Bizi Takip Edin

AVRUPA

Macron’un ‘ABD’den özerklik’ açıklamalarına Avrupa’dan tepkiler

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin’e yaptığı ziyarette yaptığı “ABD’nin peşine takılmamalıyız,” açıklamaları Avrupa Birliği (AB) içerisinde tepki yaratmış görünüyor.

Almanya’daki trafik lambası koalisyonunun büyük ortağı sosyal demokratların (SPD) milletvekili Metin Hakverdi, “Macron yine yapacağını yapıyor. AB’den hiçbir yetki almadan Pekin’de boş boş konuşuyor,” dedi.

Daha sonra Tagesspiegel’e de konuşan Hakverdi, burada da, ‘Batının Pekin ile ilişkilerinde bölünmeye izin vermesinin büyük bir hata olduğunu’ söyledi.

Eski bakan ve CDU liderliğine aday olan Norbert Röttgen ise, Fransız politikasının Avrupa için ‘jeopolitik bir çıkmaza’ yol açtığı uyarısında bulundu.

Röttgen, “Ukrayna için Scholz’dan bile daha az şey yapan Macron’un Çin açıklamalarıyla ABD’yi yabancılaştırması neredeyse ironik,” dedi.

CDU milletvekili Tilman Kuban da, “Amerikalılar 24.2.2022’den bu yana [Macron ile] aynı şekilde düşünmüş olsalardı, Ukrayna artık var olmayacaktı ve Putin muhtemelen Paris’in dışında duruyor olacaktı,” iddiasında bulundu.

Alman hükümeti henüz konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Çekya’dan gelen tepki: Uranç verici ve yanlış

Prag’dan gelen tepkiler ise Berlin’e göre çok daha sert.

Twitter hesabından açıklama yapan, iktidardaki Sivil Demokrat Partiden (ODS, ECR) senatör Miroslava Němcová, “Macron Çin’de Avrupa ile ABD arasındaki kilit ittifakı baltaladı,” şeklinde bir tweet attı.

Çek Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Marek Ženíšek ise, “Macron’a göre, ABD’ye olan bağımlılığımızı azaltma yönündeki baskılara direnmeli ve Tayvan konusunda Çin ile ABD arasında bir çatışmanın içine çekilmemeliyiz. Kesinlikle utanç verici ve yanlış. Öte yandan Avrupa tamamen farklı bir baskıya direnmeli ve Çin’in gücünü ABD ile dengelemelidir,” dedi.

Ženíšek, yakın zamanda Tayvan’ı ziyaret eden Çek siyasetçi heyetinde yer almıştı.

Bir başka senatör David Smoljak ise şunları söyledi: “Avrupa Konseyi geçen yıl stratejik özerklik ihtiyacını kabul ettiğinde, Rusya ve Çin’e karşı bağımsızlığımızı güçlendirmeyi düşünüyordu. Her halükarda, Asya devine Tayvan’ın bizi ilgilendirmediği konusunda güvence vermek askeri çatışma riskini azaltmaz. Tam tersine!”

Avrupa ‘mutsuz’, Fransa savunmada

Avrupa’nın doğusuna doğru gittikçe tepkiler arttığı görülüyor.

Financial Times’ın (FT) Litvanyalı milletvekili Dovilė Šakalienė, Macron’u ‘jeopolitik körlük’ ve ‘AB ve NATO’nun stratejik çıkarlarına aykırı’ davranmakla suçladı.

İki üst düzey AB diplomatı, Macron’un yorumlarının hem Avrupa’ya, hem de Ukrayna’nın ABD ile ilişkilerine zarar vereceğini ve AB’nin Pekin’e karşı birleşik bir pozisyon oluşturmasını zorlaştıracağını söyledi.

Diplomatlardan biri, “Bu hiç kimse için bir kazanç değil. Xi hariç,” dedi.

Fransız diplomatik bir kaynak ise Macron’un mülakatında Avrupa’nın kendi stratejik özerkliğini desteklemesi gerektiğine dair uzun süredir sahip olduğu pozisyonu yinelediğini savundu.

Fransız yetkili şunları söyledi: “Macron ve Biden seyahatten önce konuştular, dolayısıyla Çin’i tartıştıklarını tahmin edebilirsiniz. Macron’un gezideki amacı Çin ile pek çok konuda temas kurmaktı. Bağımsız bir dış politika oluşturmak General de Gaulle’den ve hatta daha öncesinden beri Fransa’nın bir pozisyonu olmuştur.”

