Bizi Takip Edin

RUSYA

Kazakistan, Avrupa’dan mal taşıyan Rus tırlarını alıkoymaya başladı

Yayınlanma

Kazakistan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden şirketlerin yarı römorklarında ülkeye mal getiren Rus nakliyatçıların kamyonlarını alıkoymaya başladı.

RBK gazetesinin aktardığına göre Uluslararası Karayolu Taşımacıları Örgütü’nün (ASMAP) Rusya Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiği itiraz dilekçesinde araçların ‘yeni kısıtlamaların’ uygulanması nedeniyle alıkonulduğu belirtildi.

İtirazda, “Yarı römorklar, malları boşalttıktan sonra varış noktasındaki Kazak gümrük idarelerinde bile alıkonuluyor,” ifadesine yer verildi.

Dilekçede, bu tür eylemlerin, Rusya’da 2022 yılından bu yana karayolu uluslararası yük taşımacılığı alanında yürürlükte olan kancalama veya yeniden yükleme mekanizmasının etkili bir şekilde uygulanmasının önünde engeller yarattığı kaydedildi:

“Daha sonra hükümet, Avrupalı kamyon şirketlerinin Rusya’ya girişine misilleme olarak yasak getirirken, malların kamyonetlerinden sınır terminallerinde Rus ve Belarus şirketlerinin araçlarına kancalanmasına/yeniden yüklenmesine izin verdi. Rus ve Belarus şirketleri daha sonra yükleri Rusya üzerinden transit olarak Kazakistan’a taşıyor.”

Benzer bir ara bağlantı mekanizması Nisan 2022’den bu yana AB-Belarus sınırında da uygulanıyor.

ASMAP, Kazakistan’ın kısıtlamalarının Avrasya Ekonomi Birliği (AEB) üye ülkeleri dışında kayıtlı olan ve bu ülkelerde yerleşik nakliyatçılardan kabul edilen yarı römorkların kancalandıktan sonra geri yüklenmesini engellediğini vurguladı.

ASMAPgenel müdür yardımcısı Yevgeniy Antipov, RBK gazetesine yaptığı açıklamada, “Toplamda 20’den fazla Rus karayolu treni alıkonuldu, ancak şu anda altı tanesinin araç numaraları ve taşıma güzergahı hakkında bilgimiz var,” dedi. Antipov’a göre yarı römorkların yanı sıra traktörler de alıkonulmuş durumda.

ASMAP’ın dilekçesine göre Kazakistan, haziran ayında kısıtlamalar konusunda uyarıda bulunmuştu.

Ülkenin Maliye Bakanlığı’nın açıklamasından, geçici olarak AEB topraklarına ithal edilen yabancı yarı römorkların yeniden bağlanmasının Gümrük Kanunu hükümlerini ihlal ettiği anlaşılıyor.

Ayrıca, Kazakistan mevzuatı geçici olarak ithal edilen araçların başka şahıslara devredilmesine izin vermiyor. Bunun istisnası, taşımanın tamamlanmasının makinenin AEB gümrük bölgesinden çıkarılmasına eşdeğer olduğu durumlar.

Diğer yandan Kazakistan’dan mal ihraç etmek için yarı römorkların geri yüklenmesi ve bu tür yarı römorkların mallarla birlikte ülke topraklarına yeniden ithal edilmesi halihazırda yasak.

ASMAP, bir yarı römorkun yeniden ihracatının, geçici ithalat prosedürünün tamamlanması anlamına geldiğini ve bu durumda yeniden ithalatın yeni bir nakliye işlemi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kuruma göre, yeniden bağlama mekanizması çerçevesinde Avrupa’dan malların taşınması, Moskova ile Astana arasında 2025 yılının başına kadar taşımacılığın yasaklanmasına ilişkin bir moratoryum bulunan anlaşma ile düzenleniyor, ancak nakliyecilerin gözaltına alınması nedeniyle anlaşma bozuldu.

