Bizi Takip Edin

AMERİKA

Pentagon, 842 milyar dolarlık bütçeyi geçirmek için Çin’le gözdağı verdi

Yayınlanma

Pentagon liderleri perşembe günü ABD ordusunun Çin ile olası bir çatışmaya hazır olması gerektiğini söyleyerek, Kongre’yi Savunma Bakanlığı’nın Asya’daki ve dünyadaki kuvveti modernize edecek olan 842 milyar dolarlık bütçe teklifini onaylamaya zorladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Temsilciler Meclisinde görüşülen Bakanlığının 2024 yılı bütçe talebine ilişkin, Çin’i işaret ederek, “Bu, doğrudan Amerika’yı 21. yüzyıl dünyasında güvende tutmayı amaçlayan bir bütçedir” dedi.

Austin, Meclis Tahsisatlar Komitesi Savunma Alt Komitesi oturumunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile açıklamalarda bulundu.

Görüşülen bütçenin, strateji odaklı bir bütçe olduğunu ve Çin Halk Cumhuriyeti ile stratejik rekabetin ciddiyetinden kaynaklandığını savunan Austin, “Çin tehdidine karşı Asya’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki kuvvetleri modernize etmek için 2024’te 842 milyar dolarlık askeri bütçeye ihtiyaç duyduklarını” dile getirdi.

“Şimdi Pentagon’da üç temel önceliğim var: Ulusumuzu savunmak, seçkin insanlarımıza sahip çıkmak ve takım çalışmasıyla başarılı olmak. Çin Halk Cumhuriyeti bizim ilerleme hızımızdır. Ve onunla rekabet için çok çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Austin, onaylanmasını istediği bütçenin, ABD’nin Çin’e karşı üstünlüğünü artırarak “saldırganlığı caydırmak” amacını taşıdığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı, Rusya-Ukrayna savaşına da atıfta bulunarak, “Ulusal savunma stratejimiz, Putin’in son derece saldırgan Rusya’sını akut bir tehdit olarak nitelendiriyor. Ukrayna’nın savunmasını, ne kadar sürerse sürsün destekleyeceğiz” dedi.

Lloyd Austin, Savunma Bakanlığının, İran, Kuzey Kore ve küresel terör gruplarının tehditlerine karşı koymanın yanı sıra “ufuk ötesi terörle mücadele yeteneklerinin” artırılması için de yatırım yaptığını vurguladı.

Austin, 2024 bütçesinden, iklim değişikliği ve “sınırları umursamayan” diğer 21. yüzyıl tehditleri karşısında hazırlıklı ve dayanıklı olmak için de pay ayrılacağını bildirdi.

‘Çin’i caydırabilmek için 1 numara kalmalıyız’

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de, Çin’in eylemlerinin, onu komşuları ve “muhtemelen” ABD ile karşı karşıya gelmeye ve potansiyel bir çatışmaya doğru götürdüğünü iddia etti.

“Bu bütçe savaşı önler ve bizi gerekirse savaşmaya hazırlar” diyen Milley, “caydırmanın ve savaşa hazırlanmanın olağanüstü pahalı olduğunu”, ancak savaşmak kadar pahalı olmadığını söyledi.

Milley, Çin’i caydırabilmek için “Her zaman 1 numara kaldığımızdan emin olmak bizim görevimizdir” ifadesini kullandı.

‘Bütçeyi geçirmezseniz kazanımlar kaybolur’

Kongre’ye seslenen Genelkurmay Başkanı, “Irak ve Afganistan’daki yirmi yıllık savaş, ordunun teçhizatını ve birliklerin hazırlık durumunu aşındırdı, bu nedenle ABD, silah sistemlerini değiştirmek ve birliklere sıfırlama zamanı vermek için çalışıyor” dedi.

“Operasyona hazırlık oranlarımız şu anda çok uzun yıllarda olduğundan daha yüksek” diyen Milley, aktif gücün yüzde 60’ından fazlasının şu anda “en yüksek hazırlık durumunda” olduğunu ve 30 günden daha kısa sürede savaşa konuşlanabileceğini, yüzde 10’unun ise 96 saat içinde konuşlanabileceğini söyledi.

Milley, Kongre bütçeyi zamanında geçiremezse bu “kazanımların kaybedileceği” uyarısında bulundu.

Pentagon’un 2024 için talep ettiği 842 milyar dolarlık bütçe, 2023 bütçesine göre yüzde 3,2, 2022 bütçesine göre ise yüzde 13,4 daha yüksek.

