Bizi Takip Edin

AVRUPA

Fransız kamu emekçilerinden Olimpiyatlar esnasında ‘grev’ uyarısı

Yayınlanma

Hastanelerde, toplu taşıma araçlarında ve müzelerde çalışan Fransız kamu sektörü çalışanları, Emmanuel Macron hükümetiyle bir hesaplaşma başlatarak yaz olimpiyatları sırasında grev tehdidinde bulunuyor. 

Genel Emek Konfederasyonu (CGT) Başkanı Sophie Binet, hükümetin oyunların sorunsuz geçmesini istiyorsa ‘bedelini ödemesi’ gerektiğini ilan etti.

Binet, Olimpiyatlara ev sahipliği yapmanın ‘Fransa’nın imajını güçlendirmesi gereken bir yatırım olduğunu, dolayısıyla kamu sektörü çalışanlarına tazminat ödenmesi için para bulunması gerektiğini’ söyledi.  

Dünyanın dikkatini 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında şehre odaklayacak olan oyunlar boyunca Paris’te yaklaşık 16 milyon kişinin bulunması bekleniyor.

Bu dönemin organizatörler tarafından özellikle seçilmesinin nedeni, pek çok kent sakininin yaz tatillerine çıktıkları döneme denk gelmesi, toplu taşıma ve altyapı üzerindeki baskıyı azaltması idi.

Fakat bu seçim aynı zamanda riskli çünkü çeşitli kamu sektörü çalışanları yaz tatili boyunca çalışmaya zorlanıyor. Bazı hoşnutsuz personel bunun karşılığında ikramiye, fazla mesai ücreti ve çocukları için çocuk bakımı gibi destekler talep ediyor. 

Sendikalar ayrıca hemşirelerin, polislerin ve tren makinistlerinin kötüleşen çalışma koşulları nedeniyle zaten yıpranmış olduklarını ve enflasyona ayak uyduramayan ücretler nedeniyle yaşam standartlarının düşmesine kızgın olduklarını savunuyor. 

Paris bölgesinin toplu taşıma şirketi RATP’deki Solidaires sendikasının lideri François-Xavier Arouls, “Demiryolu çalışanları artık hükümetin daha iyi olduğunu söylediği şey için fedakarlık yapmaya istekli değil. Eğer bize doğru düzgün ödeme yaparlarsa, orada olacağız ve oyunlar sırasında ülkemizi gururlandırmaya yardımcı olacağız. Aksi takdirde . . . ,” ifadelerini kullandı. 

CGT, gümrük memurları, belediye zabıtaları ve kültür sektörü çalışanları olmak üzere üç iş kolunun potansiyel olarak greve gidebileceğine dair hükümete resmi bildirimde bulundu ve diğerlerinin de bunu takip edebileceği uyarısında bulundu. Bir başka sendika da greve hazır olduğunu bildiren demiryolu çalışanlarının sayısını canlı olarak gösteren bir web sitesi oluşturdu.

Öte yandan hükümet grev tehdidini şimdilik ciddiye almıyor. Kuzeydeki sanayi kenti Dunkirk’ün eski belediye başkanı, Ulaştırma Bakanı Patrice Vergriete şubat ayında yaptığı açıklamada, “Grev olmayacak,” demişti.

Paris’in 2017’de oyunları almaya hak kazandığı ve organizasyon komitesinin daha önce benzeri görülmemiş bir adım atarak sendika temsilcilerini yönetim organlarına dahil ettiği zamanki havayla hükümetin şu andaki tavrı tezat oluşturuyor. 

Eski CGT Başkanı ve popüler bir figür olan Bernard Thibault, Paris 2024 yönetim kuruluna seçildi ve etkinlik öncesinde ve sırasında çalışanlarla ilgili olarak uyulması gereken 16 ilkeden oluşan bir tüzük tasarlama çabasına liderlik etti.

Thibault, hükümeti kamu çalışanlarıyla aylar önce anlaşmaya varmadığı için eleştirdi ve “Oyunlar bu kadar yakınken insanları belirsizlik sisi içinde bırakmak adil değil,” dedi.

Bakanlıklar anlaşmaları müzakere etmek için sıraya girmiş durumda. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin ocak ayında bir isyanı önlemek için polis memurlarına 1.900 avroya kadar ikramiye verileceğini açıkladı. 

Dönüşüm ve Kamu Hizmetleri Bakanı Stanislas Guerini ise çocuk bakımı için 350 avroya kadar sübvansiyon ve çocukların kampa gidebilmesi için 1.000 yer ayrılmasını teklif etti. 

FakatNisan ortasında yapılacak kritik toplantı öncesinde sendikalarla henüz bir anlaşma yapmış değil. “Ailelere yardım edeceğiz,” diyen bakan, ikramiyelerin 500 avrodan 1.500 avroya kadar çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

AVRUPA

Morawiecki: AP’de tek bir sağ grup kurulabilir

Yayınlanma

Eski Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Parlamentosu’ndaki iki sağ grup arasında olası bir birleşmeye açık kapı bıraktı.

