Darbe girişimi’ operasyonunun nereye doğru uzanacağı henüz belli değilken, Federal İçişleri Bakanı SPD’li Nancy Faeser, devlet memurluğu ile ilgili bir düzenleme yapacaklarının sinyalini verdi.

Darbe girişiminin sonuçlarının yalnızca “aşırı sağ” için olmayacağına dikkat çeken Faeser, birkaç gün içinde Bundestag’a memurların disiplin yasasını değiştirmek üzere yeni bir tasarı sunacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı, “Yani, anayasanın düşmanlarını devlet memurluğundan daha hızlı çıkarabileceğiz,” dedi.

Bakanın yeni yasa tasarısı, aslında SPD-FDP-Yeşiller trafik lambası koalisyonunun seçim programındaki “idari modernleşme” başlığının bir uzantısı. 

Daha önce iki kez Alman Komünist Partisi (DKP) üyesi olduğu için memuriyetten atılan Klaus Lipps, mevcut yasaların uygulanması halinde “sağ terör” ile mücadelenin mümkün olduğunu söylemişti. Lipps’e göre, oldukça muğlak olan “anayasayı koruma” iddiası ile yetkililer, örneğin antikapitalist-komünist gruplarla ırkçı ve antisemitik grupları eşitliyor.

Almanya’da hâlâ devam eden antikomünist av: Radikaller Kararnamesi

Almanya’da köklü bir geçmişe sahip olan Almanya Komünist Partisi (KPD), 1956’da Batı Almanya Anayasa Mahkemesi tarafından “aşırılıkçı” olduğu gerekçesiyle kapatılarak yasaklanmıştı.

Uzun süre yer altında faaliyet yürüten KPD üyelerinin bir kısmı 1968 yılında Alman Komünist Partisi’ni (DKP) kurdu. 

1972 yılında sosyal demokrat Willy Brandt’ın imzaladığı “Radikaller Kararnamesi” ise kamuda komünist parti üyelerinin veya sempatizanlarının çalışmasının engellenmesini amaçlıyordu. 

Kararname 3,5 milyon insan etkilenmiş, onbinlerce insan hakkında soruşturma açılmış, yüzlerce kamu görevlisi mesleklerinden uzaklaştırılıp, kovuşturmaya tabi tutulmuş hatta hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

Bugün de Lipps gibi çok sayıda kararname mağduru devlet memuru bulunuyor. Üniversite döneminde komünist gençlik örgütlerine üye olmak, DKP’nin gazetesi Unsere Zeit’a (Bizim Zamanımız) bağış yapmak gibi gerekçelerle dahi devlet memurları kovuşturmalara uğrayabiliyor.

AVRUPA

Alman enerji devi Uniper, Rusya ile uzun vadeli doğalgaz tedarik sözleşmelerini feshetti

Yayınlanma

Almanya’nın en büyük doğalgaz ithalatçısı Uniper, Rusya ile uzun vadeli sözleşmelerini feshetme kararı aldığını açıkladı.

Kommersant gazetesinin haberine göre şirket, Gazprom Export ile olan sözleşmesini bir tahkim davasında lehine karar çıkmasının ardından feshetti. Mahkeme, ayrıca Uniper’e gazın teslim edilmemesi nedeniyle 13 milyar avrodan fazla tazminat ödenmesine hükmetti.

Sözleşme on yıl daha (2035 yılına kadar) geçerli olacaktı. Sözleşme kapsamında beyan edilen tedarik hacmi yılda yaklaşık 24 milyar metreküptü.

Kuzey Akım-1 boru hattından 2022 yazında yapılan akıştaki azalma, Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbinlerinde yaşanan sorunlardan kaynaklanıyordu. 31 Ağustos’ta boru hattı sevkiyatları tamamen durduruldu.

Eylül 2022’de Kuzey Akım boru hatlarının dört dizisinden üçü havaya uçuruldu. Uniper, Gazprom tarafından ilan edilen mücbir sebep halini sözleşmenin ihlali olarak değerlendirdi.

