Bizi Takip Edin

AVRUPA

Alman devleti WhatsApp ve Telegram mesajlarına göz dikebilir

Yayınlanma

Almanya’nın üst düzey diplomatlarından biri, Rusya’nın Avrupa’da Ukrayna’ya verilen desteği baltalamaya yönelik dezenformasyon kampanyalarının ölçek, beceri ve gizlilik açısından önemli ölçüde büyüdüğünü ileri sürdü.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Kültür ve İletişim Dairesi Başkanı Ralf Beste Financial Times’a (FT) yaptığı açıklamada, “Bu kesinlikle ciddiye almamız gereken bir tehdit. Genel olarak, daha önce gördüklerimize kıyasla karmaşıklıkta ve etkide bir artış var,” dedi.

Rusya’nın mesajlarında ‘daha fazla incelik ve inandırıcılığı’ otomasyonla birleştirerek ‘yıkıcı saldırılarını daha etkili ve mücadele edilmesi daha zor hale getirdiğini’ savunan Beste, “Muhtemelen bizim bile göremediğimiz pek çok şey oluyor. Telegram ve WhatsApp’taki özel … kanallarında giderek daha fazla konuşma gerçekleşiyor. Orada neler olup bittiğini anlamak çok zor,” ifadelerini kullandı.

FT’nin bildirdiğinde göre Beste’nin departmanında, Alman hükümetinin Rusya’nın yurtdışındaki enformasyon operasyonlarını takip etme ve durdurma çabalarına liderlik eden özel bir hücre var.

Özellikle Scholz’un partisi Sosyal Demokratların (SPD) destekçileri arasında Almanya’nın dış politika ve savunma alanlarındaki değişimiyle ilgili derin görüş ayrılıkları var ve pek çok Alman ekonomik büyüme ve ülkenin Rus gazından vazgeçmesinin etkileri konusunda endişe duyuyor.

Beste bununla ilgili olarak, “[Ruslar] şüphe çatlakları ya da tedirginlik duyguları arıyor ve bunları büyütmeye çalışıyor,” iddiasında bulundu.

Almanlar ‘Rus dezenformasyon ağını çökertti’ iddiası

FT’nin iddiasına göre Beste’nin departmanı bu yıl sosyal medya platformu X’te ‘Alman kamuoyunu manipüle etmeye yönelik’ şimdiye kadarki en büyük girişimlerden birini ortaya çıkardı.

Günde 200.000 kadar paylaşım yapan 50.000’den fazla sahte hesaptan oluşan bir ağ, Almanları hükümetin Ukrayna’ya yardımının Almanya’nın refahını baltaladığına ve nükleer savaş riskine yol açtığına ikna etmeye çalıştı.

İlgili ağ, habere göre, bu tür iddiaları Der Spiegel ve Süddeutsche Zeitung gibi saygın haber kaynaklarında görüş olarak yayınlanmış gibi göstererek aklamaya çalıştı fakat aynı zamanda mevcut Ukrayna karşıtı görüşleri güçlendirmeye ve daha yaygınmış gibi göstermeye de çalıştı.

Beste, bu tür çabalara karşı koymanın zor olduğunu ve Rusya’nın, ‘genellikle beceriksizce ve bariz bir şekilde muhalefeti yaymak’ için gerçek insanları kullanan kötü şöhretli ‘trol çiftliklerini’ çalıştırdığı günlerden ne ölçüde ilerlediğini gösterdiğini söyledi.

Beste: Ruslar bazı doğruları alıp olayları çarpıtıyor

Beste, “[Şimdi] mesele sadece doğrulanabilir şekilde doğru ya da yanlış olan bilgi meselesi değil. Bundan daha fazlası var. Bu, fikirleri çarpıtmakla ilgili. Tartışmanın dengesini değiştirmeye çalışmak. Ya da insanları tartışmanın çerçevesinin gerçekte olduğundan farklı olduğuna ikna etmek,” iddiasında bulundu.

