Bizi Takip Edin

AMERİKA

Sam Altman, çip sektörünü yeniden şekillendirmek için trilyonlarca dolar istiyor

Yayınlanma

Open AI CEO’su Sam Altman küresel yarı iletken endüstrisini yeniden şekillendirmek için trilyonlarca dolar toplamak istiyor.

Altman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti de dahil olmak üzere yatırımcılarla, çip oluşturma kapasitesini artıracak, diğer şeylerin yanı sıra yapay zekaya güç sağlama yeteneğini genişletecek ve birkaç trilyon dolara mal olacak bir teknoloji girişimi için fon toplamak üzere görüşmelerde bulunuyor.

Wall Street Journal’a konuşan konu hakkında bilgi sahibi kişilerden biri, projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında bir tutara mal olabileceğini söyledi.

Önemli engellerle karşılaşan yatırım toplama planları, ChatGPT gibi yapay zeka sistemlerinin arkasındaki büyük dil modellerini eğitmek için gereken pahalı yapay zeka çiplerinin kıtlığı da dahil olmak üzere OpenAI’ın büyümesinin önündeki kısıtlamaları çözmeyi amaçlıyor.

Altman, ‘insanlardan genel olarak daha akıllı sistemler’ olarak tanımladığı ‘genel yapay zeka’ arayışını güçlendirmek için OpenAI’ın grafik işleme birimlerinin (GPU) yeterli olmadığından sık sık şikayet ediyor.

Altman’ın girişimi 7 trilyon dolara mal olabilir

İstenen büyüklükte bir yatırım miktarı, küresel yarı iletken endüstrisinin mevcut büyüklüğünü gölgede bırakacak. Küresel çip satışları geçen yıl 527 milyar dolardı ve 2030 yılına kadar yıllık 1 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. Endüstri grubu SEMI tarafından yapılan bir tahmine göre, yarı iletken üretim ekipmanlarının (çip fabrikalarını çalıştırmak için gereken makineler) küresel satışları geçen yıl 100 milyar dolardı.

Altman’ın tartıştığı miktarlar, aynı zamanda, bazı büyük küresel ekonomilerin ulusal borcundan ve dev varlık fonlarından daha büyük. Geçen yıl ABD’nin toplam kurumsal borç ihracı 1,44 trilyon dolardı. ABD’deki en değerli iki şirket Microsoft ve Apple’ın toplam piyasa değeri yaklaşık 6 trilyon dolar.

Altman, nükleer füzyondan ucuz enerji elde etmeyi ve insan ömrünü on yıl uzatmayı amaçlayan girişimlere de büyük yatırımlar yaptı. Enerji, Altman’ın yeni bağış toplama planlarını da etkiliyor çünkü yapay zeka tesisleri muazzam miktarda elektrik tüketiyor.

ABD Ticaret Bakanı ve Tahnun el Nahyan ile görüştü

WSJ Altman’ın, girişimi için ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile bir araya geldiğini aktardı.

Görüşmelerin bir parçası olarak Altman, OpenAI, çeşitli yatırımcılar ve çip üreticileri arasında, daha sonra mevcut çip üreticileri tarafından işletilecek çip fabrikaları inşa etmek için birlikte para koyacak bir ortaklık kuruyor. OpenAI, yeni fabrikaların önemli bir müşterisi olmayı kabul edecek.

Girişimi bilen kişilerden biri, çabaların çoğunun borçla finanse edilebileceğini söyledi. Tartışmalar erken aşamalarında, potansiyel yatırımcıların tam listesi bilinmiyor ve bu çaba yıllara yayılabilir ve nihayetinde başarılı olmayabilir. 

WSJ’nin aktardığına göre, Altman son haftalarda başta BAE liderlerinden Tahnun bin Zayed el Nahyan olmak üzere birçok kişiyle görüştü. Tahnun, ülkenin en üst düzey güvenlik yetkilisi, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın kardeşi, hızla büyüyen bir finansal portföyün lideri ve Abu Dabi varlık fonunun başkanı.

