Bizi Takip Edin

RUSYA

Donbass’ta düzenlenen referandumlar hakkında bilinenler

Yayınlanma

Donbass, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için yapılan referandumlar bugün başladı. Moskova, ilgili bölgelerin Rusya’ya bağlanması halinde Ukrayna güçlerinin buraya düzenleyeceği saldırıların Rusya topraklarına düzenlenmiş saldırılar olarak kabul edileceği uyarısını yaptı. Kiev ise referandum sonuçlarını tanımayacağını açıkladı.

2014’te Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve 21 Şubat 2022’de Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ve 24 Şubat’ta başlayan askeri müdahaleden sonra Rus kuvvetlerinin kontrolüne giren Herson ve Zaporijya bölgelerinde 20 Eylül’de kararlaştırılan Rusya’ya bağlanma konulu referandumlar bugün yerel saatle 08.00’de başladı.

Donbass cumhuriyetleri, Rusya Federasyonu’na katılmaya hazır olduklarını daha önce defalarca ilan etmişti. 2022’de Herson ve Zaporijya’nın Rus kuvvetlerinin kontrolüne giren bölgelerindeki yetkililer tarafından da benzer açıklamalar yapılmıştı.

Referandum 23-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. 27 Eylül’de Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde oylamanın daha erken tamamlanması planlanıyor, ardından oyların sayımı başlayacak.

Donetsk Halk Cumhuriyeti

19 Eylül 2022’de Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Sivil Meclisi, Donetsk lideri Denis Puşilin’e ve DHC Halk Konseyi’ne (parlamento) Rusya’ya katılma konusunda derhal referandum düzenleme talebinde bulundu.

20 Eylül 2022’de Puşilin, ilgili yasayı imzaladı ve aynı gün Donetsk Merkezi Seçim Komisyonu referandum düzenleme prosedürünü onayladı.

Donetsk’te 450 sandık ve ayrıca sığınmacılar için Rusya’da 200’den fazla sandık açıldı. Oy kullanabilecek kişi sayısına göre 1,5 milyondan fazla oy pusulası basıldı. Pusulada, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na katılmasından yana mısınız?” sorusu yer aldı.

Lugansk Halk Cumhuriyeti

17 Haziran 2022’de Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) Merkezi Seçim Komisyonu, sandık ve referandum istasyonları oluşturma prosedürünü onayladı. 15 Temmuz’da Lugansk Halk Konseyi oturumunda referandum için bir genel merkezin oluşturulması planı yürürlüğe konuldu.

22 Temmuz’da Meclis Başkanı Aleksey Karyakin, sandık merkezlerinde gözlemcilerin oluşturulması için çalışmalara başladığını duyurdu.

19 Eylül 2022’de Lugansk Kamu Odası, LHC’nin Rusya’ya bağlanması konusunda derhal referandum düzenlenmesi talebiyle Lugansk lideri Leonid Paseçnik’e başvurdu.

20 Eylül 2022’de Paseçnik, ilgili yasayı imzaladı ve 21 Eylül’de Lugansk Merkezi Seçim Komisyonu, referandum prosedürünü onayladı.

Lugansk sakinleri, bölgedeki 461 sandıkta ve ayrıca 201 sandık merkezinin oluşturulduğu Rusya’nın neredeyse tüm bölgelerinde oy kullanabilecek. DHC’deki oy pusulalarındaki aynı soru Lugansk’taki pusulalarda da yer alıyor.

Zaporijya bölgesi

24 Şubat’ta başlayan askeri harekatın ardından Zaporijya bölgesinin önemli bir kısmı Rus kuvvetlerinin kontrolüne girdi. Daha sonra bu bölgede, Yevgeniy Balitskiy başkanlığında bir askeri-sivil yönetim kuruldu.

Bölgenin geçici başkenti, bölgenin en büyük kenti olan Melitopol oldu. 8 Haziran 2022’de Balitskiy, kurtarılmış bölgelerin yetkililerinin Rusya’ya katılım konusunda bir referandum düzenlemeyi planladığını açıkladı. 23 Temmuz’da Balitskiy, referandum düzenlemek üzere seçim komisyonu kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

8 Ağustos’ta ise “Zaporijya Bölgesi Seçim Komisyonu tarafından referandum organizasyonunun hazırlanmasına ilişkin” talimatname imzalandı. 20 Eylül 2022’de, “Rusya ile birlikteyiz” halk hareketi, bölgenin Rusya Federasyonu’na bağlanması konusunda referandum düzenleme talebiyle askeri-sivil yönetime müracaat etti.

