Bizi Takip Edin

ASYA

Anketlere göre Endonezya’da Savunma Bakanı Prabowo ilk turda seçimi kazanabilir

Yayınlanma

Endonezyalılar, ülkenin yeni devlet başkanını seçmek üzere 14 Şubat’ta sandık başına gidecek.

Çarşamba günkü oylama öncesinde yapılan son anketlere göre mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo’nun örtülü desteğini alan ve milliyetçi söylemi öne çıkaran Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun başkanlık seçimlerini ilk turda kazanma olasılığı giderek artıyor.

72 yaşındaki eski General Subianto, 2014 ve 2019 seçimlerinde Widodo karşısında yenilmişti. Başkanın üçüncü bir dönem için aday olması anayasal olarak yasak. Bu yüzden popüleritesi en yüksek isim olan Widodo tekrar aday olamadı. Açıktan olmasa da Prabowo’ya destekliyor. Prabowo da, Devlet Başkanı Yardımcılığı için Widodo’nun en büyük oğlu Gibran Rakabuming Raka’yı destekliyor.

Subianto’nın seçimlerde yarıştığı rakipleri, eski Cakarta Valisi Anies Baswedan ve eski Orta Cava Valisi Ganjar Pranowo.

Subianto, Widodo’nun “iddialı ekonomik kalkınmasını” ve altyapı inşasını sürdürme sözü verdi.

Destek yüzde 50’yi aştı

Nikkei Asia’nın haberine göre, Cakarta’nın önde gelen dört anket şirketi tarafından 800 binden fazla sandıkta 205 milyon Endonezyalının oy vereceği seçimlerden önce açıklanan anket sonuçları Prabowo’ya desteğin %50’yi aştığını gösteriyor ki bu da ilk tur oylamada üç yönlü başkanlık yarışını kazanmasını sağlayacaktır. Daha önceki anketler ise eski korgeneralin haziran ayında yapılacak ikinci turu beklemek zorunda kalacağını gösteriyordu.

Lembaga Survei Indonesia (LSI) tarafından 29 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında ülke çapında 1.220 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankette Prabowo %51,9’luk bir destek oranına ulaştı. Eski Cakarta Valisi Anies Baswedan %23,3 ve eski Orta Cava Valisi Ganjar Pranowo %20,3’te kaldı.

LSI İcra Direktörü Djayadi Hanan cumartesi günü anket sonuçlarını açıklarken, Prabowo’nun seçilebilirliğinin, ekim ayında Başkan Joko Widodo’nun 36 yaşındaki oğlu Gibran Rakabuming’i başkan yardımcılığına aday olarak göstermesinden bu yana artmaya devam ettiğini söyledi.

Hanan, “Gibran’ın girmesiyle birlikte, seçmenler Jokowi’nin … Prabowo-Gibran çiftini sıkı bir şekilde desteklediğine daha fazla ikna oluyor. Jokowi etkisinin burada işe yaradığını söyleyebiliriz” dedi.

Hanan, başkanın yüksek onay oranlarının Prabowo’nun popülaritesini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Prabowo’nun ilk turda kazanma şansının “oldukça yüksek” olduğunu düşünen Hanan, “ancak ikinci tur hala mümkün” diye ekliyor.

Poltracking Indonesia tarafından 27 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında yapılan ve benzer şekilde 1.220 kişinin katıldığı bir anket, Prabowo’nun, Anies’in %25,1 ve Ganjar’ın %18,4’üne karşı oyların %50,9’unu kazandığını gösteriyor. Poltracking anketlerinde ilk kez bir aday %50 barajını aşıyor.

Poltracking İcra Direktörü Hanta Yuda, kararsız veya kararsız seçmenleri temsil eden %5,6’lık rakamın üç aday arasında orantılı olarak dağıtılması halinde, Prabowo-Gibran’ın %54,6’ya kadar daha yüksek bir oy alabileceğini söyledi. Yuda cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu rakamlara bakıldığında, başkanlık seçiminin tek turda bitme potansiyeli çok büyük” dedi.

