Bizi Takip Edin

AVRUPA

Fransa hükümetinde grev endişesi

Yayınlanma

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un geçen Perşembe günü parlamentoya sunduğu emeklilik reformu tasarısı, işçi sendikalarının tepkisini çekti.

Birkaç aydır tartışılan ve protestolara konu olan emeklilik reformuna karşı sendikalar bu Perşembe günü greve gidecek.

Ülkenin en büyük işçi sendikası CGT’nin genel sekreteri Philippe Martinez, ‘çok güçlü bir seferberlik’ yaşanacağını söyleyerek grevin başarılı olmasını beklediklerini söyledi.

Martinez, 1 milyonluk sembolik sınırı geçmeyi istediklerini söylerken, eylemlere gitmek için çağırılan otobüs sayılarının ve asılan grev kararlarının bu sınırı geçmede kendilerine sinyal verdiğini vurguladı.

Sol, parlamentoyu da harekete geçirecek

CGT lideri, eylemlerin haricinde özel ve kamu şirketlerinde de grev için çağrı yaptı.

Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, birçok sendikanın hareketlenmesi nedeniyle grevlere kayda değer bir katılım beklediklerini kabul etti.

Bakan, grev hakkını saygı duymakla birlikte bunun tüm ülkeyi ‘bloke etmekle’ sonuçlanmamasını garanti edeceklerini söyledi.

İşçi sendikalarının yanı sıra sol partiler ve örgütler de grev için harekete geçti. Jean-Luc Mélenchon’un kurucusu olduğu Boyun Eğmeyen Fransa (La France insoumise) Grup Başkanvekili Mathilde Panot, reform tasarısının parlamentodaki görüşmelerini yavaşlatmak için 75 bin değişiklik önerebileceklerini açıkladı.

Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, bu stratejiden hoşnut olmadıklarını söyleyerek, bunun tartışmayı felç edeceğini savundu. Bakana göre, muhalifler tartışmayı değil, tıkamayı istiyor.

Jean-Luc Mélenchon da Twitter hesabından yaptığı açıklamada reform tasarısını, ‘ciddi bir toplumsal gerileme’ anlamına geleceğini savundu.

Öte yandan eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy’nin kurucusu olduğu merkez sağ Cumhuriyetçiler (Les Républicains), kendi değişiklikleri doğrultusunda reform tasarısını destekleyeceklerini açıkladılar.

Bir diğer sağcı Ulusal Birlik’in lideri Marine Le Pen ise “Fransa, bu adil olmayan reformu engellemedeki kararlılığımıza güvenebilir,” dedi.

Reform neler getirecek?

Reform kapsamında, 2030 yılına kadar Fransız yurttaşlarının emeklilik yaşı 62’den 64’e yükseltilecek.

Bu, tam emeklilik için yaşın her sene üç ay ileriye atılmasıyla sağlanacak. 

Buna ek olarak, 2027’den itibaren tam emekliliğe ulaşabilmek için en az 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

Borne’a göre, 2030 yılında Fransa’nın emeklilik sistemi mali olarak dengeli hale gelecek.

20 yaşından önce çalışmaya başlamış olanlar erken emekli olabilecekler. Polis memurları ve itfaiyeciler gibi çalışanlar da erken emeklilik çerçevesinin içinde yer alan meslek sahipleri.

Paris, Fransız halkının eskisine göre daha uzun yaşamasından dolayı, emeklilik sisteminin mali bakımdan sürdürülebilir olması için daha çok çalışması gerektiğini öne sürüyor.

Elbette bu asgari emeklilik yaşı, çalışma yılını tamamlayanlar için geçerli. Örneğin çocuk bakmak için işten ayrılan kadınlar, tam emeklilik için 67 yaşına kadar çalışmak zorunda kalabilir.

Hükümetin reform paketine koyduğu ‘havuç’ ise dar gelirli işçilerin asgari emeklilik maaşını artırmak.

Bunun için işçilerin şu anda 1200 avro olan net asgari ücretin yüzde 85’ini almış olmaları gerekecek. Buna şu andaki emekliler de dahil edilecek. Bu durumda 2 milyon civarındaki küçük ücretli emeklilerin aylığında artış bekleniyor.

Yeni reform kapsamında, kamu emekçilerinin de kademeli emekliliğine geri dönüş yapılıyor. Bu kapsamda, kamu emekçileri 62 yaşından itibaren yarı zamanlı çalışanlara dönüştürülecekler.

AVRUPA

Alman hükümeti bütçe açığının nasıl kapatılacağı konusunda anlaşamıyor

Yayınlanma

Alman hükümeti yakın zamanda alınan bir üst mahkeme kararının yarattığı bütçe açığını kapatmak için çabalarken, önerilen çözümler üç partili koalisyonu çatırdatıyor.