Kullanılan tekniklerin daha çok ‘dürtmeye’ benzediğini söyleyen Beste, davranış biliminde fikirleri ya da eylemleri incelikli bir şekilde değiştirmek için küçük sosyal ve bilgisel ipuçları kullanma kavramına atıfta bulundu.

“Örneğin, ‘XYZ’nin … olduğuna dair artan şüpheler var’ derseniz, insanları o konuyla ilgili şüphelere daha açık hale getirirsiniz,” diyen Beste, Rusya’nın bu tip kampanyalarda ‘gerçekliğin unsurlarını’ alıp daha sonra farklı bir izlenim yaratmak için onları çarpıttığını ileri sürdü.

“Almanya büyük ölçekli siber saldırılara karşı hazırlıklı değil”

Öte yandan Alman Federal Bilgi Güvenliği Dairesi (BSI) Başkanı Claudia Plattner, ülkenin işleyen bir kriz yönetim sistemine sahip olmadığı için olası büyük ölçekli bir siber saldırıya karşı yeterince hazırlıklı olmadığını açıkladı.

Uluslararası güvenlik durumunun giderek gerginleşmesine rağmen Almanya şu ana kadar kritik altyapılara yönelik büyük ölçekli bir siber saldırıya maruz kalmadı.

Fakat siber saldırılarla mücadeleden sorumlu kurumun başkanı Claudia Plattner, Almanya’nın böyle bir saldırıya yeterince yanıt verecek araçlardan yoksun olacağı uyarısında bulundu.

Plattner, hükümeti ‘büyük bir şey olmadan ve örneğin sıra sıra ATM’ler bozulmadan önce’ siber güvenliğe öncelik vermeye çağırdı.

Plattner, Tagesspiegel’e verdiği demeçte, “Neden her zaman hatalardan ders almak zorundayız? Bu konunun son derece önemli olduğunu biliyoruz,” dedi.

Böyle bir kriz durumunda Almanya’nın 16 eyaleti ile federal makamlar arasında işbirliğini sağlayacak herhangi bir yapı şu anda mevcut değildir ve bu da ülkenin böyle bir saldırıya karşılık verme kabiliyetini zayıflatabilir.

AVRUPA

Morawiecki: AP’de tek bir sağ grup kurulabilir

Yayınlanma

Eski Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Parlamentosu’ndaki iki sağ grup arasında olası bir birleşmeye açık kapı bıraktı.

Hukuk ve Adalet (PiS) partisinden Morawiecki, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Fransa’da Ulusal Birlik’in (RN) AP adayı AB sınır ajansı Frontex’in eski direktörü Fabrice Leggeri ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından POLITICO’ya verdiği demeçte Polonyalı lider, “Avrupa seçimlerinin nihai sonuçlarının ne olacağını göreceğiz,” dedi.

Basın toplantısının, Morawiecki’nin AP’de bağlı bulunduğu Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) grubu ile RN ve Leggeri’nin bağlı bulunduğu Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu arasında artan bir yakınlaşmanın işareti olup olmadığı sorusuna Polonyalı eski Başbakan, “Bunu söylemek için çok erken, tango için iki kişi gerekir ve ECR grubu içindeki tüm delegasyonların söz hakkı olmalı ve biz herkese son derece saygılı ve önemli davranıyoruz,” cevabını verdi.

Aralarında Belçika’dan Vlaams Belang Milletvekili Gerolf Annemans ve Almanya için Alternatif’ten (AfD) Maximilian Krah’ın da bulunduğu çok sayıda ID üyesi, ECR’nin ev sahipliğinde Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlik, AB’nin yeni göç anlaşmasına karşı çıkmak, bürokratlara yüklenmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ı ulusal sanayiler için yıkıcı olarak nitelendirmek söz konusu olduğunda partilerin pek çok ortak zemini paylaştığını gösterdi.

Fakat Orbán, Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin tartışmaların bu ülkenin Rusya ile olan savaşı hakkındaki konuşmalardan ayrı tutulması gerektiğini söylemek dışında bu konuya değinmekten kaçındı.

