Bizi Takip Edin

RUSYA

Rusya ve Ukrayna baharda sert savaşa hazırlanıyor

Yayınlanma

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalar, Donbass’taki Solidar ve Bahmut’ta yoğunluk kazandı. Solidar ve Bahmut hattı Ukrayna savunması açısından “kritik” olarak değerlendiriliyor. Cephedeki son duruma ilişkin taraflardan çelişkili açıklamalar gelirken kesin olan şey tarafların bahar ayları için büyük bir çatışmaya hazırlandığı.

Rusya – Ukrayna savaşında cephe savaşı ülkenin doğusunda yoğunluk kazandı. Ukrayna Batı’dan malzeme tedariğini stratejik saldırıları kapsayacak şekilde genişletmeye çalışırken Rusya da taktik ve idari düzlemde yeni atama ve yığınak yaparak bir sonraki aşamaya hazırlanıyor.

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ali Fuat Gökçe, sahadaki mevcut durumu “Mevzi savaşlarına benziyor. Belli noktalarda tıkanmış vaziyette. Mevzi çatışmaları var,” sözleriyle özetledi. Gökçe, “Rusya bahara hazırlanıyor, Ukrayna da hazırlanıyor. Malzeme eksiklerini gidermeye çalışıyor. Taraflar toparlanma aşamasında” dedi.

“Şartlarda olağanüstü bir değişiklik olmazsa Mart ayı gibi şiddetli çatışmalar” beklediğini ifade eden Gökçe, savaşın gidişatına ilişkin Batı kampında fikir birliği olmadığı kanaatinde.

“ABD Pasifik’te etkin olmayan Rusya istiyor”

“Kıta Avrupası bunu istemiyor ancak savaşın devamını isteyen bir ABD var. Bu açık ve net bir şekilde belli” diyen Gökçe, 2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin benzer bir yaklaşımla hareket ettiğini söyledi. Gökçe;  “ABD tarihte de bunu uyguladı. 2. Dünya Savaşı’nda Almanya, ABD’nin düşmanıydı. Ancak ABD savaşa girmek için acele etmedi, SSCB’nin Almanya’yı yormasını bekledi” yorumu yapıyor.

Bugün de ABD’nin “Ukrayna’nın Rusya’yı yorması” taktiğini uyguladığını vurgulayan Gökçe, Washington’un Rusya’yı “kendisine uyumlu hale getirmek” için savaşın devam etmesini istediğini düşünüyor.

Buradaki stratejik hesabın ABD’nin Asya – Pasifik politikasıyla uyumlu olduğunu belirten Gökçe, Rusya’nın “Pasifik bölgesine karışmaması için zayıflatılmasına ihtiyaç olduğu” görüşünü savunuyor ve “Bunun için ABD, Ukrayna’yı kullanıyor ve savaşın devam etmesini istiyor,” diyor.

“Belarus’un topyekûn savaşa girmesi Rusya’nın aleyhine”

Batı medyası sıklıkla Belarus ordusunun savaşa dahil olabileceği yorumları yapılıyor. Bu fikre şüpheyle yaklaşan Ali Fuat Gökçe, “Savaşa girmesi Belarus için iyi olmaz. Rusya için de iyi olmaz ancak Rusya, Belarus topraklarını kullanabilir” diyor.

Gökçe “Belarus toprakları kullanılabilir ancak Belarus ordusu kullanılmaz” görüşünü tarihsel örnekleriyle yukarıdaki harita üzerinden açıklıyor. Buna göre durum özetle şöyle:

Napolyon haritadaki mavi hattı izleyerek 1812’de Moskova’ya yürüdü. 2. Dünya Savaşı’nda Hitler de kırmızı oklarla gösterilen güzergâhtan ilerleyerek Moskova’yı ele geçirmeye çalıştı. Kuzey – güney aksında siyahla gösterilen geniş düzlük Baltık Denizi ile Karpat Dağlarının kuzeyinde kalan geniş ovaları gösteriyor. İşte bu hattın Rusya’nın tarihsel hafızasında önemli yeri olduğunu belirten Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, Rusya’nın bu hattı savunmak adına Ukrayna’nın NATO üyeliğine itiraz ettiğini söylüyor.

“Belarus topyekûn savaşa girerse NATO’nun Belarus’a saldırması için haklı gerekçe oluşur” diyen Gökçe, bu aşamadan sonra Karpatların kuzeyi ile Beyaz Rusya topraklarının yani Moskova’ya açılan geniş düzlüklerin çatışma alanına dönüşebileceğini ve Rusya’nın bunu istemediği vurguluyor.

Rusya’nın nihai hedefinin Ukrayna’nın tamamını işgal etmek olmadığını söyleyen Gökçe, Moskova’nın Kiev’de bir iktidar değişikliğine oynadığı görüşünde. Kritik altyapının vurulması ve elektrik, su, ısınma gibi temel ihtiyaçlar üzerinden yaratılacak bir krizle Ukrayna’da iç kargaşa hedeflediğini belirten Gökçe, gidişata yönelik kesin bir tahminde bulunmak için ise zeminin son derece oynak olduğunu ifade etti.

RUSYA

Rusya Merkez Bankası: Yüksek faiz oranları geçici

Yayınlanma

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, faiz oranının geçici bir süre daha yüksek kalmasının tüm toplumun yararına olduğunu söyledi.

Zabotkin, Argumenti i Fakti dergisine verdiği mülakatta, “Mal ve hizmetlere olan talep muazzam bir şekilde arttı ve arz çeşitli nedenlerle buna ayak uyduramadı. Üreticiler ve satıcılar bu gibi durumlarda her zaman aynı şekilde, yani fiyatları yükselterek tepki verirler. Bu nedenle, geçici bir yüksek faiz dönemi tüm toplumun yararınadır,” dedi.

