Bizi Takip Edin

RUSYA

Donbass Cumhuriyetleri Rusya’ya katılmak için referandum tarihi verdi

Yayınlanma

Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin parlamentolarının Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması kararı aldığı bildirildi.

Öte yandan Ukrayna’da tamamen Rus güçlerinin denetiminde olan Herson bölgesinde de Rusya’ya bağlanmaya ilişkin referandumun aynı tarihlerde düzenlenmesi kararı alındı. Ayrıca, Zaporijya bölgesinde de, yakın bir zamanda Rusya’ya katılmak için referandum düzenlenebileceği duyuruldu.

Rusya: Halklar kendi karar verecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özel askeri operasyonun en başından itibaren ve ondan önceki dönemde, halkların kaderlerine karar vermeleri gerektiğini söyledik ve mevcut durum, bu halkların, kendi kaderlerinin efendisi olmak istediklerini doğruluyor” diye konuştu.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin de, parlamento genel toplantısında yaptığı konuşmada Donbass bölge halklarının referandumlarda oylarını Rusya’ya katılmaktan yana kullanması halinde Moskova’nın bu kararı destekleyeceğini söyledi.

Rusya operasyonlara devam ediyor

Rusya ordusunun özel askeri harekat kapsamındaki taarruzlarını sürdürdüğünü belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise, son 24 saatte 300’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

Kremlin 21 Şubat’ta, Donbass cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdığını duyurdu. Ardından Rusya, Kiev yönetiminin, Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalanmıştı. Eski Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroshenko o zamandan beri Kiev’in asıl amacının ateşkesi, zaman kazanmak ve “güçlü silahlı kuvvetler oluşturmak” için kullanmak olduğunu ifade etmişti.

Meydan darbesi ve Donbass çatışmaları

Ukrayna’da 2014’deki ABD destekli ‘Meydan darbesi’ni tanımayan pek çok doğu kenti Kiev yönetimine karşı ayaklandı. Yoğun çatışmalar sürerken Donetsk Halk Cumhuriyeti 7 Nisan, Lugansk Halk Cumhuriyeti ise 27 Nisan 2014’te ilan edildi.

Darbenin ardından Eylül 2014’te, Minsk’te, Rusya, Ukrayna, AGİT ve Donetsk-Lugansk’ın katılımıyla yapılan görüşmelerde ateşkes protokolü imzalandı. Katılımcılar doğu Ukrayna’da ateşkes ve hükümetin yeniden işler hale gelmesine yönelik çabalara odaklanan bir plan üzerinde anlaştılar. Ancak Kiev yönetimi Minsk anlaşmalarını uygulamamakta ısrar ederek, Donbass’taki Donetsk ve Lugansk özerk bölgeleri üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Çatışmalar arttı, ateşkes defalarca ihlal edildi. Ukrayna ordusu ülkenin doğusundaki operasyonları daha da yoğunlaştırdı ve bölgedeki sivil halkı hedef haline getirdi. Rusya Şubat ayında operasyonları başlatana kadar, Donbass bölgesinde 8 yıldır süren çatışmalarda 14 bin kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

RUSYA

Rusya, dokuz ülke ile vizesiz seyahat müzakereleri yürütüyor

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı Başkanı Aleksey Klimov, Moskova’nın dokuz ülkeyle daha vatandaşları için vizesiz seyahat görüşmeleri yürüttüğünü bildirdi.

RİA Novosti ajansına konuşan Klimov, Sadece son dört yıl içinde bu türden 15 anlaşma imzalandı ve yürürlüğe girdi. Buna ek olarak, dokuz ülkeyla daha şu anda bu tür anlaşmaları müzakere ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Klimov, 65’ten fazla ülkenin vatandaşlarının vize formalitelerinin kaldırılmasına ilişkin anlaşmalar kapsamında Rusya’ya giriş yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Yetkili, ayrıca vizesiz rejimin tek taraflı olarak tesis edilmesinin, dost ve tarafsız ülkelerin gözünde de dahil olmak üzere Rusya’nın dış politika güvenilirliğine ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Klimov’a göre bu tür tedbirler, uluslararası arenada önemli bir rol oynamayan sahil turizmine sahip ülkeler tarafından uygulanıyor.

Bu ayın başında Endonezya’nın Rusya ile vize rejimini iptal etmeyi düşündüğü bildirilmişti.

