Bizi Takip Edin

RUSYA

Donbass’ta düzenlenen referandumlar hakkında bilinenler

Yayınlanma

Donbass, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için yapılan referandumlar bugün başladı. Moskova, ilgili bölgelerin Rusya’ya bağlanması halinde Ukrayna güçlerinin buraya düzenleyeceği saldırıların Rusya topraklarına düzenlenmiş saldırılar olarak kabul edileceği uyarısını yaptı. Kiev ise referandum sonuçlarını tanımayacağını açıkladı.

2014’te Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve 21 Şubat 2022’de Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ve 24 Şubat’ta başlayan askeri müdahaleden sonra Rus kuvvetlerinin kontrolüne giren Herson ve Zaporijya bölgelerinde 20 Eylül’de kararlaştırılan Rusya’ya bağlanma konulu referandumlar bugün yerel saatle 08.00’de başladı.

Donbass cumhuriyetleri, Rusya Federasyonu’na katılmaya hazır olduklarını daha önce defalarca ilan etmişti. 2022’de Herson ve Zaporijya’nın Rus kuvvetlerinin kontrolüne giren bölgelerindeki yetkililer tarafından da benzer açıklamalar yapılmıştı.

Referandum 23-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. 27 Eylül’de Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde oylamanın daha erken tamamlanması planlanıyor, ardından oyların sayımı başlayacak.

Donetsk Halk Cumhuriyeti

19 Eylül 2022’de Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Sivil Meclisi, Donetsk lideri Denis Puşilin’e ve DHC Halk Konseyi’ne (parlamento) Rusya’ya katılma konusunda derhal referandum düzenleme talebinde bulundu.

20 Eylül 2022’de Puşilin, ilgili yasayı imzaladı ve aynı gün Donetsk Merkezi Seçim Komisyonu referandum düzenleme prosedürünü onayladı.

Donetsk’te 450 sandık ve ayrıca sığınmacılar için Rusya’da 200’den fazla sandık açıldı. Oy kullanabilecek kişi sayısına göre 1,5 milyondan fazla oy pusulası basıldı. Pusulada, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na katılmasından yana mısınız?” sorusu yer aldı.

Lugansk Halk Cumhuriyeti

17 Haziran 2022’de Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) Merkezi Seçim Komisyonu, sandık ve referandum istasyonları oluşturma prosedürünü onayladı. 15 Temmuz’da Lugansk Halk Konseyi oturumunda referandum için bir genel merkezin oluşturulması planı yürürlüğe konuldu.

22 Temmuz’da Meclis Başkanı Aleksey Karyakin, sandık merkezlerinde gözlemcilerin oluşturulması için çalışmalara başladığını duyurdu.

19 Eylül 2022’de Lugansk Kamu Odası, LHC’nin Rusya’ya bağlanması konusunda derhal referandum düzenlenmesi talebiyle Lugansk lideri Leonid Paseçnik’e başvurdu.

20 Eylül 2022’de Paseçnik, ilgili yasayı imzaladı ve 21 Eylül’de Lugansk Merkezi Seçim Komisyonu, referandum prosedürünü onayladı.

Lugansk sakinleri, bölgedeki 461 sandıkta ve ayrıca 201 sandık merkezinin oluşturulduğu Rusya’nın neredeyse tüm bölgelerinde oy kullanabilecek. DHC’deki oy pusulalarındaki aynı soru Lugansk’taki pusulalarda da yer alıyor.

Zaporijya bölgesi

24 Şubat’ta başlayan askeri harekatın ardından Zaporijya bölgesinin önemli bir kısmı Rus kuvvetlerinin kontrolüne girdi. Daha sonra bu bölgede, Yevgeniy Balitskiy başkanlığında bir askeri-sivil yönetim kuruldu.

Bölgenin geçici başkenti, bölgenin en büyük kenti olan Melitopol oldu. 8 Haziran 2022’de Balitskiy, kurtarılmış bölgelerin yetkililerinin Rusya’ya katılım konusunda bir referandum düzenlemeyi planladığını açıkladı. 23 Temmuz’da Balitskiy, referandum düzenlemek üzere seçim komisyonu kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

8 Ağustos’ta ise “Zaporijya Bölgesi Seçim Komisyonu tarafından referandum organizasyonunun hazırlanmasına ilişkin” talimatname imzalandı. 20 Eylül 2022’de, “Rusya ile birlikteyiz” halk hareketi, bölgenin Rusya Federasyonu’na bağlanması konusunda referandum düzenleme talebiyle askeri-sivil yönetime müracaat etti.