Indikator Politik Indonesia da geçen hafta yayınladığı bir ankette Prabowo-Gibran ikilisini ilk kez %51,8 ile barajın üzerinde göstermişti. Dördüncü anketçi LSI Denny JA tarafından yapılan son ankete göre ikili oyların %53,5’ini kazanıyor. Prabowo’nun adaylığı ilk kez ocak ayı sonunda bu ankette %50 sınırını aşmıştı.

Sonuçlar Prabowo’nun Endonezya’nın en kalabalık üç eyaleti olan Batı Cava, Doğu Cava ve Orta Cava’da önde olduğunu gösteriyor. Doğu Cava’daki popülaritesi, eyaletin valisi Khofifah Indar Parawansa’nın geçen ay Prabowo’yu desteklediğini açıklamasının ardından arttı. Parawansa, Anies’in aday adayı Muhaimin Iskandar ile aynı siyasi partiden olmasına rağmen bu açıklamayı yaptı.

Orta Cava’da Prabowo, Endonezya Demokratik Mücadele Partisi’nin (PDI-P) kalesi olmasına rağmen Ganjar’a karşı az bir farkla önde gidiyor. Ülkenin en büyük partisi şu anda Ganjar’ı destekliyor. Parti 2014 ve 2019 seçimlerinde Jokowi’yi desteklemişti.

Analistler, son dinamikler göz önüne alındığında seçmenlerin çarşamba günkü oylamadan önce hala fikirlerini değiştirebileceklerine dikkat çekti.

‘Torpil’ tepkisi

Örneğin Jokowi, Prabowo’ya destek toplamak için torpil yaptığını ve böylece demokrasiyi baltaladığını düşünen akademik çevreler ve sivil toplum grupları da dahil olmak üzere giderek artan bir tepkiyle karşı karşıya. Eleştiriler, Başkan’ın Prabowo’nun kampanyasına doğrudan katılma yönündeki orijinal planından geri adım atmasına yol açtı. Jokowi hala desteğini açıkça beyan etmekten kaçınıyor.

Resmi kampanya dönemi cumartesi günü sona ererken, eleştirmenlerin ve rakip destekçilerin Jokowi ve Prabowo’ya yönelik tepkileri sosyal medyada yoğunlaştı. Bu tartışmaların odak noktalarından biri Gibran’ın yasal yaş sınırını aşarak başkan yardımcısı adayı olmasına izin veren tartışmalı mahkeme kararı oldu. Bir diğer odak noktası ise Prabowo’nun insan hakları sicili. Bakanlığı altındaki savunma teçhizatı alımları da yakın zamanda yeni bir incelemeye tabi tutuldu.

ASYA

TSMC’nin Japonya’daki çip girişimi yatırımları da hızlandırdı

Yayınlanma

Tayvan’ın en büyük özel bankası CTBC Bank Başkan Yardımcısı Max Lin Nikkei Asia’ya verdiği demeçte, “Tayvanlı müşterilerimizin çoğu ve hatta Güneydoğu Asya’dan müşterilerimiz, yarı iletken teşvikleri sayesinde Japonya’ya, özellikle de Kumamoto’ya yatırım yapmak istediklerini dile getiriyor” dedi.

Nikkei’nin haberine göre, CTBC Bank, 2014 yılında Tokyo Star Bank’ı satın alarak yaklaşık on yıl boyunca Japonya’da önemli operasyonları olan tek Tayvan bankası oldu. Ardından çip üretim devi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) Japonya’daki ilk üretim tesisini Kumamoto’da kuracağını duyurdu ve CTBC’nin güneybatı vilayetine genişlemesi için talep aniden arttı.

“Kumamoto ile ilgili, orada nasıl gayrimenkul alınacağı, ipotek işlemlerinin nasıl yapılacağı, nerede yaşanacağı ve çocukların nerede okula gönderileceği gibi önemli ölçüde artan talepler alıyoruz. Bir yaşam tarzı rehberi ve danışmanlığı haline gelmiş gibiydik,” dedi Lin ve bu yüzden Kumamoto’nun merkezinde bir ofis açmaya karar verdiklerini söyledi.

