Bizi Takip Edin

AVRUPA

Viktor Orban: Bu savaş kazanılamaz

Yayınlanma

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB ve ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşında izlediği siyaseti topa tutarak Avrupa’nın içinden farklı bir ses çıkmasına neden oldu.

İsviçre’den yayın yapan Weltwoche’ye konuşan Orban, Budapeşte’nin savaşa çekilmek istendiğini, bunun için büyük baskı kurulduğunu ama Macar liderliğinin bu baskılara karşı koymak için ‘yeterince güçlü’ olduğunu savundu.

AB ve ABD’nin Rusya karşıtı yaptırımlarının Macar ekonomisine ağır bir etkide bulunduğunu kaydeden Orban, petrol ve doğalgaz fiyatlarının arttığını, Macaristan sanayisinin ihtiyaç duyduğu enerji maliyetlerinin 2021 yılında 7 milyar avro iken 2022’de 17 milyar avroya yükseldiğini kaydetti.

Orban, “Ukrayna ile ilgili Brüksel’de alınan kararlar, Avrupa’dan daha ziyade Amerikalıların çıkarlarını yansıtıyor,” dedi.

‘Putin için sorun Gürcistan ve Ukrayna’

“Bu savaş kazanılamaz,” diyen Macar lider, Ukrayna’nın 140 milyon nüfuslu bir nükleer güçle yüz yüze geldiğini, Rusya’nın da tüm NATO ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, bu durumun bir ‘çıkmaz’ olduğunu savundu.

Ukrayna savaşı başlamadan iki hafta önce Rusya lideri Vladimir Putin’in, kendisine Macaristan’ın NATO üyeliği ile bir sorununun olmadığını söylediğini aktaran Orban, Rusya’nın NATO üyeliğine itiraz ettiği ülkelerin Gürcistan ve Ukrayna olduğunu belirtti.

Putin’in Polonya ve Romanya’daki Amerikan füze üslerini de gündeme getirdiğini söyleyen Orban, Amerikalıların da önemli silahsızlanma anlaşmalarından çekildiğini vurguladı.

Orban, “Putin’in dediklerini anlıyorum. Yaptıklarını kabul etmiyorum,” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın siyasi normlarının Rusya’da işlemediğini savunan Orban, ‘komşumuz olan bu büyük, tehlikeli güç’ ile yaşamanın bir yolunu bulmak gerektiğini kaydetti.

‘Avrupa NATO’su’ çağrısı

Rusya’nın savaşı kaybetme ihtimali hakkında da konuşan Macaristan Başbakanı, “Rusya nükleer bir güç. [Yenilgisi] Jeopolitik bir şok, küresel ve potansiyel olarak korkunç bir deprem, eski Yugoslavya’nın çöküşünden çok daha kötü olur,” diyen Orban, batının bu senaryoyu çok kaygısızca karşılamasının ‘korkutucu bir körlük’ olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa’nın kendi kendini savunması gerektiğini belirten Orban, çözümün ‘Avrupa NATO’su’ olduğunu ileri sürdü.

Batının dünyayı bir dava arkasında toplama becerisini yitirdiğini öne süren Macar lider, Çin, Hindistan, Arap ülkeleri, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerin Ukrayna’da barış istediğini söyledi.

Orban’a göre Macaristan, kendi dostlarına ve müttefiklerine ‘savaş yanlısı’ tutumlarından vazgeçmeleri için bir seçenek gösteriyor.

Orban, Cumhuriyetçileri bekliyor

ABD siyaseti hakkında da konuşan Orban, Donald Trump’ın ABD Başkanı kalması halinde Ukrayna’da savaş çıkmayacağını düşünüyor. 

ABD’de Demokratların, Macaristan’ı ‘başarılı bir ülke ve Kıta’nın sınırındaki savunmaların koruyucusu’ olarak görmediğini ve bu nedenle ‘Cumhuriyetçi dostların’ yeniden güç kazanmasını iple çektiklerini söyledi.

AB’nin geleceği

Orban, Davos Dünya Ekonomik Forumunda vaaz edilen küresel yeniden hizalanma çağrısının Macaristan gibi ‘Doğu ile önemli kültürel ve iktisadi bağlara sahip ihracata dayalı bir ekonomi’ çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Orban, ‘kontrol edilmeyen yasadışı göç’ün de kısa vadede kamu güvenliği bozacağını ve terörü artıracağını savundu.

