Bizi Takip Edin

AVRUPA

2022 Nobel Barış Ödülü sahipleri kimler

Yayınlanma

7 Ekim’de Nobel Komitesi, Belaruslu avukat ve aktivist Ales Byalyatskiy, Rus Memorial Merkezi ve Ukrayna Sivil Özgürlükler Merkezi’ni Barış Ödülü’ne layık gördü.

Memorial Merkezi’nin geçmişi

Memorial Center, Ağustos 1987’de Moskova’da “Sovyet dönemindeki baskının kurbanların” anısını yaşatmak iddiasıyla kuruldu. Sonra benzer gruplar SSCB’nin diğer bölgelerinde de ortaya çıktı.

28-30 Ocak 1989’da Moskova’daki konferansta, “Memorial Tüm Birliğin Gönüllü Tarih ve Eğitim Derneği” adını aldı.  Amaçları, “Stalinizm kurbanlarının anısını korumak ve yaşatmak”, baskı kurbanlarına yardım sağlamak, “Moskova’da ve SSCB topraklarında Sovyet terörünün kurbanları için anıtlar inşa etmek ve tarihi eserleri restore etmekti.”

Derneğin kurucularından biri ve ilk başkanı, yine Nobel Barış Ödülü sahiplerinden akademisyen Andrey Saharov’du. Saharov, 1989’da  Halk Temsilcileri Kongresi’nde yaptığı konuşmada Afgan mücahitlere övgüler dizdiği konuşmasıyla biliniyor.

Memorial, Sovyet döneminin “siyasi baskılarının kurbanları” için veritabanı oluşturmakla uğraştı, çeşitli hayır programları uyguladı.

19 Nisan 1992’de Moskova’da Memorial Uluslararası Tarih, Eğitim, Hayırseverlik ve İnsan Hakları Derneği ve aynı senenin aralık ayında da Memorial İnsan Hakları Merkezi (HRC) adlı iki ayrı tüzel kişilik oluşturuldu.

2014 yılında Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rusya’da yabancı acenteler kayıt yasası kapsamında yurt dışından finanse edilen kuruluşlar listesine alındı. Uluslararası Tarih, Eğitim, Hayırseverlik ve İnsan Hakları Derneği de 2016’da listeye dahil edildi.

Memorial, geçen yılın aralık ayında ilgili mevzuat ihlal etmesi nedeniyle tasfiye edildi. Derneğin bağışçıları arasında Açık Toplum Vakfı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Alman Heinrich Böll Vakfı yer alıyor.

Ukrayna Sivil Özgürlükler Merkezi

Ukrayna Sivil Özgürlükler Merkezi (CGS) 30 Mayıs 2007’de kuruldu. Merkezi Kiev’de. Merkez, Ukrayna’da “insan hakları, demokrasi ve dayanışma” ve “AGİT bölgesinde” Avrupa değerlerinin tanıtılmasını, faaliyetlerinin amacı olarak nitelendiriyor.

2014’teki Maydan darbesinde CGS avukatları, gözaltına alınan protestoculara vekalet etti. CGS ayrıca Ukrayna kolluk kuvvetleri, mahkemeler ve yerel özyönetim faaliyetleri üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Kuruluş, Ağustos 2020’den bu yana Belarus’taki renkli devrim girişimine destek sunarak, “insan hakları ihlalleri hakkında” bilgi topluyor.

CGS, bir dizi başka Ukraynalı STK, Avrupa ölçekli CivilMPlus platformunun üyeleri arasında. Platformun amacının, Donetsk ve Lugansk’ın Ukrayna’ya yeniden entegrasyonu için “sivil girişimlerin birleştirilmesini teşvik etmek” olduğu belirtiliyor.

CGS’nin bağışçıları arasında, kamuoyunda “gölge CIA” olarak anılan Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) yer alıyor.

Ales Byalyatskiy

Ales Byalyatskiy, 25 Eylül 1962’de Karelya’da Belaruslu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1965 yılında ailesiyle birlikte Belarus’a taşındı. 1984 yılında Gomel Devlet Üniversitesi’nin filoloji bölümünden mezun oldu ve 1989’da Belarus Sovyeti Bilimler Akademisi Edebiyat Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. “Belarus Şehitliği” (1988), “Belarus Katolik Topluluğu” (1990) gibi STK’ların kurucuları arasında yer aldı.