Finans sektörünün deneyimli ismi, Japonya’nın yabancı bankaların genişlemesi için popüler bir yer olmadığını, zira buradaki negatif faiz oranlarının kâr elde etmeyi zorlaştırdığını da sözlerine ekledi. Aralarında E.Sun Commercial Bank, Chang Hwa Bank ve devlete ait Bank of Taiwan’ın da bulunduğu yedi Tayvan bankasının son yıllarda Japonya’da şube açmış olması, çip patlamasının ve TSMC’nin varlığının durumu ne kadar değiştirdiğinin bir kanıtı olarak yorumlanıyor.

TSMC, Sony, Denso ve Renesas gibi Japon müşterilerine hizmet vermek üzere Kumamoto fabrikasında yıl sonuna kadar seri üretime başlamaya hazırlanıyor. Bu, TSMC’nin 2018’de Nanjing’deki Çin tesisinden bu yana faaliyete geçen ilk yeni denizaşırı tesisi olacak.

Cumartesi günü Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın da katılacağı bir açılış töreni düzenlenmesi planlanıyor.

Tesis ilk olarak 2021 yılında duyurulmuştu. O tarihten bu yana TSMC, Sony ve Toyota gibi ortaklarıyla birlikte Kumamoto’nun bulunduğu Kyushu adasına toplam 20 milyar dolar yatırım yapma taahhüdünde bulundu. Japonya’nın “Silikon Adası”na yapacakları yatırım, potansiyel olarak sadece ülkeye değil küresel pazara da hizmet edecek olan son teknoloji 7 nanometre ve 6 nanometre çiplerin üretimine yönelik olacak.

Denizaşırı genişleme her zaman TSMC’nin tercih ettiği bir yaklaşım değil. Şirket on yıllar boyunca üretimini Asya çip ekonomisinin kalbi olan Tayvan’a odakladı. Ancak artan jeopolitik baskı, ticaret savaşı ve benzeri görülmemiş bir çip kıtlığı nedeniyle şirket, tedarik zincirinin esnekliğini sağlamak ve müşterilere güven vermek için yurtdışına açılmak zorunda kaldı.

TSMC, 2020’den itibaren üç yıl içinde ABD, Japonya ve Almanya’da 70 milyar dolardan fazla değerde – fonların bir kısmı hükümetlerden ve ortaklardan gelen – denizaşırı genişleme planlarını açıkladı. Şirketin 2024 yılı için öngördüğü 28 milyar ila 30 milyar dolarlık sermaye harcaması bütçesi, Tayvan hükümetinin 19,26 milyar dolarlık savunma bütçesinden daha büyük.

Diğer Tayvanlı çip üreticileri de küresel çapta büyümeye başladı. Tayvan’ın 2 numaralı çip üreticisi United Microelectronics Corp. Singapur’da 5 milyar dolarlık bir tesis inşa ediyor ve kısa süre önce Intel’in Arizona’daki tesislerinde 12 nanometrelik çip üretimi konusunda Intel ile ortaklık kuracağını açıkladı.

TSMC’nin Japonya’daki girişimi, başta Tokyo Electron, Kyocera ve Sumco gibi Japon ekipman ve malzeme tedarikçilerinin yanı sıra yıllardır yerel üretim yapan Rohm ve Sony gibi çip üreticilerinden gelen toplam 6 trilyon yenlik (39 milyar dolar) ilk yerel yatırım dalgasını şimdiden teşvik etti. Kyushu Ekonomik Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir tahmine göre, 2021 yılında başlayan yatırım furyası önümüzdeki on yıl içinde Kyushu’ya 20,77 trilyon yen ekonomik fayda sağlayabilir.

Okumaya Devam Et

ASYA

Pekin’den finans sektörüne uyarı: Reel ekonomiye hizmet edin

Yayınlanma

Çin’in finans sektörünün reel ekonomiyi desteklemeye odaklanması ve “sahte finansal yeniliklerden” kaçınması gerektiğini ilan eden devlet medyası, Pekin’in finansal gücünü esnetmeye çalıştığı bir dönemde düzenlemelerin sıkılaştırıldığını duyurdu.

