Bizi Takip Edin

RUSYA

Doğu Ekonomi Forumu’ndan dersler

Yayınlanma

Batı’nın son 8 yıldır Rusya’ya uyguladığı yaptırımların garip etkileri var. Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, kendi uyguladığı yaptırımlar yüzünden ayakta kalma mücadelesi verirken Rusya, süreci büyük ölçüde yara almadan atlattı.

Rusya’nın Batı’ya sırtını yaslayan finans sektöründeki sorunlar tartışılmaz, ancak Rus ekonomisinin Asya’ya yönelmesinin pozitif etkileri oldu.

Ve Avrupa, kendi yaptırımlarının neticelerine karşı yardım programları organize ederken Rusya’nın kendi ekonomisini ve ülkenin doğu bölgelerini geliştirme programları hız kesmeden devam ediyor.

Geçen hafta Vladivostok’ta gerçekleştirilen Doğu Ekonomik Forumu’nda sürece dair dikkat çekici değerlendirmeler yapıldı.

Vladivostok, foruma yedinci kez ev sahipliği yapıyor. Etkinliğe olan ilgiyi, akreditasyon sayısına bakarak ölçmek kolay. Geçen hafta 68 ülkeden 7 bin misafir forumda bir araya geldi. Forumun oturum aralarında 3,27 trilyon rublelik rekor tutarda  yaklaşık 300 sözleşme imzalandı.

Gazprom ve CNPC’nin başkanları, yerel para birimlerinde ödeme yapma konusunda anlaşma imzaladılar. Bu, Sibirya’nın Gücü gaz boru hattı yoluyla sağlanan tedariklerle ilgili. Yuan’a olan ilgi, Rusya’da halk arasında da artıyor. Rusya Merkez Bankası’na göre halk, ağustos ayında 39 milyar ruble tutarında yuan satın aldı.

Aeroflot, buluşmada tarihinin en büyük anlaşmasını imzaladı. Rostec, 2030 yılına kadar şirkete 339 uçak tedarik edecek.

Diğer yandan yaptırımlara rağmen, Rus limanlarındaki mal hacmi bu yıl neredeyse yarım milyar ton ile değişmedi. Ülkenin Uzak Doğu limanlarında trafik yoğun. Rusya’nın Kuzey Denizi Rotası ve Doğu Poligon demiryolu hattının geliştirilmesi planları da var.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev, forumda yaptığı konuşmada, “Gelişme beklentileri elbette harika. Özellikle hepimizin maruz kaldığı yaptırımlar göz önüne alındığında tüm lojistik yeniden inşa ediliyor ve Avrupa’dan ayrılıyoruz. Ve birçok şirket artık sevkiyatlarını özellikle Rusya’nın doğusuna yapmakla ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra Moskova, Uzak Doğu’daki küçük kasabaların kalkınmasına yılda beş milyar ruble tahsis edecek.  Son yedi yılda Uzak Doğu’daki sanayi üretimi yaklaşık dörtte bir oranında arttı.

Putin sermayedarlara seslendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, forumdaki açıklamasında yaptırımlardan etkilenen iş insanlarına çağrıda bulundu. Yurt dışında varlıkları dondurulan sermayedarlara seslenen Putin, şunları söyledi:

“Bu tekneleri burada tutmaları ve parayı yabancı varlıklara değil, Rusya’nın altyapısını geliştirmeye yatırmaları daha iyi olurdu. Hiçbir şey kaybetmezdiniz. Her şey burada, evinizde olurdu. Ve yatırdığınız paradan başkaları da faydalanabilirdi. Ama iyi oldu. Bu herkes için bir derstir. Daha önce bunun hakkında konuştum ve sizi uyardım. Daha akıllı olduğum için değil, daha fazla bilgiye sahip olduğum için.”

Mart ayının sonunda Severstal’ın hakim hissedarı Aleksey Mordaşov’un 142 metre uzunluğundaki yatı “Nord”, Vladivostok’a demirlemişti. Sonrasındaki yatın taşıdığı Cayman Adaları bayrağı, Rusya bayrağıyla değiştirilmişti.

