Bizi Takip Edin

DİPLOMASİ

Paşinyan: Ermenistan AB’ye yakınlaşmaya hazır

Yayınlanma

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Avrupa Birliği’ne (AB) katılmak isteyip istemediği ve bunun makul olup olmadığı sorusuna, ülkesinin Brüksel makamlarının mümkün gördüğü ölçüde AB’ye yakınlaşmaya hazır olduğu yanıtını verdi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesine mülakat veren Paşinyan, Erivan’ın Rusya ve Batı ile ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Paşinyan, “Ermenistan ile ABD arasındaki ilişkilerin derinleşmekte olduğu, bu ilişkilerin Kapsamlı ve Geliştirilmiş Ortaklık Anlaşması’nın uygulanması sayesinde ve bu anlaşma koşullarında da derinleşmekte olduğu aşikâr. Ve elbette diğer taraftan Ermenistan ile AB arasındaki ilişkilerin daha da yakınlaştığı da aşikâr, zira uluslararası topluma göre demokratik reformların uygulanması yolunda gözle görülür başarılarımız var,” ifadelerini kullandı.

Bu nüansın, Ermenistan’daki durumu ve meydana gelen pek çok olayı anlamak açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Paşinyan, “Biz kimseye sırtımızı dönmüyoruz. Halkımızdan aldığımız talepleri hayata geçiriyoruz. Ve bu talepler her şeyden önce demokratik reformlardır. Ve demokrasi, demokratik reformlar, demokratik toplumun geliştirilmesi bizim için koşullar nedeniyle ortaya çıkmış gündemler değil. Bunun stratejimiz olduğunu pek çok kez ifade ettim ve Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmamda da bu stratejileri uygulamaya devam edeceğimizi, bu reformları sürdüreceğimizi söyledim,” dedi.

‘NATO’ya katılmak gündemimizde yok’

Diğer yandan Paşinyan, Erivan’ın NATO ile ittifaka katılım ihtimalini görüşmediğini ya da bu yönde bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

Paşinyan, “Bu bizim tartıştığımız ya da tartışmakta olduğumuz bir konu değil,” diyerek Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyeliğinin sürdürülmesi konusunun tartışmalı olarak değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Başbakan, “Ermenistan’da [savunma] ittifaklarına üyelik stratejisinin ülkenin uzun vadeli çıkarlarına uygun olup olmadığı ve ne ölçüde uygun olduğu konusunda bazı tartışmalar mevcut,” diye ekledi.

2022 yılının başlarında CNN‘e verdiği mülakatta, Ukrayna’daki durum söz konusu olduğunda Ermenistan’ın ‘Rusya’nın müttefiki olmadığını’ vurguladığını hatırlatan Paşinyan, şöyle devam etti:

“Aslında gerçek budur. Ancak şunu da vurgulamak isterim ki ABD, Fransa ya da diğer ülkelerle olan güvenlik işbirliğimiz bu alandaki diğer ortaklarımıza karşı değil. Bazı ortaklarımızın başkalarıyla olan ilişkilerimiz ya da bu ilişkilerin onların güvenlik gündemini nasıl etkileyebileceği konusunda endişeleri olabilir.”

Paşinyan, Erivan’ın tüm ortaklarla ortak gündemi mümkün olduğunca şeffaf bir şekilde tartışarak sorunları çözmeye çalıştığını vurguladı.

‘Güvenlik alanında Rusya’ya sırtımızı dönmedik’

Bunun yanı sıra Paşinyan, ülkesinin, özellikle güvenlik alanında Rusya’ya sırtını dönmediğini, görevlerinin ortaklarla olan ilişkileri çeşitlendirmek olduğunu ve şu anda da bunu yaptıklarını savundu.

Başbakan, “Ermenistan, özellikle güvenlik alanında Rusya ile işbirliğinden vazgeçtiğini söylemedi. Bu alandaki ilişkilerimizi çeşitlendirmekten bahsettik. Ancak bu, Rusya ile bu alandaki ilişkilerimizi kopardığımız anlamına gelmiyor. Bu, AB, Fransa, ABD, İran, Hindistan ve diğer ülkelerle ilişkiler kurduğumuz anlamına geliyor. Ve bu bugünün gerçekliğidir,” diye konuştu.

Ayrıca Ermenistan’ın yeni güvenlik ortaklarıyla ilişkilerinin Rusya’nın aleyhine olmadığını öne süren Paşinyan, bunların yalnızca söz konusu alandaki önceki ilişkilerin Erivan’ın ihtiyaçlarını karşılamadığını gösterdiğini dile getirdi.

‘Erivan’a gelmesi halinde Putin’i tutuklama yetkimiz yok’

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) yakalama kararıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tutuklanmasına karar veren kişinin kendisi olmadığını söyleyen Paşinyan, “2018 yılından sonra Ermenistan’da yargı sisteminde ciddi reformlar yapılmaya başlandı ve bu alanda büyük ilerlemeler kaydedildi. Ülkemizde kimin tutuklanıp kimin tutuklanmayacağına başbakan karar vermiyor,” dedi.

