Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’nın Eski Başkanı Medvedev’in 2023 kehanetleri

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev 2023 kehanetlerini sıraladı.

‘Fütüristik’ ve ironik tarzda yeni yıl tahminlerini paylaşan Medvedev’e göre 2023’te “Petrolün varil fiyatı 150 dolara çıkacak. 1000 metreküp gazın fiyatı 5000 dolara fırlayacak. İngiltere Avrupa Birliği’ne (AB) geri dönecek ve bunu AB’nin çöküşü takip edecek. Almanya’da, Dördüncü Reich kurulacak ve Fransa ile savaşacak. Polonya ve Macaristan tarihsel hak iddia ettiği, Ukrayna’nın batı bölgelerini aralarında bölüşecek. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’tan ayrılarak İrlanda’ya katılacak. ABD’de iç savaş çıkacak ve Teksas bağımsız bir devlet olacak. Elon Musk’ın devlet başkanı olmasıyla iç savaş bitecek. Küresel ekonomide IMF ve Dünya Bankası’nın liderlik ettiği Bretton Woods sistemi çökecek. Dolar ve Avro’nun baz para olarak kullanımı sona erecek. Asya finans merkezi olacak…

Medvedev’in ‘keşke olsa’ tadındaki eğlenceli tahminlerini ‘epik’ bulduğunu belirten Elon Musk, tahminlerin yapay zeka ve sürdürülebilir enerji konularını pas geçmesini ‘farkındalık eksikliği’ olarak yorumladı ve ‘Bunlar şimdiye kadar duyduğum en saçma tahminler’ demeyi de ihmal etmedi.

Medvedev’in tutan kehaneti

Medvedev’in kehanetlerini biraz ‘kahve sohbeti’ tadında görebilirsiniz. Ancak birkaç küçük notumuz var. Medvedev, 21 Ocak’ta Volodimir Zelenski Beyaz Saray’da Patriot hava savunma sistemi almak için kulis yaparken Putin’in özel mesajını beklenmedik bir ziyaretle Pekin’e giderek Şi Cinping’e ileten kişiydi. 26 Aralık itibariyle Putin’in bizzat başkanlık ettiği Askeri Endüstri Komisyonu yardımcılığına atanan Medvedev’in 24 Şubat’tan sadece iki gün önce paylaştığı mesaj da kehanet konusunda fena olmadığını gösteriyordu:

“Alman Şansölye Olaf Scholz, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının onay sürecini durdurma emri verdi. Güzel. Avrupalıların 1.000 metreküp doğal gaz için 2.000 avro ödeyeceği cesur yeni dünyaya hoş geldiniz.”

Nitekim Mart ayında 1000 metreküp doğalgaz fiyatı 3000 doları aşmıştı. Yazının yazıldığı gün itibariyle Hollanda TTF’te Ocak vadeli gaz kontrat fiyatı 1000 doların altına geriledi. Bu gerilemeyi 2023’te yeni bir sıçramanın izleyip izlemeyeceği Medvedev’in kehanetlerine değilse de savaşın gidişatına bağlı.

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyası’nı okuduğu belli olan Medvedev’in, edebi tarzda yazmayı sevdiği anlaşılıyor. Ancak bu ‘edebiyat’ söylediklerini hafife almamızı gerektirmiyor. Medvedev 2023 kehanetlerinde ustaca Batı’nın fay hatlarına dokunuyor. Bugün Kuzey İrlanda ve Meksika’ya giderseniz kolaylıkla Birleşik Krallık ve ABD’den kurtulmak isteyen insanlar bulabilirsiniz. Doların hakimiyetinin tartışılması ve Bretton Woods’un olası çöküşü konuları iktisat çevrelerin zaten son derece popüler başlıklar. Polonya’nın, 2018 yılında Katolik nüfusun yoğun olduğu Ukrayna’nın Lviv kentindeki Orlant Şehitliği vinyetini pasaportlara basma kararı alması da Ukrayna’nın Batısına ilişkin tarihsel iddiaların küçük bir yansımasıydı. Özetle Eski Rusya Devlet Başkanının Batı’yı aynaya bakmaya edebi yoldan davet ettiğini söylemek makul bir yorum…

Nasıl başladı nasıl bitiyor 

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar Kazakistan’da huzursuzluk baş göstermiş Ocak ayı başındaki protestolar ülkede Nursultan Nazarbayev döneminin sonunu getirmiş, Rusya, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü misyonu çerçevesinde askeri müdahalede bulunarak ülkede durumun kontrol altına alınmasını sağlamıştı. Ocak ayının başında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de “Kazakistan’da renkli devrim yaratmak isteyen dış güçlere kararlılıkla karşı duracağız” diyerek Devlet Başkanı Tokayev’e destek vermişti.