Geçen haftalarda Rusya İktisadi Kalkınma Bakanlığı Çok Taraflı İktisadi İşbirliği ve Özel Projeler Departmanı başkanı Nikita Kondratyev, Hindistan’dan ilk vizesiz turist gruplarının 2025 yılında Rusya’ya gelebileceğini açıklamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Ukrayna’dan Rusya topraklarına geniş çaplı İHA saldırısı

Yayınlanma

Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin gece boyunca 70’i Kırım ve Karadeniz üzerinde olmak üzere ülke toprakları üzerinde 114 insansız hava aracını (İHA) durdurduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Görevli hava savunması Kırım Cumhuriyeti ve Karadeniz üzerinde 70 İHA, Krasnodar oblastı üzerinde 43 İHA ve Volgograd oblastı üzerinde bir İHA önledi ve imha etti,” ifadelerine yer verildi.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre ayrıca açıklamada, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde Ukrayna’ya ait altı mürettebatsız botun Karadeniz Filosuna bağlı deniz kuvvetleri tarafından imha edildiği kaydedildi.

Günün erken saatlerinde Krasnodar oblastındaki birkaç kent, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir saldırıya maruz kaldı. Aynı zamanda bölgeye yapılan İHA saldırısı sonucunda Yujniy otobüs terminali ve kazan dairesi binaları hasar gördü ve dört kişi yaralandı.

Dün Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, bölge üzerinde Ukrayna’ya ait bir İHA’nın imha edildiğini bildirmişti.

Yine aynı gün Savunma Bakanlığı, hava savunma kuvvetlerinin gece boyunca Rusya toprakları üzerinde 15 insansız hava aracını, Bryansk oblastı üzerinde de üç İHA’yı imha ettiğini ve önlediğini duyurmuştu.

Putin, barış görüşmeleri için koşulları açıkladı: Ukrayna, Rusya’ya bağlanan bölgelerden tamamen çekilmeli

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Merkez Bankası’ndan keskin faiz artırımı sinyali

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası, ‘ekonomide alternatif bir senaryonun uygulandığına dair ikna edici veriler’ alması halinde 26 Temmuz’daki toplantısında politika faizi oranını önemli ölçüde artırabileceği uyarısında bulundu. Banka, kredilerde gözle görülür bir yavaşlama olmadığını, bunun da para politikasının yeterince sıkı olmadığını gösterebileceğini belirtti.

Kommersant‘ın haberine göre kurumun 7 Haziran’daki yönetim kurulu toplantısında yapılan faiz oranı tartışmasının özetinde “Yükselen enflasyon beklentileri, enflasyon dinamiklerindeki ataleti artırdı ve 2025 yılında enflasyon hedefine ulaşılması açısından risk oluşturdu,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yönetim kurulunun bir kısmının 2025 yılında yüzde 4’lük enflasyon hedefine ulaşılması konusunda riskler gördüğüne dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada, Aralık 2023’ten bu yana gözlenen enflasyonist baskıdaki düşüşün nisan ayında durduğu kaydedildi.

Merkez Bankası, alternatif senaryonun işgücü piyasasındaki gerilimin daha da artacağını, tüketici, yatırım ve kredi faaliyetlerindeki büyümenin devam edeceğini veya hızlanacağını varsaydığını da sözlerine ekledi.

Açıklamada, “Krediler ve tüketimdeki büyüme yavaşlamazsa, enflasyon mevcut yüksek seviyede konsolide olabilir, hatta büyümeye geçebilir,” denildi.

Merkez Bankası, tartışmanın ardından katılımcıların çözüm için iki seçenek üzerinde durduğunu aktardı.

Bunlardan ilki faiz oranının yüzde 16’da tutulması. Bu seçeneği savunanlara göre, sıkılaştırıcı para politikasının etkileri, ‘talep ve enflasyon dinamiklerini tam olarak etkilemedi’.

İkinci seçenek ise faiz oranının yüzde 17 ila 18’e yükseltilmesi. Bu seçeneği destekleyenler, bunun enflasyon beklentilerinin daha da artmasını önleyeceği görüşünde.

Haziran ayında, Rusya Merkez Bankası’nın para politikası departmanı başkanı Kirill Tremasov, kurumun haziran toplantısında politika faizi oranını yüzde 17 ila 18’e yükseltmeyi tartıştığını bildirmişti. Kurum, 7 Haziran’da faiz oranını üst üste dördüncü kez yüzde 16’da tuttu.

Rusya Merkez Bankası faiz artıracak mı?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English