Bizi Takip Edin

AMERİKA

ABD’den Meksika’ya ‘enerji’ tehdidi

Yayınlanma

ABD yönetimi, bir süredir anlaşmazlığa neden olan enerji sektörü düzenlemeleri nedeniyle güney komşusu Meksika’ya ültimatom vermeye hazırlanıyor.

Anlaşmazlığın kaynağı olarak, Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un, Meksika’nın enerji ve petrol piyasalarını dış rakiplere açmayı amaçlayan reformları geri alma kararı gösteriliyor.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi kişilerin Reuters’a verdiği bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliğinin (USTR) Meksikalı müzakerecilere pazarlarını açmaları ve bazı artırılmış denetimleri kabul etmeleri için ‘nihai teklif’ olarak nitelendirilen bir teklifte bulunması bekleniyor.

Meksika’nın teklifi kabul etmemesi durumunda, ABD’nin USMCA anlaşması kapsamında bağımsız bir heyet kurulmasını talep edeceği belirtiliyor.

USMCA, NAFTA yerine ABD, Kanada ve Meksika arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması.

ABD ve Kanada gümrük vergisi uygulayabilir

ABD ve Kanada 250 gün önce Meksika ile uyuşmazlık çözümü görüşmeleri talep etmişti. USMCA kuralları uyarınca, çözümsüz geçen 75 günün ardından, davayı karara bağlayan bir uyuşmazlık çözüm heyeti talep edebiliyorlardı.

Pazartesi günü düzenlenen bir etkinlikte Meksika Ekonomi Bakanı Raquel Buenrostro, ABD’nin 3 Ekim’den bu yana heyet talep etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Heyetin Meksika aleyhine karar vermesi ve Meksika’nın düzeltici adımlar atmaması halinde Washington ve Ottawa, Meksika mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi misillemesi uygulayabilir.

Beyaz Saray, göç ve uyuşturucu kaçakçılığı konularında işbirliği ararken Meksika ile ticaret gerilimini tırmandırmamayı umuyordu.

Fakat Reuters’a konuşan kaynaklar, aylardır süren görüşmelerin çok az ilerleme sağladığını ve yönetimin ‘daha az savaşçı seçeneklerinin tükendiğini’ savundu.

ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) Katherine Tai, Senato Finans Komitesinde verdiği ifadede, “İstişare talebimizde belirtilen endişelerin giderilmesi için Meksika’nın atması gereken belirli ve somut adımlar konusunda temas halindeyiz. Bu konu halen canlı bir mesele,” diyerek gerilimi dolaylı yollardan teyit etti.

Chevron ve Marathon Petroleum gibi ABD’li petrol şirketlerinin yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisi şirketleri de son yıllarda Meksika’da faaliyet göstermek için izin almakta zorlanıyor.

ABD’den ‘ayrımcılık’ suçlaması

Meksika Ekonomi Bakanı Raquel Buenrostro ise, sorunun temelini yenilenebilir enerjiye geçiş ve bu projeleri elektrik şebekesine bağlama konusundaki zorlukların oluşturduğunu söyledi.

“Mesele ABD’li şirketlere ayrımcılık yapılması değil, teknik nitelikte zorluklarımız var,” diyen Buenrostro, sorunları çözmek için elektrik dağıtımına yatırım yapıldığını da sözlerine ekledi.

ABD ve Kanada, Obrador’un devlet petrol şirketi Petroleos Mexicanos (Pemex) ve ulusal enerji şirketi Comision Federal de Electricidad’ı (CFE) kayırdığını ve ABD şirketlerine karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyor.

ABD Kongresinde hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Beyaz Saray’dan Meksika’ya karşı daha sert bir tutum takınmasını talep ediyor.

ABD ile Meksika arasında bu ayın başında da ‘GDO’lu ürün’ anlaşmazlığı olduğu medyaya yansımıştı. ABD, güney komşusunun genetiği değiştirilmiş mısır ve diğer tarımsal biyoteknoloji ürünlerinin ithalatını sınırlama planlarına itiraz etmiş ve resmi görüşmelere başlama talebinde bulunmuştu.

Meksika, GDO’lu mısırın insanların tüketimine sunulmasına yönelik kısıtlamalar getirmek istiyor.