Aynı gün Balitskiy, 23-27 Eylül’de referandum düzenlenmesi talimatı yayımladı. “Rusya ile birlikteyiz” hareketinin başkanı Vladimir Rogov, yaptığı açıklamada “kurtarılmış toprakların yüzde 73’ünde referandum yapılacağını” bildirdi.  Seçim komisyonuna göre bölgede 394 sandık kuruldu.

Seçim listelerinde 500 binden fazla kişi yer alırken oy pusulaları, Donetsk ve Lugansk’tan farklı olarak hem Rusça hem Ukraynaca dillerinde basılıyor.

Herson bölgesi

2022’nin mart ayının başında Herson bölgesinin büyük kısmı Rus ordusunun kontrolüne girdi. 15 Mart’ta Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “bölgenin tamamının kurtarıldığını” ilan etti ve bölgede Vladimir Saldo başkanlığında bir askeri-sivil yönetim kuruldu.

29 Haziran 2022’de askeri-sivil yönetimin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, yetkililerin referandum hazırlamaya başladığını duyurdu. 22 Temmuz’da Saldo, seçim komisyonunun kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

20 Eylül 2022’de Herson Halk Konseyi, referandumun derhal yapılması talebiyle Saldo’ya müracaat etti. Aynı gün Saldo, referandum düzenlenmesine ilişkin kararnameyi de imzaladı.

Bölgede yaklaşık 750 bin seçmen referanduma katılabilecek. 198 sandık oylamaya açıldı ve Kırım, Moskova ve diğer bir dizi kentte de oy kullanılabilecek.

Oy pusulaları, Zaporijya’da olduğu gibi hem Rusça hem de Ukraynaca dillerinde basıldı.

Rusya ve Batı’nın reaksiyonu

21 Eylül 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında Moskova’nın referandumlardan çıkan kararı destekleyeceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Newsweek dergisine verdiği röportajda söz konusu bölgelerin Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğü uyarınca kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu ve Moskova’nın da seçimlerine saygı göstereceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Donbass’ın gerçekleştirilen referandumlar sonucunda Rusya’ya bağlanması halinde Ukrayna güçlerinin buraya düzenleyeceği saldırıların Rusya topraklarına düzenlenmiş saldırılar olarak kabul edileceği uyarısını yaptı.

Kiev ve Batılı ülkeler ise, referandum sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladılar.

RUSYA

AB, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’nin oğluna uygulanan yaptırımları kaldırdı

Yayınlanma

Avrupa Birliği (AB) yargısı, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’in oğlu Aleksandr Pumpyanskiy’e yönelik yaptırımların kaldırılmasına karar verdi. Pumpyanskiy, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri müdahalesinin ardından geçen yıl mart ayında yaptırımlara maruz kalmıştı.

Nastoyaşe Vremya’da yer alan habere göre dava sonucunda ayrıca Pumpyanskiy’in hukuka aykırı olarak yaptırım listesine dahil edilmesiyle ilgili manevi tazminat olarak 100 bin avro talebi reddedildi.

Aleksandr Pumpyanskiy, yaptırımların uygulanmasının ardından babasıyla birlikte Pipe Metallurgical Company Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. Kendisi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Dmitriy Pumpyanskiy, Pipe Metallurgical Company’nin eski CEO’su ve çoğunluk sahibi. Bu yılın eylül ayı başında AB yargısı, Dmitriy Pumpyanskiy, eşi Galina ve oğlu Aleksandr’a yönelik yaptırımları kaldırmayı reddetmişti.

Son mahkeme kararında, Dmitry Pumpyanskiy’nin yaptırım listesine dahil edilmesinin, Rusya bütçesi için ‘kayda değer bir gelir kaynağı oluşturan sektörlerin faaliyetlerine katılması’ nedeniyle haklı olduğu kaydedildi. Ayrıca eşine uygulanan yaptırımlar da kaldırılmadı.

Aleksandr Pumpyanskiy, daha önce İsviçre’nin Blick gazetesine yaptığı açıklamada, 2016’dan beri vatandaşlığını taşıdığı İsviçre’yi ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kaldığını bildirmişti.

Aleksandr, yaptırımların uygulanmasının ardından ev kredisini ödeyemediğini, cep telefonunun kesildiğini ve kiraladığı arabayı da iade etmesinin istendiğini ifade etmişti.