Orbán’ın partisi Fidesz’ten AP üyesi Kinga Gál, partisinin ECR’ye katılmasını umduğunu söyledi. Fidesz 2021’de merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nden (EPP) ayrıldığından bu yana AP’de herhangi bir gruba üye olmadı.

Gál ayrıca Fidesz ile PiS’in ‘Rus işgalcilere karşı Ukrayna’yı destekleme’ konusunda farklı düşündükleri yönündeki iddiaları da reddetti.

“Bu konuda çok olumluyum,” diyen Gál, iki partinin ‘ulusal egemenlikçi’ bir platformda yarışan partiler olarak pek çok ortak noktası olduğunu savundu.

RN Milletvekili Gilles Lebreton da iki grup arasında müzakerelerin sürdüğünü söyledi ama ‘Avrupa şüphecilerini, milliyetçileri ve aşırı sağı’ birleştiren tek bir büyük grup oluşturmanın çok da önemli olmadığını savundu. Lebreton, “İster bir grup ister iki grup olsun, bana hiç fark etmez,” dedi.

Bununla birlikte Morawiecki, Fidesz’den milletvekillerinin ECR’ye katılmasını isteme konusunda net konuştu. Bu öneri, Ukrayna’nın ECR içindeki en sadık müttefiklerinden bazıları arasında şimdiden şaşkınlığa neden oldu.

Morawiecki, “Çok yoğun bir şekilde konuşuyoruz ve Viktor’un [Orbán] grubumuza katılacağını umuyorum, ama bu onun ve delegasyonlarımızın da kararı,” dedi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Liz Truss: Derin devlet Trump’a karşı tetikte

Yayınlanma

Birleşik Krallık’ın ‘en kısa süre görev yapan başbakanı’ olarak tarihe geçen Liz Truss, ‘derin devletin Donald Trump’ın ikinci döneminde altını oymak için daha da çok çalışacağını’ ileri sürdü.

Wall Street Journal’a (WSJ) yazan Truss, bir süredir yakın zamanda raflarda yerini alan kitabı Ten Years to Save the West’i [Batıyı Kurtarmak için On Yıl] tanıtıyor. Kitapta, “Küreselleşmeye, Sosyalizme ve Liberal Müesses Nizama Karşı Devrim”in lideri olarak tanıtılan Truss, salı günü kaleme aldığı bir yazıda ABD ‘iktisadi müesses nizamının’ şimdiden ‘Bay Trump’a ve onun iktisadi programına karşı silahlandığını’ savundu.

İngiliz siyasetçi ayrıca, ABD’li Cumhuriyetçileri kendi Muhafazakâr yönetimiyle kıyaslayarak, Trump bir kez daha Beyaz Saray için yarışırken Cumhuriyetçi politikacıların ‘hayatlarının mücadelesini’ verecekleri uyarısında bulundu.

Liz Truss Washington’da: ‘Biden’ın gizli Ukrayna silahı’

WSJ’deki yazısında, “İdareciler devleti Bay Trump’ın ilk dönemini baltaladı ve Birleşik Krallık’ın başbakanı olarak benim görev süremi de baltalayarak beni 49 gün sonra görevden ayrılmaya zorladı,” dedi.

Truss, “Seçildiğim gündemi hayata geçirebileceğimi varsaymıştım. Ne kadar da yanılmışım. Şeffaf olmayan İngiliz bürokratik devleti önerdiğim reformları baltaladı ve onların Amerikalı muadilleri, kasım ayında zafer kazanması halinde Bay Trump’ı hedeflerine alacaklar. Derin devlet onun altını, ilk döneminde olduğundan daha fazla oymaya çalışacaktır,” diye yazdı.

Truss, mini bütçesinin ekonomik çalkantılara yol açması ve piyasaları altüst etmesinin ardından kendi partisi tarafından görevden alındı. Truss kitabında, Birleşik Krallık Hazinesi, İngiltere Merkez Bankası ve Bütçe Sorumluluk Ofisinin kendi vergi indirimi politikalarına karşı ‘sürekli bir fısıltı kampanyası’ yürüttüğünü savunuyor. Eski İngiliz liderin kitabında yazdığına göre bu kurumlar AB, Çin ve göç gibi büyük konularda “aynı zihniyete sahip.”