Meksika’nın ‘enerji bağımsızlığı’ hedefi

Lopez Obrador, enerji anlaşmazlığı söz konusu olduğunda Meksika’nın hiçbir yasayı çiğnemediğini ve ‘hiçbir şey olmayacağını’ söyledi.

Meksika lideri, ulusal egemenliğin güçlendirilmesi gerekçesiyle, CFE’ye elektrik santrallerinin şebekeye bağlanmasında özel şirketlere göre öncelik verilmesini istemişti.

Enerji sektörüne yabancı ve özel sektör katılımına karşı çıkışını ‘yolsuzluğun kökünü kazıma’ çabasının bir parçası olarak yorumlayan Başkan, geçmiş hükümetlerin piyasayı özel sermaye lehine çarpıttığını savunuyor.

Enerjinin bir ‘iç mesele’ olduğunu savunan Obrador, USMCA’da bulunan, Meksika’nın petrol ve doğal gazının ‘devredilemez’ mülkiyetini öngören bir madde olduğuna da işaret ediyor.

Obrador yönetiminin planları kapsamında ulusal petrol şirketi Pemex, ham petrol ihracatını günde bir milyon varilden 2023 yılında günde sadece 435.000 varile indirecekti.

Bu hamle, Obrador’un benzin ve dizel gibi pahalı rafine ürünlerin ithalatını azaltma ve bunun yerine yerli üretime daha fazla güvenme çabasının bir parçası.

Pemex başkanı Octavio Romero Oropeza, güneydoğu eyaleti Tabasco’da yeni bir rafinerinin açılışında yaptığı konuşmada, “Meksika ham petrolünün neredeyse %100’ü ülkemizde rafine edilecek,” demişti.

John Kerry Meksika’da

Süreç devam ederken ilginç bir gelişme yaşandı ve Joe Biden’ın iklim temsilcisi John Kerry Mesika’ya gitti.

Başkan Obrador ile de görüşen Kerry, beklenmedik bir şekilde övgüler düzdü ve “Geçmişte yapılan bazı hataları telafi etmek ve halkın çıkarlarını desteklemek isteyen liderliğinde bilgelik görüyorum,” dedi.

Bununla birlikte Kerry’nin gezisini herkes hoş karşılamış görünmüyor. Wall Street Journal’da çıkan bir değerlendirme yazısında, ironik bir şekilde, “18 ay boyunca Meksika’ya yaptığı yedi gezi onu López Obrador’un yeni kankası yapmış gibi görünse de, Meksika’da yenilenebilir enerji davasını ilerletmek için hiçbir şey yapmadılar,” deniyor.

ABD-Meksika enerji ortaklığı

ABD’nin bazı güneybatı eyaletlerinin Meksika’daki yenilenebilir enerji tesislerince elektriklendirilmesi gündemde.

California Körfezinin Meksika sınırında kalan Sonora eyaletinin California ve Arizona eyaletlerine enerji vermesine yönelik önemli bir proje başlamış durumda. Güneş enerjisi panelleri projesinin 48 milyar dolara mal olacağı düşünülüyor.

Sonora’nın Puerto Peñasco kentindeki tesis geçen ay ulusal çapta enerji sağlamaya başladı. 120 megawattlık fotovoltaik santralin seneye 300 megawattlık yeni bir santralle desteklenmesi bekleniyor

Santral, CFE’nin mülkiyetinde ve yine CFE tarafından işletiliyor.

Geniş kapsamlı federal program, Sonora eyaletinde beş büyük fotovoltaik güneş enerjisi tesisi, yeni iletim hatları ve bir lityum madenciliği girişiminin inşasını içeriyor.

López Obrador Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere, Puerto Peñasco tesisinin Sonora’nın diğer bölgelerinde de çoğaltılması ihtiyacını tartışırken John Kerry ile ‘5 milyar dolarlık bir yatırım olasılığı’ hakkında konuştuğunu söyledi.

ABD’nin başlangıçta özel yatırım olması konusunda çok ısrar ettiğini vurgulayan Obrador, Amerikalı yetkililerin nihayetinde Meksika’nın şartlarını kabul ettiğini söyledi. Buna göre finansman doğrudan CFE’ye gönderilen kamu kredisi olacak ve faiz oranları düşük kalacak.

