Bizi Takip Edin

AVRUPA

Financial Times: Resesyon Avro Bölgesi’ni teğet geçecek

Yayınlanma

Rusya’nın enerji sektörüne uygulanan ambargolar Batı’da enerji kıtlığını tetiklerken Financial Times (FT) gazetesinin aktardığına göre ekonomistler, bu ekonomik durgunluğun Avro Bölgesi’ni teğet geçeceği görüşünde.

Geçen ay Consensus Economics’in anketine katılan analistler, Avrupa Birliği’nin (AB) bu yıl içinde resesyona gireceği tahmininde bulunmuştu. Ancak bu ay yapılan anket, analistlerin bölgenin 2023 boyunca yüzde 0,1’lik bir büyüme kaydetmesini beklediklerini gösterdi.

Son günlerde İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu (WEF) toplantısında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yakında küresel büyüme tahminlerini yükselteceği sinyalini vermeleriyle AB’nin akıbetine ilişkin tahminler iyimserlik kazandı.

Haftalar önce IMF Başkanı Kristalina Georgieva, 2023’te ‘AB’nin yarısının resesyona gireceğini’ söylemişti.

ING Bank makro araştırma başkanı Carsten Brzeski, ekonomistlerin tahminlerindeki u dönüşünü ‘beklenmedik’ olarak yorumladı.

Hargreaves Lansdown analisti Susannah Streeter ise, “Korkulan enerji krizi tehdidi azalıyor ve enflasyon beklenenden daha hızlı düşüyor,” ifadelerini kullandı.

Çin’deki talep artışı Avrupa’ya yarayacak

Bununla beraber Capital Economics’in Avrupa baş ekonomisti Andrew Kenningham, “Algılarımız ekim ayından bu yana oldukça radikal biçimde değişti,” değerlendirmesini yaptı. Kenningham, devletlerin sunduğu desteklerin beklenenden daha cömert olduğunu ve otomotiv sektörünün tahmin edilenden daha güçlü bir şekilde toparlandığını da sözlerine ekledi.

UBS ekonomisti Anna Titareva’ya göre, geçen yaz yüzde 90 oranda gerçekleşeceği tahmin edilen resesyon ihtimali şimdi yüzde 30’dan az. Titareva, tedarik zinciri sıkıntılarının yatışmasının, güçlü işgücü piyasasının ve tasarrufların Avro Bölgesi’ndeki ekonomik dayanıklılığının sebebi olduğunu vurguladı.

Geçen hafta Davos’ta açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, tahminlerin korkulandan ‘çok daha iyi göründüğünü’ kaydetmişti. IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath da Çin’in geçen ay Kovid-19 kısıtlamalarını gevşetme kararının bu iyimserliğin gerekçelerinden biri olduğuna dikkat çekmişti.

Goldman Sachs ekonomisti Sven Jari Stehn, Çin’deki artan talebin ‘başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki ticarete kayda değer ölçüde ivme kazandıracağına’ işaret etti.

Bazı ekonomistlerin endişeleri devam ediyor

Diğer yandan bazı ekonomistler, resesyon tehlikesini hafife almıyor. Barclays Bank ekonomisti Silvia Ardagna, düşüşün daha önce düşünüldüğü kadar derin olmayacağını, fakat Avro Bölgesi ekonomisinin art arda iki çeyrek boyunca küçüleceğini ve resesyonun teknik tanımını karşılayacağını vurguladı.

Ayrıca Andrew Kenningham, ECB’nin agresif faiz artışlarının toparlanma üzerinde cılız bir etkiye sahip olacağı değerlendirmesini yaptı.

Kenningham, “Avro Bölgesi ekonomisi resesyondan kaçınabilir ama faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması gerekebilir. En kötü ihtimalle hafif bir resesyona girebiliriz gibi görünüyor, ancak bunu zayıf bir toparlanma izleyecek,” diye konuştu.

AVRUPA

Fransız parlamentosunun başkanı Macron’un seçtiği isim oldu

Yayınlanma

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclis başkan adayı perşembe günü yeniden seçilerek, Macron’un ittifakının seçimlerde yenilgiye uğramasına rağmen yeni bir hükümet kurma şansına sahip olduklarını gösterdi.

Yaël Braun-Pivet, muhafazakâr milletvekillerinin desteğini alarak ve Yeni Halk Cephesi (NFP) ve Ulusal Birlik’ten (RN) adayları yenerek, milletvekilleri tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından yeni meclisin başkanı seçildi.

Braun-Pivet, 207 oy alan Komünist Parti vekili André Chassaigne’e karşı 220 oy aldı. RN üyesi Sébastien Chenu 143 oyla üçüncü, son olarak Merkezciler üyesi Charles de Courson 12 oy aldı fakat 3. tur oylamadan çekildi.