AB’nin geleceği konusunda da konuşan Orban, yeniden yapılanmanın mümkün olduğunu savunarak, “Bilgi orada ama irade eksik,” dedi.

Orban, üye ülkelerin rızası olmadan AB’nin elinde topladığı tüm gücün geri verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

AVRUPA

Polonya, Avrupa’daki yeni NATO merkezinde Ukraynalı mültecilere askeri eğitim vermeyi teklif etti

Yayınlanma

Polonya Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı Jacek Siewiera, ülkenin Bydgoszcz kentindeki yeni NATO-Ukrayna eğitim ve analiz merkezinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaya karar veren Ukraynalı mültecileri eğitmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

Associated Press (AP) ajansına mülakat veren Siewiera, Avrupa ülkelerinde bu türden milyonlarca mülteci olduğunu belirtti.

Siewiera, “Batı, bu merkezi şu anda Avrupa ülkelerinde bulunan ve gelecekte Ukrayna’yı savunma arzusunu dile getiren Ukraynalı gönüllüler için potansiyel bir eğitim üssü olarak görmesi gerek, zira bu gönüllülerden milyonlarca var,” dedi.

Yetkiliye göre bunlardan bazıları Avrupa’da eğitilmek istiyor.

Merkezin hedeflerinden biri de Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna ordusuyla ‘deneyim alışverişinde’ bulunmak olacak. Siewiera’ya göre NATO ordusu, ‘savaş alanında sivil insansız hava araçlarının kullanımı konusunda’ bilgi almak istiyor.

NATO merkezi oluşturma girişimi Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından 2022 yılında başlatılmıştı. Merkezin kuruluşu 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da gerçekleştirilen NATO zirvesinin sonuç bildirgesinde yer aldı.

NATO Zirvesi’nin ilk günü: Ukrayna’ya askeri desteğe devam

 

 

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Ukrayna, 2024 yılının başından bu yana bağışçılardan 16 milyar dolar aldı

Yayınlanma

Ukrayna’nın bütçesi 2024 yılının başından bu yana bağışçılardan 16 milyar dolar dış finansman aldı.

Ülkenin yıl sonuna kadar 22 milyar dolar daha alması bekleniyor. Geçen yıl Batılı müttefikler, Ukrayna’ya 42,5 milyar dolar göndermişti.

Kommersant gazetesinin haberine göre Ukrayna Maliye Bakanlığı, internet sitesinde yayımladığı yazılı açıklamada, “Bağışçılarla şeffaf ve hesap verebilir işbirliğinin sürdürülmesi adına hükümet, Ukrayna’da bağış fonlarının kullanımına ilişkin tüm bilgilerin düzenli olarak erişilebilir olmasını sağlıyor,” ifadelerine yer verildi.

Dün Ukrayna’nın Bağışçı Platformundaki Faaliyetlerinin Koordinasyonu İdari Konseyi toplantısı yapıldı.

Konseyde Ukrayna Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Toplumsal Kalkınma, Bölgeler ve Altyapı Bakanlığı’nın yanı sıra ülkenin Dünya Bankası, IMF ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda özel sektör desteği, ‘kritik toparlanma’ ve bütçe desteğinin çekilmesi konuları ele alındı.

Ukrayna’nın 2024 yılı bütçesine ilişkin yasaya göre gelirlerin 49 milyar dolara, harcamaların ise 92,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yetkililer toplam harcama miktarının yarısı olan 46,9 milyar doları askeri ihtiyaçlar için ayırdı. Bu yıl dış borçlanmanın 41 milyar dolar, bütçe açığının ise 43,5 milyar dolar olması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Rusya, Alman silah şirketi Rheinmetall’in CEO’suna suikast planladı iddiası

Yayınlanma

CNN’in beş ABD’li ve batılı yetkiliden aktardığına göre ABD istihbaratı bu yılın başlarında Rus hükümetinin Ukrayna için top mermileri ve askeri araçlar üreten Alman silah üreticisi Rheinmetall’in genel müdürüne suikast düzenlemeyi planladığını ortaya çıkardı.

Bu kaynaklar, söz konusu planın Rusya’nın Avrupa genelinde Ukrayna’nın savaş çabalarına destek veren savunma sanayi yöneticilerine yönelik bir dizi suikast planından biri olduğunu ileri sürdü.

