Bizi Takip Edin

AMERİKA

Sam Altman, çip sektörünü yeniden şekillendirmek için trilyonlarca dolar istiyor

Yayınlanma

Open AI CEO’su Sam Altman küresel yarı iletken endüstrisini yeniden şekillendirmek için trilyonlarca dolar toplamak istiyor.

Altman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti de dahil olmak üzere yatırımcılarla, çip oluşturma kapasitesini artıracak, diğer şeylerin yanı sıra yapay zekaya güç sağlama yeteneğini genişletecek ve birkaç trilyon dolara mal olacak bir teknoloji girişimi için fon toplamak üzere görüşmelerde bulunuyor.

Wall Street Journal’a konuşan konu hakkında bilgi sahibi kişilerden biri, projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında bir tutara mal olabileceğini söyledi.

Önemli engellerle karşılaşan yatırım toplama planları, ChatGPT gibi yapay zeka sistemlerinin arkasındaki büyük dil modellerini eğitmek için gereken pahalı yapay zeka çiplerinin kıtlığı da dahil olmak üzere OpenAI’ın büyümesinin önündeki kısıtlamaları çözmeyi amaçlıyor.

Altman, ‘insanlardan genel olarak daha akıllı sistemler’ olarak tanımladığı ‘genel yapay zeka’ arayışını güçlendirmek için OpenAI’ın grafik işleme birimlerinin (GPU) yeterli olmadığından sık sık şikayet ediyor.

Altman’ın girişimi 7 trilyon dolara mal olabilir

İstenen büyüklükte bir yatırım miktarı, küresel yarı iletken endüstrisinin mevcut büyüklüğünü gölgede bırakacak. Küresel çip satışları geçen yıl 527 milyar dolardı ve 2030 yılına kadar yıllık 1 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. Endüstri grubu SEMI tarafından yapılan bir tahmine göre, yarı iletken üretim ekipmanlarının (çip fabrikalarını çalıştırmak için gereken makineler) küresel satışları geçen yıl 100 milyar dolardı.

Altman’ın tartıştığı miktarlar, aynı zamanda, bazı büyük küresel ekonomilerin ulusal borcundan ve dev varlık fonlarından daha büyük. Geçen yıl ABD’nin toplam kurumsal borç ihracı 1,44 trilyon dolardı. ABD’deki en değerli iki şirket Microsoft ve Apple’ın toplam piyasa değeri yaklaşık 6 trilyon dolar.

Altman, nükleer füzyondan ucuz enerji elde etmeyi ve insan ömrünü on yıl uzatmayı amaçlayan girişimlere de büyük yatırımlar yaptı. Enerji, Altman’ın yeni bağış toplama planlarını da etkiliyor çünkü yapay zeka tesisleri muazzam miktarda elektrik tüketiyor.

ABD Ticaret Bakanı ve Tahnun el Nahyan ile görüştü

WSJ Altman’ın, girişimi için ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile bir araya geldiğini aktardı.

Görüşmelerin bir parçası olarak Altman, OpenAI, çeşitli yatırımcılar ve çip üreticileri arasında, daha sonra mevcut çip üreticileri tarafından işletilecek çip fabrikaları inşa etmek için birlikte para koyacak bir ortaklık kuruyor. OpenAI, yeni fabrikaların önemli bir müşterisi olmayı kabul edecek.

Girişimi bilen kişilerden biri, çabaların çoğunun borçla finanse edilebileceğini söyledi. Tartışmalar erken aşamalarında, potansiyel yatırımcıların tam listesi bilinmiyor ve bu çaba yıllara yayılabilir ve nihayetinde başarılı olmayabilir. 

WSJ’nin aktardığına göre, Altman son haftalarda başta BAE liderlerinden Tahnun bin Zayed el Nahyan olmak üzere birçok kişiyle görüştü. Tahnun, ülkenin en üst düzey güvenlik yetkilisi, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın kardeşi, hızla büyüyen bir finansal portföyün lideri ve Abu Dabi varlık fonunun başkanı.

Altman, yeni fabrikaları TSMC’nin işletmesini istiyor

WSJ’ye bilgi veren bir kaynak, BAE hükümetinin, ABD hükümetinin böyle bir rol oynamasına izin verdiğini varsayarak, çabanın önemli bir parçası olacağını söyledi.

Altman ayrıca SoftBank CEO’su Masayoshi Son ve TSMC dahil olmak üzere çip üretim şirketlerinin temsilcileriyle girişimi görüşmek üzere bir araya geldi.

TSMC ile yaptığı görüşmelerde Altman, önümüzdeki birkaç yıl içinde onlarca çip üretim tesisi kurmak istediğini söyledi. Plana göre, OpenAI Ortadoğulu yatırımcılardan para toplayacak ve TSMC bunları inşa edip işletmesini sağlayacak.

AMERİKA

Trump üst düzey CEO’lara seslenecek

Yayınlanma

Eski ABD Başkanı Donald Trump perşembe günü Washington’daki Business Roundtable’da (BRT) yaklaşık 90 üst düzey CEO’nun yer alacağı bir toplantıya katılacak.

Dışa kapalı etkinlikte kendisiyle mülakat yapacak isim ise eski ekonomi danışmanı Larry Kudlow.

Axios’ta yer alan habere göre Trump’ın müttefikleri, Beyaz Saray’da Trump’ın baş ekonomi danışmanlığını yapan ve şimdi Fox Business programında eski patronunu öven Kudlow’un eski başkanın ekonomiye odaklanmasını sağlayabileceğini umuyor.

Eğer Trump ikna edici görünürse, bazıları Başkan Joe Biden’ın iş dünyasını kötülemesinden şikayetçi olan CEO’lar üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Jeff Zients, aynı toplantıda, İtalya’daki G7 Zirvesi için bugün yola çıkan Biden adına konuşacak. Zients’in moderatörlüğünü de bir CEO yapacak.