Kasım 2022’de Uniper, Stockholm tahkim mahkemesinde Gazprom Export aleyhine dava açarak şirketi gaz tedarikindeki eksikliklerden kaynaklanan kayıplarla suçladı ve Rus gazını ikame etmenin maliyetini 11,6 milyar avro olarak belirledi.

Uniper CEO’su Michael Lewis, tahkim kararının şirket için ‘hukuki netlik’ getirdiğine işaret ederek “Tahkim kararında elde ettiğimiz fesih hakkı ile Gazprom Export ile olan sözleşmelerimizi feshediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Tazminat konusunun da netleştiğini dile getiren Lewis, “Tüm tutar Alman federal hükümetine iletilecek,” diye ekledi.

Diğer yandan St. Petersburg ve Leningrad Tahkim Mahkemesi, Mart 2024’te Gazprom Export’un Uniper’in uluslararası ticari tahkimdeki işlemlere devam etmesinin yasaklanması için yaptığı başvuruyu kabul etti.

Tedbir kararının ihlali halinde, Uniper’in bağlı ortaklığı 14,3 milyar avro para cezası ödemekle yükümlü.

Mayıs ayında Avusturyalı OMV, Avrupa mahkemelerinin kararı nedeniyle artık Gazprom Export’a doğrudan gaz tedariki için ödeme yapamayacağını duyurmuştu. Bunun sonucu olarak Gazprom, uzun vadeli sözleşmeler kapsamında tedariki tamamen durdurabilir.

Seymour Hersh: Kuzey Akım boru hatları ve çevreleme politikasının tehlikeleri

Okumaya Devam Et

AVRUPA

EPP’de Le Pen çatlağı: Alman muhafazakârlardan Fransız muhafazakârlara ihraç tehdidi

Yayınlanma

Fransız muhafazakâr Les Républicains’in (LR) Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN) ile bir araya gelme ihtimali Almanya’da büyük yankı uyandırırken, muhafazakâr CDU/CSU bu partiyi AP’deki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi’nden (EPP) atmakla tehdit ediyor.

LR, Genel Başkan Éric Ciotti’nin 11 Haziran Salı günü partinin yaklaşan erken parlamento seçimleri için RN ile güçlerini birleştireceğini açıklamasının ardından şu anda kaos içinde.

Alman CDU/CSU da bu sürece dahil oldu ve Ciotti’nin planına uymaları halinde LR’yi AP’deki ortak siyasi aileleri EPP’den atmakla tehdit etti.

CDU/CSU’nun dış politika sözcüsü ve Alman milletvekili Jürgen Hardt 11 Haziran Salı günü Euractiv’e yaptığı açıklamada, ”Eğer Fransız Les Républicains gerçekten de sağa doğru bu yolu izlerse, bir zamanların bu gururlu partisi için EPP’de artık yer kalmayacaktır,” dedi.

CDU/CSU’nun “aşırı sağcı” partilerle birlikte çalışmaya karşı uzun süredir devam eden bir taahhüdü var.

CDU/CSU partileri son aylarda “aşırı sağ” ile aralarındaki güvenlik duvarı konusundaki tutumlarını biraz yumuşatmış ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin sağcı Fratelli d’Italia’sı (İtalya’nın Kardeşleri) ile işbirliği yapma fikriyle açıkça flört etmiş olsalar da, Le Pen ile işbirliği hâlâ yasak bölge olarak görülüyor.

EPP, potansiyel ortaklarının, CDU/CSU’nun Avrupa seçimleri sırasında defalarca belirttiği gibi, EPP’nin baş adayı Ursula von der Leyen’in duruşuna uygun olarak “Avrupa yanlısı, NATO yanlısı, hukukun üstünlüğü yanlısı ve Ukrayna yanlısı” olmasını istiyor. EPP’ye göre Le Pen’in partisi şu anda bu kriterleri karşılamıyor.