Macron’un ittifakı, haziran ayında yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından soldan daha az sandalyeye sahip olmasına rağmen yeniden seçildi. Mecliste hiçbir grup çoğunluğa sahip değil.

Bir önceki mecliste başkan olarak görev yapan Braun-Pivet, “Son birkaç hafta çok gergin geçti. Ülkenin üçe bölündüğünü, parçalanmış bir ülke olduğunu gördük,” dedi.

Ulusal Meclis başkanlığı Fransa’daki en önemli dördüncü devlet görevi.

Komünist parti milletvekili ve sol ittifakın meclis başkanı adayı olan ve 13 oyla kaybeden André Chassaigne, seçimin Macron ile sağ arasındaki “doğal olmayan bir ortaklık tarafından çalındığını” söyledi.

NFP içinde yer alan La France Insoumise’den (Boyun Eğmeyen Fransa – LFI) müttefiki Mathilde Panot ise sonucun Fransız demokrasisi için “korkunç bir sinyal” olduğunu söyledi.

Marine Le Pen’in RN partisinden üst düzey bir milletvekili ise, her şeye yine mecliste değil Élysée Sarayı’nda karar verileceğini söyledi.

Seçimlerin 7 Temmuz’daki son turundan sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevden ayrılan Başbakan Gabriel Attal’ı geçici olarak görevde kalmakla görevlendirdi. Meclis başkanının seçimi, bir parlamento grubu ve müttefiklerinin başbakanlık iddiası için olası bir atlama taşı olarak görüldüğü için özel bir önem kazandı.

Başkan parlamentodaki tartışmaları denetliyor, anayasa mahkemesi gibi kritik görevlere atamalar yapıyor ve yasa tasarılarını incelenmek üzere sevk edebiliyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Leyen, manifestosunda Çin’i hedef aldı

Yayınlanma

Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu başkanlığı için ikinci dönem adaylığının bir parçası olarak “Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya” çalışacağını söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi dünyanın geleceği için belirleyici bir bölge haline geldi,” diyen Leyen, Avrupa’nın Seçimi başlıklı manifestosunda şu ifadelere yer verdi.

Leyen, “Ortak zorluklarla karşı karşıya olduğumuz Japonya, [Güney] Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya ile birlikte çalışacağız… Bu, Çin’i, özellikle Tayvan konusunda, statükoyu askeri yollarla tek taraflı olarak değiştirmekten caydırmak için birleşik devletçiliğimizin tüm yelpazesini kullanmaya yönelik ortak çabalarımızı da içeriyor,” diyerek bugüne kadarki en net açıklamasını yaptı.

ABD böyle bir savaşın 2027 yılına kadar, Leyen’in olası ikinci görev süresinin ortasına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor.

Leyen’in Tayvan konusunda birlikte çalışma sözü verdiği dört ülke aynı zamanda NATO’nun dört Hint-Pasifik ortağı.

Leyen manifestosunda ayrıca Çin’in askeri harcamalarındaki hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Belgede, “2019‘dan 2021’e kadar AB’nin savunma harcamalarının toplamı yüzde 20 arttı. Bu süre zarfında Rusya’nın savunma harcamaları neredeyse yüzde 300, Çin’in ise neredeyse yüzde 600 arttı,” deniyor.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Fransa yakın gelecekte 2100 Ukrayna askerini eğitecek

Yayınlanma

Fransa, bu yıl 2100 Ukraynalı askeri eğiterek ve silah ve üniforma sağlayarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tam teşekküllü bir tugay kurmayı planlıyor.

France 3 televizyonunun haberine göre Ukrayna ordusu, Fransız askerlerinin normalde denizaşırı görevlere gitmeden önce eğitildikleri Fransa’daki eğitim üslerinde pratik yapacak.

Televizyon kanalı, askerlere zırhlı araç sürüşüyle ilgili eğitimin de verileceğini belirtti.

Eğitimin süresi iki ay olarak tasarlandı.

Fransız Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri, konuya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Haberde, eğitim hedefinin Aralık 2024’e kadar Ukrayna ordusu için bir tugay hazırlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda Ukrayna ordusuna 128 VAB zırhlı personel taşıyıcı, 18 Caesar kundağı motorlu obüs ve 24 hafif tank teslim edilecek.

Paris ayrıca 2024 yılında Kiev’e askeri kamyonlar, tanksavar güdümlü füzeler ve radarlar da tedarik edecek.

ABD, Ukrayna’ya askeri yüklenici gönderilmesine yönelik yasağı kaldıracak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English