BRT’nin haziran ayındaki CEO Üç Aylık Toplantısına her iki muhtemel adayı da davet etme gibi bir uygulaması var.

Bazı Demokratlar Trump’ın tarafsız bir muhatap tarafından sorgulanması gerektiğini düşünüyor.

Trump’ın mülakat açıklamalarını bilen bir kaynak Axios’a Trump’ın “enflasyonu derhal düşürme ve iş dünyası karşıtı Biden regülasyonlarını geri alma” planına odaklanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

The Economist’in bu sabah yayınladığı bir model, Trump’ın kazanma şansını 3’te 2, Biden’ın ise yeniden seçilme şansını 3’te 1 olarak (%34) veriyor. Dört yıl önce bu haftalarda aynı model Biden’a %83 şans vermişti.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Tatbikat için Küba’ya yanaşan Rus gemileri ABD Donanmasını teyakkuza geçirdi

Yayınlanma

CBS televizyon kanalına konuşan Amerikalı yetkililer, Başkan Joe Biden yönetiminin Havana limanına giden bir grup Rus donanma gemisini izlemek üzere deniz kuvvetlerini harekete geçirdiğini bildirdi.

Yetkililere göre Washington, Rus gemilerinin Küba limanına yapacağı ziyarette bir tehdit görmese de Amerikan gemileri ‘Rusları gözetlemek için gönderildi’.

Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri, Rusya Donanmasına ait bir grup geminin resmi bir ziyaret için 12 Haziran’da Havana limanına geleceğini duyurmuştu.

Söz konusu gemiler Amiral Gorşkov firkateyni, nükleer denizaltı Kazan, tanker Akademik Paşin ve kurtarma römorkörü Nikolay Çiker olarak öne çıkıyor.

Açıklamada, ‘gemilerin hiçbirinin nükleer silah taşımadığı’ ve bu nedenle demirlemelerinin ‘bölge için bir tehdit oluşturmadığı’ vurgulandı.

CBS‘e konuşan yetkililer, denizaltının iki Amerikan destroyeri ve hidroakustik ekipmana sahip iki gemi tarafından izleneceğini, Rus gemilerinin ise bir destroyer ve bir ABD Sahil Güvenlik botu tarafından izleneceğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise kanala yaptığı açıklamada “Açıkçası, Ukrayna için yaptıklarımızdan hoşnut olmadıklarının sinyalini veriyorlar,” dedi.

Kirby, daha önce de ABD’nin Rus donanma gemilerinin Havana limanına yaptığı ziyaretle ilgili durumu izlediğini ancak bunu ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehdit olarak görmediğini söylemişti.

5 Haziran tarihli Associated Press (AP) haberinde Washington yönetiminin, Rus gemilerinin yaz aylarında deniz tatbikatı yapmak üzere Karayiplere gelmesini beklediği iddia edilmişti.

Ajansa konuşan Amerikalı yetkililer gemilerin ‘önümüzdeki haftalarda’ bölgeye geleceğini ve Venezuela ve Küba’daki limanlara uğrayabileceğini ifade etmişti.

ABD’li senatör Rubio: Küba, Rus savaş gemilerini kabul ettiği için cezalandırılmalı

Okumaya Devam Et

AMERİKA

FT: ABD Merkez Bankası, bu yıl sadece bir kez faiz indirecek

Yayınlanma

Financial Times (FT) gazetesi, ekonomistlerin tahminlerine dayanarak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl içinde sadece bir kez faiz indireceğini yazdı.

Gazetenin anketine katılan uzmanlara göre, süregelen enflasyon Fed’i faiz programını değiştirmeye zorluyor.

Ankete katılan analistlerin yarısından fazlası Fed’in bu yıl faizleri ‘sadece çeyrek puan’ indireceğini söyledi ve dörtte biri de ‘hiç indirim yapılmamasını’ bekliyor.

Gazete aynı zamanda, uzmanların ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına dair beklentilerinde de bir artış olduğunu belirtti.

Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 52’si, 2026 ya da daha sonrasına kadar ABD’nin resesyona girme ihtimalinden şüphe duyarken, mart ayında ankete katılanların yüzde 46’sı benzer görüşleri paylaşıyordu.

Diğer yandan katılımcıların üçte biri, Fed’in bu yıl ilk kez eylül ayında, 5 Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısında faiz indirimine gideceği görüşünde.

Gazeteye göre, ABD’de kasım ayındaki seçimlere kadar faiz oranının yüksek tutulması, ‘Başkan Joe Biden’a bir darbe olacak’. Ancak gazeteye konuşan uzmanlara göre seçmenler, Beyaz Saray’ın ekonomi politikasının beraberinde getirdiği yüksek konut ve gıda maliyetleri nedeniyle Biden’dan uzaklaşabilir.

Geçen yılın temmuz ayında Fed, politika faizi oranını 25 baz puan artırmıştı.

ABD’de tüketici fiyatları resmi olarak 2022’de yüzde 8 ve 2021’de yüzde 4,7 yükseldi. Reuters haber ajansı, 10 Nisan’da ABD tüketici fiyat endeksinin son 12 ayda yüzde 3,5 artarak Eylül 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını duyurdu.

Messenger ise 2023 sonbaharında resmi istatistiklere dayanarak Biden’ın göreve geldiği Ocak 2021’den Eylül 2023’e kadar ABD’deki enflasyonun yüzde 16,4 olduğunu, ancak pek çok Amerikalının hükümetin yanlış veri sunduğuna inandığını, zira ürün fiyatlarının çok daha fazla arttığını bildirmişti.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English