Bizi Takip Edin

AVRUPA

Fransa’da muhalefetten ‘toplumsal kargaşa’ uyarısı

Yayınlanma

Avrupa Birliği’nin (AB) üye ülkelerin emisyonlarını daha fazla düşürmeyi hedefleyen ve tedbirlere haneleri de dahil eden karbon piyasası reformu, Fransız sağ ve sol muhalefetinden tepki aldı.

Brüksel, aralık ayının sonunda Emisyon Ticaret Planını (ETS) özel konutlar da dahil olmak üzere inşaat ve ulaşım sektörünü kapsayacak şekilde genişletme konusunda mutabık kalmıştı.

ETS2 olarak adlandırılan reform, petrol, dizel ve doğalgaz gibi yakıtlara yönelik kısıtlamaları kapsıyor. Ayrıca plan, 87 milyar değerinde bir  Sosyal İklim Fonu (SCF) oluşturulmasını öngörüyor.

Avrupa Parlamentosu, programın uygulanmasını 2029’a kadar erteleme niyetinde. Ancak AB  Konseyi’nde tarihin daha erkene alınması için baskı yapıldı ve  2027 tarihi üzerinde uzlaşmaya varıldı.

‘Sarı Yelekler benzeri protestolar gelebilir’

Fransız parlamentosunda ilgili planın, Sarı Yelekler benzeri bir protesto dalgası başlatma riski taşıdığı belirtildi.

Fransız Yeşiller’den milletvekili Leila Chaibi, “ETS2, doğası gereği sosyal adalete aykırıdır” açıklamasını yaptı. Euractiv‘e konuşan Chaibi, “ETS2 halihazırda krizden en çok etkilenenlerin daha fazla ödeme yapmasına neden olacak,” dedi.

Bunun Komisyon, Parlamento ve Konsey arasındaki müzakereler sırasında getirilen güvencelerden bağımsız olduğunu kaydeden Chaibi, SCF’nin hacminin 72 milyar avrodan 87 milyar avroya çıkarılmasına işaret etti.

Avrupa Parlamentosunun Kimlik ve Demokrasi grubundan çevre komitesi üyesi Aurélia Beigneux ise, “ETS2’nin yakıt ve ısınmayı kapsayacak şekilde genişletilmesinden yana değildik,” ifadelerini kullandı.

Beigneux, karbon fiyatlandırmasının ulaşım ve ısınmayı da kapsayacak şekilde genişletilmesine komite başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Avrupa’yı Yenile’ grubundan Pascal Canfin’in de karşı çıktığını, fakat sonrasında ‘bariz biçimde fikrini değiştirdiğini’ ifade etti.

‘Plan katı koşullar altında oluşturuldu’

Bununla birlikte Canfin, kararı savunarak planın ‘oldukça katı koşullar altında planlandığını’ belirtti.

Linkedin hesabından paylaşım yapan Canfin, ETS2’deki CO2 ücretlendirmesinin 2030 yılına kadar ton başına 45 euro ile sınırlandırıldığını ve bunun bunun Fransa’da şu anda uygulanmakta olan 44,9 euro’ya yakın olduğunu dile getirdi.

Canfin, “Bu, sisteme öngörülebilirlik getirmeyi ve hanelerin ani fiyat artışlarından korunmasını mümkün kılıyor,” dedi.

Ayrıca Canfin, enerji fiyatlarının ‘olağanüstü düzeyde yüksek’ kalması halinde ETS2’nin 2028’e ertelenebileceğini de sözlerine ekledi.

Program kapsamında toplanan paranın, temiz ulaşım ve konut yenileme gibi alanlarda hanehalklarına dönük yeşil yatırımları finanse etmek için kullanılacağını ifade eden Canfin, “Bu koşullar, bence mekanizmayı kabul edilebilir kılıyor,” yorumunu yaptı.

Canfin ile aynı partiden olan Marie-Pierre Vedrenne de  SCF’nin aynı zamanda AB’nin önümüzdeki yedi yıllık bütçesinin bir parçası ve ‘bunu sürdürülebilir kılmak ve istikrarlı bir fon sağlamak için kilit bir unsur’ olacağını kaydetti.

‘Avrupalılarla alay ediyorlar’

Bunun yanı sıra Chaibi, Konsey’in kararının 2029’dan önce yürürlüğe konmasını engelleyen parlamento kararına aykırı olduğunu vurguladı.

Chaibi, Fransa’da yakıtlara uygulanan yeni karbon vergisinin erkenden getirilmesinin 2017 ve 2018’de yaşanan Sarı Yelekler benzeri bir protesto dalgasına neden olabileceğini söyledi.

Beigneux ise ilgili tedbirlerin ‘güvencesi en az olan ailelere’ hedef alan saldırıların parçası olduğunu ifade etti.