Eylül 2022’de nakliyeciler Kazakistan’daki bağlantı mekanizmasıyla ilgili sorunlar yaşadıklarını bildirmişlerdi. O dönemde Kazakistan makamları, Avrupa’dan mal taşıyan en az sekiz Rus kamyonetini alıkoymuştu.

Sürücülerden, malları Rusya tarafına transfer eden yabancı nakliyatçı tarafından alınması gereken bir izin belgesi istenmişti. ASMAP ise şirketlerin ara bağlantı sırasında birbirlerine belge vermediklerini ve bu zorunluluğun uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin anlaşmayla çeliştiğini bildirdi.

Olayla ilgili olarak Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı’na başvurarak tırların serbest bırakılmasını talep etti.

2022 baharında, Rusya’dan nakliyeciler de Kazakistan’a mal tesliminde sorun yaşadı. Bunun üzerine Astana, malların ilk nakliyatçının ülkesi dışındaki ülkelerden şirketlere taşınmasını yasakladı, yük Avrupa’dan geliyorsa, AB’den bir şirket tarafından taşınmak zorunda.

Çin bankaları, Rusya’dan demiryolu ile taşınan mallar için ödeme kabul etmemeye başladı

RUSYA

Putin, Güvenlik Konseyi üyeleriyle savunma sanayiinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlamayı görüştü

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma sanayi şirketlerinin ‘ritmik çalışmasını’ sağlayacak ilave tedbirleri görüşmek üzere Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle operasyonel bir toplantı gerçekleştirdi.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Kremlin’in basın servisinden yapılan açıklamada, toplantıya Başbakan Mihail Mişustin, Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Anton Vayno, Güvenlik Konseyi Başkanı Sergey Şoygu, eski Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Savunma Bakanı Andrey Belousov, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ve Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov’un katıldığı belirtildi.

Toplantıya ayrıca Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, çevre koruma, ekoloji ve ulaştırmadan sorumlu özel devlet başkanlığı temsilcisi Sergey İvanov, Başsavcı İgor Krasnov, Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov ve Devlet Başkan Yardımcısı Aleksey Dyumin de katıldı.

Ukrayna’daki askeri müdahalenin başlamasından bu yana Rusya savunma sanayiinin üretim hızı artıyor.

Putin, 25 Mayıs’ta sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda, ülkenin savunma şirketlerinin çoğunun devlet savunma düzeninin görevlerini nitelikli ve zamanında yerine getirdiğini ve bazı kalemlerde planlananın ilerisinde olduğunu ifade etmişti.

Devlet Başkanı, ayrıca silahlı kuvvetlerin modern yüksek teknolojili silah ve teçhizatla donatılmasının ritminin arttırılması çağrısında bulunmuş, insansız hava, havacılık ve kara sistemlerinin, yüksek hassasiyetli silahların ve karşı batarya sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol için çeşitli iletişim türlerinin önemini vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

FSB: Adige’de bir Ortodoks kilisesine yönelik terör saldırısı önlendi

Yayınlanma

Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Adige Cumhuriyeti’ne bağlı Maykop’ta bir Ortodoks kilisesine yönelik saldırının önlendiğini bildirdi. Açıklamada, saldırının ‘uluslararası teröristlerin Orta Asyalı bir destekçisi’ tarafından hazırlandığı belirtildi.

Terör eylemleriyle ilgili madde (Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 205. Maddesi) uyarınca bir ceza davası açıldı. Açıklamaya göre şahıs, Maykop’taki bir Ortodoks kilisesine saldırı hazırlığındaydı.

Saldırgan, din adamlarını ve korumaları öldürmeyi ve ardından binayı ateşe vermeyi planlıyordu.

