Bizi Takip Edin

AVRUPA

Savaşın birinci yıl dönümünde Batılı liderler ne dedi?

Yayınlanma

Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılını devirirken, savaşın taraflarından ‘kararlılık’ açıklamaları geliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yayınladığı video mesajında “Herkesi yeneceğiz,” dedi.

‘Yenilmezlik yılı’ başlıklı videoda Zelenski, bir yıl önce Ukrayna ve dünyaya nasıl seslendiğini hatırlatarak, 24 Şubat 2022 sabahı uyandıklarını ve bir daha hiç uyumadıklarını söyledi.

“Neredeyse herkes, telefon rehberinde yer alan ve bir daha telefona çıkamayacak bir kişiye sahip,” diyen Zelenski, halkını överek tek ve büyük bir ordu haline geldiklerini vurguladı.

2022 yılını direnç, cesaret, acı ve birlik yılı olarak nitelendiren Zelenski, “Temel sonuç, hayatta kaldığımızdır. Yenilmedik. Ve bu yıl kazanmak için her şeyi yapacağız,” dedi.

Olaf Scholz’den Ukrayna’ya uyarı

Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya verilmesi konusunda büyük baskıya ve müttefik eleştirilerine maruz kalan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’den dikkat çekici bir açıklama geldi.

ZDF’ye konuşan Şansölye Scholz, “Eğer bizim tedarik ettiğimiz silahlar, örneğin Rusya topraklarındaki bir saldırıda kullanılırsa, bu pek akıllıca olmaz,” dedi.

Scholz, Rusya’ya saldırı meselesini tartıştıklarını ve bunun olmaması gerektiğinde anlaştıklarını da sözlerine ekledi.

Scholz, uluslararası hukuk düzeyinde yaptıkları her şeyin de yasal olduğunu savundu.

Mayıs 2022’de ABD Başkanı Joe Biden’ın yayınladığı manifestoda, “Ukrayna’yı kendi sınırları dışında saldırıya teşvik etmeyeceğiz,” yazdığını hatırlatan Alman lider, herkesin buna uygun davrandığını öne sürdü.

Birleşik Krallık’tan ‘hızlı hareket etme’ çağrısı

Savaşın yıldönümü nedeniyle G7 toplantısında konuşan Britanya Başbakanı Rishi Sunak ise dünya liderlerine Ukrayna’yı silahlandırmada ‘hızlı davranma’ çağrısı yaptı.

Kiev’e savaş meydanında belirgin bir avantaj sağlamaları gerektiğini söyleyen İngiliz lider, bu kapsamda uzun menzilli roketleri temin etmenin gündemde olduğunu belirtti.

Sunak, ancak bu şekilde Rusya lideri Vladimir Putin’in ‘zihniyetini’ değiştirebileceklerini de kaydetti.

Kademeli yaklaşımlar yerine hızlı hareket etmek gerektiğini savunan Sunak, topçu, hava savunma ve zırhlılar konusunu gündeme getirdi.

Sunak, “Önümüzdeki haftalar Ukrayna için zor geçecek, ama Rusya için de zor geçecek. Kendilerine yine çok güvenmeye başladılar. Öyleyse şimdi Ukrayna’nın yeniden silahlanma, yeniden toplanma ve ilerleme planını destekleme zamanı,” dedi.

Macron’dan destek sözü

Savaşın yıldönümü nedeniyle açıklama yapan liderler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da vardı.

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Macron, “Ukrayna halkı, Fransa yanınızda. Dayanışmaya. Zafere. Barışa,” dedi.

Başkent Paris’te Eyfel Kulesi de destek amacıyla Ukrayna bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

Leyen’den Ukrayna halkına: Özgürlük için savaşıyorsunuz

Avrupa Birliği yetkilileri de Ukrayna’ya desteklerini yineleyen mesajlar yayınladılar.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yayınladığı video mesajında Ukrayna halkına seslenerek, “Siz özgürlük, demokrasi ve Avrupa Birliği’ndeki yeriniz için savaşıyorsunuz,” dedi.