4-20 Şubat 2022 tarihleri arasındaki Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarını takiben Rusya, NATO genişlemesine karşı önleyici darbe vurabilmek için Ukrayna’ya askeri harekata başlamıştı. 4 Şubat tarihli Putin – Şi ortak bildirisi yaklaşan savaşa ilişkin ipuçları içeriyordu. Rusya ve Çin ilişkilerinin “İki devlet arasındaki dostluğun sınırı yoktur” şeklinde tanımlandığı bildiride “Taraflar, NATO’nun daha fazla genişlemesine karşı çıkıyor” deniliyordu.

Netice itibariyle  güvenlik garantileri talepleri yanıtsız kalan Moskova ile Batı arasında Soğuk Savaş sonrası inşa edilen diyalog mekanizmaları 2022’de büyük oranda çöktü. ‘Zorlayıcı diplomasi’den istediği sonucu alamayan Rusya, doğrudan ‘zoru’ kullanmaya karar verdi. Rusya’nın Ukrayna’daki askeri ve politik hedefini Ukrayna’nın bir çeşit kısırlaştırılması olarak tarif etmek de mümkün. Financial Times’ın görüşlerine yer verdiği tarihçi Mark Galeotti’ye göre de Moskova, “Ukrayna’yı Batı’dan uzaklaştırmak için tasarlanmış siyasi bir stratejiye” sahip. Galeotti ayrıca Putin’in “savaş devam edecek ve bunu istediğim kadar sürdürebilirim” mesajı verdiğini düşünüyor.

Kiev’in Batı’dan aldığı destek Moskova’yı hesap hatası yapmış gibi gösterse de Rusya’nın nefesinin daha derine inmeye yani savaşı uzatmaya yeterli olduğu yorumu da yapılabilir. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’e ilhak ettiği dört bölgeyle ilgili gerçekliği kavraması gerektiğini salık veriyor ve aksi takdirde son sözü Rus ordusunun söyleyeceğini belirtiyor.

RUSYA

AB, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’nin oğluna uygulanan yaptırımları kaldırdı

Yayınlanma

Avrupa Birliği (AB) yargısı, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’in oğlu Aleksandr Pumpyanskiy’e yönelik yaptırımların kaldırılmasına karar verdi. Pumpyanskiy, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri müdahalesinin ardından geçen yıl mart ayında yaptırımlara maruz kalmıştı.

Nastoyaşe Vremya’da yer alan habere göre dava sonucunda ayrıca Pumpyanskiy’in hukuka aykırı olarak yaptırım listesine dahil edilmesiyle ilgili manevi tazminat olarak 100 bin avro talebi reddedildi.

Aleksandr Pumpyanskiy, yaptırımların uygulanmasının ardından babasıyla birlikte Pipe Metallurgical Company Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. Kendisi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Dmitriy Pumpyanskiy, Pipe Metallurgical Company’nin eski CEO’su ve çoğunluk sahibi. Bu yılın eylül ayı başında AB yargısı, Dmitriy Pumpyanskiy, eşi Galina ve oğlu Aleksandr’a yönelik yaptırımları kaldırmayı reddetmişti.

Son mahkeme kararında, Dmitry Pumpyanskiy’nin yaptırım listesine dahil edilmesinin, Rusya bütçesi için ‘kayda değer bir gelir kaynağı oluşturan sektörlerin faaliyetlerine katılması’ nedeniyle haklı olduğu kaydedildi. Ayrıca eşine uygulanan yaptırımlar da kaldırılmadı.

Aleksandr Pumpyanskiy, daha önce İsviçre’nin Blick gazetesine yaptığı açıklamada, 2016’dan beri vatandaşlığını taşıdığı İsviçre’yi ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kaldığını bildirmişti.

Aleksandr, yaptırımların uygulanmasının ardından ev kredisini ödeyemediğini, cep telefonunun kesildiğini ve kiraladığı arabayı da iade etmesinin istendiğini ifade etmişti.