1996 yılında insan hakları örgütü “Viasna-96″yı kurdu ve yönetti. Daha sonra Belarus Demokratik Sivil Toplum Kuruluşları Meclisi (2000-2004), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı (FIDH; 2007-2016) çalışma gruplarını yönetti.

Ağustos 2011’de vergi kaçırma suçlamasıyla tutuklandı. Byalyatskiy’i tutuklanması, Avrupa Birliği ülkeleri, Avrupa Parlamentosu ve uluslararası insan hakları örgütleri tarafından kınandı.

23 Kasım 2011’de Belarus yargısı, Byalyatskiy’i mülke el koyma ile 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.  Karar, AB ülkeleri ve ABD, önde gelen uluslararası insan hakları örgütleri tarafından kınandı. 21 Haziran 2014’te tahliye edildi.

Serbest bırakıldıktan sonra faaliyetlerine devam etti. 2020 devlet başkanlığı sonrası Belarus’ta başlayan renkli devrim girişimi sonrası kurulan muhalif Koordinasyon Konseyi’nin üyesi oldu.

Temmuz 2021’den beri tutuklu, kamu düzenini büyük ölçüde ihlal eden kaçakçılık ve organize suçların finansmanı ile suçlanıyor.

AVRUPA

“Moldova Batı’nın Rusya’ya karşı hibrit savaşında yeni kurban”

Yayınlanma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Moldova konusunda uyarıda bulundu. Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşta bir sonraki kurban olarak gözünü Moldova’ya diktiğini ileri sürdü.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen AGİT zirvesine katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, örgütün “içler acısı durumda” ve geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’ya yönelik uygulanan binlerce yaptırımın “Doğu ile Batı arasındaki geniş pratik işbirliğine son verdiğini” söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a göre Avrupa Birliği (AB) de bir refah projesi olmaktan çok “saldırgan bir jeopolitik projeye dönüştüğünü izlenimi” veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca Batılı liderleri AGİT lehine değil “NATO lehine basiretsiz bir tercih yapmakla” suçladı.

Rusya ve Belarus olmadan Avrupa siyasi topluluğu oluşturulduğunu kaydeden Lavrov, “Kabul edelim ki AGİT uçurumun kenarında bulunuyor” dedi.

“Batı’nın bir sonraki kurbanı Moldova”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moldova konusunda da sert bir uyarıda bulundu. Lavrov,  Moldova ile Transdinyester arasındaki ilişkilerin Kozak memorandumu ile 20 yıl önce çözüme kavuşturulabileceğini ancak bu çabaların raydan çıktığını belirtti. Lavrov, Brüksel’in öneriyi “belirsiz bir şekilde torpillediğini” söyledi.

Lavrov, “Şimdi de Transdinyester çözümüne yönelik ortak çabalardan geriye kalan son şey olan 5+2 formatını öldürüyorlar” dedi.

Rus bakan “Moldova, Batı’nın Rusya’ya karşı başlattığı hibrid savaşın bir sonraki kurbanı olarak hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Avro bölgesinde enflasyonun hızı kesildi

Yayınlanma

Avro bölgesinde enflasyonun Kasım ayında beklenenden çok daha fazla düşerek yüzde 2,4’e gerilemesi ve Temmuz 2021’den bu yana en düşük yıllık hıza ulaşması tüketicileri bir nebze rahatlatırken faiz oranlarının yakında düşürülebileceği umutlarını da artırdı.

Bir ay önceki yüzde 2,9’luk seviyeden yaşanan keskin düşüş, faizlerin yakında düşürüleceğini uman yatırımcılar ile enflasyonda yaşanan büyük artış kesin olarak kontrol altına alınana kadar borçlanma maliyetlerini yüksek tutmaya çalışan merkez bankacıları arasındaki gerilimi artırıyor.

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, enerji fiyatlarındaki düşüş ile gıda ve hizmet fiyatlarındaki düşük büyüme, uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksindeki yavaşlamanın arkasındaki ana faktörler oldu.

Çekirdek enflasyon ise yüzde 3,6 olarak gerçekleşerek Ekim ayındaki yüzde 4,2’lik değerin aşağısına indi.