Leyen, AB’nin ‘ne kadar sürerse sürsün’ Ukrayna ile birlikte olduğunu da söyledi.

Avrupa Konseyi üyeleri de ortak bir açıklama yayınlayarak Ukrayna’ya desteklerini yinelediler ve ‘siyasi, iktisadi, insani, mali ve askeri bakımlardan’ desteğin süreceğini vurguladılar.

Ayrıca Reuters’ın aktardığına göre AB, savaşın yıldönümünde Rusya’ya ek yaptırımlar ilan etmeye hazırlanıyor. Yaptırım paketinde, Rus ordusunun kullandığı elektronik ekipmanların satışına yönelik kısıtlamalar da yer alıyor.

G7’den 39 milyar dolar yardım sözü

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Hindistan’da yaptıkları toplantının ardından Ukrayna’ya yeni yardım yapacaklarını açıkladılar.

G7 ülkeleri, açıklamada, “Ukrayna hükümetinin ihtiyaçları doğrultusunda 2023 yılı için bütçe ve ekonomik destek taahhüdümüzü 39 milyar dolara çıkardık,” dedi.

G7, IMF’ye de çağrı yaparak Ukrayna için uygun şartlandırılmış bir program hazırlamasını istedi.

AVRUPA

“Moldova Batı’nın Rusya’ya karşı hibrit savaşında yeni kurban”

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Moldova konusunda uyarıda bulundu. Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşta bir sonraki kurban olarak gözünü Moldova’ya diktiğini ileri sürdü.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen AGİT zirvesine katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, örgütün “içler acısı durumda” ve geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’ya yönelik uygulanan binlerce yaptırımın “Doğu ile Batı arasındaki geniş pratik işbirliğine son verdiğini” söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a göre Avrupa Birliği (AB) de bir refah projesi olmaktan çok “saldırgan bir jeopolitik projeye dönüştüğünü izlenimi” veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca Batılı liderleri AGİT lehine değil “NATO lehine basiretsiz bir tercih yapmakla” suçladı.

Rusya ve Belarus olmadan Avrupa siyasi topluluğu oluşturulduğunu kaydeden Lavrov, “Kabul edelim ki AGİT uçurumun kenarında bulunuyor” dedi.

“Batı’nın bir sonraki kurbanı Moldova”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moldova konusunda da sert bir uyarıda bulundu. Lavrov,  Moldova ile Transdinyester arasındaki ilişkilerin Kozak memorandumu ile 20 yıl önce çözüme kavuşturulabileceğini ancak bu çabaların raydan çıktığını belirtti. Lavrov, Brüksel’in öneriyi “belirsiz bir şekilde torpillediğini” söyledi.

Lavrov, “Şimdi de Transdinyester çözümüne yönelik ortak çabalardan geriye kalan son şey olan 5+2 formatını öldürüyorlar” dedi.

Rus bakan “Moldova, Batı’nın Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşın bir sonraki kurbanı olarak hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Avro bölgesinde enflasyonun hızı kesildi

Yayınlanma

Avro bölgesinde enflasyonun Kasım ayında beklenenden çok daha fazla düşerek yüzde 2,4’e gerilemesi ve Temmuz 2021’den bu yana en düşük yıllık hıza ulaşması tüketicileri bir nebze rahatlatırken faiz oranlarının yakında düşürülebileceği umutlarını da artırdı.

Bir ay önceki yüzde 2,9’luk seviyeden yaşanan keskin düşüş, faizlerin yakında düşürüleceğini uman yatırımcılar ile enflasyonda yaşanan büyük artış kesin olarak kontrol altına alınana kadar borçlanma maliyetlerini yüksek tutmaya çalışan merkez bankacıları arasındaki gerilimi artırıyor.

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, enerji fiyatlarındaki düşüş ile gıda ve hizmet fiyatlarındaki düşük büyüme, uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksindeki yavaşlamanın arkasındaki ana faktörler oldu.

Çekirdek enflasyon ise yüzde 3,6 olarak gerçekleşerek Ekim ayındaki yüzde 4,2’lik değerin aşağısına indi.

