Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya’nın Eski Başkanı Medvedev’in 2023 kehanetleri

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev 2023 kehanetlerini sıraladı.

‘Fütüristik’ ve ironik tarzda yeni yıl tahminlerini paylaşan Medvedev’e göre 2023’te “Petrolün varil fiyatı 150 dolara çıkacak. 1000 metreküp gazın fiyatı 5000 dolara fırlayacak. İngiltere Avrupa Birliği’ne (AB) geri dönecek ve bunu AB’nin çöküşü takip edecek. Almanya’da, Dördüncü Reich kurulacak ve Fransa ile savaşacak. Polonya ve Macaristan tarihsel hak iddia ettiği, Ukrayna’nın batı bölgelerini aralarında bölüşecek. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’tan ayrılarak İrlanda’ya katılacak. ABD’de iç savaş çıkacak ve Teksas bağımsız bir devlet olacak. Elon Musk’ın devlet başkanı olmasıyla iç savaş bitecek. Küresel ekonomide IMF ve Dünya Bankası’nın liderlik ettiği Bretton Woods sistemi çökecek. Dolar ve Avro’nun baz para olarak kullanımı sona erecek. Asya finans merkezi olacak…

Medvedev’in ‘keşke olsa’ tadındaki eğlenceli tahminlerini ‘epik’ bulduğunu belirten Elon Musk, tahminlerin yapay zeka ve sürdürülebilir enerji konularını pas geçmesini ‘farkındalık eksikliği’ olarak yorumladı ve ‘Bunlar şimdiye kadar duyduğum en saçma tahminler’ demeyi de ihmal etmedi.

Medvedev’in tutan kehaneti

Medvedev’in kehanetlerini biraz ‘kahve sohbeti’ tadında görebilirsiniz. Ancak birkaç küçük notumuz var. Medvedev, 21 Ocak’ta Volodimir Zelenski Beyaz Saray’da Patriot hava savunma sistemi almak için kulis yaparken Putin’in özel mesajını beklenmedik bir ziyaretle Pekin’e giderek Şi Cinping’e ileten kişiydi. 26 Aralık itibariyle Putin’in bizzat başkanlık ettiği Askeri Endüstri Komisyonu yardımcılığına atanan Medvedev’in 24 Şubat’tan sadece iki gün önce paylaştığı mesaj da kehanet konusunda fena olmadığını gösteriyordu:

“Alman Şansölye Olaf Scholz, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının onay sürecini durdurma emri verdi. Güzel. Avrupalıların 1.000 metreküp doğal gaz için 2.000 avro ödeyeceği cesur yeni dünyaya hoş geldiniz.”

Nitekim Mart ayında 1000 metreküp doğalgaz fiyatı 3000 doları aşmıştı. Yazının yazıldığı gün itibariyle Hollanda TTF’te Ocak vadeli gaz kontrat fiyatı 1000 doların altına geriledi. Bu gerilemeyi 2023’te yeni bir sıçramanın izleyip izlemeyeceği Medvedev’in kehanetlerine değilse de savaşın gidişatına bağlı.

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyası’nı okuduğu belli olan Medvedev’in, edebi tarzda yazmayı sevdiği anlaşılıyor. Ancak bu ‘edebiyat’ söylediklerini hafife almamızı gerektirmiyor. Medvedev 2023 kehanetlerinde ustaca Batı’nın fay hatlarına dokunuyor. Bugün Kuzey İrlanda ve Meksika’ya giderseniz kolaylıkla Birleşik Krallık ve ABD’den kurtulmak isteyen insanlar bulabilirsiniz. Doların hakimiyetinin tartışılması ve Bretton Woods’un olası çöküşü konuları iktisat çevrelerin zaten son derece popüler başlıklar. Polonya’nın, 2018 yılında Katolik nüfusun yoğun olduğu Ukrayna’nın Lviv kentindeki Orlant Şehitliği vinyetini pasaportlara basma kararı alması da Ukrayna’nın Batısına ilişkin tarihsel iddiaların küçük bir yansımasıydı. Özetle Eski Rusya Devlet Başkanının Batı’yı aynaya bakmaya edebi yoldan davet ettiğini söylemek makul bir yorum…

Nasıl başladı nasıl bitiyor 

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar Kazakistan’da huzursuzluk baş göstermiş Ocak ayı başındaki protestolar ülkede Nursultan Nazarbayev döneminin sonunu getirmiş, Rusya, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü misyonu çerçevesinde askeri müdahalede bulunarak ülkede durumun kontrol altına alınmasını sağlamıştı. Ocak ayının başında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de “Kazakistan’da renkli devrim yaratmak isteyen dış güçlere kararlılıkla karşı duracağız” diyerek Devlet Başkanı Tokayev’e destek vermişti.