Alman Anayasa Mahkemesinin yakın zamanda aldığı karar, ülkenin bütçesinde 60 milyar avroluk bir boşluk yarattı ve COVID-19 kriziyle gerekçelendirilen borcun ‘İklim ve Dönüşüm Fonu’ için kullanılmasını yasakladı.

Liberal FDP’li Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner cumartesi günü Funke Mediengruppe’ye verdiği demeçte, “Üç büyük maliyet bloğuyla uğraşmak zorunda kalacağız,” dedi. Lindner, bunların sosyal harcamalar, uluslararası yardım ve sübvansiyon programlarını içereceğini söyledi.

Lindner, 2024 yılında 17 milyar avronun hâlâ kayıp olduğunu ve kayıp 60 milyar avronun önümüzdeki birkaç yıla yayılacağını açıkladı.

Lindner, Almanya’nın kalkınma yardımları ve iklim finansmanında yurtdışında lider olduğunu belirterek, “Belki de ikinci sıra ile olan fark azaltılabilir,” dedi.

Alman hükümeti, borç frenini bu yıl içinde kaldırmayı hedefliyor

Şansölye Scholz’un partisi SPD ise Lindner ile benzer düşünmüyor. SPD’li Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Linder’in değerlendirmesiyle ilgili olarak Focus Online’a verdiği demeçte, “Dünyanın en güçlü üçüncü ekonomisiyiz ve en büyük dördüncü donörüyüz. Arkadan bakarsanız bu sadece birinciliktir,” dedi.

SPD lideri Lars Klingbeil dpa’ya yaptığı açıklamada, kullanılmayan COVID borçlarının iklim fonuna aktarılmasının mümkün olmadığını belirterek, “SPD olarak bizim için bu, doğal olarak diğer iki şey hakkında şimdi konuşmamız gerektiği anlamına da geliyor,” dedi. Bu iki başlık, vergileri yükseltmeme ve anayasal borç freni. Koalisyon hükümeti, bunları sorgulamamayı kabul etmişti ama şimdi bu anlayış birliği bozuluyor.

FDP, Klingbeil’in bu tür tartışmaları başlatmasından memnun değil zira vergileri artırmama sözü FDP’nin koalisyon hükümetine katılması için bir koşuldu. FDP Genel Başkan Yardımcısı Johannes Vogel, “Vergi artışları sadece koalisyon anlaşmasında haklı olarak reddedilmekle kalmıyor, aynı zamanda rekabet gücümüz için de tamamen yanlış bir şey olacaktır,” dedi.

Vogel ayrıca gelecek yıl için borç freninin askıya alınmasını da reddetti. Vogel ntv.de’ye yaptığı açıklamada, “Devletin bir gelir sorunu yok, ancak şimdi daha net bir şekilde önceliklerini belirlemeli, reform ihtiyacının farkına varmalı ve elindeki kaynakları hassas bir şekilde kullanmalı,” dedi.

Okumaya Devam Et

AVRUPA

Kiev’de seferberlik kapsamında silah altına alınanların terhis edilmesi talebiyle miting

Yayınlanma

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dün, Rusya’nın Şubat 2022’de askeri müdahalesinin başlamasından bu yana seferberlik kapsamında silah altına alınan askerlerin terhis edilmesi talebiyle miting düzenlendi.

Strana haber portalında yer alan habere göre gösteri Kiev’deki belediye binası önünde yapıldı. Gösteriye Ukraynalı savaş esirlerinin esir takasının yeniden başlatılmasını talep eden yakınları da katıldı.

Ukrayna’da yayımlanan Hromadske gazetesine göre, askerlerin 18 ay hizmet ettikten sonra terhis edilmelerini talep eden asker yakınları da bir önceki gün, kentin Bağımsızlık Meydanı’nda miting düzenledi.

Yanı sıra Lviv, Odessa ve Suma gibi ülkenin farklı bölgelerinde de benzer mitingler yapıldığı bildirildi.

Askeri personelin terhis edilmesini talep eden gösteriler kasım ayında Kiev’de ve diğer bölgelerde iki kez gerçeklemişti. Daha önce Ukrayna Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinde, cephe hattındaki askeri personelin hizmet süresinin 18 ay ile sınırlandırılması önerisini içeren bir dilekçe yayımlanmıştı.

Söz konusu dilekçede, devlet başkanı tarafından değerlendirilmek üzere 25 bin imza yer almıştı. Ukrayna parlamentosu da benzer terhis koşullarını belirleyecek bir yasa tasarısı sundu ancak henüz değerlendirmeye alınmadı.