Dünya Ticaret Örgütü raporu: Rusya yaptırımları Batı’yı vurdu

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya İçişleri Bakanlığı, yabancılara ‘sadakat sözleşmesi’ imzalatmak istiyor

Yayınlanma

Rusya İçişleri Bakanlığı, tüm yabancıların ülkeye girerken bir dizi kısıtlamaya uymalarını öngören bir ‘sadakat anlaşması’ imzalamalarını zorunlu kılmayı teklif etti.

TASS‘ın aktardığına göre bakanlığın alt parlamento kanadı Duma’ya sunduğu yasa taslağına göre Rusya’ya giren yabancıların dış ve iç politikanın yanı sıra ülkenin kamu yetkilileri ve görevlilerini itibarsızlaştırmasının yasaklanması öngörülüyor.

Buna ek olarak, bilgi edinme özgürlüğü hakkı yabancılar için kısıtlanacak. Bu kısıtlamalar aile, evlilik, annelik, çocukluk ve diğer değerlere ilişkin fikirleri ‘küçümseme ya da inkâr etme eğilimi’ taşıyan bilgilerin yanı sıra ‘LGBT propagandası’ ve Büyük Anayurt Savaşı tarihinin çarpıtılması ile ilgili.

Kasım 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilgili kararnameyi imzalayarak ‘Rusya’nın geleneksel manevi ve ahlaki değerlerini korumak ve güçlendirmeye dönük’ devlet politikası temellerini onaylamıştı. Belgeye göre ülkenin geleneksel değerleri arasında yaşam, insan hak ve özgürlükleri, yurtseverlik, tarihi hafıza, güçlü bir aile, manevi olanın maddi olana önceliği ve ülke halklarının birliği yer alıyor.

Devlet politikasının hedefleri arasında geleneksel değerleri korumak ve güçlendirmek, yıkıcı ideolojinin yayılmasına karşı koymak ve Rusya’nın geleneksel değerlerin koruyucusu bir devlet olarak imajını şekillendirmek yer alıyor.

28 Kasım 2023 tarihinde Dünya Rus Halk Konseyi (WRPC) toplantısında Putin, Rusya’nın ‘kökünden sökülemeyecek asırlık geleneklere ve manevi köklere’ dayanacağını vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Medvedev: Amerikalılar heveslerini aldıktan sonra Zelenskiy’i böcek gibi ezecekler

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Amerikalıların Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ‘yeterinde oynadıktan sonra deney böceği gibi acımasızca ezeceğini’ kaydetti.

Telegram kanalından paylaşımda bulunan Medvedev, “Amerikalı entomologlar böcek deneylerini ne kadar çok seviyor. Her türden örümceği bir kavanoza koyup birbirlerini yemelerini gizlenemez bir zevkle izlemek onların milli eğlencesidir” diye yazarak, ‘şimdi sıranın sarı-siyah deneklere geldiğini’ belirtti.

Medvedev, ‘sahiplerinin Ukraynalıları cam bir kaba koyarak yavaş yavaş yiyecekten mahrum bıraktığını’ ve ‘hiç kimsenin bunun böyle sona ereceğinden şüphe duymadığını’ ifade etti.

Medvedev, “Er ya da geç sadece böcek davranışlarını gözlemlemek sonsuz derecede sıkıcı hale gelir. Sonra aç bırakırlar ve eklembacaklıların saldırganlıklarının artmasını izlerler. Şimdi bu küçük zehirli yaratıklar özellikle agresif bir şekilde kendi hemcinslerini sokuyor ve yiyor. Hayatta kalanlar elbette daha kaslı, daha güçlü ve daha şişman olanlar. Rakiplerinden daha fazla yiyen ve daha fazla yiyecek çalan, bazı eşleriyle paylaşanlar. Onlar da hükümetin sırtından yemek istiyorlar. Ve yemek için en umut verici örümceğin tarafını seçiyorlar,” dedi.

Latince sic transit gloria mundi (Böylece geçiverir dünyanın görkemi) sözüne atıfta bulunan Medvedev, “Peki ya klan üyelerinin kanı ve cesetleriyle beslenen bu en önemli örümcek-ünlü ne olacak? Kazanan ona ne olacak? Entomologlar onun üzerine bahse girerse tabii ki. Bu da anlaşılabilir. Kıdemli böcekbilimci onunla oynadığında bir terlikle yine de acımasızca ezilecek,” diye ekledi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi eski başkanı Haass: Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri kazanması mümkün değil

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English