Bizi Takip Edin

RUSYA

Doğu Ekonomi Forumu’ndan dersler

Yayınlanma

Batı’nın son 8 yıldır Rusya’ya uyguladığı yaptırımların garip etkileri var. Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, kendi uyguladığı yaptırımlar yüzünden ayakta kalma mücadelesi verirken Rusya, süreci büyük ölçüde yara almadan atlattı.

Rusya’nın Batı’ya sırtını yaslayan finans sektöründeki sorunlar tartışılmaz, ancak Rus ekonomisinin Asya’ya yönelmesinin pozitif etkileri oldu.

Ve Avrupa, kendi yaptırımlarının neticelerine karşı yardım programları organize ederken Rusya’nın kendi ekonomisini ve ülkenin doğu bölgelerini geliştirme programları hız kesmeden devam ediyor.

Geçen hafta Vladivostok’ta gerçekleştirilen Doğu Ekonomik Forumu’nda sürece dair dikkat çekici değerlendirmeler yapıldı.

Vladivostok, foruma yedinci kez ev sahipliği yapıyor. Etkinliğe olan ilgiyi, akreditasyon sayısına bakarak ölçmek kolay. Geçen hafta 68 ülkeden 7 bin misafir forumda bir araya geldi. Forumun oturum aralarında 3,27 trilyon rublelik rekor tutarda  yaklaşık 300 sözleşme imzalandı.

Gazprom ve CNPC’nin başkanları, yerel para birimlerinde ödeme yapma konusunda anlaşma imzaladılar. Bu, Sibirya’nın Gücü gaz boru hattı yoluyla sağlanan tedariklerle ilgili. Yuan’a olan ilgi, Rusya’da halk arasında da artıyor. Rusya Merkez Bankası’na göre halk, ağustos ayında 39 milyar ruble tutarında yuan satın aldı.

Aeroflot, buluşmada tarihinin en büyük anlaşmasını imzaladı. Rostec, 2030 yılına kadar şirkete 339 uçak tedarik edecek.

Diğer yandan yaptırımlara rağmen, Rus limanlarındaki mal hacmi bu yıl neredeyse yarım milyar ton ile değişmedi. Ülkenin Uzak Doğu limanlarında trafik yoğun. Rusya’nın Kuzey Denizi Rotası ve Doğu Poligon demiryolu hattının geliştirilmesi planları da var.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev, forumda yaptığı konuşmada, “Gelişme beklentileri elbette harika. Özellikle hepimizin maruz kaldığı yaptırımlar göz önüne alındığında tüm lojistik yeniden inşa ediliyor ve Avrupa’dan ayrılıyoruz. Ve birçok şirket artık sevkiyatlarını özellikle Rusya’nın doğusuna yapmakla ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra Moskova, Uzak Doğu’daki küçük kasabaların kalkınmasına yılda beş milyar ruble tahsis edecek.  Son yedi yılda Uzak Doğu’daki sanayi üretimi yaklaşık dörtte bir oranında arttı.

Putin sermayedarlara seslendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, forumdaki açıklamasında yaptırımlardan etkilenen iş insanlarına çağrıda bulundu. Yurt dışında varlıkları dondurulan sermayedarlara seslenen Putin, şunları söyledi:

“Bu tekneleri burada tutmaları ve parayı yabancı varlıklara değil, Rusya’nın altyapısını geliştirmeye yatırmaları daha iyi olurdu. Hiçbir şey kaybetmezdiniz. Her şey burada, evinizde olurdu. Ve yatırdığınız paradan başkaları da faydalanabilirdi. Ama iyi oldu. Bu herkes için bir derstir. Daha önce bunun hakkında konuştum ve sizi uyardım. Daha akıllı olduğum için değil, daha fazla bilgiye sahip olduğum için.”

Mart ayının sonunda Severstal’ın hakim hissedarı Aleksey Mordaşov’un 142 metre uzunluğundaki yatı “Nord”, Vladivostok’a demirlemişti. Sonrasındaki yatın taşıdığı Cayman Adaları bayrağı, Rusya bayrağıyla değiştirilmişti.

Amerika’ya veda

VTB Bank Andrey Kostin ise, forumdaki konuşmasında yeni dönemin amentüsünü, Sovyet rock grubu Nautilus Pompilius’un “Amerika’ya Veda” şarkısının sözleriyle sundu:

“Amerika’ya gerçekten veda mı ediyoruz yoksa bir şans var mı? Amerika’ya veda etmek imkansız çünkü tek bir dünyamız var, bu gezegende beraber yaşıyoruz, bir şekilde anlaşmamız lazım. Bugün ABD’nin politikaları maalesef daha fazla çelişkiye yol açıyor. Yani veda ediyoruz, şimdilik.”

RUSYA

Putin’den Biden’ın küfrüne yanıt: Bana ‘aferin’ diyecek hali yoktu

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın kendisine yönelik ‘o… çocuğu’ şeklindeki küfrüne yanıt verdi.

VGTRK muhabiri Pavel Zarubin’e mülakat veren Putin, Biden’ın kendisine yönelik hakareti hakkında ne düşündüğünü anlattı. Zarubin, mülakatın ilgili kesitini Telegram kanalında yayınladı.

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Rusya’nın diğer adaylar arasından Biden’ı tercih edeceği yönündeki sözleri anımsatılan Putin, “Söylediklerine bakılırsa, kesinlikle haklıyım. Çünkü bu benim tarafımdan söylenenlere uygun bir yanıt. Neden mi? Çünkü bana ‘Volodya, aferin, teşekkür ederim, bana çok yardımcı oldun’ diyecek hali yok. İç politika açısından orada neler olduğunu anlıyoruz. Ve bu tepki kesinlikle kafi, bu da benim haklı olduğum anlamına geliyor. Ve söylediklerimi öncelikle bizim izleyicilerimiz için söyledim, Amerikalı izleyiciler için değil,” yorumunu yaptı.