Amerika’ya veda

VTB Bank Andrey Kostin ise, forumdaki konuşmasında yeni dönemin amentüsünü, Sovyet rock grubu Nautilus Pompilius’un “Amerika’ya Veda” şarkısının sözleriyle sundu:

“Amerika’ya gerçekten veda mı ediyoruz yoksa bir şans var mı? Amerika’ya veda etmek imkansız çünkü tek bir dünyamız var, bu gezegende beraber yaşıyoruz, bir şekilde anlaşmamız lazım. Bugün ABD’nin politikaları maalesef daha fazla çelişkiye yol açıyor. Yani veda ediyoruz, şimdilik.”

RUSYA

Rusya: ABD ve NATO’dan gelen meydan okumalar, nükleer doktrinimizi gözden geçirmemize yol açabilir

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, nükleer doktrine işaret ederek ABD ve NATO’dan gelen meydan okumaların ‘temel belgelerin ihtiyaçlar doğrultusunda gözden geçirilmesini’ gerektirebileceğini belirtti.

İnterfaks ajansının aktardığına göre Ryabkov, dün Nijniy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, “ABD ve NATO müttefiklerinin kabul edilemez ve tırmanan eylemlerinin bir sonucu olarak çoğalan zorluklar, şüphesiz nükleer caydırıcılığın temel araçlarının mevcut ihtiyaçlarla nasıl daha uyumlu hale getirilebileceği sorusunu gündeme getiriyor,” dedi.

Dünyadaki durumun daha da karmaşıklaşma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Ryabkov, “Kararlar alınana kadar, ne tür değişiklikler yapılabileceğine dair önceden bilgi sahibi olmak bizim uygulamamız değil,” ifadelerini kullandı.

Geçen ay Rusya Vladimir Putin’in talimatıyla stratejik olmayan nükleer silahların kullanıldığı tatbikatlar başladı.

Putin, tatbikatların ‘Batılı yetkililerin provokatif açıklamaları ve tehditlerine’ yanıt olarak başlatıldığını belirtmişti.

Geçen hafta St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) yabancı medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda Putin, nükleer doktrine göre Rusya’nın egemenliğine ve bütünlüğüne yönelik bir tehdit durumunda tüm araçları kullanabileceğini bildirmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca Rusya’nın nükleer silah kullanmasının Ukrayna topraklarındaki bir askeri operasyon sırasında ‘görevlerin çözülme hızını artırabileceğini’ söylemiş, ancak askerlerin hayatlarının ve sağlıklarının bundan daha önemli olduğunu da sözlerine eklemişti.

Putin: Bu savaşı biz başlatmadık

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rus iktisatçı Mihail Hazin: ABD, Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlayabilir

Yayınlanma

Rusya’nın önde gelen iktisatçılarından Mihail Hazin, ABD’nin yakın gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını değiştirmeye başlama ihtimalinin olduğunu söyledi.

Radyo Sputnik‘e konuşan Hazin, ABD’nin aynı anda iki çatışmada (Rusya ile çatışma ve Çin’e karşı ticaret savaşı) tansiyonu yüksek tutamayacağını belirtti.

Washington yönetiminin, Çin’i hızla büyüyen bir bölge olan Güneydoğu Asya pazarlarından çıkarmak için bir operasyon hazırlayacak zamanı olmadığını vurgulayan Hazin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yaklaşık iki yıl önce ABD’nin 2024 yazına kadar zamanı kaldığını açıklamıştım. Eğer 2024 yazından önce Güneydoğu Asya pazarlarını ele geçirmek için bir operasyon başlatmazlarsa jeopolitik liderliği kaybedecekler. Elbette zamanlama konusunda yanılıyor olabilirim. Yani 2024 yazı değil de 2024 sonbaharı, hatta 2025 ilkbaharı da diyebiliriz. Ancak her halükarda ABD açısından başka bir stratejik seçenek olmadığı gerçeği bu iki yıl içinde neredeyse aşikar hale geldi. Aynı zamanda, biz bu konsepti ortaya attığımızda, ABD’nin kendisi bu konsepte hiç de katılmıyordu. Yaklaşık altı ay ila bir yıl sonra bunu kabul ettiler ve şimdi genel olarak herkes tarafından kabul edildi.”

