Bizi Takip Edin

RUSYA

Rus siyasetçi: Türkiye ambargo uygulamadı, yanımızda durdu

Yayınlanma

Türkiye-Rusya ilişkileri Ukrayna krizinden sonra daha da fazla boyut kazandı. Enerjiden tedarik zincirlerine, diplomasi trafiğinden artan ticaret hacmine kadar pek çok alanda ilişkiler derinleşiyor. Son bir yılda Türkiye’ye çeşitli amaçlarla gelen çok sayıda Rus vatandaşı da iki ülke ilişkilerinin geleceğine dair çok önemli bir parametre olacağa benziyor. İlişkilerin güncel seyrini Türkiye’yi de yakından tanıyan Rus siyasetçi Ramin Ramizovich Gasimov’a sorduk.

Moskova’dan Türkiye’ye gelen bir siyasetçi olarak Türkiye ve Rusya ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bildiğiniz üzere Rus-Türk ilişkileri yüzyıllara dayanır. İlişkilerimiz farklıydı ve çok şey gelişti. Lakin Ukrayna meselinden sonraki ilişkimizi sorarsanız en üst seviyede olduğunu söyleyebilirim. Liderlerimiz Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan sürekli iletişim halindeler. Türkiye barış yapıcı bir rol üstlenmekte. Sayın Erdoğan Vladimir Putin ve Zelenskiy’i aynı masa etrafında oturtmak istiyor. Rusya bu arabulucu çabaya oldukça ılımlı yaklaşmakta. Rusya yönetiminin de defalarca belirttiği üzere barışçıl yol ve anlaşmaların bulunması bu durumdan (Ukrayna-Rusya savaşı) çıkış için oldukça önemlidir. Ama bunun yanında Rus-Türk ilişkileri pragmatist bir politikanın örneğidir. Şu anda Rusya ve Türkiye yakınlar ve işin gerçeği biz oldukça yakın dostlarız. Avrupa devletlerinin ambargo koymasından sonra Türkiye bize ambargo uygulamayan ülke olmakla beraber tersine Rusya Federasyonu’nun yanında bulunmuştur. Aynı şekilde pragmatist bakış açısından bakıldığında bu karşılıklı olarak yararlı bir yaklaşımdır.

Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ilişkileri nereye gidiyor?

Gerek ekonomi gerek ticaret, gerek enerji ve turizm alanlarında Rusya ve Türkiye işbirliğinde muazzam bir yoğunlaşma gerçekleşmektedir. Az önce dikkat çektiğiniz Rus vatandaşlarının Türkiyeye seyahati meselesine gelecek olursak; 7 milyondan fazla Rus vatandaşı pandemiden önce de Türkiye’yi turist olarak ziyaret etmekteydi. Bu da aynı zamanda Türkiye adına büyük bir yatırımdır. Şu anda bu durum daha şahsi endişelerle, bireyin ve ailenin kendi gelecek kaygıları ile bağlantılı olabilir. Birçokları başta Antalya, Alanya, İstanbul, İzmir olmak üzere taşınmazlar satın aldılar. Kimi ev, kimi villa, kimisi de daire satın aldı ve bu da Türkiye ekonomisine devasa bir yatırım oldu. Bu karşılıklı bir işbirliğidir. Türk ticari faaliyetleri Rusya’ya geliyor, aynı şekilde Ruslar da Türkiye’de ticari faaliyet yürütüyor. Bu oldukça doğal gelişen insani bir işbirliğidir.

Rusya’nın enerji politikası gelecek dönemde nasıl şekillenecek?

