Bizi Takip Edin

AVRUPA

Büyük Credit Suisse operasyonu: UBS, 3,25 milyar dolara satın aldı

Yayınlanma

ABD’de Silikon Vadisi Bankasının (SVB) batmasının ardından beklenen finansal gerilimin ilk kurbanı İsviçre’nin finans devi Credit Suisse (CS) oldu.

Geçen hafta hisseleri büyük düşüş yaşayan ve destek için İsviçre hükümetine ve İsviçre Ulusal Bankasına (SNB, merkez bankası) başvuran CS, en büyük rakibi UBS Group tarafından yutuldu.

Geçen çarşamba günü merkez bankasının sağladığı 54 milyar dolarlık likidite CS’in hisselerindeki büyük düşüşü engelleyememişti.

İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset, Pazar akşamı Bern’de düzenlediği basın toplantısında, “Cuma günü likidite çıkışları ve piyasadaki dalgalanma, piyasa güvenini yeniden tesis etmenin artık mümkün olmadığını gösterdi ve hızlı ve istikrar sağlayıcı bir çözüm kesinlikle gerekliydi. Bu çözüm Credit Suisse’in UBS tarafından devralınmasıydı,” dedi.

İsviçre Maliye Bakanlığı, anlaşmanın bir parçası olarak SNB’nin UBS’e federal temerrüt garantisi ile desteklenen 100 milyar franklık bir likidite hattı sunmayı kabul ettiğini söyledi. 

Bu birleşme ile birlikte Avrupa’nın en büyük bankalarından biri yaratıldı. UBS’in bilançosunda 1,1 trilyon dolar, Credit Suisse’in bilançosunda ise 575 milyar dolarlık toplam varlık bulunuyor.

İsviçre Maliye Bakanı Karin Keller-Sutter, “Bu bir kurtarma paketi değil, ticari bir çözümdür,” derken, CS’in olası bir iflasının hem İsviçre hem de küresel piyasalarda risk doğuracağını söyledi.

Keller-Sutter, ABD ve Birleşik Krallık’ın bu çözümden ‘çok memnun olduğunu’, bu iki ülkenin CS’in iflasından ‘gerçekten çok korktuğunu’ da sözlerine ekledi.

Hükümetin yürütme organı İsviçre Federal Konseyi, işlemin hızlı bir şekilde tamamlanmasının önündeki düzenleyici ve yönetişimsel engellerden kaçınmak için acil bir kararname yayınlayacak. 

İsviçreli parlamenterlerin de geriye dönük de olsa süreci onaylaması gerekecek. Bunun için önümüzdeki altı ay içinde bir oylama yapılacak.

Fed Başkanı Jay Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ‘İsviçreli yetkililerin bugün finansal istikrarı desteklemek için attıkları adımı’ memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da Credit Suisse’in kurtarılmasının ‘düzenli piyasa koşullarının yeniden tesis edilmesi ve finansal istikrarın sağlanması için çok önemli olduğunu’ söyledi.

Mevduat sahipleri geçen yılın son üç ayında bankadan 111 milyar frank çekmişti. Financial Times’ın daha önce bildirdiğine göre, Credit Suisse’ten mevduat çıkışları geçen haftanın sonlarında günde 10 milyar frankı aştı.

Öte yandan UBS’in CS’i satın almasının ardından küresel bankacılık hisselerinde düşüş yaşandı. Özellikle Asya ve Avrupa borsalarında büyük kayıplar var.

Hong Kong’da HSBC’deki yüzde 7,1’lik düşüş de dahil olmak üzere Asya’daki ağır düşüşlerin ardından, Avrupa Stoxx 600 bankacılık endeksi yüzde 3’ten fazla, Credit Suisse hisseleri yüzde 63, UBS hisseleri yüzde 15,6, Société Générale yüzde 7,9 ve Commerzbank yüzde 8,6 düştü.

Öte yandan Credit Suisse’in birinci kademe tahvillerine sahip olanların yatırımları da gidecek. İsviçre’nin federal finansal düzenleyicisi Finma, şirketin 17 milyar dolarlık riskli birinci kademe tahvillerinin sıfırlanacağına hükmetti.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English