17 Mart 2023 tarihinde UCM, Putin ve Rusya’nın çocuk haklarından sorumlu başkanlık komiseri Mariya Lvova-Belova hakkında, çocuklar da dahil olmak üzere ‘nüfusun yasa dışı bir şekilde sınır dışı edilmesi ve yasa dışı bir şekilde Rusya’ya nakledilmesinden oluşan’ savaş suçlarına karıştıkları iddiasıyla tutuklama emri çıkarmıştı.

Paşinyan: Rusya artık Ermenistan’ın ana askeri ortağı olamaz

DİPLOMASİ

G20: İsrail-Filistin çatışmasına sadece iki devletli çözüm cevap veriyor

Yayınlanma

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira 22 Şubat Perşembe günü yaptığı açıklamada, Brezilya’daki G20 toplantısında dışişleri bakanlarının İsrail-Filistin çatışmasında barışa giden tek yol olarak iki devletli bir çözüme verdikleri destekte neredeyse oybirliği içinde olduklarını söyledi.

Vieira, iki günlük toplantının kapanışında yaptığı açıklamada, “İki devletli çözümün çatışmanın tek çözümü olduğu konusunda fiili bir oybirliği vardı,” dedi.

Vieira, dünyanın en büyük ekonomileri grubunun tüm üyelerinin Gazze’deki savaş ve çatışmanın Ortadoğu’da yayılma riskiyle ilgili endişelerini vurguladığını söyledi.

Bakan, ateşkes ve insani yardım için Gazze’ye erişim çağrıları yapılırken, birçok ülkenin de İsrail’in Refah’taki askeri saldırısını eleştirdiğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin bu hafta çatışmayla ilgili bir BM Güvenlik Konseyi kararını üçüncü kez veto etmesine rağmen, Gazze konusunda G20 üyeleriyle ‘ortaklık’ bulduğunu söyledi.

Blinken, G20 toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, çatışmayı sona erdirmenin ortak bir hedef olduğunu ve bunu başarmanın yolunun, ABD’nin rehinelerin serbest bırakılması konusunda İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapmasına yardımcı olduğu bir anlaşmadan geçtiğini söyledi.

Blinken, “Taktikler konusunda farklılıklar olabilir, Güvenlik Konseyi kararı üzerinde farklılıklar olabilir, fakat gerçekten sonuç almaya odaklanmaya çalışıyoruz,” dedi.

Bu yıl Brezilya’nın başkanlık ettiği G20 toplantısında, başta Gazze ve Ukrayna’daki çatışmalar olmak üzere dünyadaki mevcut gerilimler ele alındı.

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell de yaptığı açıklamada, İsrail’de çatışmayı ele alan her konuşmacı tarafından desteklenen iki devletli bir çözüme ihtiyaç olduğu konusunda fikir birliği olduğunu söyledi.

Borrell, gazetecilere verdiği demeçte, “İki devletli bir çözüm için güçlü bir talep vardı. Aramızda fikir birliği var,” dedi.

Borrell ayrıca Gazze’deki krizin Batı Şeria’ya kadar uzandığını ve İsrailli yerleşimcilerin ‘Filistinli sivillere saldırması’ nedeniyle ‘kesinlikle kaynama noktasına ulaştığını’ söyledi.

Ukrayna konusunda ise Borrell, Rusya’nın ateşkesi kabul ettiğine dair bir işaret görmediğini söyledi. AB diplomatı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bahsederek, “Putin bu savaşı sürdürmek istiyor,” iddiasında bulundu.

Diplomatlar, çarşamba günü G20’den Batılı dışişleri bakanlarının, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da dinlediği bir toplantıda, ‘Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya hücum ettiğini’ iddia ettiler.

Blinken, “Bence Dışişleri Bakanı Lavrov gibi o odada olsaydınız, Rus saldırganlığını sona erdirmenin zorunluluğu hakkında çok güçlü bir koro duyardınız,” dedi.

Brezilya’da açıklama yapan Lavrov ise cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın ölümüne ilişkin Batı’nın Rusya’yı suçlayıcı açıklamalarını değerlendirdi ve “Batı’nın iç işlerimize karışmaya hakkı yok,” dedi. Lavrov ayrıca Batı’nın Navalnıy’ın ölümüne ilişkin tepkisini ‘histeri’ olarak nitelendirdi.