AVRUPA

Alman CDU’dan Meloni’nin partisi ile işbirliğine yeşil ışık

Yayınlanma

Alman Hıristiyan Demokratların (CDU) önde gelen milletvekillerinden Jens Spahn Euractiv’e yaptığı açıklamada İtalya’nın sağcı iktidar partisi İtalya’nın Kardeşleri (Fratelli d’Italia – FdI) ile normalleşme zamanının geldiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) içerisindeki en büyük grup olan ve CDU’nun da dahil olduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) aylardır, Avrupalı merkez sağcıların genellikle uzak durduğu sağcı Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) grubunun parçası Giorgia Meloni’nin FdI partisi ile daha yakın bir işbirliğine gitmeyi düşünüyor.

Meloni’nin partisi ‘post-faşist’ olarak nitelendirilirken, Spahn partisinin çekincelerini yitirdiğinin sinyalini verdi.

CDU yönetim kurulu üyesi Spahn, “EPP’nin potansiyel ortaklarının Avrupa yanlısı, NATO yanlısı, hukuk devleti yanlısı ve Ukrayna yanlısı olması gerektiği şeklindeki ‘güvenlik duvarı’, Meloni’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki partisinin sağında yer alıyor,” dedi.

CDU’lu, AfD ve onun Avrupa’da mensup olduğu grup Kimlik ve Demokrasi’yi (ID) sınırların dışında görürken, Meloni’nin durumunun farklı olduğuna inanıyor.

Meloni ile Le Pen işbirliği arayışında

Spahn, “[Meloni] Halihazırda 26 AB hükümet başkanıyla çalışıyor (…) ve [Almanya] Şansölyesi [Olaf Scholz] dahil kimsenin onunla çalışmayacağını söylediğini duymadım(…),” dedi.

Spahn, tepkilerden ve “solun özenti kışkırtma kampanyalarından” korkmadığını belirtti. Alman siyasetçi, “[Sosyalist lider adayı] Nicolas Schmit ve [SPD lider adayı] Katarina Barley’i kimse tanımıyor; ne Almanya’da ne de Avrupa’da,” ifadelerini kullandı.

Spahn, CDU’yu “aşırı sağcılarla işbirliği yapmak” istemekle suçlamanın, “tehlike altındaki sol partilerin sarıldığı son öcü” olduğunu savundu.

Spahn’ın fikirleri önemli bir rol oynayabilir. Daha önce “Merkel’in yerine şansölye olabilecek adam” olarak adlandırılan eski sağlık bakanı, 2025 yılında önemli bir göreve hazır görünüyor.

Seçim sonrası planları, seçimlerden sonra çok daha muhafazakâr bir AB vizyonunu ortaya koyuyor.

Spahn, sosyal demokratlar/sosyalistler ve liberaller ile seçim sonrası “merkezci” bir anlaşmayı destekliyor, fakat AP gruplarını “dogmatik” olarak nitelendirdiği için, “Yeşiller bunun bir parçası olmamalı,” dedi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Polonya Başbakanı Tusk Avrupa’ya ‘Demir Kubbe’ istiyor

Yayınlanma

Polonya Başbakanı Donald Tusk pazartesi günü yaptığı açıklamada, diğer ülkelerden mevkidaşlarıyla birlikte Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) savunma platformunu birkaç gün içinde Avrupa Konseyi ve Komisyonuna teklif edeceklerini duyurdu.

Tusk’ın İsrail’inkine benzer bir ‘Demir Kubbe’ye benzettiği Avrupa Gökyüzü Kalkanı girişimi, Tusk ve Danimarkalı mevkidaşı Mette Frederiksen tarafından Mette Frederiksen’in geçen ay Varşova’ya yaptığı ziyaret sırasında ele alınmıştı.

“Füze ve insansız hava araçlarına karşı bir demir kubbe oluşturulması gerekli. (…) İsrail’e yönelik son saldırı bu tür sistemlerin ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Avrupa’nın füze savunma kalkanına sahip olmaması için hiçbir neden yok,” diyen Tusk, Kıtanın da tıpkı İsrail gibi “tehlike bölgesinde” olduğunu anlamak için “fazla hayal gücüne sahip olmaya gerek olmadığını” savundu.

Tusk, “Bu nedenle Başbakan’ın (Frederiksen) Polonya’nın gökyüzümüzü korumak için etkili bir kubbe inşa edecek bir Avrupa projesine katılması yönündeki teklifime olumlu yanıt vermesinden memnuniyet duyuyorum,” dedi.

