Bizi Takip Edin

AMERİKA

Gizli belge skandalı büyüyor: Biden’ın garajında yeni belgeler bulundu

Yayınlanma

ABD Başkanı Joe Biden’ın düşünce kuruluşu Penn Biden Merkezinde bulunan ve Biden’ın Başkan Yardımcılığı yaptığı Obama dönemine ait olduğu tespit edilen gizli belgelerin yarattığı skandal büyüyor.

İddiaya göre belgeler, 2 Kasım 2022’de Biden’ın avukatlarının düşünce kuruluşunda Başkan’ın kullandığı odadaki bir dolapta ‘az miktarda’ bulundu.

Biden’ın bu ofisi kullanmayı, 2019’daki başkanlık kampanyasının başlangıcında bıraktığı ileri sürülüyor.

Beyaz Saray, bulunan belgeleri aynı gün Ulusal Arşiv’e bildirdiğini ileri sürüyor.

Ulusal Arşiv 3 Kasım’da bu belgeleri teslim aldığını, ertesi gün ise Adalet Bakanlığına teslim ettiğini söylüyor.

Daha sonra, 20 Aralık’ta, Biden’ın avukatları, Başkan’ın Wilmington’daki evinin garajında yeni gizli belgeler bulunduğunu tespit ettiler. Bu bilgiyi, dün Joe Biden’ın Özel Hukuk Müşaviri Richard Sauber kamuoyuna açıkladı.

Adalet Bakanlığına teslim edilen bu belgelerin de ‘az sayıda’ olduğu, garajın yanındaki bir odada da tek sayfalık bir belgenin bulunduğu vurgulandı.

9 Ocak’ta CBS’in skandalı duyurması üzerine Beyaz Saray, düşünce kuruluşunda belge bulunduğunu doğruladı ama garajda bulunan gizli belgelere atıf yapılmadı.

10 Ocak’ta Mexico City’de muhabirlere konuşan Biden, düşünce kuruluşundaki eski odasında belge bulunmasına ‘şaşırdığını’ söyledi ama garajında bulunan belgelerden o da söz etmedi. 

Beyaz Saray hasar kontrolü yapıyor

Dün ise Beyaz Saray nihayet garajda bulunan belgeleri kabul etti. Açıklamada, Biden’ın Rehoboth Beach’teki evinin de arandığı ama burada gizli belge bulunmadığı ileri sürüldü. Yetkililer, bu aramanın ne zaman yapıldığını açıklamadılar.

Başsavcı Merrick Garland ise soruşturmanın başına ve belgelerin incelenmesine eski Özel Müşavir sıfatıyla Başsavcı Robert Hur’un getirildiğini açıkladı.

Biden’ın avukatları ise aramanın Çarşamba gecesi yapıldığını ve Wilmington’daki garajda belge bulunduğunu doğruladı. Fakat Wilmington’daki belgelerin halihazırda geçen Aralık’ta bulunduğu biliniyor.

Joe Biden ise, gizli belgeleri neden Corvette otomobilinin yanına sakladığı yönündeki bir soruya, “Lafı gelmişken, Corvette’im kilitli bir garajda, tamam mı? Yani sokağın ortasında durmuyorlar,” cevabını verdi.

Öte yandan bu garaja, Biden’ın adı skandallara karışan oğlu Hunter Biden’ın da erişimi bulunuyor.

Trump’vari işler

Joe Biden’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamalar, zamanında eski Başkan Donald Trump’ın verdiği cevapları hatırlatıyor.

Trump da Mar-a-Lago’da bulunan devlete ait gizli belgelerin kilitli tutulduğunu ve evinin Gizli Servis tarafından korunduğunu söylemişti.

FBI, Trump’ın evine baskın yapmıştı. Trump da Biden’ın gizli belgelerine işaret ederek, “FBI ne zaman Trump’ın evine baskın düzenleyecek?” diye sormuştu.

Biden’ın avukatları ve Demokratlar ise Biden’ın durumunun Trump’a benzemediğini, Başkan’ın belgeleri bulduğu anda işbirliği yapmaya başladığını ileri sürüyorlar.

Beyaz Saray, belgelerin 2017’de Trump yönetimindeki iktidara geçiş döneminde taşınmış olabileceğini öne sürüyor. Ama aynı zamanda Biden’ın ilgili ofisi 2017 ortasından itibaren kullanmaya başladığı da belirtiliyor. Dolayısıyla Beyaz Saray’ın açıklamaları çelişkili görünüyor.

Cumhuriyetçiler ipin ucunu tuttu

Cumhuriyetçi senatör James Comer ise Joe Biden’a tepkili. Senatör, Trump’a kızan Demokratları hatırlatarak, “[Dönemin] Başkan Yardımcısı gizli belgelerle ne yapıyordu?” diye sordu.

