Bizi Takip Edin

DÜNYA BASINI

Seymour Hersh: Kuzey Akım boru hatları ve çevreleme politikasının tehlikeleri

Yayınlanma

Çevirmenin notu: Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, geçen hafta Kuzey Akım sabotajının kim tarafından planlandığını ve nasıl gerçekleştirildiğini tüm ayrıntılarıyla anlatmıştı. Okur, makalenin Türkçe tercümesine şuradan ulaşılabilir. Hersh’in anlattıkları, öteden beri ismi meçhul kaynaklara dayanarak haber yapan Batı ana akım medyası tarafından şüpheyle karşılandı. Devamındaki gelişmeler Hersh’ü doğrulasa da ana akım basında ölüm sessizliği hakim.


Kuzey Akım boru hatları ve çevreleme politikasının tehlikeleri

Baltık Denizi’ndeki sabotaj, ABD’nin Rusya ile Batı Avrupa’nın arasını açmaya yönelik uzun süredir devam eden politikasının sonucuydu

Seymour Hersh

6 Şubat 2024

Perşembe günü, Başkan Joe Biden’ın 2022 sonbaharında Rus doğalgaz boru hatları Kuzey Akım 1 ve 2’yi yok ederek Vladimir Putin’e bir kararlılık sinyali gönderme kararını haberleştirmemin üzerinden bir yıl geçmiş olacak. Kuzey Akım 1, Almanya’yı Batı Avrupa’nın en etkili ekonomik gücü haline getirmişti.

Ana akım basının bu haberin peşine düşmedeki başarısızlığı üzerinde durmayacağım; yıllar önce öğrendiğim üzere bazı muhabirlerin içeriden kaynakları var, bazılarının ise yok. Ancak şu anda başkanlık makamından gelen, Yemen’de Husilere karşı, Orta Doğu’daki Amerikan karşıtlığının büyük bir kısmının ardında olduğuna inanılan İranlılara karşı ve elbette Ukrayna savaşında Moskova’ya karşı devam eden türden sinyaller hakkında öğrendiğim bir dersi aktaracağım.

Bu, Amerika’nın Vietnam’a müdahalesinin ilk günlerinin tarihini bilen biri tarafından bana anlatılan bir Soğuk Savaş hikâyesi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD, Çin’de yanlış tarafı destekledi ve Mao Zedong liderliğindeki komünist güçler 1949 yılında zafer ilan etti. Bu, Amerika’nın dünya çapında komünizmi kontrol altına alma çabası için bir başka gerileme olarak görüldü. Çevreleme o dönemde ABD’nin en önemli politikasıydı ve Mao’nun 1953’te Diem Bien Phu’daki savaşta Fransızları mağlup eden Vietnamlı lider Ho Chi Minh’i desteklemesinden endişe ediliyordu. 1954’te Cenevre’de düzenlenen ve pek dikkat çekmeyen uluslararası barış konferansında, rasyonel diplomasinin zaferi olarak Vietnam’ın bölünmesi, Ho’nun Kuzey’e hâkim olması ve Güney’de komünist olmayan bir rejimin kurulması kararlaştırıldı.

Güney’de bundan sonra yaşanacakları Amerika’nın komünizm korkusu belirledi; Eisenhower yönetimi, Katolik Kilisesi’nin ve aralarında yeni seçilen Massachusetts Senatörü John F. Kennedy ve güçlü iş insanı babası Joseph Kennedy’nin de bulunduğu ABD Kongresi’ndeki pek çok şahsiyetin desteğini alarak Frankofon dindar Katolik güneyli Ngo Dinh Diem’i başkan olarak atadı. Diem’in Güney’de Fransızlardan nefret eden Budist ve Katoliklerle çok az ortak noktası vardı ama başkan olarak atanması Ho Chi Minh ve Çinlilere Amerika’nın komünizmin yarımada boyunca Laos ve Kamboçya’ya yayılmasını engelleme amacıyla Güney’de olduğunun bir işaretiydi.

Amerika’nın çevreleme savaşını sürdürdüğü sonraki on dokuz yılda neler olduğunu anladığımızı sanıyoruz ama çoğunlukla anlamıyoruz. Milyonlarca Vietnamlının ve 58 binden fazla Amerikalının ölümünden sonra Saygon, 30 Nisan 1975’te Kuzey’in eline geçti. Saygon’daki büyükelçiliğin çatısından kaçan son Amerikan helikopterinin iniş takımlarına tutunan çaresiz Vietnamlıların insanlıktan uzak görüntüsü benim neslimin asla unutmayacağı bir görüntü. Çeşitli rejimleri binlerce Amerikan bombasıyla desteklenen Kamboçya, nisan ayının son günlerinde komünist Kızıl Kmerler’in eline geçti ve mayıs ayı sonunda yeni bir hükümet kuruldu. Ağustos ayında ise komünist Pathet Lao, aylar önce savaş meydanlarında kazandığı zaferi, hükümeti resmen ele geçirerek pekiştirdi.