Dünya Ticaret Örgütü raporu: Rusya yaptırımları Batı’yı vurdu

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya İçişleri Bakanlığı, yabancılara ‘sadakat sözleşmesi’ imzalatmak istiyor

Yayınlanma

Rusya İçişleri Bakanlığı, tüm yabancıların ülkeye girerken bir dizi kısıtlamaya uymalarını öngören bir ‘sadakat anlaşması’ imzalamalarını zorunlu kılmayı teklif etti.

TASS‘ın aktardığına göre bakanlığın alt parlamento kanadı Duma’ya sunduğu yasa taslağına göre Rusya’ya giren yabancıların dış ve iç politikanın yanı sıra ülkenin kamu yetkilileri ve görevlilerini itibarsızlaştırmasının yasaklanması öngörülüyor.

Buna ek olarak, bilgi edinme özgürlüğü hakkı yabancılar için kısıtlanacak. Bu kısıtlamalar aile, evlilik, annelik, çocukluk ve diğer değerlere ilişkin fikirleri ‘küçümseme ya da inkâr etme eğilimi’ taşıyan bilgilerin yanı sıra ‘LGBT propagandası’ ve Büyük Anayurt Savaşı tarihinin çarpıtılması ile ilgili.

Kasım 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilgili kararnameyi imzalayarak ‘Rusya’nın geleneksel manevi ve ahlaki değerlerini korumak ve güçlendirmeye dönük’ devlet politikası temellerini onaylamıştı. Belgeye göre ülkenin geleneksel değerleri arasında yaşam, insan hak ve özgürlükleri, yurtseverlik, tarihi hafıza, güçlü bir aile, manevi olanın maddi olana önceliği ve ülke halklarının birliği yer alıyor.

Devlet politikasının hedefleri arasında geleneksel değerleri korumak ve güçlendirmek, yıkıcı ideolojinin yayılmasına karşı koymak ve Rusya’nın geleneksel değerlerin koruyucusu bir devlet olarak imajını şekillendirmek yer alıyor.

28 Kasım 2023 tarihinde Dünya Rus Halk Konseyi (WRPC) toplantısında Putin, Rusya’nın ‘kökünden sökülemeyecek asırlık geleneklere ve manevi köklere’ dayanacağını vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Medvedev: Amerikalılar heveslerini aldıktan sonra Zelenskiy’i böcek gibi ezecekler

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Amerikalıların Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ‘yeterinde oynadıktan sonra deney böceği gibi acımasızca ezeceğini’ kaydetti.

Telegram kanalından paylaşımda bulunan Medvedev, “Amerikalı entomologlar böcek deneylerini ne kadar çok seviyor. Her türden örümceği bir kavanoza koyup birbirlerini yemelerini gizlenemez bir zevkle izlemek onların milli eğlencesidir” diye yazarak, ‘şimdi sıranın sarı-siyah deneklere geldiğini’ belirtti.

Medvedev, ‘sahiplerinin Ukraynalıları cam bir kaba koyarak yavaş yavaş yiyecekten mahrum bıraktığını’ ve ‘hiç kimsenin bunun böyle sona ereceğinden şüphe duymadığını’ ifade etti.

Medvedev, “Er ya da geç sadece böcek davranışlarını gözlemlemek sonsuz derecede sıkıcı hale gelir. Sonra aç bırakırlar ve eklembacaklıların saldırganlıklarının artmasını izlerler. Şimdi bu küçük zehirli yaratıklar özellikle agresif bir şekilde kendi hemcinslerini sokuyor ve yiyor. Hayatta kalanlar elbette daha kaslı, daha güçlü ve daha şişman olanlar. Rakiplerinden daha fazla yiyen ve daha fazla yiyecek çalan, bazı eşleriyle paylaşanlar. Onlar da hükümetin sırtından yemek istiyorlar. Ve yemek için en umut verici örümceğin tarafını seçiyorlar,” dedi.

Latince sic transit gloria mundi (Böylece geçiverir dünyanın görkemi) sözüne atıfta bulunan Medvedev, “Peki ya klan üyelerinin kanı ve cesetleriyle beslenen bu en önemli örümcek-ünlü ne olacak? Kazanan ona ne olacak? Entomologlar onun üzerine bahse girerse tabii ki. Bu da anlaşılabilir. Kıdemli böcekbilimci onunla oynadığında bir terlikle yine de acımasızca ezilecek,” diye ekledi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi eski başkanı Haass: Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri kazanması mümkün değil

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English