Çin’i çevreleme stratejisi

Pekin’i uluslararası düzeni yeniden şekillendirme potansiyeline sahip “bir meydan okuma” olarak gören Biden yönetimi, Çin’i çevreleme stratejisi ile Asya-Pasifik bölgesindeki ittifaklarını güçlendiriyor, AUKUS ittifakı ile Avustralya ve Japonya’yı silahlandırıyor, Tayvan Adasındaki askeri tahkimatını artırıyor, Guam ve Filipinler gibi yerlere ek askeri kuvvetler gönderiyor.

Pentagon’un bütçe talebi, Biden yönetiminin Çin’in Asya-Pasifik bölgesindeki askeri etkisine karşı koymayı amaçlayan sözde “Pasifik Savunma Girişimi” için yüzde 40’lık bir artışı içeriyor.

Savunma Bakanı Austin bu artışı, “Bu, daha güçlü bir kuvvet duruşunu, Hawaii ve Guam için daha iyi savunmayı ve müttefiklerimiz ve ortaklarımızla daha derin bir işbirliğini finanse edecek” sözleriyle gerekçelendirdi.

Bütçe ayrıca, savaş uçaklarını ve yeni bir stratejik bombardıman uçağını, dokuz savaş gemisinin inşası da dahil olmak üzere donanma faaliyetlerini; nükleer saldırı ve balistik füze denizaltılarını, ultra hızlı hipersonik teknoloji de dahil olmak üzere uzun menzilli topçu ateşlerini içeriyor.

AMERİKA

Joe Biden gizli belge soruşturmasının ses kaydının yayınlanmasını engelledi

Yayınlanma

Joe Biden, şubat ayında ABD başkanını “hafızası zayıf yaşlı bir adam” olarak göstererek siyasi bir çalkantıya yol açan özel danışmanla yaptığı görüşmelerin ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi.

Financial Times’ın (FT) haberine göre Beyaz Saray perşembe günü Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilere gönderdiği bir mektupta, Başkan’ın, soruşturmada yapılan kayıtlar üzerinde yürütme ayrıcalığını ileri sürdüğünü söyledi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri kayıtları mahkeme celbiyle talep etmiş ve ABD Başsavcısı Merrick Garland’ı kayıtları vermeyi reddettiği için Kongre’ye saygısızlıkla suçlamakla tehdit etmişti.

Biden’ın avukatı kasetlerin yayınlanmasına “meşru bir ihtiyaç” olmadığını savunsa da bu hamlenin Washington’da Başkan’ın yaşı ve Cumhuriyetçilerin onu göreve uygunsuz gösterme çabalarıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirmesi muhtemel.

Başkanın danışmanı Edward Siskel perşembe günü gönderdiği mektupta Garland’ın Biden’dan kayıtların yayınlanmasını engellemesini talep ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı Biden’ı suçlamadı ama ‘akli yeteneklerini’ sorguladı

FT tarafından görülen mektupta, Adalet Bakanlığı’nın yasama işleri birimi başkanı Carlos Uriarte, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine, bakanlığın “ifşa edilmesinin gelecekteki soruşturmaları tehlikeye atacağı durumlarda kolluk kuvvetlerinin dosyalarının gizliliğini koruma sorumluluğu” olduğunu söyledi.

Uriarte, Garland’ın “Bakanlığı uygunsuz siyasi etkilerden koruyacak bir çizgi çizmesi gerektiğini” de sözlerine ekledi. Adalet Bakanlığı mülakatların dökümlerini yayınladı.

Siskel, Cumhuriyetçi milletvekillerini kayıtları “parçalamak, çarpıtmak ve partizan siyasi amaçlar için kullanmak” üzere aramakla suçladı.

Fakat Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Beyaz Saray’ı korkarak kaçmakla suçladı. Kayıtları mahkemeye veren Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı James Comer, “Açıkça görülüyor ki Başkan Biden ve danışmanları röportajının ses kayıtlarının yayınlanmasından korkuyor çünkü bu Amerikan halkına Başkan Biden’ın akli durumunun çöküşte olduğunu bir kez daha teyit edecektir,” dedi.

Biden’ın bu hamlesi, Başkan’ın özel konut ve ofislerinde bulunan gizli materyallerin kullanımına ilişkin soruşturmayı yürüten özel danışman Robert Hur’un 345 sayfalık raporunun yayınlanmasından üç ay sonra geldi.

Hur, Biden’ın bir ceza davasıyla karşı karşıya kalmayacağını söylemiş, fakat raporunda 81 yaşındaki Biden’dan “hafızası zayıf, iyi niyetli yaşlı bir adam” olarak bahsetmişti. Hur, 2023’te özel danışmanlık bürosuyla ve 2017’de anı kitabı üzerinde çalışan bir hayalet yazarla yaptığı görüşmeler sırasında hafıza kayıplarına atıfta bulunmuştu.