Aynı gün Balitskiy, 23-27 Eylül’de referandum düzenlenmesi talimatı yayımladı. “Rusya ile birlikteyiz” hareketinin başkanı Vladimir Rogov, yaptığı açıklamada “kurtarılmış toprakların yüzde 73’ünde referandum yapılacağını” bildirdi.  Seçim komisyonuna göre bölgede 394 sandık kuruldu.

Seçim listelerinde 500 binden fazla kişi yer alırken oy pusulaları, Donetsk ve Lugansk’tan farklı olarak hem Rusça hem Ukraynaca dillerinde basılıyor.

Herson bölgesi

2022’nin mart ayının başında Herson bölgesinin büyük kısmı Rus ordusunun kontrolüne girdi. 15 Mart’ta Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “bölgenin tamamının kurtarıldığını” ilan etti ve bölgede Vladimir Saldo başkanlığında bir askeri-sivil yönetim kuruldu.

29 Haziran 2022’de askeri-sivil yönetimin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, yetkililerin referandum hazırlamaya başladığını duyurdu. 22 Temmuz’da Saldo, seçim komisyonunun kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

20 Eylül 2022’de Herson Halk Konseyi, referandumun derhal yapılması talebiyle Saldo’ya müracaat etti. Aynı gün Saldo, referandum düzenlenmesine ilişkin kararnameyi de imzaladı.

Bölgede yaklaşık 750 bin seçmen referanduma katılabilecek. 198 sandık oylamaya açıldı ve Kırım, Moskova ve diğer bir dizi kentte de oy kullanılabilecek.

Oy pusulaları, Zaporijya’da olduğu gibi hem Rusça hem de Ukraynaca dillerinde basıldı.

Rusya ve Batı’nın reaksiyonu

21 Eylül 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında Moskova’nın referandumlardan çıkan kararı destekleyeceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Newsweek dergisine verdiği röportajda söz konusu bölgelerin Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğü uyarınca kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu ve Moskova’nın da seçimlerine saygı göstereceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Donbass’ın gerçekleştirilen referandumlar sonucunda Rusya’ya bağlanması halinde Ukrayna güçlerinin buraya düzenleyeceği saldırıların Rusya topraklarına düzenlenmiş saldırılar olarak kabul edileceği uyarısını yaptı.

Kiev ve Batılı ülkeler ise, referandum sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladılar.

RUSYA

Zaharova: Batı, Zaporojye santrali üzerinden nükleer şantaj yapıyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı ülkelerin Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü Kiev’e devretmesi halinde bombardımanın duracağını söyleyerek Moskova’ya şantajda bulunduğunu belirtti.

TASS ajansının haberine göre Zaharova, dün düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın en büyük ikinci nükleer santrali olan Zaporojye’nin bombalanmasıyla ilgili olarak 17 Nisan’da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen brifinge dikkat çekti.

Zaharova, “Kelimenin tam anlamıyla kendilerini ve [Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir] Zelenskiy rejimini ele verdiler. Kendileri de farkına varmadan bunu bir ültimatom şeklinde ifade ettiler. Doğrudan alıntı: ‘Zaporojye nükleer santralinin kontrolünü teslim edin, o zaman bombardıman duracaktır.’ Bence bu olan biteni çok iyi anlatıyor,” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ayrıca Batılı ülkelerin söz konusu açıklamayla ‘nükleer şantaj’ yaptıklarını teyit etmiş olduklarına vurgu yaptı.

Zaharova, Moskova’nın Kiev’in işlediği suçlara sessiz kalınmasını ve bunların meşturulaştırılmaya çalışılmasını suç ortalığı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Zaporojye santrali, 2022 yılının şubat ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde. Santral, son haftalarda bir dizi saldırıya maruz kaldı.

7 Nisan’da insansız hava araçları (İHA) 6 numaralı güç ünitesine, eğitim merkezine, kantine ve mal kabul bölümüne saldırdı ve üç santral görevlisi yaralandı.