Rusya tarihte benzeri görülmemiş ambargolarla karşılaştı. Bütün ekonomiler, içlerinde bulundukları durmlardan çıkış yolu ararlar. Rus ekonomisi de aynı durumdadır. Elbette Rus yönetimi sizin dile getirdiğiniz gibi ‘anti-Rus’ ambargoları beklemekteydi ve bu ambargolara hazırdı. Enerji konusuna gelinecek olursa, Rusya petrol ve gaz gibi ürünlere tavan fiyat getirilmesine her zaman karşıydı.  Petrol ve doğal gazını da dost olmayan ülkelere satmayacağını açıkça belirtmişti. Bunlar gerçekleşirken de aynı zamanda diğer ülkelere tedarik hacmi artmaktadır. Dünyamızda sadece Batı değil, Güneydoğu Asya, Latin Amerika, Arap dünyası da bulunur. Rus enerji ürünleri satılmaktadır ve bunu da herkes bilmektedir. Doğal gazın Türkiye üzerinden transit geçmesi konusuna gelince; Bu durum Türkiye’nin enerji merkezi olarak prestijini artırmaktadır. İşin gerçeği hangimiz Türkiye’nin yakın gelecekte bu kadar büyük bir dağıtıcı olacağını ve fiyat politikası konusunda dahi üreticilerle ortak karar alabileceğini tahmin edebilirdik ki? An itibariyle Türkiye enerji üreticisi konumunda değildir. Tabi ki Sayın Erdoğan Karadeniz’de petrol kaynakları bulunduğunu açıkladı ama bahsi geçen petrol hala araştırma aşamasındadır. Bu durum Türkiye’yi sadece bölgenin enerji merkezi olarak değil aynı zamanda genel politik prestij olarak da daha yüksek bir konuma getirecektir.

RUSYA

AB, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’nin oğluna uygulanan yaptırımları kaldırdı

Yayınlanma

Avrupa Birliği (AB) yargısı, Rus milyarder Dmitriy Pumpyanskiy’in oğlu Aleksandr Pumpyanskiy’e yönelik yaptırımların kaldırılmasına karar verdi. Pumpyanskiy, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri müdahalesinin ardından geçen yıl mart ayında yaptırımlara maruz kalmıştı.

Nastoyaşe Vremya’da yer alan habere göre dava sonucunda ayrıca Pumpyanskiy’in hukuka aykırı olarak yaptırım listesine dahil edilmesiyle ilgili manevi tazminat olarak 100 bin avro talebi reddedildi.

Aleksandr Pumpyanskiy, yaptırımların uygulanmasının ardından babasıyla birlikte Pipe Metallurgical Company Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. Kendisi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Dmitriy Pumpyanskiy, Pipe Metallurgical Company’nin eski CEO’su ve çoğunluk sahibi. Bu yılın eylül ayı başında AB yargısı, Dmitriy Pumpyanskiy, eşi Galina ve oğlu Aleksandr’a yönelik yaptırımları kaldırmayı reddetmişti.

Son mahkeme kararında, Dmitry Pumpyanskiy’nin yaptırım listesine dahil edilmesinin, Rusya bütçesi için ‘kayda değer bir gelir kaynağı oluşturan sektörlerin faaliyetlerine katılması’ nedeniyle haklı olduğu kaydedildi. Ayrıca eşine uygulanan yaptırımlar da kaldırılmadı.

Aleksandr Pumpyanskiy, daha önce İsviçre’nin Blick gazetesine yaptığı açıklamada, 2016’dan beri vatandaşlığını taşıdığı İsviçre’yi ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kaldığını bildirmişti.

Aleksandr, yaptırımların uygulanmasının ardından ev kredisini ödeyemediğini, cep telefonunun kesildiğini ve kiraladığı arabayı da iade etmesinin istendiğini ifade etmişti.

Dünya Ticaret Örgütü raporu: Rusya yaptırımları Batı’yı vurdu

Okumaya Devam Et

RUSYA

Rusya İçişleri Bakanlığı, yabancılara ‘sadakat sözleşmesi’ imzalatmak istiyor

Yayınlanma

Rusya İçişleri Bakanlığı, tüm yabancıların ülkeye girerken bir dizi kısıtlamaya uymalarını öngören bir ‘sadakat anlaşması’ imzalamalarını zorunlu kılmayı teklif etti.