Eski İngiliz Başbakanı Truss: Çin’e karşı ekonomik NATO kuralım

Truss bu çerçevede, Muhafazakârların ‘kendi kendini korumaya çalışan derin devleti dağıtmak için uyumlu bir plana’ ihtiyacı olduğu çağrısında bulundu.

Kitabın tanıtımı için medyaya verdiği röportajlarda Truss bir adım daha ileri giderek İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi ve politika planlarının nasıl suya düştüğüne dair ‘düzgün bir soruşturma’ yapılması çağrısında bulundu.

Truss kitap tanıtım turlarını Donald Trump’a verdiği desteği pekiştirmek için de kullanıyor. LBC’ye konuşan Truss, Beyaz Saray’da Trump’ın olması gerektiğini’ söyledi ve Spectator’a verdiği demeçte de Cumhuriyetçiler iktidardayken ‘dünyanın daha güvenli olduğunu’ ileri sürdü.

Joe Biden’a da yüklenen Truss, ABD Başkanı’nın kendisinin vergi indirimi öngören mini bütçesine karşı çıkmasını eleştirdi ve ‘Biden’ın Birleşik Krallık iç politikası hakkında yorum yaparak protokolü ihlal etmesine hayret ettiğini’ söyledi.

AB liderleri enerji krizini tartışırken, Liz Truss istifa etti

Truss ayrıca, Birleşik Krallık’ın bloktan ayrılmasını ‘bir savaş eylemi’ olarak gören Avrupa Birliği ile Brexit görüşmelerinde ‘çok daha sert davranması gerektiğini’ de hayıflanarak yazdı. 

“Yalnızca acıdan anlıyorlar,” diyen Truss, ‘temkinli memurlara’ ve ‘pes etmeye hazır politikacılara’ yüklendi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İsviçre parlamentosu, ‘Rusya Yaptırımları Görev Gücü’ne katılmayı reddetti

Yayınlanma

İsviçre parlamentosu, hükümetin Rusya’ya karşı ABD liderliğindeki yaptırım görev gücüne katılması önerisini reddederek, bağımsız bir taraf olarak kurumla işbirliğinin yeterli olduğunu söyledi.

G7 ülkelerinden oluşan komite, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların kapsamına giren Rus varlıklarını dondurmak ve bunlara el koymakla görevli.

İsviçre şu ana kadar görev gücüne resmen katılması yönündeki baskılara direnerek grupla zaten düzenli temas halinde olduğunu ve işbirliğinin iyi işlediğini söyledi.

Eski NATO-Rusya Konseyi Başkanı Kujat: İsviçre tarafsızlığını dişiyle tırnağıyla korumalı

Parlamentodan yapılan açıklamada çarşamba günü milletvekillerinin Yeşiller partisinin önerisine karşı 101-80 oy kullandığı belirtildi. Tasarıda, ‘Rus varlıklarının koruyucusu ve Rus emtia ticaretinin ana merkezi olarak’ İsviçre’nin yaptırımların etkinliği konusunda özel bir sorumluluk taşıdığı belirtiliyordu.

Ekonomi bakanlığından bir sözcü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, hükümetin duruşunu teyit ettiği için parlamentonun kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Yaptırımlar, geleneksel olarak tarafsız olan İsviçre’de, hükümetin uluslararası ve yerel baskılar arasında sıkışıp kaldığı sıcak bir konu. Aralarında Halk Partisi’nin de bulunduğu tarafsızlığın zayıflatılmasına karşı çıkan gruplar, geçtiğimiz günlerde anayasaya kalıcı bir bağlantısızlık duruşu eklenmesi için oylama yapılmasına yetecek kadar imza topladı.

Ukrayna savaşı İsviçre’nin ‘tarafsız’ konumunu zorluyor

Bu aynı zamanda hükümetin herhangi bir yaptırım rejimine katılmasını da yasaklayacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English