Tusk, proje ile ilgili çalışmaların Polonya’da halihazırda başladığını da sözlerine ekledi.

Polonya Basın Ajansı’nın (PAP) haberine göre, 2022 yılında Almanya tarafından kurulan ve başlangıçta 15 ülkenin katıldığı projenin şu anda 21 katılımcı ülkesi bulunuyor.

Fakat Polonya’da bu girişim Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından eleştirildi ve Duda bu girişimi, ABD ve Birleşik Krallık ile birlikte kendi girişimlerini sürdürdüğü için Polonya’nın katılmayı düşünmediği bir “Alman projesi” olarak tanımladı.

Duda Patriot sistemlerine atıfta bulunarak, bu sistemlerin ilk partisinin “zaten Polonya’da olduğunu”, diğerlerinin ise “teslim edilmeye devam edeceğini” söyledi.

Geçen yıl iktidarı kaybetmeden önce sekiz yıllık iktidarı boyunca Berlin’e ve girişimlerine karşı genel olarak olumsuz bir tutum benimseyen muhafazakar Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin eski bir üyesi olan Duda, Washington ile savunma işbirliğini destekliyor.

Öte yandan Tusk, Berlin tarafından başlatılan ESSI projesinden rahatsız olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanlığı Ulusal Güvenlik Ofisi Başkanı Jacek Siewiera, hava savunması konusunda başbakan ile cumhurbaşkanı arasında önemli bir görüş ayrılığı olduğuna inanmadığını ve mevcut projelerin Polonya sanayisinin katılımıyla ESSI ile etkin bir şekilde birleştirilmesi halinde Duda’nın bunu destekleyeceğini söyledi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

İtalya ile birlikte dokuz AB ülkesi ‘LGBT deklarasyonu’nu imzalamadı

Yayınlanma

İtalya’nın LGBT toplulukları lehine Avrupa politikalarını teşvik eden bir bildiriyi imzalamayan dokuz AB ülkesi arasında yer alması ülke içinde geniş çaplı protestolara yol açarken hükümet bildiriyi “dengesiz” olarak nitelendirdi.

İtalya’nın “Dünya Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı Günü”ne ilişkin bir AB deklarasyonunu imzalamayı reddetmesi hem muhalefet partileri hem de İtalyan vatandaşları arasında büyük tartışmalara yol açtı.

Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın yanı sıra İtalya da LGBT haklarını korumayı ve ayrımcılıkla mücadele etmeyi amaçlayan belgeyi onaylamaktan vazgeçti.

Deklarasyon, imzacı devletlere LGBT bireylere yönelik ulusal stratejiler uygulama ve yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Eşitlikten sorumlu yeni bir AB Komiseri atama taahhüdünde bulunma yükümlülüğü getiriyor.

İtalya Aile Bakanı Eugenia Roccella hafta sonu Il Messaggero’ya verdiği bir mülakatta hükümetin tutumunu savunarak belgenin “çok dengesiz” olduğunu ifade etti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin İtalya’nın Kardeşleri partisine mensup Roccella, “Herkes kimi sevmek ya da kiminle cinsel ilişkiye girmek istediğini seçebilir. Fakat belgede savunulan ‘kim olmak istiyorsan o ol’ özgürlüğü ideolojik bir kısıtlama ve gerçekliğin inkârıdır çünkü bedenin ve cinsel bağlılığın gerçekliği sonuna kadar değiştirilemez,” dedi.

Bakan, “Bence sözde toplumsal cinsiyet ikiliği geçerli olmaya devam etmelidir: Kadınlar vardır ve erkekler vardır. Ebeveynliğin ve insanlığın devamlılığının dayandığı antropolojiyi korumak istiyoruz çünkü kadın ve erkeği ortadan kaldırırsanız, ebeveynlik de değişir ve artık çocuk sahibi olunmazsa şaşırmamalısınız,” dedi.

Aile Bakanı, Roma’nın cinsiyet değiştiren kişilerin topluma dahil edilmesini desteklediğini ve transfobiye karşı çıktığını fakat temel insan paradigmasını değiştirme çabalarını reddettiklerini açıkladı.

Bakan sözlerini, “Sadece biyolojiyi değil, kadın ve erkek arasındaki cinsiyet farkına dayanan bedeni de inkar etmeye çalışıyorlar,” diyerek bitirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English