ÇKP yayın organı People’s Daily, 453 trilyon yuanlık (63 trilyon ABD Doları) finans sektörünün teknolojik yeniliklere, gelişmiş üretime, yeşil kalkınmaya ve küçük işletmelere daha fazla adanması çağrısında bulundu. Bunun, bankalar ve kredi kuruluşları tarafından sermayenin boşa harcanmasına ve spekülatif faaliyetlere karşı bir uyarı olduğu düşünülüyor. Gazete, cuma günü yayınladığı bir yorumda, finans kuruluşlarının arbitraj uğruna “paranın sektör içinde dolaşmasına izin vermekten” kaçınmaları ve dikkatlerinin reel ekonomiden uzaklaşmasına izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

Uyarı, düzenleyicilerin bilgisayar algoritmaları tarafından oluşturulan stratejileri kullanan ve menkul kıymetlerin hızlı bir şekilde alınıp satılmasını içeren quant ticaretini düzenleyen kuralları sertleştirirken, aynı zamanda yerel bir borç dağı, emlak çöküşü ve denizaşırı sermayenin çekilmesi nedeniyle borsa kaosu zemininde ülkenin finansal sisteminin kırılganlığına ilişkin endişeleri ele almasıyla geldi.

Pekin tüm finansal faaliyetleri düzenleme sözü verdi. Ancak aynı zamanda Çin’i finansal bir güç merkezi haline getirme hedefine ulaşmak için küresel pazara daha fazla açılma sözü verdi.

Salı günü Çin borsaları, piyasayı istikrara kavuşturmak ve yatırımcı güvenini desteklemek için “piyasanın bozulmasını” gerekçe göstererek büyük bir quant fonunun üç gün boyunca işlem yapmasını yasakladı.

Şanghay ve Shenzhen’de listelenen en büyük hisse senetlerini takip eden CSI 300 Endeksi, 2021’in başından 2023’e kadar kümülatif yüzde 41’lik bir düşüş yaşadı.

South China Morning Post’un haberine göre, Ulusal Finans ve Kalkınma Kurumu Başkanı Li Yang, son aylarda Çin’in finans sistemi üzerine yapılan üst düzey toplantıların, Çin liderliğinin karlılıktan ziyade işleve daha fazla önem verdiğini gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay Şangay Kalkınma Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, “İlk olarak reel ekonomiye hizmet etmek, bilimsel ve teknolojik inovasyonu, Kuşak ve Yol Girişimi’ni ve sanayi politikalarını desteklemek olan işlevlerini yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

Partinin finans sektörü üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak için geçen yıl kurulan yeni bir organ olan Merkezi Finans Komitesi tarafından aralık ayında yayınlanan bir makaleden önemli bir not alıntılayarak, “Kârlılık daha sonra gelmelidir” dedi.

Okumaya Devam Et

ASYA

Avustralya’nın önde gelen madencilik şirketleri Çin’den gelen taleple canlandı

Yayınlanma

Avustralya’nın en büyük madencilik şirketleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlama ve emlak krizine rağmen Çin’deki çelik talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini, demir cevheri fiyatının yükseldiğini ve analistlerin beklentilerine büyük ölçüde uygun kazançlar sağladığını söylüyor.

Avustralya’da borsaya kayıtlı en büyük üç kaynak şirketi olan BHP, Rio Tinto ve Fortescue bu hafta açıkladıkları mali sonuçlarla demir cevheri piyasasının bir fotoğrafını çekti. Demir cevheri, BHP ve Rio’nun ilgili raporlama dönemlerinde faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi karlarının (FAVÖK) neredeyse %70’ini, Fortescue’nun ise tamamını oluşturdu.

Refinitiv’e göre, dünyanın en büyük demir cevheri ithalatçısı olan Çin, küresel denizyolu arzının yaklaşık %70’ini satın alıyor ve dünya çeliğinin yarısını üretiyor. Fitch’e göre ham çelik üretimi 2023 yılında bir milyar tonun biraz üzerinde sabit kaldı ve bu çeyrekte yavaşlaması bekleniyor.

