Bizi Takip Edin

AMERİKA

ABD, Ukrayna’nın NATO üyeliğini takvime bağlamaya karşı

Yayınlanma

ABD, bazı Doğu Avrupalı müttefiklerinin, ittifakın Temmuz zirvesinde Ukrayna’ya NATO üyeliği için bir ‘yol haritası’ sunma çabalarına karşı çıkıyor.

Görüşmelerde yer alan dört yetkilinin Financial Times’a (FT) verdiği bilgiye göre Polonya ve Baltık ülkeleri gibi ülkeler, Kiev’e NATO ile daha derin bağlar kurma ve gelecekteki üyeliğini desteklediklerini açıkça ifade etme konusunda bastırırken; ABD, Almanya ve Macaristan buna direniyor.

Habere göre, bu hafta Brüksel’de yapılan NATO dışişleri bakanları toplantısında ihtilaflar açıkça ortaya kondu.

Üye ülke yetkilileri önümüzdeki iki ayı Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak liderler zirvesi öncesinde müzakerelere kilitlenerek geçirecekler.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Temmuz ayındaki zirveye, ancak NATO üyeliğine yönelik, üyelerden savaş sonrası güvenlik garantileri ya da ittifakla daha derin işbirliği gibi somut adımlar sunulması halinde katılacağını söylemişti.

Yetkililer, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in geçen ay üye ülkelere, Kiev’e yönelik ‘pratik ve siyasi’ önerilerin taslağını çizen taslak bir belge sunduğunu söyledi.

Bu taslakta, Ukrayna’nın NATO ile ilişkilerine dair 2008’deki bildirinin üzerine inşa edilecek yeni bir bildiri önerisi de yer alıyordu.

Bu hafta görüşmelere katılan diplomatlar Brüksel’de dışişleri bakanları arasında Ukrayna’ya ne sunulması gerektiği konusunda yoğun bir tartışma yaşandığını söyledi.

Batılı bir yetkili, “Bu boşlukları kapatmak ve siyasi bir sonuç oluşturmak için önümüzde birkaç hafta sürecek zorlu müzakereler var,” dedi.

Fakat bu hafta yapılan toplantılara katılan iki kişi, Ukrayna’ya Vilnius’ta ittifak ile Kiev arasındaki bağları ‘sıkılaştıracak’ bir üyelik için ‘siyasi bir yol’ önerilmesini destekleyenlerin sayısının arttığını söyledi.

ABD ise bu öneriye karşı çıktı. ABD bunun yerine müttefiklerini, Ukrayna’ya kısa vadeli askeri, mali ve insani yardıma odaklanmaya çağırıyor.

ABD’li yetkililer, mühimmat sevkiyatı gibi pratik desteğin Vilnius zirvesi için ana öncelik olması gerektiğini, savaş sonrası olası bir siyasi ilişki üzerine tartışmaların sadece bu hedeften uzaklaştırdığını söyledi.

Washington, savaş sırasında derinleşen bağların Putin’in Rusya ile NATO arasında bir savaş olduğu söylemini güçlendirebileceğinden ve Moskova’nın nükleer silah kullanma ihtimali de dahil olmak üzere çatışmayı tırmandırabileceğinden endişe ediyor.

Üst düzey bir ABD’li yetkili şunları söyledi: “Ukrayna’yı ittifaka ne zaman ve nasıl dahil edeceğimiz konusuna gelebilmemiz için, Genel Sekreterin de belirttiği gibi, ‘Ukrayna’nın egemen ve bağımsız bir ulus olarak varlığını sürdürmesini sağlamalıyız.’”

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi bir kişi, “Doğu Avrupalılar elbette süreci başlatacak formüller bulmaya çalışıyorlar. Bizi kaçınılmaz olarak kendi arzu ettikleri son duruma [Ukrayna’nın üyeliğine] götürecek bir sürecin içine çekmek istiyorlar ve diğerleri bu konuda tereddütlü,” dedi.