ABD’li yetkililer ise projenin finansmanı konusunda anlaştıkları iddialarını doğrulamıyorlar.

AMERİKA

Küresel internet servisleri kesintisinin nedeni neydi?

Yayınlanma

Bugün (19 Temmuz Cuma) yaşanan ve Microsoft bulut hizmetleri kaynaklı sorunlar, tüm dünyada sayısız işletmeyi ve bireyi etkileyen, şimdiye kadarki en büyük BT kesintilerinden biri olarak tarihe geçti.

Financial Times’a göre (FT) bu durum, bilişim sektörü dışındaki pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir şirket tarafından yapılan küçük bir teknik değişikliğin nasıl geniş çaplı bir tahribata yol açabileceğinin bir başka örneği.

Şirketler, Microsoft Windows çalıştıran bilgisayarları, sunucuları ve diğer BT ekipmanlarını etkileyen sorunlarla boğuşuyor. Etkilenen bilgisayar kullanıcıları, Windows’un yüklenemediğini gösteren bir “mavi ölüm ekranı” gördüler.

Microsoft, bir güvenlik yazılımı tedarikçisi olan CrowdStrike’ın hatalı bir güncellemesini suçladı. CrowdStrike CEO’su George Kurtz, X’te yayınlanan bir yazıda sorunların nedeninin “Windows için tek bir içerik güncellemesinde bulunan bir kusur” olduğunu söyledi.

Kurtz, Apple’ın MacOS ve internet altyapısında yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı Linux işletim sistemini çalıştıran PC ve sunucuların etkilenmediğini söyledi.

CrowdStrike CEO’su, “Bu bir güvenlik olayı ya da siber saldırı değil. Sorun tespit edildi, izole edildi ve bir düzeltme yapıldı,” dedi.

CrowdStrike, bilgisayar ağları ile dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve sunuculardan perakende ödeme terminalleri ve bankamatiklere kadar kurumsal ağlara bağlı uzak cihazlar arasındaki bağlantıları koruyan en büyük “uç nokta” güvenlik yazılımı sağlayıcılarından biri. Windows çalıştıran bu cihazlardan herhangi biri hatadan etkilenebilir.

Büyük bir kısmı Windows üzerinde çalışan Microsoft’un Azure bulut bilişim platformunun müşterileri de sorun yaşadıklarını bildirdiler. BT arızası ABD ve Avrupa’dan Avustralya, Japonya ve Hindistan’a kadar havayolu şirketlerini, bankaları ve yayıncıları etkiledi.

Warwick Üniversitesi’nde siber güvenlik uzmanı olan Harjinder Lallie, “Bu sabah dünya çapında yaşanan BT kesintisi, etkilediği sistemlerin çeşitliliği ve ölçeği açısından eşi benzeri görülmemiş bir durum,” dedi.

CrowdStrike, 2011 yılında kurulan ve merkezi Austin, Teksas’ta bulunan bir siber güvenlik şirketi. Falcon yazılımı siber saldırıları durdurmak için tasarlandı ve bireysel cihazlarda çalışan ve bulut üzerinden sunulan bir ürün paketi içeriyor.

Şirketin gelirleri ocak ayında sona eren son mali yılda üçte bir oranında artarak 3,1 milyar dolara yükselirken, net gelir bir önceki yıl 183,2 milyon dolar olan zarardan 90,6 milyon dolara geriledi. 

CrowdStrike, ürünlerini kullanan 29.000’den fazla şirketle “Fortune 100‘ün 62’sinin tercih ettiği bulut güvenlik sağlayıcısı” olduğunu söylüyor.

Nasdaq’a kote olan şirket geçtiğimiz ay S&P 500’e katıldı. 

CrowdStrike’ın hisseleri cuma günkü kesintiden önce geçtiğimiz yıl iki kattan fazla artarak şirkete 83,5 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazandırmıştı. Ancak cuma günü New York’ta Nasdaq açılmadan önce hisse senetleri keskin bir düşüş yaşadı.

CrowdStrike bir “düzeltmenin yapıldığını” söylese de, bunun etkilenen çok sayıda müşteriye ve tüm çalışanlarının cihazlarına dağıtılmasının ne kadar süreceği belli değil.