TASS‘ın aktardığına göre bakanlığın alt parlamento kanadı Duma’ya sunduğu yasa taslağına göre Rusya’ya giren yabancıların dış ve iç politikanın yanı sıra ülkenin kamu yetkilileri ve görevlilerini itibarsızlaştırmasının yasaklanması öngörülüyor.

Buna ek olarak, bilgi edinme özgürlüğü hakkı yabancılar için kısıtlanacak. Bu kısıtlamalar aile, evlilik, annelik, çocukluk ve diğer değerlere ilişkin fikirleri ‘küçümseme ya da inkâr etme eğilimi’ taşıyan bilgilerin yanı sıra ‘LGBT propagandası’ ve Büyük Anayurt Savaşı tarihinin çarpıtılması ile ilgili.

Kasım 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilgili kararnameyi imzalayarak ‘Rusya’nın geleneksel manevi ve ahlaki değerlerini korumak ve güçlendirmeye dönük’ devlet politikası temellerini onaylamıştı. Belgeye göre ülkenin geleneksel değerleri arasında yaşam, insan hak ve özgürlükleri, yurtseverlik, tarihi hafıza, güçlü bir aile, manevi olanın maddi olana önceliği ve ülke halklarının birliği yer alıyor.

Devlet politikasının hedefleri arasında geleneksel değerleri korumak ve güçlendirmek, yıkıcı ideolojinin yayılmasına karşı koymak ve Rusya’nın geleneksel değerlerin koruyucusu bir devlet olarak imajını şekillendirmek yer alıyor.

28 Kasım 2023 tarihinde Dünya Rus Halk Konseyi (WRPC) toplantısında Putin, Rusya’nın ‘kökünden sökülemeyecek asırlık geleneklere ve manevi köklere’ dayanacağını vurgulamıştı.

Okumaya Devam Et

RUSYA

Medvedev: Amerikalılar heveslerini aldıktan sonra Zelenskiy’i böcek gibi ezecekler

Yayınlanma

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Amerikalıların Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ‘yeterinde oynadıktan sonra deney böceği gibi acımasızca ezeceğini’ kaydetti.

Telegram kanalından paylaşımda bulunan Medvedev, “Amerikalı entomologlar böcek deneylerini ne kadar çok seviyor. Her türden örümceği bir kavanoza koyup birbirlerini yemelerini gizlenemez bir zevkle izlemek onların milli eğlencesidir” diye yazarak, ‘şimdi sıranın sarı-siyah deneklere geldiğini’ belirtti.

Medvedev, ‘sahiplerinin Ukraynalıları cam bir kaba koyarak yavaş yavaş yiyecekten mahrum bıraktığını’ ve ‘hiç kimsenin bunun böyle sona ereceğinden şüphe duymadığını’ ifade etti.

Medvedev, “Er ya da geç sadece böcek davranışlarını gözlemlemek sonsuz derecede sıkıcı hale gelir. Sonra aç bırakırlar ve eklembacaklıların saldırganlıklarının artmasını izlerler. Şimdi bu küçük zehirli yaratıklar özellikle agresif bir şekilde kendi hemcinslerini sokuyor ve yiyor. Hayatta kalanlar elbette daha kaslı, daha güçlü ve daha şişman olanlar. Rakiplerinden daha fazla yiyen ve daha fazla yiyecek çalan, bazı eşleriyle paylaşanlar. Onlar da hükümetin sırtından yemek istiyorlar. Ve yemek için en umut verici örümceğin tarafını seçiyorlar,” dedi.

Latince sic transit gloria mundi (Böylece geçiverir dünyanın görkemi) sözüne atıfta bulunan Medvedev, “Peki ya klan üyelerinin kanı ve cesetleriyle beslenen bu en önemli örümcek-ünlü ne olacak? Kazanan ona ne olacak? Entomologlar onun üzerine bahse girerse tabii ki. Bu da anlaşılabilir. Kıdemli böcekbilimci onunla oynadığında bir terlikle yine de acımasızca ezilecek,” diye ekledi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi eski başkanı Haass: Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri kazanması mümkün değil

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English