CNN’e göre, Kiev’e destek için Alman üretimine liderlik eden Rheinmetall CEO’su Armin Papperger’i öldürme planı “en olgun olanıydı.” Amerikalılar bu girişimden haberdar olduklarında Almanya’yı bilgilendirdiler ve güvenlik güçleri Papperger’i koruyarak planı bozdular. Üst düzey bir Alman hükümet yetkilisi Berlin’in ABD tarafından komplo konusunda uyarıldığını doğruladı.

Papperger’in “aşikar bir hedef” olduğunu öne süren CNN, Rheinmetall’in Ukrayna savaşında önemli bir silah haline gelen 155 mm’lik top mermilerinin en büyük ve en başarılı Alman üreticisi olduğunu hatırlatıyor.

Şirket önümüzdeki haftalarda Ukrayna içinde bir zırhlı araç fabrikası açıyor ve istihbarat konusunda bilgi sahibi bir kaynağın söylediğine göre bu girişim Rusya’yı “derinden endişelendiriyor.”

NATO’ya göre Rusya “komplo” kuruyor

Daha önce kamuoyuna duyurulmamış bu “komplo” dizisi, NATO yetkililerinin sabotaj kampanyasının ciddiyeti konusunda giderek daha sert uyarılarda bulunmalarının nedenini açıklıyor. Bazı üst düzey yetkililer bu kampanyanın Doğu Avrupa’da silahlı çatışma eşiğini aşma riski taşıdığına inanıyor.

Üst düzey bir NATO yetkilisi salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sabotajlar görüyoruz, suikast planları görüyoruz, kundaklamalar görüyoruz. İnsan hayatına mal olan şeyler görüyoruz. Rusya’dan gelen ve stratejik sonuçları olan gizli bir sabotaj faaliyeti kampanyası gördüğümüze çok inanıyorum,” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC), “Rus komplosunun” varlığı ve ABD’nin Almanya’ya yaptığı uyarı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Fakat NSC sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, “Rusya’nın giderek yoğunlaşan yıkıcı kampanyası son derece ciddiye aldığımız ve son birkaç aydır dikkatle üzerinde durduğumuz bir konudur. Amerika Birleşik Devletleri bu konuyu NATO Müttefiklerimizle görüşüyor ve bu faaliyetleri ortaya çıkarmak ve engellemek için aktif olarak birlikte çalışıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Almanya “hibrit savaş” uyarısı yapıyor

Alman yetkililer de CNN’in haberinin ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti. Perşembe günü Washington’da düzenlenen NATO zirvesi sırasında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bunun Rusya’nın Avrupalı müttefiklerine karşı nasıl “hibrit bir saldırı savaşı” yürüttüğünü gösterdiğini söyledi.

Alman bakan, “Fabrikalara saldırılar olduğunu gördük. Bu da Avrupalılar olarak kendimizi en iyi şekilde korumamız ve saf olmamamız gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor,” dedi.

Rheinmetall sözcüsü Oliver Hoffman yorum yapmayı reddetti ve “gerekli tedbirlerin her zaman güvenlik makamlarıyla düzenli olarak istişare edilerek alındığını” söylemekle yetindi.

CNN haberine göre, Rheinmetall ile ilgili istihbaratın Rusya’nın Papperger’i doğrudan öldürmeyi mi yoksa yerel bir vekil tutmayı mı amaçladığını gösterip göstermediği net değildi.

Papperger’in çevresindeki güvenlik artırıldı

ABD’nin suikast iddiasıyla ilgili Alman yetkilileri bilgilendirdiği ve bunun üzerine Papperger’e yönelik korumanın artırıldığı söyleniyor.

Alman faz gazetesi tarafından yöneltilen bir soruya yanıt olarak şirket, “prensip gereği kurumsal güvenlik konularında yorum yapamayacağını” belirtti.

faz’a göre Papperger bir süredir artan ilgiyle birlikte yaşıyor. Nisan ayı sonunda yazlık evine yapılan saldırıdan bu yana, savunma müdürü kamuoyu önüne çıkarken polis memurları tarafından eşlik ediliyor.

faz, “61 yaşındaki yöneticiyle şirket merkezinde bir röportaj için buluşursanız, binanın dışında her zaman polis var,” diye yazıyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English