Okumaya Devam Et

AMERİKA

Pentagon: Ukrayna’da yolsuzluk oranı Avrupa’nın en yükseği

Yayınlanma

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Robert Storch, Kongre’ye sunduğu raporda Ukrayna’daki yolsuzluğun Avrupa’daki en yüksek oranlardan biri olmaya devam ettiğini belirtti.

Raporda, “Ukrayna’da yolsuzluk algısı 2013’ten bu yana azalmış olsa da ülke hükümeti Avrupa’nın en az şeffaf ülkelerinden biri olmaya devam ediyor,” ifadelerine yer verildi.

Mevcut çatışmanın Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda yolsuzluk, rüşvet, komisyon ve özellikle ölümcül teçhizatın tedarik maliyetinin şişirilmesi konusunda fırsatlar yarattığına işaret eden Storch, gizlilik uygulamaları nedeniyle şeffaflığa mahal verilmediğini kaydetti.

Şubat ayında Ukrayna’nın baş denetçisi Alla Basalayeva, ülkede yolsuzluğun arttığına dikkat çekmiş ve ülkedeki pek çok kişinin savaşı para kazanmanın bir yolu olarak algıladığı için kamu ihalelerindeki ihlallerin sayısı son iki yılda arttığını söylemişti.

Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Dıjgir ise bakanlığın 2023 yılının son çeyreğinde 270 milyon dolardan fazla mali ihlal tespit ettiğini itiraf etti.

Ayrıca bu yılın başlarında Ukrayna Devlet Soruşturma Dairesi, eski Savunma Bakanı ve beraberindeki bir yetkili hakkında bir dava açtı. Söz konusu yetkililer, zimmetlerine yaklaşık 950 milyon grivna (25 milyon doların üzerinde) geçirmekle suçlanıyorlar.

Ocak ayında Ukrayna basınında bakanlık yetkilileri ve silah şirketi Lviv Arsenal’ın yöneticilerinin arandığına dair haberler çıktı. Soruşturmaya göre yetkililer, mermi alımından yaklaşık 1,5 milyar grivna (yaklaşık 40 milyon dolar) çalmışlardı.

Ukrayna ordusunda dev yolsuzluk: Rusya ordusu neden bu kadar hızlı ilerliyor?

Okumaya Devam Et

AMERİKA

ABD İçişleri Bakanlığının Yahudi çalışanı, Gazze siyasetine tepki göstererek istifa etti

Yayınlanma

ABD’de bir içişleri bakanlığı çalışanı, Biden yönetiminin, İsrail’in Gazze işgaline verdiği desteği protesto etmek için kamuoyu önünde istifa eden ilk Yahudi isim oldu.

İçişleri Bakanlığı’nda özel kalem müdürü olarak görev yapan Lily Greenberg Call, Joe Biden’ı ABD’nin çatışmadaki politikasını meşrulaştırmak için Yahudileri kullanmakla suçladı.

Call, hem Biden’ın hem de Kamala Harris’in başkanlık kampanyalarında çalışmış ve hükümete katılmadan önce Washington’da ve başka yerlerde uzun süredir İsrail için çalışan bir aktivistti.

Call, Biden yönetiminin Gazze’de yedi aydır devam eden İsrail savaşına verdiği askeri ve diplomatik desteği protesto etmek amacıyla istifasını kamuoyuna açıklayan en az beşinci orta ya da üst düzey yönetim çalışanı oldu.

İstifa mektubunda, ülke için vizyonunun çoğunu paylaştığına inandığı bir yönetime katılmaktan duyduğu heyecanı anlattı ve “Fakat, artık vicdanen bu yönetimi temsil etmeye devam edemem,” diye yazdı.

Associated Press’e (AP) verdiği bir mülakatta Call, Biden’ın Beyaz Saray’daki Hanuka etkinliğinde, “İsrail olmasaydı, dünyada güvende olan bir Yahudi olmazdı” ve geçen hafta Washington’daki Holokost Anıtı’nda düzenlenen bir etkinlikte savaşı tetikleyen 7 Ekim’deki Hamas öncülüğündeki saldırıların “Yahudi halkını yok etmeye yönelik kadim bir arzudan” kaynaklandığını söylediği yorumlarına işaret etti.

Call, “[Biden] Yahudileri Amerikan savaş makinesinin yüzü haline getiriyor ve bu son derece yanlış,” dedi ve atalarının ‘devlet destekli şiddet’ tarafından öldürüldüğünü savundu.

Call, savaşın geneli ve ABD’nin savaşa verdiği destekle ilgili olarak, “Bence Başkan, yönetiminde bunun felaket olduğunu düşünen insanlar olduğunu bilmeli. Sadece Filistinliler için değil, İsrailliler için, Yahudiler için, Amerikalılar için, seçim beklentileri için de felaket,” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English