TASS’ın aktardığına göre Lavrov, Rusya’nın ABD ile stratejik istikrar konusunda diyaloga hazır olduğunu belirterek, “Fakat bu dürüstçe olmalı,” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Japonya, ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore ile başa çıkmak için işbirliği konusunda anlaştı

Yayınlanma

Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin üst düzey diplomatları perşembe günü “Kuzey Kore’nin nükleer ve füze yeteneklerini istikrarlı bir şekilde geliştirmesi ve Rusya ile genişleyen askeri işbirliğini” ele almada daha yakın bir işbirliği sürdürme konusunda anlaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Japon ve Güney Koreli mevkidaşları Yoko Kamikawa ve Cho Tae Yul ile G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi için gittikleri Rio de Janeiro’da bir araya geldi ve görüşme sonrası yaptığı açıklamada “En yakın müttefiklerimizle işbirliği ve koordinasyon her zamankinden daha önemli” dedi. Blinken, Çin’in “giderek artan iddialı eylemleri” de dahil olmak üzere bölgesel zorluklara değindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey sözcüsü Matthew Miller’a göre Blinken, Kamikawa ve Cho, Kuzey Kore’nin yanı sıra Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasına yönelik çabaları ve devam eden İsrail-Hamas savaşını da ele aldı.

Miller, her üç ülkenin de Hint-Pasifik stratejilerine destek verdiklerini teyit ederken, üçlünün Gazze’ye ilişkin görüşmelerinde tüm rehinelerin serbest bırakılmasının sağlanması ve çatışmanın ortasında Filistinli sivillere insani yardımın arttırılmasına duyulan acil ihtiyacı yinelediklerini söyledi.

Cho’nun geçen ay göreve gelmesinden bu yana yapılan ilk üçlü görüşme, G20 dışişleri bakanları toplantısı çerçevesinde gerçekleşti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl ağustos ayında Japonya ve Güney Kore liderleriyle üçlü bir zirveye ev sahipliği yapmasından bu yana üç ülke, savunma koordinasyonunu artırıyor.

Bakanlık Kamikawa’nın şu sözlerini aktardı: “Küresel manzaraya baktığımızda, hukukun üstünlüğüne dayalı özgür ve açık uluslararası düzene meydan okunuyor. Stratejik koordinasyonumuz her zamankinden daha önemli ve Kuzey Kore ve ötesiyle ilgili olarak her ikinizle de daha da yakın çalışmaya istekliyim.”

Bir Japon Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yaklaşık bir saat süren görüşme sırasında üçlünün Çin konusunda “samimi bir görüş alışverişinde” bulunduğunu söyledi.

Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore Dışişleri Bakanları en son kasım ayında San Francisco’da yüz yüze görüşmelerde bulunmuşlardı.

Japonya Başbakanı Kishida Kuzey Kore lideri Kim ile zirve yapmak istiyor

Öte yandan bu toplantı, Japonya Devlet Başkanı Kishida’nın Kuzey Kore lideri Kim ile görüşme gerçekleştirmek istediğini duyurmasının arından geldi.

Kuzey Kore devlet medyası geçtiğimiz günlerde lider Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong’un nadiren yaptığı bir açıklamada Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın Pyongyang’a olası bir ziyaret önerdiğini bildirmişti.

Bu görüşme haberi Güney Kore tarafından yakından takip edilirken, ABD’nin endişeli olduğu basına yansımıştı.

Okumaya Devam Et

DİPLOMASİ

Dendias: Üç milin ötesindeki her şey Yunanistan’ın

Yayınlanma

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Dendias, athensvoice.gr’den gazeteci Makis Provatas’ın sorularını yanıtladı.

Türk sahil güvenliğinin Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi’ni 3,5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarına avlanmak için gelen Yunan balıkçılara müdahale etmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Dendias, “Lozan Antlaşması ve koşulları Türkler ve bizim tarafımızdan rahatlıkla okunabilir; üç milin ötesindeki her şeyin Yunan olduğunu çok iyi biliyorlar, bunu biz de biliyoruz. Bu yüzden, adaların kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge hakkına sahip olmadığı yönündeki kesinlikle işe yaramaz ilk savunma hattının yanında ikinci bir savunma hattı kurarak bir adalar meselesi yaratmaya çalışıyorlar. Başka bir deyişle, kabul edilmesi mümkün olmayan ikinci bir sorun yaratıyorlar.”

Lozan Barış Antlaşması’nda karasularının genişliğine dair doğrudan bir ifade bulunmamakla birlikte iki ülke antlaşmanın alınan karşılıklı karar ile karasularının 3 mil olmasında mutabık kaldı. Ancak Yunanlar, Montrö anlaşmasının 1936 yılında imzalanmasından sonra karasularını 6 mile çıkardı. Türkiye de yıllar sonra 1964 yılında karasularını 6 mile çıkardı. Ancak Yunanistan kendi karasularını 12 mile çıkaracağına dair zaman zaman açıklamalar yapıyor. TBMM’nin Yunanistan’ın karasularını 6 milin üstüne çıkarmasının ‘Casus Belli’ sayılacağına dair kararı var.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English