RİA Novosti ajansının aktardığına göre açıklamada, “Fail bulunmuş ve Uluslararası Terör Örgütlerinin yasaklı materyalleri, bayrakları, bir bıçak ve yangın çıkarıcı bir cihazın parçaları ele geçirilmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre söz konusu şahıs saldırıyı hazırlarken bölgede keşif yaptı ve saldırının bir planını çizdi. Ayrıca, birkaç el yapımı yangın çıkarıcı cihaz oluşturmak için gerekli bileşenleri de satın aldı.

Geçen ay Dağıstan’ın Mahaçkale ve Derbent kentlerinde peş peşe terör saldırıları meydana gelmişti. İki kilise, iki sinagog ve bir trafik polisi karakolu saldırıya uğramış, yirmi iki kişi hayatını kaybetmiş ve 40’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Rusya’da peçe yasağı tartışmaları: Kim, ne diyor?

Okumaya Devam Et

RUSYA

Putin: Gelecekte BRICS parlamentosunun kurulmasını göz ardı etmiyoruz

Yayınlanma

Rusya Devlet Başkanı Putin, gelecekte bir BRICS parlamentosunun oluşturulma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün St. Petersburg’da düzenlenen BRICS Parlamenter Forumu’nda konuştu.

Vedomosti gazetesinin aktardığına göre Putin, “Evet, BRICS henüz kendi kurumsallaşmış parlamento yapısına sahip değil, ancak bu fikrin gelecekte kesinlikle hayata geçirileceğine inanıyorum,” ifadesini kullandı.

BRICS ülkelerinin ortak çalışmalarının birliğin yapıcı etkisini güçlendirebileceğini ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirebileceğini kaydeden Rusya lideri, “Birlikte ve uyumlu bir şekilde çalışarak ülkelerimizin ekonomik, yatırım, teknolojik ve beşeri potansiyelini en üst düzeye çıkarabileceğimize, BRICS’in küresel süreçler üzerindeki yapıcı etkisini güçlendirebileceğimize, içinde yaşadığımız dünyayı daha güvenli ve çok daha uyumlu hale getirebileceğimize inanıyorum,” diye konuştu.

Birliğin hem küresel Güney hem de küresel Doğu ülkelerinin çıkarlarını yansıttığını ve BRICS’in destekçilerinin sayısının sürekli arttığını belirten Putin, BRICS’in ilgili tüm ülkelerle diyaloğu güçlendirmeye açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı BRICS’in ülkeler arasındaki anlaşmalarda ulusal para birimlerinin payına büyük önem verdiğini de dile getirerek şöyle devam etti:

“Ulusal para birimlerinin ticaret ve yatırımdaki payının artırılmasının yanı sıra güvenli ve güvenilir finansal araçların ve karşılıklı mutabakat mekanizmalarının geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.”

Rusya’nın BRICS dönem başkanlığının amacının, birliğin tüm katılımcılarının gelişimi için elverişli koşullar yaratmak olduğunu vurgulayan Putin, “Rusya’nın mevcut birlik başkanlığının ana hedefi, tüm katılımcılarının ilerici gelişimi için en uygun koşulları yaratmaktır,” değerlendirmesini yaptı.

Diğer yandan Moskova’nın gerçek durumu yansıtan bir dünya düzeninin oluşturulmasının karmaşık ve sancılı bir süreç olduğunun farkında olduğunu ifade eden Putin, şunları kaydetti:

“Bu yıldan itibaren birliğimizdeki katılımcı sayısı 10’a yükseldi. Her ülkenin kendi kimliği, kadim kültürü ve gelenekleri vardır, kendi sosyo-ekonomik ve siyasi kalkınma modelini uygular. Ve Rusya, birliğin yeni üyelerinin, birliğin tüm çok disiplinli mekanizmalarına etkin bir şekilde entegre olmalarını sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir.”

Putin, Rusya’nın BRICS’teki çalışma temposunu artırmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Rus uzmanlar, Türkiye’nin olası BRICS üyeliğini nasıl değerlendiriyor?

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English