ABD’nin öngörülebilir gelecekte Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını hafifletme yönünde değiştirmeye başlayabileceğine dikkat çeken Hazin, şöyle devam etti:

“Olayların nasıl gelişeceğini göreceğiz ama her halükarda ABD’nin politikasını değiştirmeye başlayabileceğini hissediyorum. Zira yaptırımlarla ilgili asıl amaçları Rusya’yı çökertmek değil, Avrupa Birliği’ni daha da şiddetli yaptırımlara zorlamaktı, AB ekonomisini mahveden şey buydu. Ve eğer (Amerikalı iktisatçı) Jeffrey Sachs’ı dinlerseniz, doğrudan Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılması gerektiğini söylediğini görürsünüz. Böyle bir eğilim var ve sonu da böyle olacak.”

ABD’de New Jersey eyaleti Rusya’ya yönelik yaptırım yasasını askıya aldı

 

Okumaya Devam Et

RUSYA

Lavrov: Batı ile Ukrayna konusunda gayri resmi temaslarımız oldu

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Batılı ülkelerin temsilcileriyle kamuoyuna açık olmayan temaslarda bulunduğunu söyledi. Bakan, söz konusu görüşmelerde Ukrayna makamları, özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in izlediği politikaların ele alındığını belirtti.

Dün Nijnijy Novgorod’da düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya ile Ukrayna arasında müzakere ihtimalini ele aldı.

Lavrov, Ukrayna’da Rus dilinin eğitimde ve kitle iletişim araçlarında yasaklandığına ve bunun da Rus diasporasının haklarını doğrudan kısıtladığına dikkat çekti.

Bakan, “Çeşitli ülkelerdeki ortaklarımızın içtenlikle müzakere süreçleri önermesi bazen ‘düşmanlıkları durduralım ve görüşmeye başlayalım’ şeklinde algılanıyor. Herhangi bir ulusal azınlığın, özellikle de Ukrayna’daki Ruslar kadar büyük bir azınlığın haklarına saygı gösterilmesi talebi yapay bir önkoşul mudur? Ben öyle düşünmüyorum,” dedi.

Kiev yönetiminin, uluslararası toplumun diğer tüm sorumlu üyelerinin yaşadığı ‘yasal alana geri döndürülmesi’ gerektiğini kaydeden Lavrov, bu konunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus tarafınca defalarca gündeme getirildiğini hatırlattı.

Lavrov, “Bu durumdan öylece kurtulabileceğimiz ve hiçbir şey olmamış gibi müzakere masasına oturabileceğimiz düşüncesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Batı’da hiç kimse, ki bazı gayri resmi temaslarımız da oldu, bu rejimin yarattığı Nazi ve Rusofobik etkinin ayırdına varmak istemiyor,” ifadelerini kullandı.

Bakan, ayrıca Batılı ülkelerin temsilcilerinin Aralık 2023’te Ukrayna ile ilgili sorunları çözmek için Moskova ile kamuoyu önünde olmayan temaslar kurmaya çalıştıkları bilgisini verdi.

Görüşmenin detaylarını vermeyen Lavrov, ‘çok iyi bilinen bir Batılı ülkenin belirli bir liderinin’ farklı kanallar aracılığıyla birkaç kez bir toplantı üzerinde anlaşmak ve ‘Ukrayna ve Avrupa’nın güvenliği konusunda ne yapılacağını’ konuşmak için ‘sinyaller gönderdiğini’ vurguladı.

“Ukrayna’ya 1 trilyon dolar gönderin, yine de savaşın sonucunu değiştirmeyecek!”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English