Bizi Takip Edin

AVRUPA

NATO ile Rusya’nın doğrudan çatışma olasılığı

Yayınlanma

Rus Pravda gazetesi NATO ile çatışma senaryolarını yazdı. Lyuba Lulko imzalı makalede Rusya’nın NATO ile çatışmaya hazırlanması gerektiği görüşü savunuldu: “ABD ve NATO, eskiden Ukrayna’ya ait olan topraklarda Rusya’ya karşı bir vekâlet savaşı yürütüyor. Ancak bu durum kaçınılmaz olarak doğrudan askeri bir çatışmayla sonuçlanacak. Ruslar buna hazırlanmalı.”

Ukrayna’da çatışmalar Bahmut ve Soledar çevresinde yoğunlaşmış durumda. Ukrayna ordusu bir grup askeri Patriot hava savunma sistemlerini kullanmak için eğitim almak üzere ABD’ye gönderdi. Avrupa devletleri de Ukrayna’ya ağır tank sevkiyatına hazırlanıyor.

Rusya da baharda olası bir geniş kapsamlı harekat için askeri hazırlıklarını sürdürüyor. Mısır için ürettiği ancak ABD baskısı nedeniyle Kahire’ye teslim edemediği Su-35 uçaklarını İran’a göndermeye hazırlanan Moskova, muhtemelen İran’dan drone tedarik etmeye devam edecek.

Rusya’nın SSCB özlemi

Çatışmaların nerede duracağı belirsizliğini korurken Rus Pravda haber sitesi savaşın Rusya ile NATO arasında doğrudan bir askeri çatışmaya dönüşmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünü savunan bir makale yayımladı.

Ukrayna ordusunun Soledar mevkiindeki yenilgisinin NATO yenilgisi olduğu kaydedilen makalede Batı’nın Ukrayna’ya tank sevkiyatının ise Rusya’nın risklerini artırdığı tespiti yapılıyor.

Risklerin Moskova tarafından tespit edildiği belirtilen makalede Rus ordusu Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un Ukrayna’daki “özel operasyonun” genel komutanı olarak atılmasının özel bir anlamı olduğu öne sürülüyor.

Buna göre; “Gerasimov’un görevi, Rusya Federasyonu’nun gücünü yeniden inşa etmek ve onu SSCB kadar büyük hale getirmektir.”

NATO ile 3 çatışma senaryosu

“Aşırı” senaryoların ele alındığı makaleye göre “Rusya Silahlı Kuvvetleri ile NATO arasında doğrudan askeri bir çatışma kaçınılmaz” ve birinci olasılık; Ukrayna ordusuna operaratif destek veren Polonyalı, Alman ya da Amerikalı personele karşı saldırı düzenlenmesini kapsıyor. Rusya’nın NATO’ya karşı ezici bir darbe vurmaya ihtiyacı olduğu savunulan makaleye göre Gerasimov tam da bu görevi yerine getirmek için atandı.

Pravda’daki makalede ele alınan ikinci olasılık ise nükleer kapasitenin kullanımıyla ilgili. “Rusya’nın ABD’yi önleyici nükleer saldırı yapmaktan caydırması gerektiği” belirtilen analizde Rusya’nın yeni duyurduğu su altı Posedion nükleer denizaltı torpidosunun gücüne ve yapabileceklerine dikkat çekilmiş.

Bu torpidonun ateşlenmesi durumunda 500 metrelik dev dalgalar yaratabileceği ve İngiliz adalarını “Issız Radyoaktif Britanya Adaları”na çevirebileceği ileri sürülüyor.

“Putin’in her şeyi hesapladığı” ileri sürülen Pravda makalesinde son olarak olası bir çatışmaya Rus toplumunun da hazırlanması gerektiği savunuluyor.

 

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English