Hukuk ve Adalet (PiS) partisinden Morawiecki, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Fransa’da Ulusal Birlik’in (RN) AP adayı AB sınır ajansı Frontex’in eski direktörü Fabrice Leggeri ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından POLITICO’ya verdiği demeçte Polonyalı lider, “Avrupa seçimlerinin nihai sonuçlarının ne olacağını göreceğiz,” dedi.

Basın toplantısının, Morawiecki’nin AP’de bağlı bulunduğu Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) grubu ile RN ve Leggeri’nin bağlı bulunduğu Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu arasında artan bir yakınlaşmanın işareti olup olmadığı sorusuna Polonyalı eski Başbakan, “Bunu söylemek için çok erken, tango için iki kişi gerekir ve ECR grubu içindeki tüm delegasyonların söz hakkı olmalı ve biz herkese son derece saygılı ve önemli davranıyoruz,” cevabını verdi.

Aralarında Belçika’dan Vlaams Belang Milletvekili Gerolf Annemans ve Almanya için Alternatif’ten (AfD) Maximilian Krah’ın da bulunduğu çok sayıda ID üyesi, ECR’nin ev sahipliğinde Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlik, AB’nin yeni göç anlaşmasına karşı çıkmak, bürokratlara yüklenmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ı ulusal sanayiler için yıkıcı olarak nitelendirmek söz konusu olduğunda partilerin pek çok ortak zemini paylaştığını gösterdi.

Fakat Orbán, Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin tartışmaların bu ülkenin Rusya ile olan savaşı hakkındaki konuşmalardan ayrı tutulması gerektiğini söylemek dışında bu konuya değinmekten kaçındı.

Orbán’ın partisi Fidesz’ten AP üyesi Kinga Gál, partisinin ECR’ye katılmasını umduğunu söyledi. Fidesz 2021’de merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nden (EPP) ayrıldığından bu yana AP’de herhangi bir gruba üye olmadı.

Gál ayrıca Fidesz ile PiS’in ‘Rus işgalcilere karşı Ukrayna’yı destekleme’ konusunda farklı düşündükleri yönündeki iddiaları da reddetti.

“Bu konuda çok olumluyum,” diyen Gál, iki partinin ‘ulusal egemenlikçi’ bir platformda yarışan partiler olarak pek çok ortak noktası olduğunu savundu.

RN Milletvekili Gilles Lebreton da iki grup arasında müzakerelerin sürdüğünü söyledi ama ‘Avrupa şüphecilerini, milliyetçileri ve aşırı sağı’ birleştiren tek bir büyük grup oluşturmanın çok da önemli olmadığını savundu. Lebreton, “İster bir grup ister iki grup olsun, bana hiç fark etmez,” dedi.

Bununla birlikte Morawiecki, Fidesz’den milletvekillerinin ECR’ye katılmasını isteme konusunda net konuştu. Bu öneri, Ukrayna’nın ECR içindeki en sadık müttefiklerinden bazıları arasında şimdiden şaşkınlığa neden oldu.

Morawiecki, “Çok yoğun bir şekilde konuşuyoruz ve Viktor’un [Orbán] grubumuza katılacağını umuyorum, ama bu onun ve delegasyonlarımızın da kararı,” dedi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Liz Truss: Derin devlet Trump’a karşı tetikte

Yayınlanma

Birleşik Krallık’ın ‘en kısa süre görev yapan başbakanı’ olarak tarihe geçen Liz Truss, ‘derin devletin Donald Trump’ın ikinci döneminde altını oymak için daha da çok çalışacağını’ ileri sürdü.

Wall Street Journal’a (WSJ) yazan Truss, bir süredir yakın zamanda raflarda yerini alan kitabı Ten Years to Save the West’i [Batıyı Kurtarmak için On Yıl] tanıtıyor. Kitapta, “Küreselleşmeye, Sosyalizme ve Liberal Müesses Nizama Karşı Devrim”in lideri olarak tanıtılan Truss, salı günü kaleme aldığı bir yazıda ABD ‘iktisadi müesses nizamının’ şimdiden ‘Bay Trump’a ve onun iktisadi programına karşı silahlandığını’ savundu.

İngiliz siyasetçi ayrıca, ABD’li Cumhuriyetçileri kendi Muhafazakâr yönetimiyle kıyaslayarak, Trump bir kez daha Beyaz Saray için yarışırken Cumhuriyetçi politikacıların ‘hayatlarının mücadelesini’ verecekleri uyarısında bulundu.

Liz Truss Washington’da: ‘Biden’ın gizli Ukrayna silahı’

WSJ’deki yazısında, “İdareciler devleti Bay Trump’ın ilk dönemini baltaladı ve Birleşik Krallık’ın başbakanı olarak benim görev süremi de baltalayarak beni 49 gün sonra görevden ayrılmaya zorladı,” dedi.