AB’nin ekonomik durumu göz önüne alındığında, bu kararın mevcut dönem için uygun olmadığına dikkat çeken Beigneux, “Bu tür önlemlerle Avrupalılarla alay edildiğine içtenlikle inanıyoruz,” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu, aralık ayında imzalanan anlaşmayı onaylamak üzere önümüzdeki haftalarda oylama yapacak.

AVRUPA

Handelsblatt: Şansölye Scholz, 2020’de ABD’ye Kuzey Akım-2 için gizli bir anlaşma teklif etti

Yayınlanma

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Şansölye Olaf Scholz’un 2020’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump yönetimine Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattına yaptırım uygulanmaması konusunda ‘gizli bir anlaşma’ teklif ettiğini yazdı.

Handelsblatt‘ın haberinde, Alman Şansölyesi Olaf Scholz’un, 2020 yılında maliye bakanı olarak görev yaparken ABD’nin o dönemde inşaatı devam eden Rus doğalgaz boru hattı Kuzey Akım-2’ye yönelik yaptırımları önlemek adına gizli bir anlaşma önerdiği iddia edildi.

Gazetenin eline geçen Ekonomi Bakanlığı’nın iç belgelerine göre Scholz’un yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Başbakanı Manuela Schwesig de söz konusu anlaşmaya destek verdi.

Haberde, her üç ismin de şu anda Ukrayna’nın ateşli destekçileri olsalar da ‘sadece birkaç yıl önce bu ülkenin güvenlik çıkarlarına taban tabana zıt bir projeyi’ destekledikleri savunuldu.

Belgelere göre Scholz, Steinmeier ve Schwezig, Washington yönetiminin Kuzey Akım-2’yi hedef alan yaptırımlarını önlemek adına başta dönemin Hazine Bakanı Steven Mnuchin olmak üzere dönemin ABD Başkanı (2017-2021) Donald Trump yönetimine ısrarda bulundu.

Scholz’un 2020 yazında Mnuchin’e bir mektup göndererek Almanya’nın kuzey kıyısındaki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alım terminallerine vergi indirimi karşılığında 1 milyar avroluk bir yatırım yapılması çağrısında bulunduğu iddia edildi.

Bunun karşılığında Scholz, ABD’nin boru hattına uyguladığı yaptırımları kaldırmasını talep etti, ancak Beyaz Saray bu öneriyi bütünüyle reddetti.

Trump, boru hattının inşasına şiddetle karşı çıkmış ve yaptırımlar uygulamıştı. Ancak Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesine sunulan mahkeme tutanaklarına göre, görevdeki ABD Başkanı Joe Biden, Kuzey Akım-2’nin inşası konusunda Alman yetkililere ciddi tavizler verdi.

Gazete, Biden’in boru hattı projesine eleştirel yaklaştığını, fakat Alman yönetimiyle bir uzlaşı aradığını vurguladı.

Sonrasında Biden, Kuzey Akım-2’yi yaptırımlara tabi tuttu; 23 Şubat 2022’de, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri müdahalesinin ardından boru hattının işletmecisi olan Nord Stream AG şirketi ve genel müdürü Matthias Warnig’e yaptırım uygulandı. O zamana kadar boru hattı çoktan inşa edilmişti, ancak Almanya sertifikasyonunu askıya aldı.

Eylül 2022’de Kuzey Akım 1 ve 2 havaya uçuruldu. Her ikisinin de dört kolonundan biri sağlam kaldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’yi boru hatlarını sabote etmekle suçladı.

Seymour Hersh: Kuzey Akım boru hatları ve çevreleme politikasının tehlikeleri

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Polonya, Ukraynalı sığınmacılara yapılan sosyal yardımları iptal etti

Yayınlanma

Polonya makamları, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Ukraynalı sığınmacılara yardım yasasında değişikliğe gitti.

Polskie Radio‘nun haberine göre, sığınmacılara konaklama ve temel giderler için verilen 300 zloti (74,5 dolar) tutarındaki toplu yardımın yanı sıra Ukraynalıları evlerinde barındıran Polonya vatandaşlarına verilen 40 zloti (9,9 dolar) tutarındaki yardım da iptal edilecek.

Polonya’daki Ukraynalılar Derneği’nin Przemysl şubesi başkanı İgor Gorkov, radyoya verdiği demeçte ülkedeki Ukraynalı sığınmacıların geleceğinin ‘son derece belirsiz göründüğünü’ söyledi.

Gorkov, Przemysl kentine Harkov, Odessa ve Suma oblastlarından her gün 2 bin ila 5 bin arasında sığınmacının gelmeye devam ettiğini belirtti.

Haberde, Polonya makamlarının kararı ‘sistemin güvenilirliğini sağlamadaki güçlükler’ nedeniyle aldıkları kaydedildi.

Polonya’daki Ukraynalılara yardıma ilişkin yasa 2022’nin mart ayında kabul edilmişti. BM Yüksek Komiserliği, ülkedeki Ukraynalı sığınmacı sayısının bu yılın sonuna kadar 1,1 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.

Çekya, Ukraynalı sığınmacıların evlerine dönmeleri için para ödeyecek

Okumaya Devam Et

AVRUPA

NATO’nun genel sekreter adayı Mark Rutte kimdir?