Altman, yeni fabrikaları TSMC’nin işletmesini istiyor

WSJ’ye bilgi veren bir kaynak, BAE hükümetinin, ABD hükümetinin böyle bir rol oynamasına izin verdiğini varsayarak, çabanın önemli bir parçası olacağını söyledi.

Altman ayrıca SoftBank CEO’su Masayoshi Son ve TSMC dahil olmak üzere çip üretim şirketlerinin temsilcileriyle girişimi görüşmek üzere bir araya geldi.

TSMC ile yaptığı görüşmelerde Altman, önümüzdeki birkaç yıl içinde onlarca çip üretim tesisi kurmak istediğini söyledi. Plana göre, OpenAI Ortadoğulu yatırımcılardan para toplayacak ve TSMC bunları inşa edip işletmesini sağlayacak.

AMERİKA

ABD’de iki kişi, Rusya’nın VTB bankasının yaptırımları delmesine yardım ettikleri iddiasıyla tutuklandı

Yayınlanma

ABD makamlarının, Rusya’nı VTB Bankası yöneticisi Andrey Kostin’in yaptırımları delmesine yardımcı oldukları iddiasıyla iki kişiyi tutukladığı öğrenildi.

Reuters ajansının haberine göre ABD Adalet Bakanlığı, New York’taki bir mahkemede dosyalanan ilgili belgeleri yayımladı.

İddiaya göre Kostin’in iki ortağı Vadim Wolfson ve Gannon Bond ABD’de tutuklandı. Yetkililerden, 2018 yılında kısıtlamalar getirilen Kostin’e ait olduğu iddia edilen Colorado’daki gayrimenkullerle ilgilendikleri gerçeğini gizlediler.

ABD Hazine Bakanlığı, Kostin’i Washington’un kendisine ait olduğuna inandığı Aspen’deki yatlar ve gayrimenkuller konusunda kara para aklama ve yaptırım ihlalleriyle suçluyor.

Soruşturmaya göre Kostin, Wolfson ve Bond mülkü 12 milyon dolara satmaya çalıştı.

Buna ek olarak Columbia Bölge Mahkemesi, ABD makamlarının Rus ve İsviçre vatandaşlığına sahip bir iş insanı olan Vladislav Osipov’u yaptırımların delinmesini ve kara para aklanmasını kolaylaştırmakla suçladığı davanın üzerindeki gizliliği kaldırdı.

Habere göre, söz konusu eylemler Rus iş insanı Viktor Vekselberg’e ait Tango yatının ‘sahipliği ve işletilmesi’ ile ilgili.

Perşembe günü ABD Dışişleri Bakanlığı, 52 yaşındaki Osipov hakkındaki bilgiler için 1 milyon dolara kadar ödül koydu. Osipov, hakkında Kasım 2022’de dolandırıcılık, ABD yaptırımlarını delme, ülke makamlarını dolandırmak için komplo kurma ve kara para aklama gibi 17 suçlama yöneltildi.

Suçlamalar, ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı bir çalışma grubu tarafından, yaptırımlara tabi Rus varlıklarını tespit etmek ve bunlara el koymak amacıyla hazırlandı.

Washington Post‘a göre, el konulan Rus varlıklarının yaklaşık 6 milyon doları, esas olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine yardım sağlamak üzere Kiev’e transfer edildi.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

ABD, Rusya’da ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacak

Yayınlanma

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Washington yönetiminin Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri müdahalesinin ikinci yıldönümü münasebetiyle 23 Şubat Cuma günü ‘500’den fazla hedefe’ yaptırım uygulayacağını söyledi.