AMERİKA

Joe Biden gizli belge soruşturmasının ses kaydının yayınlanmasını engelledi

Yayınlanma

Joe Biden, şubat ayında ABD başkanını “hafızası zayıf yaşlı bir adam” olarak göstererek siyasi bir çalkantıya yol açan özel danışmanla yaptığı görüşmelerin ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi.

Financial Times’ın (FT) haberine göre Beyaz Saray perşembe günü Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilere gönderdiği bir mektupta, Başkan’ın, soruşturmada yapılan kayıtlar üzerinde yürütme ayrıcalığını ileri sürdüğünü söyledi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri kayıtları mahkeme celbiyle talep etmiş ve ABD Başsavcısı Merrick Garland’ı kayıtları vermeyi reddettiği için Kongre’ye saygısızlıkla suçlamakla tehdit etmişti.

Biden’ın avukatı kasetlerin yayınlanmasına “meşru bir ihtiyaç” olmadığını savunsa da bu hamlenin Washington’da Başkan’ın yaşı ve Cumhuriyetçilerin onu göreve uygunsuz gösterme çabalarıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirmesi muhtemel.

Başkanın danışmanı Edward Siskel perşembe günü gönderdiği mektupta Garland’ın Biden’dan kayıtların yayınlanmasını engellemesini talep ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı Biden’ı suçlamadı ama ‘akli yeteneklerini’ sorguladı

FT tarafından görülen mektupta, Adalet Bakanlığı’nın yasama işleri birimi başkanı Carlos Uriarte, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine, bakanlığın “ifşa edilmesinin gelecekteki soruşturmaları tehlikeye atacağı durumlarda kolluk kuvvetlerinin dosyalarının gizliliğini koruma sorumluluğu” olduğunu söyledi.

Uriarte, Garland’ın “Bakanlığı uygunsuz siyasi etkilerden koruyacak bir çizgi çizmesi gerektiğini” de sözlerine ekledi. Adalet Bakanlığı mülakatların dökümlerini yayınladı.

Siskel, Cumhuriyetçi milletvekillerini kayıtları “parçalamak, çarpıtmak ve partizan siyasi amaçlar için kullanmak” üzere aramakla suçladı.

Fakat Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Beyaz Saray’ı korkarak kaçmakla suçladı. Kayıtları mahkemeye veren Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı James Comer, “Açıkça görülüyor ki Başkan Biden ve danışmanları röportajının ses kayıtlarının yayınlanmasından korkuyor çünkü bu Amerikan halkına Başkan Biden’ın akli durumunun çöküşte olduğunu bir kez daha teyit edecektir,” dedi.

Biden’ın bu hamlesi, Başkan’ın özel konut ve ofislerinde bulunan gizli materyallerin kullanımına ilişkin soruşturmayı yürüten özel danışman Robert Hur’un 345 sayfalık raporunun yayınlanmasından üç ay sonra geldi.

Hur, Biden’ın bir ceza davasıyla karşı karşıya kalmayacağını söylemiş, fakat raporunda 81 yaşındaki Biden’dan “hafızası zayıf, iyi niyetli yaşlı bir adam” olarak bahsetmişti. Hur, 2023’te özel danışmanlık bürosuyla ve 2017’de anı kitabı üzerinde çalışan bir hayalet yazarla yaptığı görüşmeler sırasında hafıza kayıplarına atıfta bulunmuştu.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Pentagon: Ukrayna’da yolsuzluk oranı Avrupa’nın en yükseği

Yayınlanma

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Robert Storch, Kongre’ye sunduğu raporda Ukrayna’daki yolsuzluğun Avrupa’daki en yüksek oranlardan biri olmaya devam ettiğini belirtti.

Raporda, “Ukrayna’da yolsuzluk algısı 2013’ten bu yana azalmış olsa da ülke hükümeti Avrupa’nın en az şeffaf ülkelerinden biri olmaya devam ediyor,” ifadelerine yer verildi.

Mevcut çatışmanın Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda yolsuzluk, rüşvet, komisyon ve özellikle ölümcül teçhizatın tedarik maliyetinin şişirilmesi konusunda fırsatlar yarattığına işaret eden Storch, gizlilik uygulamaları nedeniyle şeffaflığa mahal verilmediğini kaydetti.