Peki sonra ne oldu?

Savaşı kaybettik, boş verdik ve yolumuza devam ettik.

Kamboçya, dünyayı dehşete düşüren bir cinayet ve vahşet dalgası başlatan Pol Pot liderliğindeki fanatik Kızıl Kmerler tarafından ele geçirildi. Güney Vietnam’daki komünist galipler, adil olsun ya da olmasın, Batı sempatizanı olarak gördükleri binlerce kişiyi tasfiye etmeye başladı; bunların pek çoğu Güney Vietnam ordusuna askere alınmış ya da sürüklenmiş güneylilerden oluşuyordu. Bu insanlar fiziksel iş gücü ile zihinsel işkencenin birleştirildiği yeniden eğitim kamplarına atıldılar. Hapse atılanlar arasında Amerikalılar tarafından Viet Kong olarak bilinen ve komünist değil, milliyetçi olan Kuzey’in sadık müttefiklerinin pek çok mensubu da vardı.

Bugün komünist olmayan ve Amerika’nın en büyük ticaret ortağı olan birleşik Vietnam, Amerikalılar ve Avrupalılar için önemli bir turistik destinasyon. Aynı şey binlerce yıllık tapınaklarıyla Kamboçya’daki Ankor Wat için de söylenebilir. Birkaç yıl önce oradaki bir tatil köyünde golf oynadım ve ailemle birlikte gezmeye gittim. Komünist Laos nispeten uzak kalsa da hızla modernleşiyor ve Çin’in önemli ticaret ortaklarından biri.

Amerika’nın uğruna savaştığı, öldüğü ve öldürdüğü her şey birkaç ay içinde yok oldu. Yani burası çevrelemek için çok büyüktü. Sinyal vermek de buraya kadarmış. Vladimir Putin’in Rusya’yı Ukrayna ile savaşa sürükleyeceğinin açıkça görüldüğü 2022 başlarında Biden yönetiminin bilmediği ya da ilgisini çekmeyen bir dersti bu. Biden siyasi kariyeri boyunca uzun süredir Rusya’nın ve ondan önce de Sovyet komünizminin güçlü bir muhalifiydi ve bilhassa Putin’den nefret ediyordu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına izin verilmeyeceği konusunda teminat vermesi halinde Putin’in işgali erteleyeceği ya da iptal edeceği artık yaygın olarak kabul ediliyor. Bu teminat verilmedi. Bunun yerine Biden, Ruslar saldırmadan iki hafta önce Putin’i, Amerika’nın Rus gazını Almanya’ya ulaştırmak üzere yeni inşa edilen Kuzey Akım 2 boru hattını imha edeceği konusunda açıkça uyardı. Putin, on yıl önce Almanya’ya gaz ulaştırmaya başlayan Kuzey Akım 1 boru hattını halihazırda yavaşlatmış ve daha sonra da kapatmıştı.

Ucuz gaz, Almanya’nın Batı Avrupa’nın başat üretim gücü haline gelmesine yardımcı olmuştu. 1950’lerin sonlarından beri ABD ve Batı Avrupalı müttefikleri Rus enerjisinin siyasi etkilerinden endişe duyuyordu.

Kuzey Akım 1 ve 2’yi havaya uçurma fikri, o dönemde CIA’in öncülük ettiği Amerikan istihbarat camiasından gelmişti. Camiaya 2021’in sonlarında Putin’i geri adım atmaya ikna edebilecek alternatifler —ABD’nin eylemleri— sorulmuştu. İşte bu anlayışla, Başkan Biden’ın istediği şeyi yapmanın bir yolunu bulmak —Putin’e, Rusya Devlet Başkanı’nı savaşa girmekten alıkoyabilecek bir tehdit sunmak— için son derece gizli bir CIA birimi organize edildi. CIA’in güveninden güç alan Biden, 7 Şubat 2022’de Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, yanında Almanya Başbakanı Olaf Scholz olduğu halde Kuzey Akım’ı havaya uçurma tehdidinde bulunarak istihbarat camiasını şaşkına çevirdi.