Truss, “Seçildiğim gündemi hayata geçirebileceğimi varsaymıştım. Ne kadar da yanılmışım. Şeffaf olmayan İngiliz bürokratik devleti önerdiğim reformları baltaladı ve onların Amerikalı muadilleri, kasım ayında zafer kazanması halinde Bay Trump’ı hedeflerine alacaklar. Derin devlet onun altını, ilk döneminde olduğundan daha fazla oymaya çalışacaktır,” diye yazdı.

Truss, mini bütçesinin ekonomik çalkantılara yol açması ve piyasaları altüst etmesinin ardından kendi partisi tarafından görevden alındı. Truss kitabında, Birleşik Krallık Hazinesi, İngiltere Merkez Bankası ve Bütçe Sorumluluk Ofisinin kendi vergi indirimi politikalarına karşı ‘sürekli bir fısıltı kampanyası’ yürüttüğünü savunuyor. Eski İngiliz liderin kitabında yazdığına göre bu kurumlar AB, Çin ve göç gibi büyük konularda “aynı zihniyete sahip.”

Eski İngiliz Başbakanı Truss: Çin’e karşı ekonomik NATO kuralım

Truss bu çerçevede, Muhafazakârların ‘kendi kendini korumaya çalışan derin devleti dağıtmak için uyumlu bir plana’ ihtiyacı olduğu çağrısında bulundu.

Kitabın tanıtımı için medyaya verdiği röportajlarda Truss bir adım daha ileri giderek İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi ve politika planlarının nasıl suya düştüğüne dair ‘düzgün bir soruşturma’ yapılması çağrısında bulundu.

Truss kitap tanıtım turlarını Donald Trump’a verdiği desteği pekiştirmek için de kullanıyor. LBC’ye konuşan Truss, Beyaz Saray’da Trump’ın olması gerektiğini’ söyledi ve Spectator’a verdiği demeçte de Cumhuriyetçiler iktidardayken ‘dünyanın daha güvenli olduğunu’ ileri sürdü.

Joe Biden’a da yüklenen Truss, ABD Başkanı’nın kendisinin vergi indirimi öngören mini bütçesine karşı çıkmasını eleştirdi ve ‘Biden’ın Birleşik Krallık iç politikası hakkında yorum yaparak protokolü ihlal etmesine hayret ettiğini’ söyledi.

AB liderleri enerji krizini tartışırken, Liz Truss istifa etti

Truss ayrıca, Birleşik Krallık’ın bloktan ayrılmasını ‘bir savaş eylemi’ olarak gören Avrupa Birliği ile Brexit görüşmelerinde ‘çok daha sert davranması gerektiğini’ de hayıflanarak yazdı. 

“Yalnızca acıdan anlıyorlar,” diyen Truss, ‘temkinli memurlara’ ve ‘pes etmeye hazır politikacılara’ yüklendi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İsviçre parlamentosu, ‘Rusya Yaptırımları Görev Gücü’ne katılmayı reddetti

Yayınlanma

İsviçre parlamentosu, hükümetin Rusya’ya karşı ABD liderliğindeki yaptırım görev gücüne katılması önerisini reddederek, bağımsız bir taraf olarak kurumla işbirliğinin yeterli olduğunu söyledi.

G7 ülkelerinden oluşan komite, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların kapsamına giren Rus varlıklarını dondurmak ve bunlara el koymakla görevli.

İsviçre şu ana kadar görev gücüne resmen katılması yönündeki baskılara direnerek grupla zaten düzenli temas halinde olduğunu ve işbirliğinin iyi işlediğini söyledi.

Eski NATO-Rusya Konseyi Başkanı Kujat: İsviçre tarafsızlığını dişiyle tırnağıyla korumalı

Parlamentodan yapılan açıklamada çarşamba günü milletvekillerinin Yeşiller partisinin önerisine karşı 101-80 oy kullandığı belirtildi. Tasarıda, ‘Rus varlıklarının koruyucusu ve Rus emtia ticaretinin ana merkezi olarak’ İsviçre’nin yaptırımların etkinliği konusunda özel bir sorumluluk taşıdığı belirtiliyordu.

Ekonomi bakanlığından bir sözcü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, hükümetin duruşunu teyit ettiği için parlamentonun kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Yaptırımlar, geleneksel olarak tarafsız olan İsviçre’de, hükümetin uluslararası ve yerel baskılar arasında sıkışıp kaldığı sıcak bir konu. Aralarında Halk Partisi’nin de bulunduğu tarafsızlığın zayıflatılmasına karşı çıkan gruplar, geçtiğimiz günlerde anayasaya kalıcı bir bağlantısızlık duruşu eklenmesi için oylama yapılmasına yetecek kadar imza topladı.

Ukrayna savaşı İsviçre’nin ‘tarafsız’ konumunu zorluyor

Bu aynı zamanda hükümetin herhangi bir yaptırım rejimine katılmasını da yasaklayacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English