4-20 Şubat 2022 tarihleri arasındaki Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarını takiben Rusya, NATO genişlemesine karşı önleyici darbe vurabilmek için Ukrayna’ya askeri harekata başlamıştı. 4 Şubat tarihli Putin – Şi ortak bildirisi yaklaşan savaşa ilişkin ipuçları içeriyordu. Rusya ve Çin ilişkilerinin “İki devlet arasındaki dostluğun sınırı yoktur” şeklinde tanımlandığı bildiride “Taraflar, NATO’nun daha fazla genişlemesine karşı çıkıyor” deniliyordu.

Netice itibariyle  güvenlik garantileri talepleri yanıtsız kalan Moskova ile Batı arasında Soğuk Savaş sonrası inşa edilen diyalog mekanizmaları 2022’de büyük oranda çöktü. ‘Zorlayıcı diplomasi’den istediği sonucu alamayan Rusya, doğrudan ‘zoru’ kullanmaya karar verdi. Rusya’nın Ukrayna’daki askeri ve politik hedefini Ukrayna’nın bir çeşit kısırlaştırılması olarak tarif etmek de mümkün. Financial Times’ın görüşlerine yer verdiği tarihçi Mark Galeotti’ye göre de Moskova, “Ukrayna’yı Batı’dan uzaklaştırmak için tasarlanmış siyasi bir stratejiye” sahip. Galeotti ayrıca Putin’in “savaş devam edecek ve bunu istediğim kadar sürdürebilirim” mesajı verdiğini düşünüyor.

Kiev’in Batı’dan aldığı destek Moskova’yı hesap hatası yapmış gibi gösterse de Rusya’nın nefesinin daha derine inmeye yani savaşı uzatmaya yeterli olduğu yorumu da yapılabilir. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’e ilhak ettiği dört bölgeyle ilgili gerçekliği kavraması gerektiğini salık veriyor ve aksi takdirde son sözü Rus ordusunun söyleyeceğini belirtiyor.

RUSYA

Bloomberg: Avrupalı bankaların Rusya’daki kârı 2022’den bu yana üç kat arttı

Yayınlanma

Bloomberg, önde gelen Avrupalı bankaların faaliyetlerini sonlandıracaklarına dair verdikleri sözlere rağmen Rusya’daki şubelerinin giderek daha kârlı hale geldiğine dikkat çekti.

Habere göre 2022 yılından bu yana Rusya’da kalan beş Avrupalı finans kuruluşunun toplam çalışan sayısı sadece yüzde 3 azalırken, yüksek faiz oranları sayesinde gelirler yaklaşık üç katına çıktı.

Bu koşullar altında Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş denetim yetkilisi Claudia Buch, avro bölgesi maliye bakanlarına verdiği brifingde, Rusya’da büyük şubeleri olan bankalardan ‘faaliyet azaltma ve çıkış için net bir yol haritası geliştirerek risk azaltma çabalarını hızlandırmalarını’ talep etti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir uzman, adının açıklanmaması kaydıyla verdiği demeçte, ECB’nin Avrupa bankalarının Rusya’da kalmaya devam etmeleri halinde ABD yaptırımlarıyla karşılaşmalarından korktuğunu vurguladı.

Daha önce Washington’un Rusya karşıtı bir sonraki yaptırım paketinin, Ukrayna’daki çatışmaya doğrudan ya da dolaylı olarak dahil olan ve Rusya ile ilgili önemli işlemlerde yer alan ABD dışındaki şahısları ve bankaları etkilemesi bekleniyor.

Yaptırım kısıtlamaları ödemelerden ticaret finansmanına kadar geniş bir yelpazedeki işlemleri etkileyebilir ve tüccarlar, tedarikçiler ve diğer karşı taraflardan oluşan geniş bankacılık ekosistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

FT: Batılı bankalar, 2023’te Rusya’da dört kat daha fazla vergi ödedi

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Merkez Bankası Başkanı, ‘yurt dışına sermaye kaçışı’ riski konusunda uyardı

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası Elvira Nabiullina, Solikamsk Magnezyum Fabrikası’nın (SMZ) azınlık hissedarlarının hisselerine el konulmasıyla ilgili emsal karardan endişe duyduklarını, kararın yurt dışına sermaye çıkışına neden olabileceğini savundu.

Dün Ulusal Borsa Katılımcıları Birliği’nin (NAUFOR) düzenlediği ‘Rusya Borsası 2024’ başlıklı konferansta açıklamalarda bulunan Nabiullina, organize ticaret yoluyla yatırımcıların ve iyi niyetli hisse alıcılarının haklarının korunmasının ‘finansal piyasada, borsada yatırımcı güveninin temel taşı’ olduğunu belirtti.

Nabiullina, “Ve elbette bu emsal bizi endişelendiriyor. Zira döviz ticaretine olan güveni sarsabilir ve yabancı piyasalara sermaye çıkışına neden olabilir,” ifadelerini kullandı.

Nisan ayı sonunda Perm Krayı Tahkim Mahkemesi, Başsavcılık ve bölge savcılığının SMZ hisselerine devlet lehine el konulması talebini kabul etti.