Ukrayna Devlet Başkanı, kamu görevlileri ve milletvekillerinin silah altına alınması önerisini değerlendirecek

Bununla birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, daha önce vatana ihanetle suçlanan milletvekili Aleksandr Dubinskiy tarafından Yüksek Rada’ya (parlamento) sunulan ve kamu görevlileri ile milletvekillerine yönelik askerlik hizmeti yasa tasarılarının derhal ele alınması yoluyla adil bir seferberlik uygulanması çağrısında bulunan dilekçeyi değerlendirmeye alacağı duyuruldu.

Dilekçe metninde, “Ukrayna Devlet Başkanı’na, vatandaşların, özellikle de milletvekillerinin ve kamu görevlilerin adil bir şekilde seferber edilmesine katkıda bulunacak yasa tasarılarını acil olarak tanımlaması talebiyle başvuruyoruz,” denilmişti.

Ukrayna liderine yapılan çağrının yazarı, şu anda vatana ihanetle suçlanan ve gözaltında tutulan milletvekili Dubinskiy’di. Metinde Dubinskiy, kamu görevlileri ve milletvekillerinin seferberlikten kaçınmasına imkân sağlayan mevcut kuralların toplumsal gerilim üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ve vatandaşların anayasa önünde eşitliğini ihlal ettiğini belirtmişti.

Ukrayna’da geçen yılın şubat ayından bu yana genel seferberlik uygulanıyor ve söz konusu uygulama birkaç kez uzatıldı.

Diğer yandan seferberlik uygulamasına dair medyada periyodik olarak askerlerin celp dağıtırken vatandaşlara güç kullanmaları, sağlık nedenleriyle askerliğe elverişli olmayan kişilerin silah altına alınmaları, milletvekillerinin ve kamu görevlilerinin askerlik çağındaki oğullarını yurt dışına kaçırmalarına dair haberler yer alıyor.

CNN: Yabancı paralı askerler gerçek savaşa şahit olduktan sonra Ukrayna’yı terk ediyor

Okumaya Devam Et

AVRUPA

FT: AB’nin Ukrayna’ya 50 milyar avroluk yardımı bütçe anlaşmazlıkları nedeniyle tehlikeye girdi

Yayınlanma

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin ilgili tartışmalara katılan temsilcilere dayandırdığı haberinde, Avrupa Birliği’nde (AB) bütçe konusunda yaşanan anlaşmazlıkların, 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenecek AB zirvesinde karara bağlanacak olan dört yıllık yardım programı kapsamında Ukrayna’ya 50 milyar avro sağlanmasını tehlikeye attığı belirtildi.

Haberde, AB ülkelerinin ‘zirve öncesinde Ukrayna’ya 50 milyar avro mali yardımın yer aldığı ortak bütçeyi yenileme konusunda anlaşmaya varmaktan çok uzak’ olduğu kaydedildi.

Gazeteye konuşan ismi belirtilmeyen bir yetkiliye bütçe konusunda anlaşmaya varmak ‘çok ama çok zor’ olacak.

Öte yandan Kiev yönetiminin 2027 yılına kadar ödeme gücünü koruyabilmesi için söz konusu yardıma ihtiyacı olduğu biliniyor.

Gazete, uzun vadeli yardımın yanı sıra önümüzdeki dört yıl boyunca Ukrayna’ya 20 milyar avroluk askeri yardım önerisinin onaylanmamasının ‘yaz aylarındaki karşı taarruzun başarısız olması ve Batı desteğinin azalmasına ilişkin artan endişelerin ardından durumun Kiev’i zora sokacağını’ söyledi.

Yetkili, “Hakikat anı yaklaşıyor,” vurgusunu yaptı.

Daha önce Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunun AB zirvesinin gündemine alınmaması gerektiğini söylemişti.

Orban, Budapeşte’nin söz konusu müzakerelere karşı olduğunu, zira Ukrayna’nın buna hazır olmadığını ve böyle bir adımın sonuçlarının analiz edilmediğini düşündüğünü ifade etmişti.

AB Komisyonu, Ukrayna’ya 18 milyar avroluk makro-finansal yardım programı kapsamında yardımlarda bulunuyor. 20 Haziran’da Komisyon, AB ülkelerini 2024-2027 dönemi için topluluk bütçesine ek katkıda bulunmaya çağırmıştı, bu da önümüzdeki dört yıl boyunca Ukrayna için 50 milyar avroluk bütçe yardım programının onaylanması için gerekli.

Belçika, Macaristan, Slovakya ve diğer bazı ülkeler, ekim ayı sonunda Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinde, üye ülkelerden Ukrayna’ya ilave bütçe katkısı tahsis edilmesi fikrini veto etmişti. Bu nedenle Ukrayna’ya yönelik uzun vadeli AB yardım programları henüz kabul edilmedi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi eski başkanı Haass: Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri kazanması mümkün değil

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English