Politico: Ukrayna yenilgiye doğru gidiyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya’da yolsuzluktan hüküm giyenlerin sayısı artıyor

Yayınlanma

İzvestiya gazetesi tarafından analiz edilen Yüksek Mahkeme verilerine göre, Rusya’da rüşvet suçuyla hüküm giyenlerin sayısı bir yıl içinde yaklaşık yüzde 14 oranında arttı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, yolsuzluk davalarının sayısındaki artışın yalnızca rüşvetçilerin yargılanmasına yönelik eğilimin artmasından değil, aynı zamanda gergin iktisadi durum ve kolluk kuvvetlerinin kamu görevlilerine yönelik ilgisini artmasından da kaynaklandığını söyledi.

Rusya Yüksek Mahkemesi yargı dairesinin istatistiklerini inceleyen gazete, 2023 yılında 1914 kişinin rüşvet almaktan mahkum edildiğini ve bu rakamın 2022 yılına göre yüzde 13,6 daha yüksek olduğunu aktardı.

Rüşvet suçundan hüküm giyenlerin sayısı yüzde 10 daha artarak 2 bin 363’e yükseldi. Aynı zamanda, yıl boyunca bu maddeler kapsamında sadece 27 kişi beraat etti.

Avukat Nikolay Yaşin, gazeteye verdiği demeçte “Rüşvet konusundaki ceza davalarının hacmindeki artış, Rusya’da yolsuzlukla mücadeledeki genel eğilimden ve sanıklarla aktif iş birliği anlaşmaları yapılmasından kaynaklanıyor,” dedi.

İstatistikler, 2023 yılında ufak çaplı rüşvetle ilgili madde kapsamında hüküm giyenlerin sayısının azaldığını gösteriyor, bu tür durumlarda rüşvet miktarı 10 bin rubleyi geçmiyor.

Bununla birlikte, Ceza Kanunu’nda özellikle büyük ölçekli rüşvetle ilgili maddelerde bir üst sınır bulunmuyor.

Mahkeme istatistiklerine göre, 2023 yılında mali suçlarda mahkumiyet sayısı da arttı, bir önceki yıla göre 1000 kişi daha fazla olmak üzere yaklaşık 12 bin kişi mahkum edildi.

Söz konusu mali suçlar arasında yasa dışı bankacılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve evrakta sahtecilik bulunuyor.

Bununla beraber avukat Eleonora Gafurova, rüşvet davalarında artış eğilimi olduğunu doğruladı.

Alınan tedbirlerin işe yaramadığını ifade eden Gafurova, “Devasa para cezaları ile cezalandırma sistemi etkisizdi ve bu cezaların karşılanamaz olduğu ispat edildi,” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Dünyada yeni bir salgın riski yüksek

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir salgının riskinin son derece yüksek olduğunu ve özellikle de Afrika’nın savunmasız durumda olduğunu belirtti.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Putin, 17 Nisan’da Rusya ile Afrika arasında bulaşıcı hastalıklarla mücadele konulu ilk uluslararası konferansının katılımcılarına gönderdiği mesajda, Moskova’nın kıta ülkeleriyle sağlık alanında aktif işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Putin’in mesajını Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova okudu.

Putin, “Afrika kıtası bu zorluklara karşı özellikle savunmasız ve nüfusu çeşitli enfeksiyonlardan korumak için tıbbi, bilimsel ve teknolojik kapasitenin hızlandırılmış gelişimine ihtiyaç duyuyor. Rusya da kendi adına, sağlık hizmetlerinin bu önemli alanında en aktif işbirliğine hazır,” dedi.

Devlet Başkanı, mesajında ayrıca 2023 yılında başlayan Afrika ülkelerine yönelik sıhhi ve epidemiyolojik refah alanında başlatılan yardım programını anımsattı.

Program, yüksek koruma düzeyine sahip 10 mobil laboratuvarın oluşturulması, Afrika’dan 350’den fazla uzmanın eğitilmesini ve bir dizi ortak çalışma yapılmasını öngörüyor.

Diğer yandan Putin, konferansın 2023’teki ikinci Rusya-Afrika zirvesinde ortaya konan girişimlerin bir devamı olarak düzenlendiğini vurguladı.

Putin’e göre etkinlik, onlarca ülkeden sağlık profesyonellerinin bulaşıcı hastalık salgınlarına müdahale konusundaki uzmanlık ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Rusya-Afrika Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Konferansı, Rospotrebnadzor ve Uganda Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Konferans 17-19 Nisan tarihlerinde ülkenin başkenti Kampala’da karma bir formatta gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English