Portsmouth Üniversitesi’nde siber güvenlik araştırmacısı olan Vasileios Karagiannopoulos, sorunların “çözülmesinin haftalar olmasa da günler alabileceğini” söyledi.

Karagianopoulos, sorunların “sistemler arasında o kadar küresel ve kapsamlı olduğunu ve talep nedeniyle BT desteğinin seyrek olabileceğini” de sözlerine ekledi.

Siber güvenlik araştırmacısı Kevin Beaumont, sosyal medya paylaşımlarında CrowdStrike müşterilerinin sorunu çözmek için “inanılmaz derecede acı verici” bir süreç içinde olduklarını söyledi.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Donald Trump resmen Cumhuriyetçilerin adayı

Yayınlanma

Donald Trump, perşembe gecesi modern ABD tarihinin en uzun siyasi kongre konuşmasıyla üçüncü kez Cumhuriyetçilerin başkan adayı oldu.

Bir suikastçının kurşunuyla ölümden kıl payı kurtulmasından sadece birkaç gün sonra Trump, dört gün süren Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon’u (RNC) 92 dakikalık konuşması ile kapattı.

Trump konuşmasının başında ve sonunda “ulusal birlik ve iyileşme” çağrısında bulunarak, “Toplumumuzdaki anlaşmazlık ve bölünme iyileştirilmelidir,” dedi.

“Amerika’nın yarısı için değil, tüm Amerika için başkan olmaya adayım, çünkü Amerika’nın yarısı için kazanılacak bir zafer yoktur,” diyen Trump, ilk başkanlık döneminde başlattığı ticaret savaşlarının, dört yıl daha başkan seçilmesi halinde geri döneceğinin sinyalini verdi.

Trump, “Uzun zamandır diğer ülkeler tarafından istismar ediliyoruz… Çoğu zaman bu diğer ülkeler sözde müttefik olarak görülüyor. Yıllardır bizden faydalanıyorlar. Biz işimizi kaybediyoruz, gelirimizi kaybediyoruz ve onlar her şeyi kazanıyor ve işletmelerimizi yok ediyor, insanlarımızı yok ediyor. Bunu dört yıl boyunca durdurdum … ve yine durduracağım,” dedi.

Başka ülkelerin gelip “Amerikalıların işlerini ellerinden almasına ve ulusu yapmalamasına” izin vermeyeceğini kaydeden eski başkan, “Ürünlerini Amerika’da satmalarının yolu, onları Amerika’da ve sadece Amerika’da inşa etmektir,” ifadelerini kullandı.

Trump perşembe gecesi, geçen hafta sonu hayatına kastedildiğini anlatırken defalarca Tanrıya şükretti ve “yüce bir gücün kendisini erken bir ölümden kurtardığını” söyledi.

“Burada olmayacaktım,” diyen Trump, “Bu arenada karşınızda sadece yüce Tanrının lütfuyla duruyorum,” diye ekledi.

Trump’ın konuşmasından önce, ünlü Evanjelik papaz Billy Graham’ın oğlu Franklin Graham, Cumhuriyetçi aday için dua ederek salondakilere önderlik etti.

Trump özellikle ABD otomobil sektörüne yardımcı olmak için “vergiler, tarifeler ve teşvikler” kullanacağına ve “Meksika, Çin veya diğer ülkelerde büyük otomobil üretim tesislerinin kurulmasına izin vermeyeceğine” söz verdi.

Trump, Biden’ın iklim planlarının merkezinde yer alan elektrikli araçların benimsenmesini artıran kuralları da sona erdirme sözü verdi.

Dış ilişkilerde Trump, görevi bıraktığından bu yana Orta Doğu ve Ukrayna’da alevlenen savaşlara kıyasla kendi politikalarını “barışı korumak” olarak nitelendirdi. 

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’a “sert bir lider” diyerek övgüde bulunan eski başkan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong Un hakkında ise, “Sanırım beni özlüyor,” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının bir bölümünde, Latin Amerika ülkelerini şiddet yanlısı suçluları ABD’ye girmeye teşvik etmekle suçladı ve ABD-Meksika sınırında “acımasız bir baskı” sözü verdi.