Comer, ismini bile bilmedikleri ‘Biden’ın avukatları’nın belgeleri alıp bunları bakanlığa ve arşive ilettiğine dikkat çekti. 

Yeni Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ise bir basın toplantısı düzenleyerek, gizli belge skandalının ‘Biden yönetiminin yeni bir falsosu’ olduğunu söyledi.

Biden’ın adının karıştığı skandal ile Trump’ın Mar-a-Lago’daki evinin uğradığı muameleyi kıyaslayan McCarthy, meselenin Kongre tarafından soruşturulması gerektiğini savundu.

Politico’ya konuşan bir Demokrat Parti yetkilisi ise açık konuşarak, “Bütün Trump skandalının masadan kalktığını düşünüyorum,” dedi.

Financial Times (FT) ise Trump vakası ile Biden vakası arasında fark olduğunu, eski başkanın 100’den fazla gizli belgeyi elinde tutarken Biden’da bu sayının 10 civarında olduğunu söylüyor.

AMERİKA

ABD Temsilciler Meclisi’nden Biden yönetimine ‘YouTube’a sansür’ tepkisi

Yayınlanma

ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Adalet Komisyonu Başkanı Jim Jordan, Başkan Joe Biden yönetimini Kovid-19 salgınıyla ilgili video paylaşım platformu YouTube’un sahibi olan teknoloji devi Google’a baskı yaptığını belirtti.

Sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) yayımladığı mektupta Jordan, “Beyaz Saray’ın Google’dan defalarca YouTube’daki içeriği sansürlemesini talep ettiğini biliyoruz,” ifadelerini kulandı.

Ayrıca Jordan, Biden liderliğindeki Beyaz Saray’ın X ve Facebook’a sansürü artırmaları konusunda baskı yaptığını kaydetti.

Jordan’a göre, içerik Kovid-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadele etmek ve aşı kampanyasını teşvik etmek için sansürlendi. Jordan, Fox Business‘ın bir haberine atıfta bulunarak, YouTube etkileşim kampanyasının eski Beyaz Saray dijital strateji şefi Rob Flaherty tarafından yönetildiğini ve Flaherty’nin şu anda ‘Biden’ın 2024 yeniden seçim kampanyası için Biden’ın kampanya müdür yardımcısı’ olduğunu anımsattı.

17 Nisan’da Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, ABD yetkililerinin Twitter’da olup biten her şeye tam erişimi olduğunu açıklamıştı. Musk, daha sonra yetkililerin özel mesajlara da erişimi olduğunu doğrulamıştı.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Venezuela’dan ABD’ye ‘yasaklı muhalefet’ tepkisi

Yayınlanma

Venezuela hükümeti, ABD’yi ülkeye yönelik tüm yaptırımları kaldırmaya çağırırken, muhalefetle imzalanan Barbados anlaşmasının herhangi bir şekilde ihlal edilmediğini de vurguladı.

Bu açıklama, Washington’un Venezuelalı muhalefet liderlerine yönelik siyasi yasakları kaldırmaları için belirlediği 30 Kasım tarihine yanıt olarak geldi. ABD’li yetkililer aksi takdirde son dönemde alınan yardım tedbirlerinin geri alınacağı tehdidinde bulundu.

Çarşamba günü Caracas’ta farklı ekonomik sektörlerin temsilcileriyle bir araya gelen Devlet Başkanı Nicolás Maduro, “Venezuela bir bütün olarak, oybirliğiyle, ekonomisine yönelik tüm yaptırımların kalıcı olarak kaldırılmasını ve ABD ile Venezuela arasında saygı ve işbirliğine dayalı yeni bir ilişki döneminin başlatılmasını talep ediyor,” dedi.

Maduro, Venezuela’nın tüm siyasi, dini, ekonomik, kültürel ve toplumsal kesimleri arasında ABD yaptırımlarının oybirliğiyle reddedildiğini vurgularken, Ayrıca ülkenin dokuz çeyrek üst üste ekonomik büyüme kaydettiğini açıkladı.

Washington 2017’den bu yana Venezuela ekonomisinin her sektörünü, özellikle de mali yaptırımlar ve ihracat ambargosu altına alınan ülkenin ana dış gelir kaynağı olan petrol endüstrisini hedef alıyor. Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA, üretimini toparlamak için zorlu bir mücadele vermeye devam ediyor.

Fakat Washington’un 18 Ekim’de ülkenin petrol, gaz, altın ve bankacılık sektörlerine yönelik bazı tedbirleri geçici olarak kaldırmasıyla Caracas biraz rahatladı. ABD’nin küresel enerji kaygıları bağlamında alınan bu karar, Maduro hükümeti ile ABD destekli muhalefet arasında Barbados’ta imzalanan seçim anlaşmasının ardından geldi.