Avro da ABD doları karşısında yüzde 0,6 düşüşle 1,091 dolara gerileyerek son dönemdeki kayıplarını artırdı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bu hafta ‘zafer ilan etmenin zamanı olmadığı’ uyarısında bulundu. ECB Başkanı ücret baskılarının ‘güçlü kalmaya devam ettiğini’ ve ‘yerel enflasyonu yönlendiren kilit bir faktör’ haline geldiğini de savundu.

ABD’de de soğuma sürüyor

ABD Merkez Bankası Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Ekim ayında bir yıl öncesine göre %3 artarken, bir önceki ayki yüzde 3,4’lük artışa kıyasla geriledi.

İstikrarsız gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE ise yüzde 3,5 artarak Eylül ayındaki yüzde 3,7’ye göre yavaşladı. Son üç ayda çekirdek PCE yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artarak Eylül ayına kıyasla sabit kaldı. Bu oran Fed’in hedefine (yüzde 2) oldukça yakın.

ABD’de harcamalar Ekim ayındaki temposundan uzaklaştı. Fakat bu durum, üretimdeki faaliyetlerin çökmesinden ziyade ekonomide görülmesi beklenen türden bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

PCE %0,2 artarak Eylül ayındaki %0,7’lik hızdan geriledi. Bu harcamalar, yavaşlayan enflasyon sayesinde reel olarak artan ücretler tarafından desteklendi.

Faiz indirimi fiyatlanmaya başladı

Tahvil yatırımcıları, ABD’de ekonomik büyümenin yavaşladığına ve enflasyonun düştüğüne dair işaretlerin belirginleşmesiyle birlikte, önümüzdeki yılın ilk yarısında Fed’in faiz indirimine gitmesini fiyatlıyor.

Zayıflayan büyüme görünümü Fed’in faiz artırımına gitmesini engelleyen önemli bir faktör olsa da, esas olarak enflasyon cephesindeki ilerleme Merkez Bankası’nın para politikasını ne zaman gevşeteceğini belirleyecek.

Yatırımcıların güveni bu hafta başında ‘şahin’ bir politika yapıcı olarak bilinen Fed YK üyesi Christopher Waller’ın önümüzdeki aylarda olası bir faiz indirimine işaret etmesiyle pekişti.

Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Atlanta’daki Spelman College’da yapacağı konuşmada Waller’ın yorumlarını destekleyip desteklemeyeceğini görecek.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İsviçre, Rusya’nın toplamda 8,8 milyar dolar değerinde varlığını dondurdu

Yayınlanma

İsviçre, Ukrayna’ya dönük askeri müdahaleyle ilgili yaptırımların bir parçası olarak Rusya’nın yaklaşık 7,7 milyar İsviçre frangı (8,81 milyar dolar) değerindeki varlıklarını dondurdu.

Ülkenin geçtiğimiz aralık ayında Rusya’nın 7,5 milyar frank değerinde mal varlığını dondurduğu bildirilmişti. Söz konusu artış, geçtiğimiz yıl 300 şahıs ve 100 şirkete yaptırım uygulanmasından kaynaklanmıştı.

Reuters ajansının ülke hükümetine dayandırdığı haberine göre güncellenen tahmin, yaptırım listesine yeni kişilerin eklenmesi/çıkarılması ve varlıkların dondurulmasına dönük davaların açılması nedeniyle hala geçici.

İsviçre bankalarının hükümete rapor vereceği 2024 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadar daha kesin bir rakamın açıklanması bekleniyor.

Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle Batılı ülkeler Rusya’ya karşı büyük ölçekli yaptırımlar uygulamış ve Rusya vatandaşları ve kuruluşlarının yurt dışındaki varlıklarını dondurmuştu.

Mayıs 2023’te Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar avroluk varlıklarını bloke ettiğini bildirmişti. İsviçre makamları da Merkez Bankası’nın varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılmasına izin vermişti.

AB Komisyonu 12 Aralık’a kadar dondurulmuş Rus varlıklarının kullanımına ilişkin bir öneri paketi sunmayı planlıyor.

İsviçre, ilk kez ABD öncülüğündeki bir tatbikata katıldı

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English