Trump, “Dünyanın suçluları buraya, yakınınızdaki bir kasabaya geliyor  ve kendi hükümetleri tarafından gönderiliyorlar, çünkü onların hükümetleri bizimkilerden daha akıllı. Bu gece, Amerika, yeminim şudur: Bu katillerin ve suçluların ülkemize girmesine izin vermeyeceğim. Oğullarımızı ve kızlarımızı güvende tutacağım,” dedi.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

JD Vance: ÇKP’nin orta sınıfını Amerikan vatandaşlarının sırtından inşa etmesini durdurmalıyız

Yayınlanma

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın kasım ayındaki seçimlerde başkan yardımcılığı görevi için aday gösterdiği James David Vance, çarşamba gecesi Cumhuriyetçilerin kurultayında yaptığı konuşmada yönetimlerinin Wall Street’e değil işçilere bağlı olacağını ve Amerikan çıkarlarının en önemli dış politika önceliği olacağını söyledi.

Ohio senatörü olan Vance, Çin’in ekonomisini Amerikalıların aleyhine geliştirmesine izin verilmemesi gerektiğini ve müttefiklerin küresel güvenlik için üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini söyledi.

Başkan yardımcılığı adaylığı için yaptığı kabul konuşması Cumhuriyetçi Parti’nin gelecekteki dış politikasının ipuçlarını verdi.

39 yaşındaki senatör, Ohio’da birlikte büyüdüğü insanların Washington’daki yönetici sınıf tarafından alınan ticari kararların sonuçlarından muzdarip olduğunu savundu.

“Ben dördüncü sınıftayken, Joe Biden adında kariyer sahibi bir politikacı, sayısız iyi işi Meksika’ya gönderen kötü bir ticaret anlaşması olan NAFTA’yı destekledi,” diyerek 1994 tarihli Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’na atıfta bulundu.

“Ben lise ikinci sınıftayken, Joe Biden adındaki aynı kariyer politikacısı Çin’e, daha da fazla iyi Amerikan orta sınıf imalat işini yok eden tatlı bir ticaret anlaşması verdi” dedi ve ABD’nin 2000 yılında Çin’e verdiği ve Pekin’in ertesi yıl Dünya Ticaret Örgütü’ne katılımının önünü açan gelişmeye işaret etti.

“Ben lise son sınıftayken, aynı Joe Biden Irak’ın feci işgalini destekledi ve yolun her adımında, Ohio’daki benimki gibi küçük kasabalarda ya da Pennsylvania veya Michigan’daki komşu kasabalarda ve ülkemizin dört bir yanındaki eyaletlerde, işçiler denizaşırı ülkelere gönderildi ve çocuklarımız savaşa gönderildi,” dedi.

Vance, “Yabancı işgücü ithal etmeyi bıraktık,” dedi. “Bizden nefret eden ülkelerden enerji satın almaktan bıktık” diye devam etti.

ABD’nin “Çin Komünist Partisi’nin orta sınıfını Amerikan vatandaşlarının sırtından inşa etmesini durdurması gerektiğini” söyleyen Vance, ABD’nin müttefiklerinin dünya barışını sağlama yükünü paylaştığından emin olması gerektiğini de sözlerine ekledi. “Amerikan vergi mükelleflerinin cömertliğine ihanet eden uluslar için artık bedava yolculuk yok” dedi.

Savaş konusunda ise Amerika’nın denizaşırı ülkelere “sadece mecbur kaldığımızda” asker göndereceğini, ancak provoke edildiğinde ABD’nin “sert yumruklar atacağını” söyledi.

Vance konuşmasında Ukrayna veya İsrail’den bahsetmedi ve uluslararası konulara neredeyse hiç değinmedi. Odak noktası “unutulmuş Amerikalıların” sıkıntılarıydı.

Cumartesi günkü suikast girişiminin ardından sağ kulağı bandajlı olan Trump, başkan yardımcısı adayının konuşmasını izlerken başıyla onayladı.

Vance konuşmasını bir kez daha kökenlerine dönerek tamamladı. “Middletown, Ohio halkına ve Michigan, Wisconsin, Pennsylvania ve Ohio’daki tüm unutulmuş topluluklara ve ulusumuzun her köşesine, size şu sözü veriyorum. Nereden geldiğini asla unutmayan bir başkan yardımcısı olacağım.”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English