Barbados Anlaşması, 2024 başkanlık oylaması için ‘her siyasi aktörün başkanlık seçimi için adayını özgürce ve kendi iç mekanizmalarına göre seçme hakkı’ da dahil olmak üzere koşulları belirlerken, sürecin ‘[Venezuela] Anayasası ve yasalar uyarınca’ yürütüleceğini açıkça ifade ediyor.

Bununla birlikte anlaşma, halihazırda siyasi görevde bulunmaları yasak olan muhalif siyasetçilere yönelik herhangi bir yasağı kaldırmadığı gibi hükümetin bu konuda harekete geçmesi için bir son tarih de belirlemiyor.

22 Ekim’de ABD destekli bazı siyasi örgütlerin düzenlediği ön seçimlerde, rejimi değiştirme çabalarındaki rolü nedeniyle 15 yıl siyasi yasak cezası alan sağcı siyasetçi María Corina Machado büyük bir zafer kazandı.

Ön seçim süreci aynı zamanda katılım rakamlarının manipüle edildiği iddiasıyla da tartışmalara yol açmış, Venezuela Yüksek Mahkemesi Seçim Şubesi, muhalefet milletvekili José Brito’nun verdiği önerge üzerine seçimi askıya almış ve bir soruşturma başlatılmasını emretmişti.

Fakat Machado’nun zaferi ABD’li yetkililerin baskısını artırdı ve Beyaz Saray’ın Latin Amerika Başdanışmanı Juan González, Washington’un 30 Kasım’ı yasaklı muhalif adayların görevlerine iade edilmesi için son tarih olarak belirlediğini, aksi takdirde yaptırımların kaldırılması sürecinin geri çekileceğini iddia etti. Bu tehdit daha önce de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından dile getirilmişti.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

ABD’de ‘gig çalışanlar’ sektörü büyüyor

Yayınlanma

Kayıt dışı işlerin yaygınlığına ışık tutan yeni bir araştırmaya göre milyonlarca Amerikalı, hükümetin resmi istatistiklerinde istihdam edilmiş olarak sayılmadığı halde gündelik işler yapıyor.

Araştırma, geleneksel iktisadi verilerin işaret ettiğinden daha fazla Amerikalı çalışmaya açık olduğuna işaret ediyor gibi görünüyor. Bu durumda, iş piyasası göründüğünden daha az ‘sıkı’ olabilir; yani, daha yüksek maaşlı, daha istikrarlı iş fırsatlarına açık daha fazla işçi olduğu düşünülüyor.

İşsizlik oranının dayandığı Cari Nüfus Anketinde (CPS) gündelik işler yapan kişiler bunu düzgün bir şekilde bildirmiş olsalardı, istihdam edilmiş sayılan yetişkinlerin payının yüzde 5,1 daha yüksek olacağı hesaplanıyor.

İbrani Üniversitesi İşletme Fakültesinden Anat Bracha ve Boston Fed’den Mary A. Burke tarafından bu ayın başlarında bir konferansta sunulan bir makaleye göre daha muhafazakâr tahminler kullanıldığında, istihdamın nüfusa oranı 2015’ten 2022’ye kadar yüzde 0,25 ila 1,1 puan daha yüksek oluyor.

Yazarlar, anketlerde sayılmayan ‘gig çalışanlarının’ orantısız bir şekilde daha yaşlı olduğunu, engelli olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve birincil gelir kaynağı olarak gündelik iş yapma olasılıklarının daha düşük olduğunu tespit etti.

Bracha ve Burke, bu ankette çalışmadığını söyleyen kişilerin ne kadarının aslında çalışmadığını araştırmak için yeni bir yaklaşım benimsedi.

Ayrı bir anket olan New York Fed Tüketici Beklentileri Anketini kullanarak, resmi istatistiklerde işsiz ya da işgücü dışında olarak sınıflandırılacak kişileri belirlemek için önce CPS ile aynı soruları dile getirdiler. Daha sonra bu kişilere üstlenmiş olabilecekleri belirli ücretli faaliyetleri (ev temizliği, Uber için şoförlük vb.) sordular. Bu cevaplar, iş karşılığında para kazanan fakat ilk sorulduğunda bu şekilde cevap vermeyen Amerikalıları ortaya çıkardı.

Bracha ve Burke, “İşgücü piyasasındaki gevşeklikle ilgili olarak gig çalışma hakkında farklı düşünmek için nedenler var; çünkü geleneksel işverenler tarafından kullanılabilecek gizli bir işgücü arzına işaret ediyor,” diye yazıyor.

Araştırmacılar, ankete katılan birçok gig işçisinin, yarı zamanlı ya da tam zamanlı bir işe ek olarak ve genellikle çok düşük bir ücret karşılığında ek saatlerde çalışmayı tercih ettiklerini ortaya koyduğunu belirtiyorlar.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English