Nikkei Asia’nın haberine göre, üç şirketin patronları, ciddi bir konut bolluğu Çinli büyük müteahhitleri zorlarken, altyapı, makine, araba imalatı, gemi yapımı, tüketim malları ve yeşil enerji gibi diğer sektörlerdeki büyümenin emlak sektöründeki zayıflığı dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

BHP CEO’su Mike Henry, “Önümüzdeki yılın görünümüne bakacak olursak, bunun (çelik üretiminin) altıncı yıl üst üste bir milyar tonun üzerinde olacağını düşünüyoruz, bu oldukça olumlu ve bunun nedeni Çin ekonomisinin oldukça iyi performans gösteren bazı sektörlerinin aslında çelik yoğun olmaya devam etmesidir” dedi.

Henry, orta ve uzun vadede BHP’nin rekabet edebilmek için düşük üretim maliyetlerini korumaya odaklanacağını çünkü Çin talebinin “plato çizip düşüşe geçeceğini” ve Afrika ile Batı Avustralya’nın Pilbara bölgesinde planlanan madenlerden daha fazla arz beklendiğini söyledi.

Rio Tinto İcra Kurulu Başkanı Jakob Stausholm, şirketin Çin ekonomisini “çok sağlam” olarak gördüğünü söyledi. Emlak sektörü daralırken, diğer sektörlerin “çok güçlü” kaldığını ve talebin altyapı büyümesiyle desteklendiğini belirtti.

Fortescue CEO’su Dino Otranto da Çin’in çelik talebinin daha çeşitli hale geldiğini söyleyerek bu düşünceyi tekrarladı.

Otranto, karbonsuzlaştırma çabalarına yönelik harcamalara atıfta bulunarak, “Bizi yukarı yönde şaşırtan şey otomotiv endüstrisi, hatta Çin’de devam eden bazı dekarb harcamaları” dedi ve ekledi: “Dolayısıyla, özellikle bizim ürünümüz için güçlü bir talep görüyoruz ve bu hurda tsunamisi beklentisi gerçekten gerçekleşmedi. Bu kombinasyonda, pazarın oldukça güçlü olacağını tahmin ediyoruz.”

CRU baş ekonomisti Henry Hao, demir cevheri fiyatının “inanılmaz” bir direnç gösterdiğini ve Çin’in yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmasının emlak sektöründeki düşüşü kısmen dengelediğini söyledi. Önümüzdeki yıl bir miktar yavaşlayacağı tahmin edilen yeşil enerji talebi, çelik talebinin bir kısmını absorbe etse de, ana metaller için daha fazla bir nimet sağlıyordu.

Henry Hao, “Gerileme muhtemelen devam edecek, ancak Çinli politika yapıcılar bu eski itici güç olan emlak sektöründen yenilenebilir enerji sektörüne geçiş yapmaya çalışıyor” dedi ve “Yenilenebilir enerji sektörü de oldukça fazla alüminyum, bakır ve çeliğin bir kısmını tüketiyor, ancak emlak sektöründeki kadar değil,” diye ekledi.

Nikkei’ye konuşan Westpac kıdemli ekonomisti Justin Smirk, çelik üretiminin 2020 yılında zirveye ulaştığını ve talebin artık daha döngüsel bir ritim izlediğini, bu nedenle büyük tedarikçilerin giderek verimliliğe odaklandığını söyledi.

Smirk, “Büyük demir cevheri madencileri, hacimsel büyümeye odaklanmak yerine, en verimli demir cevheri üreticileri olmaya çalışan fabrikalar gibi çalışıyorlar. On yıl önce, madencilik patlaması yaşarken, her şey yeni madeni kimin açabileceği, kimin en hızlı şekilde çıkarabileceği ile ilgiliydi. Oysa şimdi kimin en ucuz fiyata en fazla hacmi sağlayabileceği söz konusu” dedi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English