Ciotti’nin açıklaması kendi partisi içinde de ciddi bir tepkiyle karşılandı ve LR’nin bazı üst düzey üyeleri istifasını istedi.

Alman meslektaşları da LR’nin bazı üyelerinin “aşırı sağ” ile çalışmaktan kaçınacağından emin. Hardt, “LR başkanının açıklamasının üyeler arasında hiçbir geçerliliği olmadığına ve siyasi kariyerinin sonu anlamına geldiğine inanıyorum. LR’de tanıdıklarım Ciotti’den farklı düşünüyor,” diye ekledi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Financial Times Le Pen iktidarına hazırlanıyor

Yayınlanma

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Marine Le Pen ve Jordan Bardella önderliğindeki Ulusal Birlik (RN) yüzde 30’un üzerinde oy alarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans partisine yaklaşık 16 puan fark atınca, Paris’te iktidar değişikliğinin ayak sesleri duyulmaya başlandı.

Macron’un erken parlamento seçimleri çağrısı yapmasının ardından, Financial Times (FT) için yazan Janan Ganesh, “Popülizme karşı en iyi son umut, onu hükümet etmeye maruz bırakmaktır” başlıklı bir makale ile düşüncelerini dile getirdi.

Ganesh’e göre makamın yarattığı baskı, İtalya’da Başbakan Giorgia Meloni’nin bir şekilde yaptığı gibi, “düzen karşıtı” partileri “ılımlı” olmaya zorlayabilir ya da Britanya’da Boris Johnson’ın başına geldiği gibi “beceriksizliklerini ve çirkinliklerini” ortaya çıkarabilir.

“Elbette bazen ikisini de yapmaz: güç ne evcilleştirir ne de utandırır. (Bkz. Viktor Orbán.),” diyen Ganesh, o zaman bile bu partilerin en azından “siyasetin sarkacına” tabi olacağına dikkat çekti.

FT yazarı, “Hükümette geçirilen zaman, somut kararlarla seçmenleri yabancılaştırarak geçirilen zamandır,” dedi.

Ganesh’e göre şu anda Avrupa’nın büyük bölümünde “popülistler”, ideal seviyede bir başarıya sahipler: “atmosferi kirletmeye, hükümetlerin bunları hayata geçirmesi halinde büyük sorunlara basit cevaplar bulunabileceği fikrini yaymaya” yetecek kadar, ama bunu “görevdeyken kanıtlamak zorunda kalacak” kadar değil.

AP seçimlerinde “aşırı sağ”ın göreli olarak düşük performans gösterenlerinin ya kendi ülkelerinde görevde olduğunu (Orbán’ın Fidesz’i) ya da hükümetlerin destekçisi olduğunu (İsveç Demokratları) hatırlatan FT yazarı, “Bu, ana akım siyasetçileri aşağı çeken çekim gücüdür. Hükümet, sadece Nigel Farage’ın üstün olduğu seçilmiş yayın turlarını değil, günün her saati dikkat çekmeyi de beraberinde getiriyor. Hepsinden önemlisi, seçmenlere paraya mal olan kararlar alma yükünü getiriyor,” dedi.

Popülist davaya “göçü yönetmek” zorunda kalmaktan daha fazla zarar verecek çok az şey olduğunu öne süren Ganesh, “Düşük ücretli sektörlerde yabancı işgücüne karşı kulağa makul gelen alternatifleri –yerli işçilere daha fazla ödeme yapmak– halkın fiyat duyarlılığı karşısında test edilecektir. Seçmenler daha yüksek sosyal bakım ya da perakende maliyetlerine itiraz etmese bile, ödünleşim sonunda ortaya çıkacaktır. Hiçbir zaman test edilmeyen popülist fikirlerin sahte bir inandırıcılığı vardır. Sadece hükümette bir büyü bunu değiştirebilir,” iddiasında bulundu.

Ganesh, “popülistlerin” sahnede ve televizyonda yer aldığı ama sorumluluğun onlara teslim edilmediği bir statükonun da sürdürülemez olduğunu belirterek yazısını bitirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English