Şubat ayında Ukrayna’nın baş denetçisi Alla Basalayeva, ülkede yolsuzluğun arttığına dikkat çekmiş ve ülkedeki pek çok kişinin savaşı para kazanmanın bir yolu olarak algıladığı için kamu ihalelerindeki ihlallerin sayısı son iki yılda arttığını söylemişti.

Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Dıjgir ise bakanlığın 2023 yılının son çeyreğinde 270 milyon dolardan fazla mali ihlal tespit ettiğini itiraf etti.

Ayrıca bu yılın başlarında Ukrayna Devlet Soruşturma Dairesi, eski Savunma Bakanı ve beraberindeki bir yetkili hakkında bir dava açtı. Söz konusu yetkililer, zimmetlerine yaklaşık 950 milyon grivna (25 milyon doların üzerinde) geçirmekle suçlanıyorlar.

Ocak ayında Ukrayna basınında bakanlık yetkilileri ve silah şirketi Lviv Arsenal’ın yöneticilerinin arandığına dair haberler çıktı. Soruşturmaya göre yetkililer, mermi alımından yaklaşık 1,5 milyar grivna (yaklaşık 40 milyon dolar) çalmışlardı.

Ukrayna ordusunda dev yolsuzluk: Rusya ordusu neden bu kadar hızlı ilerliyor?

Okumaya Devam Et

AMERİKA

ABD İçişleri Bakanlığının Yahudi çalışanı, Gazze siyasetine tepki göstererek istifa etti

Yayınlanma

ABD’de bir içişleri bakanlığı çalışanı, Biden yönetiminin, İsrail’in Gazze işgaline verdiği desteği protesto etmek için kamuoyu önünde istifa eden ilk Yahudi isim oldu.

İçişleri Bakanlığı’nda özel kalem müdürü olarak görev yapan Lily Greenberg Call, Joe Biden’ı ABD’nin çatışmadaki politikasını meşrulaştırmak için Yahudileri kullanmakla suçladı.

Call, hem Biden’ın hem de Kamala Harris’in başkanlık kampanyalarında çalışmış ve hükümete katılmadan önce Washington’da ve başka yerlerde uzun süredir İsrail için çalışan bir aktivistti.

Call, Biden yönetiminin Gazze’de yedi aydır devam eden İsrail savaşına verdiği askeri ve diplomatik desteği protesto etmek amacıyla istifasını kamuoyuna açıklayan en az beşinci orta ya da üst düzey yönetim çalışanı oldu.

İstifa mektubunda, ülke için vizyonunun çoğunu paylaştığına inandığı bir yönetime katılmaktan duyduğu heyecanı anlattı ve “Fakat, artık vicdanen bu yönetimi temsil etmeye devam edemem,” diye yazdı.

Associated Press’e (AP) verdiği bir mülakatta Call, Biden’ın Beyaz Saray’daki Hanuka etkinliğinde, “İsrail olmasaydı, dünyada güvende olan bir Yahudi olmazdı” ve geçen hafta Washington’daki Holokost Anıtı’nda düzenlenen bir etkinlikte savaşı tetikleyen 7 Ekim’deki Hamas öncülüğündeki saldırıların “Yahudi halkını yok etmeye yönelik kadim bir arzudan” kaynaklandığını söylediği yorumlarına işaret etti.

Call, “[Biden] Yahudileri Amerikan savaş makinesinin yüzü haline getiriyor ve bu son derece yanlış,” dedi ve atalarının ‘devlet destekli şiddet’ tarafından öldürüldüğünü savundu.

Call, savaşın geneli ve ABD’nin savaşa verdiği destekle ilgili olarak, “Bence Başkan, yönetiminde bunun felaket olduğunu düşünen insanlar olduğunu bilmeli. Sadece Filistinliler için değil, İsrailliler için, Yahudiler için, Amerikalılar için, seçim beklentileri için de felaket,” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English