Reuters haber ajansına mülakat veren Adeyemo, “Yarın sadece ABD olarak yüzlerce yaptırım açıklayacağız, bu eylemleri gerçekleştirenin sadece Amerika olmadığını hatırlamak önemli,” ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerle ortaklaşa atılacak adımın Rusya’nın savunma sanayisini ve istediği mallara erişimini kolaylaştıran üçüncü ülkelerdeki şirketleri hedef alacağını belirten Adeyemo, “Yaptırımlar ve ihracat kontrolleri Rusya’yı yavaşlatmaya ve Ukrayna’da istedikleri gibi savaşmalarını zorlaştırmaya yöneliktir,” dedi.

Ayrıca yetkili, “Ama nihayetinde Ukrayna’ya hız kazandırmak ve kendilerini savunabilmelerini sağlamak için Kongre’nin Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu kaynakları ve silahları sağlamak üzere harekete geçmesi gerekiyor,” diye konuştu.

Öte yandan uzmanlar, yaptırımların Moskova’nın saldırılarını durdurmak için yeterli olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Eski bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olan Peter Harrell, “Kongre’nin Ukrayna’ya ek askeri yardım için ne yapacağı, yaptırımlar konusunda yapabilecekleri her şeyden çok ama çok daha önemli olacaktır,” değerlendirmesini yaptı.

ABD Hazine Bakanlığı, aralık ayında Rusya ekonomisinin yaptırımlardan etkilendiğini ve 2022 yılında yüzde 2,1 oranında daraldığını öne sürmüştü.

Bakanlığın yaptırımlardan sorumlu baş ekonomisti Rachel Lyngaas, Hazine’nin internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisinin daha önce tahmin edilenden yüzde 5 daha küçük olduğunu savunmuştu.

Yine de Rusya ekonomisi beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. 2023’teki yüzde 3,0’lık güçlü büyümenin ardından Uluslararası Para Fonu (IMF), ocak ayında 2024 için yüzde 2,6’lık bir büyüme tahmininde bulunmuştu.

AB, Rusya’ya yönelik yaptırım listesine ilk kez Çinli şirketleri dahil etti

Okumaya Devam Et

AMERİKA

WSJ: SpaceX, Amerikan askeri kurumlarıyla bağını derinleştiriyor

Yayınlanma

Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan habere göre Elon Musk’ın şirketi SpaceX, ABD istihbarat ve askeri kurumlarıyla bağlarını derinleştiriyor. WSJ, SpaceX’in en az bir büyük gizli sözleşme kazandığını ve ulusal güvenlik müşterileri için Starshield adlı gizli bir uydu programını genişlettiğini aktarıyor.

WSJ’nin gördüğü belgelere göre şirket 2021’de ABD hükümetiyle 1,8 milyar dolarlık gizli bir sözleşme imzaladı. SpaceX, belgelerde sözleşmeden elde edilen fonların önümüzdeki yıllarda gelir bileşiminin önemli bir parçası olmasının beklendiğini söyledi. Hükümetteki müşterisinin adını ise açıklamadı.

WSJ’ye göre anlaşmanın büyüklüğü ve gizliliği, uzay endüstrisinde baskın bir güç olan SpaceX ile ulusal güvenlik kurumu arasında artan bir karşılıklı bağımlılığı gösteriyor.

Musk’ın gizemli şirketi Starshield: Pentagon ve istihbaratın göz bebeği

SpaceX’in ABD savunma kurumları ile yaptığı çalışmalar, uzun süredir gizli ve askeri uyduları fırlatmayı içeriyor. Pentagon, Ukrayna ordusuna SpaceX’in Starlink geniş bant internet hizmetiyle vererek Musk ile işbirliği yapıyor.

SpaceX’in hükümet içindeki müşterileri için özel olarak tasarlanan ve liderleri arasında eski bir Hava Kuvvetleri generalini sayan Starshield birimi hakkında daha az şey biliniyor. Starshield, onlarca Pentagon ortağına iletişim hizmetleri sağlamak için geçen ağustos ayında ordudan 70 milyon dolarlık bir anlaşma kazandı. Bununla birlikte, grup büyük ölçüde kamuoyundan uzak bir şekilde faaliyet gösterdi.