Biden, 21 Şubat’ta düzenledii kampanya etkinliğinde Putin hakkında hakarette bulunarak, “Putin ve diğerleri gibi çılgın o… çocuklarımız var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız. Ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdit iklimdir,” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında Biden’ın sözlerini ‘kesinlikle kaba ve ABD için utanç verici’ olarak nitelendirerek bu tür ifadelerin ‘değil Putin’i, başka bir devletin başkanını bile incitemeyeceğini’ kaydetmişti.

Peskov, “Eğer bir ülkenin başkanı böyle bir ifade kullanıyorsa utanmalıdır,” değerlendirmesini yapmıştı.

Mart 2021’de Biden’ın, Putin’e yönelik ‘katil’ suçlamasında bulunması diplomatik krizi beraberinde getirmişti. Rusya Devlet Başkanı, Amerikalı mevkidaşına ‘sıhhat’ dileyerek yanıt vermişti.

Okumaya Devam Et

RUSYA

IMF: Rusya yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdi

Yayınlanma

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iletişim departmanı direktörü Julie Kozak, Rusya’nın uluslararası yaptırımlar karşısında şaşırtıcı bir ekonomik büyüme gösterdiğini söyledi.

Kozak, dün düzenlediği basın toplantısında “Rusya ekonomisi ve yaptırımlar açısından bakıldığında, büyümesinin gücüyle gerçekten şaşırttı,” ifadelerini kullandı.

IMF, ocak ayı raporunda Rusya ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahminini önemli ölçüde yükselterek yüzde 2,6’ya çıkarmıştı.

Gösterge, Ekim 2023’te yapılan bir önceki tahmine kıyasla yüzde 1,5 puan artırılmıştı.

Ocak ayı sonunda IMF Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas da Rusya ekonomisinin beklenenden daha iyi büyüdüğünü açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şubat ayı ortasında ekonomik konularla ilgili bir toplantıda ülke ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,6 oranında büyüyerek küresel ortalamanın üzerine çıkacağını belirtti.

ABD, Rusya’da ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacak

Okumaya Devam Et

RUSYA

Aleksey Navalnıy’ın annesinden eşi Yulya Navalnaya’ya tepki: İki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin

Yayınlanma

Geçen hafta Yamal-Nenets Özerk Okrugu’nda yattığı cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın annesi Lyudmila Navalnaya, sızan ses kaydında oğlunun eşi Yulya Navalnaya’ya tepki gösterdi.

Lyudmila Navalnaya, “Sevgili Yulya Borisovna Abresova, sana hitap etmek istiyorum. Oğlumu en son Şubat 2022’de gördün. Rusya’ya giriş yasağın yok, hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı, ancak iki yıldır bir kez bile onu ziyarete gelmedin. Aslında, 2021 baharından beri oğlumla evli değilsin,” ifadelerini kullandı.

Navalnaya, “Zengin adamlarla halkın karşısına çıkıyorsun. Hastaneden yeni çıkmışken ve muhakeme yeteneği zayıfken onu Rusya’ya gelmeye zorlayan sensin. Aleksey’i tüm mal varlığını üzerine yapmaya zorladın. Kendi oğlunu bile mirastan mahrum ettin, bu yüzden seninle konuşmuyor. Kızını oğluna karşı kışkırttın. Aleksey’in ölümünden birkaç saat sonra Münih’te onun adına nasıl gülümseyerek konuştuğunu, ölümünden sonra onu nasıl sahiplendiğini görmek bana tuhaf ve gaddarca geldi. Sen aşağılık ve alçak birisin ve oğlumun, çocuğumun adı üzerinde spekülasyon yapmanı yasaklıyorum,” diye konuştu.

Bununla beraber Navalnaya, YouTube’da yayınladığı mesajında Rusya makamlarının kendisinden oğlunu ‘gizlice gömmesini’ istediğini belirtti.

‘Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu’

Lyudmila Navalnaya, “Soruşurmacılar ölüm nedeninin bilindiğini, tüm tıbbi ve hukuki belgelerin hazır olduğunu iddia ediyorlar. Yasalara göre Aleksey’in naaşını bana derhal vermeleri gerekiyordu ama bunu hala yapmadılar. Bunun yerine bana şantaj yapıyorlar,” ifadelerini kullandı.

Salehard Soruşturma Komitesi’nden soruşturmacılar ve adli tıp uzmanlarıyla ‘neredeyse 24 saatini’ beraber geçirdiğini vurgulayan Navalnaya, ayrıca oğlunun morga ‘gizlice’ götürüldüğünü de iddia etti.

Navalnaya, “Bu video klibi kaydediyorum, zira beni tehdit etmeye başladılar. Gözlerimin içine bakarak, gizli bir cenaze törenini kabul etmezsem oğlumun cesedine bir şey yapacaklarını söylüyorlar,” dedi.

Zamanın aleyhine işlediğini ve oğlunun naaşının çürümekte olduğunu vurgulayan Navalnaya, “Özel koşullar istemiyorum, sadece her şeyin yasalara göre yapılmasını istiyorum. Oğlumun naaşının derhal bana verilmesini talep ediyorum,” çağrısı yaptı.

Daha önce Navalnıy’ın avukatı Kira Yarmış, Soruşturma Komitesi tarafından kendisine teşhis tamamlanana kadar siyasetçinin cesedinin yakınlarına teslim edilmeyeceğinin söylendiğini bildirmişti.

Rus muhalif Navalnıy, cezaevinde hayatını kaybetti

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English