Avro da ABD doları karşısında yüzde 0,6 düşüşle 1,091 dolara gerileyerek son dönemdeki kayıplarını artırdı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bu hafta ‘zafer ilan etmenin zamanı olmadığı’ uyarısında bulundu. ECB Başkanı ücret baskılarının ‘güçlü kalmaya devam ettiğini’ ve ‘yerel enflasyonu yönlendiren kilit bir faktör’ haline geldiğini de savundu.

ABD’de de soğuma sürüyor

ABD Merkez Bankası Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Ekim ayında bir yıl öncesine göre %3 artarken, bir önceki ayki yüzde 3,4’lük artışa kıyasla geriledi.

İstikrarsız gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE ise yüzde 3,5 artarak Eylül ayındaki yüzde 3,7’ye göre yavaşladı. Son üç ayda çekirdek PCE yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artarak Eylül ayına kıyasla sabit kaldı. Bu oran Fed’in hedefine (yüzde 2) oldukça yakın.

ABD’de harcamalar Ekim ayındaki temposundan uzaklaştı. Fakat bu durum, üretimdeki faaliyetlerin çökmesinden ziyade ekonomide görülmesi beklenen türden bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

PCE %0,2 artarak Eylül ayındaki %0,7’lik hızdan geriledi. Bu harcamalar, yavaşlayan enflasyon sayesinde reel olarak artan ücretler tarafından desteklendi.

Faiz indirimi fiyatlanmaya başladı

Tahvil yatırımcıları, ABD’de ekonomik büyümenin yavaşladığına ve enflasyonun düştüğüne dair işaretlerin belirginleşmesiyle birlikte, önümüzdeki yılın ilk yarısında Fed’in faiz indirimine gitmesini fiyatlıyor.

Zayıflayan büyüme görünümü Fed’in faiz artırımına gitmesini engelleyen önemli bir faktör olsa da, esas olarak enflasyon cephesindeki ilerleme Merkez Bankası’nın para politikasını ne zaman gevşeteceğini belirleyecek.

Yatırımcıların güveni bu hafta başında ‘şahin’ bir politika yapıcı olarak bilinen Fed YK üyesi Christopher Waller’ın önümüzdeki aylarda olası bir faiz indirimine işaret etmesiyle pekişti.

Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Atlanta’daki Spelman College’da yapacağı konuşmada Waller’ın yorumlarını destekleyip desteklemeyeceğini görecek.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İsviçre, Rusya’nın toplamda 8,8 milyar dolar değerinde varlığını dondurdu

Yayınlanma

İsviçre, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili yaptırımların bir parçası olarak Rusya’nın yaklaşık 7,7 milyar İsviçre frangı (8,81 milyar dolar) değerindeki varlıklarını dondurdu.

Ülkenin geçtiğimiz aralık ayında Rusya’nın 7,5 milyar frank değerinde mal varlığını dondurduğu bildirilmişti. Söz konusu artış, geçtiğimiz yıl 300 şahıs ve 100 şirkete yaptırım uygulanmasından kaynaklanmıştı.

Reuters ajansının ülke hükümetine dayandırdığı haberine göre güncellenen tahmin, yaptırım listesine yeni kişilerin eklenmesi/çıkarılması ve varlıkların dondurulmasına dönük davaların açılması nedeniyle hala geçici.

İsviçre bankalarının hükümete rapor vereceği 2024 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadar daha kesin bir rakamın açıklanması bekleniyor.

Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle Batılı ülkeler Rusya’ya karşı büyük ölçekli yaptırımlar uygulamış ve Rusya vatandaşları ve kuruluşlarının yurt dışındaki varlıklarını dondurmuştu.

Mayıs 2023’te Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar avroluk varlıklarını bloke ettiğini bildirmişti. İsviçre makamları da Merkez Bankası’nın varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılmasına izin vermişti.

AB Komisyonu 12 Aralık’a kadar dondurulmuş Rus varlıklarının kullanımına ilişkin bir öneri paketi sunmayı planlıyor.

İsviçre, ilk kez ABD öncülüğündeki bir tatbikata katıldı

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English