Şirketin başkanı Gwynne Shotwell geçen mayıs ayında katıldığı bir etkinlikte, “Halka açık bir forumda ne söyleyebileceğimden asla emin olmadığımda, ağzımı kapatmaya meyilliyim. Ancak istihbarat topluluğu ile SpaceX arasında çok iyi bir işbirliği olduğunu söyleyebilirim,” demişti. 

SpaceX, 2022’nin sonlarında kamuoyuna açıklanan bir web sayfasında Starshield’ı güvenli iletişimi yönetebilen, dünya hakkında veri yakalayabilen veya yörüngedeyken hükümet için sensörler veya diğer gözlem araçlarını taşıyabilen uydular olarak tanımladı. 

Starshield’ın çevrimiçi iş ilanları, çok gizli izinlerin yanı sıra Savunma Bakanlığı ve istihbarat topluluğuyla çalışma deneyimine sahip kişileri arıyor.

ABD’nin Elon Musk sorunu

Musk’ın yükselişi gizli bir istihbarat sözleşmesi ile başladı

İlan edilen bir pozisyon için aranan kişinin, Starshield’ı Pentagon’un muharip komutanlıklarında (dünya çapındaki askeri operasyonları veya ulaşım ve siber güvenlik gibi belirli işlevleri denetleyen bölümler) temsil etmesinin gerektireceği söyleniyordu.

SpaceX, kuruluşundan bu yana ulusal güvenlik kuruluşlarıyla çalıştı. Musk, şirketi 2002 yılında kurduktan kısa bir süre sonra, açıklanmayan bir ABD istihbarat müşterisiyle bir lansman sözleşmesi kazandı. Daha sonra SpaceX, askeri kurumlar ve casus kurumları için düzenli uydu fırlatmaları yapmaya başladı.

Şirket ayrıca, uydu teknolojileri için önemli ulusal güvenlik müşterileri kazandı. WSJ’nin ‘konuya aşina kişiler’den aktardığına göre, bu tip müşteriler arasında Ulusal Keşif Ofisi (NRO) de var.

NRO, federal hükümetteki ulusal güvenlik ve sivil kurumları desteklemek için uydu verilerini kullanan farklı Pentagon şubelerinden ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı’ndan (CIA) personel bulunduruyor. Kurumun varlığı 1992 yılına kadar devlet sırrıydı. NRO’nun SpaceX’in hangi uydu teknolojisini kullandığı belirlenemedi.

Komutanlar güçlü ama büyük uydular yerine hızlı yapılan ‘uydu sürüleri’ istiyor

Elon Musk ve şirketlerinin istihbarat ve ordu kurumlarıyla işbirliği geliştirmesinde şirketin önemli yöneticilerinden Gwynne Shotwell’in başrol oynadığı da haberde verilen bilgiler arasında.

Konuya aşina olan kişiler, 2020’de Hava Kuvvetlerinden general olarak emekli olduktan sonra SpaceX’e katılan Terrence O’Shaughnessy’nin Starshield’de üst düzey bir rolü olduğunu söylüyorlar. Bir ticaret grubunun web sitesinde yayınlanan bir biyografi, onu ‘SpaceX ile ilgili konularda Elon Musk’ın Kıdemli Danışmanı’ ve şirketin Özel Programlar Grubunun başkan yardımcısı olarak tanımlıyor.

Joe Biden’ın Elon Musk sancısı

Uydular, ABD ulusal güvenliğinde, füze fırlatmalarını takip etmede ve güvenli iletişim sağlamada önemli bir rol oynuyor. Bazı Pentagon uzay departmanı liderleri, inşa edilmesi ve fırlatılması on yıl sürebilecek güçlü ama büyük uydular sipariş etmekten uzaklaşmak istiyor. Onların yerine, şirketlerin diğer sistemler arızalandığında çevrimiçi kalabilecek uydu sürülerini hızlı bir şekilde başlatmalarını istediklerini söylüyorlar. Yetkililer, önümüzdeki yıllarda agresif bir askeri ve casus uydu fırlatma programı planlıyorlar.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English