Zabotkin, ülkede hızlı ekonomik büyümenin körüklediği enflasyonun yüksek faiz oranı şeklinde bir tepki gerektirdiğini kaydetti.

Bununla beraber yetkili, Merkez Bankası’nın para politikasının enflasyonu düşüreceğini, ancak bunun gerçekleşmesi için 3 ila 6 çeyrek dönem daha geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Geçen hafta Zabotkin, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını uzun süre devam ettirme niyetinde olduğunu söylemişti.

Zabotkin, Merkez Bankası’nın haziran toplantısında alternatif senaryonun, yani faiz oranının mevcut seviyede tutulması yerine yükseltilmesinin detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade etmişti.

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını geçen yılın temmuz ayından bu yana yapılan beş toplantıda yüzde 7,5’ten yüzde 16’ya yükseltmişti.

Banka, nisan ayındaki toplantısında tutumunu sertleştirerek enflasyonun hedefe geri dönmesi ve yüzde 4 civarında daha da istikrar kazanması adına ‘ekonomide sıkı parasal koşulların daha önce tahmin edilenden daha uzun süre devam edeceği’ mesajını verdi.

Buna ek olarak Merkez Bankası, 2024 ve 2025 yılları için ortalama faiz oranı tahminini şubat ayındaki sırasıyla yüzde 13,5 ila 15,5 ve yüzde 8 ila 10 seviyelerinden yüzde 15 ila 16 ve yüzde 10 ila 12 seviyelerine yükseltti.

Glazyev: Rusya Merkez Bankası, IMF reçetelerini uyguladığı için reel ücretler düştü

Okumaya Devam Et

RUSYA

NYT: Rusya ordusu, Starlink uydularını bozmayı başarıyor

Yayınlanma

New York Times (NYT) gazetesine konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya’nın Ukrayna ordusu tarafından kullanılan ve Amerikalı milyarder Elon Musk tarafından ücretsiz olarak sunulan Starlink uydu internet hizmetine müdahale etmek için ileri teknolojiye başvurduğunu ve neticede cephe hattında kesintiler yaratmayı başardığını bildirdi.

Gazete, Starlink sisteminin savaşın ilk günlerinden bu yana Ukrayna ordusu açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Ukraynalı askerlere göre, tam teşekküllü hizmet olmadan hızlı bir şekilde iletişim kurulamıyor ve bilgi paylaşılamıyor.

Askerler, yetkililer ve uzmanlar kesintilerin kuzey cephe hattında sık sık yaşandığına işaret etti.

Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusunun bu ay Harkov yakınlarında mevzilenirken, Starlink sistemini bozmak için daha güçlü elektronik harp ekipmanları konuşlandırdıklarını iddia etti.

Gazete, “Eğer [Rusya] daha da başarılı olursa, bu çatışmada taktiksel bir değişime işaret edebilir ve Ukrayna’nın kırılganlığını ve Musk’ın şirketi tarafından sağlanan hizmetlere olan bağımlılığını vurgulayabilir. ABD ve diğer devletler SpaceX ile çalışırken, bu başarısızlıklar Starlink’in teknik açıdan sofistike bir düşmana karşı güvenilirliği konusunda daha büyük soruları gündeme getiriyor,” ifadelerine yer verildi.

Musk, 2022’den bu yana Ukrayna’ya internet sağlıyor ve askerler de keşif ve internet bağlantılı insansız hava araçlarını çalıştırmak için Starlink’e başvuruyor.

Ukrayna Dijital Teknolojiler Bakanı Mihail Fedorov, gazeteye verdiği demeçte Rusya’nın yeni ve daha gelişmiş teknolojiler kullandığına vurgu yaptı.

Fedorov, Starlink’in şimdiye dek elektronik harp cihazları ve sinyal bozuculara karşı direnme konusunda ‘mükemmel’ olduğunu kaydetti.

Şubay ayında Defense One portalına konuşan Ukraynalı kaynaklar, Rusya ordusunun Starlink sistemini kullanmaya başladığını öne sürmüş, bu bilgi daha sonra Musk tarafından yalanlanmıştı.

ABD’li Demokratlar, Rusya’nın Starlink terminallerini kullandığı iddiasını soruşturuyor

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya Başbakan Yardımcısı Manturov: Yeni bir silahlanma programı oluşturuyoruz

Yayınlanma

Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, hükümetin Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Savunma Sanayii Komisyonu ile birlikte devlet adına yeni bir silahlanma programı oluşturduklarını söyledi.

Manturov, programın ana parametrelerinin ve görünümünün şu anda geliştirilme aşamasında olduğunu kaydetti.

Kommersant‘ın haberine göre Manturov, yaptığı açıklamada “2025-2034 yılları arasındaki dönem için devlet nezdinde yeni bir silahlanma programı hazırlanıyor,” ifadesini kullandı.

Manturov, mevcut programın 2025 yılında sona ereceğini anımsattı.

Geçen haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni Savunma Bakanı Andrey Belousov’un atanmasının ardından yaptığı açıklamada, bakanlığın devlet müşterileri ve ilgili icra makamlarıyla birlikte yeni bir silahlanma programı oluşturmakta olduğunu bildirmişti.

Silah programının devlet açısından stratejik planlamanın kilit unsuru olduğuna dikkat çeken Putin, ayrıca Ukrayna’daki askeri müdahale göz önünde bulundurularak oluşturulması nedeniyle programın kapsamının netleştirilmesi talimatını vermişti.

Kuleba: Rusya silah üretiminde tüm Batı’dan daha verimli hale geldi

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English