Bizi Takip Edin

AVRUPA

Baerbock’tan Macron’a kısmi destek

Yayınlanma

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, dün Çin’in liman kenti Tianjin’e giderek üç günlük turuna başladı.

Diplomatik gezi, Çin’in Tayvan çevresindeki askeri manevralarının arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü bu manevraları kınamıştı.

Baerbock, Tianjin’de Almanca öğreten bir okulu ve Alman şirketine ait bir rüzgar türbini fabrikasını ziyaret etti.

Almanya Dışişleri Bakanı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Macron’un eleştirilere karşılık olarak, ‘Fransa’nın Çin politikalarının AB’nin Çin politikalarını birebir yansıttığını bir kez daha vurguladığını’ söyledi.

Baerbock, AB’nin güçlü yanının, ‘sadece birbirimize yakın olmamız değil, aynı zamanda çıkarlarımız ve değerlerimizin temel konularında ortak stratejik yaklaşımlar izlememiz’ olduğunu söyledi.

Tayvan meselesi gündemde

Tayvan’daki gerilim hakkında da konuşan Baerbock, “Tayvan Boğazında askeri bir tırmanma küresel anlamda en kötü senaryo olur ve özellikle en büyük sanayi ülkelerinden biri olarak bizi etkiler,” dedi.

Baerbock, Tayvan Boğazından serbest geçişin Almanya’nın lehine olacağını da sözlerine ekledi.

Baerbock Cuma günü Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ile görüşecek. İkili yüksek hızlı trenle yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Pekin’e gidecek.

Baerbock Pekin’de aralarında Başkan Yardımcısı Han Zheng ve Çin’in en üst düzey dış politika yetkilisi ve eski dışişleri bakanı Wang Yi’nin de bulunduğu diğer üst düzey Çinli yetkililerle bir araya gelecek.

Baerbock Çarşamba günü Almanya’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “Ülkemiz için pek çok şey Çin ile gelecekteki ilişkilerimizi doğru bir şekilde dengelemeyi başarıp başaramayacağımıza bağlı,” demişti.

Baerbock şöyle devam etmişti: “Ortak, rakip, sistemik rakip: Avrupa’nın Çin politikasının pusulası budur. Gelecekte ibrenin hangi yöne döneceği kısmen Çin’in hangi yolu seçeceğine bağlıdır.”

Alman bakan, “[Çin ile] Ekonomik ayrışmada bir çıkarımız olmadığı açık fakat tek taraflı bağımlılıkların risklerine daha sistematik bir şekilde bakmalı ve bunları azaltmalıyız,” ifadelerini kullandı.

Alman siyasetçiler ‘düzeltme’ istiyor

Politico’ya konuşan Alman siyasetçiler ise Macron’un ‘ABD’den stratejik özerklik’ sözlerinden endişelerini dile getirdiler.

İktidarın büyük ortağı SPD’nin dış siyaset sözcüsü Nils Schmid, Macron’un Çin ziyaretini ‘başarısız’ olarak nitelendirdi ve Annalena Baerbock’tan, Berlin’de Pekin’e yönelik değişen bakışı tekrarlamasını beklediklerini söyledi.

SPD’li milletvekili Metin Hakverdi ise Macron’un açıklamaları için, “Bu aptalcaydı. Macron, kamuoyuna Avrupa’nın Tayvan’la ilgili ihtilafta özel bir çıkarı olmadığı izlenimini vererek Tayvan çevresindeki barışçıl statükoya potansiyel olarak zarar verdi,” dedi.

“Tayvan meselesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir iç meselesi değildir. Aksi bir durum adeta Pekin’i Tayvan’a saldırmaya davet etmek olur,” diyen Hakverdi, Baerbock’un Pekin’deki ortaklarına bunları açıkça ifade edeceğini düşündüğünü söyledi.

Hakverdi ayrıca Macron’un yorumlarının ‘Enflasyonu Düşürme Yasası ile ilgili yeniden müzakerelere yardımcı olmayacağı gibi, popülist Cumhuriyetçi adaylara karşı seçim kampanyasında Joe Biden’a da yardımcı olmayacağını’ söyledi.

Alman ana muhalefet partisi CDU’dan Katja Leikert ise, Macron’un yorumlarını ‘son derece dar görüşlü’ olmakla eleştirdi ve ekledi: “Çin, Tayvan’ı işgal ederek ya da deniz ablukası başlatarak askeri olarak vurmaya karar verirse, bunun bizim için önemli siyasi ve ekonomik yansımaları olacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz.”

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English