Mahkeme, denetim organının, 1990’larda işletmenin özelleştirilmesinin Rusya hükümetinin iradesi dışında usulsüzlüklerle gerçekleştirilmesi nedeniyle sanıkların hisselere yasa dışı yollarla sahip olduğu yönündeki görüşünü kabul etti.

Burada, 2 binden fazla azınlık hissedarının hisselerini kaybetmesi söz konusu. Merkez Bankası, karara itiraz etti. Maliye Bakanlığı da azınlık hissedarlarının hisselerinin geri alınmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Rusya’da kalkınma: Liberal amentüye karşı işlenen büyük günah – 4

Okumaya Devam Et

ASYA

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Çin ziyareti başladı: ‘Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesi’ mesajı

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyareti kapsamında Pekin’deki Halk Kongresi binasına geldi. Putin, mevkidaşı Xi Jinping tarafından karşılandı.

İki devlet başkanı el sıkıştıktan sonra top atışları eşliğinde içeriye geçtiler. Halk Kongresi binasında genişletilmiş formatta toplantı başladı.

Putin, toplantının başında Çin’in Rusya’nın ticari ve ekonomik alandaki ana ortağı olduğunu söyledi.

RİA Novosti‘nin aktardığına göre Moskova ile Pekin’in ortak çalışmaları sırasında ‘sağlam bir pratik işbirliği bagajı’ biriktirmeyi başardıklarına işaret eden Putin, 2023 yılında ikili ticaret hacminin neredeyse dörtte bir oranında artarak 227 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Putin, “Rusya, geçen yılın sonunda Çin’in ticaret ortağı ülkeler listesinde dördüncü sıraya yükseldi. Mart 2023’te Moskova’ya yaptığınız ziyaretin ardından 2030 yılına kadar Rus-Çin ekonomik işbirliğinin kilit alanlarının geliştirilmesine yönelik planın onaylanması bunda doğrudan rol oynadı,” dedi.

Devlet Başkanı ayrıca Rusya ve Çin arasında yüksek teknolojiler, inovasyon, altyapı inşası ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğine de dikkat çekti.

‘Rusya ile Çin arasındaki ödemelerin yüzde 90’ı yuan ve ruble cinsinden yapılıyor’

Bunun yanı sıra Putin, ülkeler arasındaki ikili anlaşmaların yüzde 90’ının ruble ve yuan cinsinden yapıldığını ve bu durumun, iki ülke arasındaki ticaret akışının genişlemesine ivme kazandırdığını ifade etti.

Putin, “Şimdi küçük bir grupla, hem Rusya hem de Çin ekonomilerinin çıkarları doğrultusunda ilişkilerimizi daha da geliştireceğimiz alanlar hakkında konuştuk. Planlanan tüm faaliyetlerin yerine getirileceğinden eminim,” yorumunu yaptı.

Moskova ile Pekin’in 80 büyük ortak yatırım projesinden oluşan bir portföy oluşturduğunu kaydeden Putin, şöyle devam etti: “Pandeminin sonuçlarına ve gelişmemizi engellemeye yönelik bazı eylemlere, üçüncü ülkelerin bazı eylemlerine rağmen, Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi iyi bir hızla artıyor.”

Xi: Büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi, Putin’e iki ülke arasındaki ilişkilerin testlerden geçtiğini ve bir mihenk taşı haline geldiğini söyledi.

Xinhua‘nın aktardığına göre Xi, “Yeni kampanyada, her zaman olduğu gibi Rusya ile iyi komşu, güvenilir dost ve güvenilir ortak olma niyetindeyiz,” diye konuştu.

Xi, ülkesinin ‘iki halk arasındaki asırlık dostluğu sürekli olarak güçlendirme’ ve ‘uluslararası eşitlik ve adaleti birlikte koruma’ niyetinde olduğunu vurguladı.

Son üç çeyrek yüzyılda Rusya ile ilişkilerin ‘zor koşullar altında sertleştiğini ve değişken bir uluslararası ortamın testine dayandığını’ belirten Xi, bu etkileşimin ‘büyük güçler ve ve komşu ülkeler arasındaki ilişkiler açısından bir mihenk taşı’ haline geldiğini dile getirdi.

Çin lideri, söz konusu ilişkilerin ‘kolay olmadığını ve azami özen gösterilmeyi hak ettiğini’ de sözlerine ekledi.

Kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin bildiri imzalandı

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından devlet başkanları kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliği ilişkilerinin derinleştirilmesine ilişkin ortak bir bildiri imzaladı. İki ülke arasında işbirliğine ilişkin toplam on belge imzalandı.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, daha önce Moskova ile Pekin’in imzalayacağı ortak bildirinin 30 sayfadan fazla detaylı bir belge olduğunu bildirmişti.

Uşakov’a göre bildiride, ‘ikili ilişkilerin özel niteliğine’ dikkat çekiliyor ve ‘Rusya ve Çin’in adil ve demokratik bir düzenin şekillendirilmesindeki öncü rolünü teyit ederek, ikili ilişkilerin tüm yelpazesini geliştirmenin yolları’ özetleniyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English