Yayınlanma

Tüm NATO ülkeleri, dün itibariyle ittifakın genel sekreterliği için Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin adaylığı üzerinde anlaştı.

Bu gelişme Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in adaylığını geri çekmesinin ardından geldi. Yeni genel sekreterin temmuz ayında ittifakın Washington’da yapılacak zirvesinde resmen göreve başlaması bekleniyor.

Rutte’nin kökeni, eğitimi, mesleki faaliyetleri

Rutte, 14 Şubat 1967’de Lahey’de büyük bir ticaret şirketinin yöneticisi olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1992 yılında Leiden Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden mezun oldu. Unilever şirketinde insan kaynakları yöneticisi olarak çalıştı.

2008 yılında Lahey’deki Jan de Witt Koleji’nde sosyal bilimler alanında öğretim görevlisi oldu.

Siyasi faaliyetleri

Rutte, öğrenciyken liberal Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (PPFD) gençlik örgütünü yönetti. 1993-1997 yılları arasında partinin yürütme konseyinin bir üyesiydi.

2002-2004 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı ve 2006 yılına kadar NPSD’nin merkezci Hıristiyan Demokrat Temayül’ün (CDA) ortağı olarak katıldığı Jan Peter Balkenende hükümetinde Eğitim, Kültür ve Bilimden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Rutte, 2003 yılında ilk kez parlamentonun alt kanadına girdi. 31 Mayıs 2006 tarihinde NPD’nin lideri seçildi ve ardından partinin parlamento grubunun başkanı oldu.

Başbakanlık dönemi

2010 parlamento seçimlerinde Rutte, NPD’yi zafere taşımayı başararak 150 sandalyeli parlamentoda 31 sandalye elde etti. Uzun müzakerelerin ardından CDP ile bir koalisyon hükümeti kuruldu.

Rutte, 14 Ekim’de başbakan ve genel işlerden sorumlu bakan olarak görevi devraldı. Nisan 2012’de, bütçe konularında partiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümeti istifa etti.

Aynı yılın kasım ayında düzenlenen erken seçimlerden sonra Rutte, bu kez NPD ve İşçi Partisi’nden oluşan yeni bir hükümet kurdu.

Mart 2017 seçimlerinin sonuçları Rutte’yi üçüncü kez başbakanlığa taşıdı (NPD 33 sandalye kazandı). Kabinede ayrıca CDP, Demokratlar 66 ve Hristiyan Birliği de yer aldı.

Söz konusu hükümet, 15 Ocak 2021’de vergi memurlarının binlerce ebeveyni yanlışlıkla dolandırıcılıkla suçladığı ve çocuk ödeneklerini geri ödemelerini emrederek pek çok aileyi borç batağına sürüklediği skandal nedeniyle istifa etmişti.

Mart 2021’de NPSD’nin parlamentoda 34 sandalye kazandığı seçimlerin ardından Rutte dördüncü kabinesini kurdu. Bu kabinede yine CDP, Demokratlar 66 ve Hristiyan Birliği yer aldı.

7 Temmuz 2023’te Rutte, göç politikası konusunda iktidar koalisyonundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Kral Willem-Alexander’a istifasını sundu.

Rutte’nin o dönemde lideri olduğu NPD, mülteci akışını azaltma yönünde önlemler geliştirdi ve çeşitli sığınmacı kategorileri için aile birleşimi haklarını sınırladı.

Bu öneri Hıristiyan Birliği tarafından kabul edilemez bulundu. 14 Ağustos 2023 tarihinde Rutte, NPD liderliğini bıraktı. Daha önce partinin adayı olmayacağını ve görev süresi dolar dolmaz siyasetten çekileceğini açıklamıştı.

Rutte, Kasım 2023 seçimlerinin ardından yeni bir kabine kurma müzakereleri ertelendiği için başbakan olarak görev yapmaya devam etti.

Başbakanlığı sırasında ülke, krallığa yerleşen göçmenlerin çocuklarının aileleriyle yeniden bir araya gelmesini yasaklayan bir yasa gibi göç yasalarını sıkılaştırdı.

Hükümeti terörle mücadeleyle ilgili çeşitli yasa tasarılarını parlamentodan geçirdi. Bu tasarılar kapsamında yetkililere, aşırılık yanlısı ve radikal İslamcı olduğundan şüphelenilen şahıslar ile daha önce terör faaliyetlerine karışmış ve çifte vatandaşlığa sahip şahısların vatandaşlıklarını iptal etme yetkisi verildi.

Rutte yönetimindeki hükümet sürdürülebilir enerji gelişiminin yanı sıra konut, çocuk bakımı ve eğitim alanlarında büyük projeler hayata geçirdi.

Rutte, 2014 yılında Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı yaptırımlarının uygulanmasını destekledi ve daha sonra bu yaptırımların genişletilmesi ve sıkılaştırılması gerektiğini savundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English