Norveç’te gizlilik içinde bulunan CIA ekibi, görevi üzerinde çalışmaya devam etti ve karmaşık işi ilkbaharın başlarına kadar halletmenin bir yolunu buldu. Bazı planlamacılara göre o zamanki anlayış, Biden’ın tetiği çekmesi ve Putin’e tehdit ettiği şeyi yaptığını açıkça söylemesiydi ve Putin’in, sözleri ciddiye alınacak bir Amerikan başkanıyla karşı karşıya olduğunu anlaması gerekiyordu. Fakat Biden son dakikada fikrini değiştirdi —daha önce yerleştirilmiş olan bombaların su altında patlatılması için zaman belirlenmişti— ve operasyon askıya alındı. CIA ekibine hiçbir açıklama yapılmadı ve Amerikan bombaları Biden ne zaman isterse o zaman patlatılmak üzere yerinde bırakıldı.

Amerikan ekibi, Başkan’ın kendilerine görevlerinin amacının Putin’e yaptıklarının hemen sonuçlarının olacağını göstermek olduğu söylenen şeyi yapmayı reddetmesine kızan bazılarıyla birlikte dağıtıldı. Mayınlar Biden’ın isteği üzerine 26 Eylül’de, Ukrayna savaşından altı ay sonra, hiçbir zaman netleştirilemeyen gerekçelerle uzaktan patlatıldı, nitekim Biden’ın Beyaz Saray’ı o zaman da bugün de patlamalarla hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Uluslararası bir sansasyon haline gelen patlamaların ardından bir Beyaz Saray muhabirinin Kuzey Akım konusunu gündeme getirmesi dört gün sürdü. Biden bombalamaları “kasıtlı bir sabotaj eylemi” olarak nitelendirdi ve Rusların “bu konuda [yanlış] bilgi ve yalanlar pompaladığını” iddia etti. Bunun üzerine bir muhabir, basın toplantısında Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a kendisinin ve diğer basın mensuplarının Başkan’ın açıklamalarını “ABD artık bu sabotaj eyleminden Rusya’nın sorumlu olduğuna inanıyor mu?” şeklinde anlamaları gerekip gerekmediğini sordu.

Geçtiğimiz şubat ayında bildirdiğim üzere, Rusya’ya dönük savaş öncesi gizli bir potansiyel tehdidin yaratılmasında baş aktör olan Sullivan, şaşırtmacasıyla nefes kesen bir yanıt verdi. “Rusya, bir şeyden sorumlu olduğu zaman sıklıkla yaptığı şeyi yaptı, yani bunu özünde başkasının yaptığına dair suçlamalarda bulundu. Bunu zaman içinde defalarca gördük,” dedi. Sullivan, Başkan’ın aynı zamanda “Birleşik Devletler hükümetinin bu olayda bir suçlama yapmaya hazır olmadan önce soruşturmada yapılması gereken daha çok iş olduğu” konusunda da net olduğunu söyledi. Beyaz Saray’ın bölgedeki müttefikleri çalışmalarını tamamlayana kadar “kesin bir karar” vermeyeceğini dile getirdi.

Sullivan, Rusya’nın ABD’nin bombalı saldırıda parmağı olduğu yönündeki iddiasının “tamamen gerçek dışı olduğunu” söyledi: “Ruslar bunun gerçek dışı olduğunu biliyor ama elbette bu onların oyun kitabının bir parçası.”

Hükümetleri ne olduğunu öğrenmek için her türlü gerekçeye sahip olan İsveç ve Danimarka, patlamalardan birkaç gün sonra yaşananları soruşturmak üzere birlikte çalışacaklarını açıkladılar. 2 Ekim’de Almanya, soruşturmada İsveç ve Danimarka ile birlikte çalışacağını söyledi. On iki gün sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı, soruşturmanın dışında bırakılmaktan duyduğu “şaşkınlığı” dile getirdi. Aynı gün İsveç de soruşturmaya katılmayacağını, zira bunun ülkenin ulusal güvenliğiyle ilgili bilgi aktarımını içereceğini belirtti.

Daha önce de yazdığım üzere, her iki ülke de ABD’nin patlamalardan aylar önce Baltık Denizi’nde sualtı dalış talimleri yaptığını bilmesine rağmen ne İsveç ne de Danimarka’dan sualtı bombalamalarının nedenine ilişkin daha fazla bilgi alınamadı. İki ülkenin soruşturmalarını tamamlayamaması, bana söylendiği üzere, her iki ülkedeki bazı üst düzey yetkililerin neler olup bittiğini tam olarak anlamış olmalarından kaynaklanmış olabilir.

ABD, o zamandan bu yana Rusya’nın patlamalarla ilgili Birleşmiş Milletler nezdinde bağımsız bir soruşturması başlatma girişimlerinden en az birini veto etti. ABD istihbarat camiası da Alman makamlarıyla birlikte boru hattı bombalamasıyla ilgili alternatif haberler yazan gazetecilere destek verdi. Bu tür haberler, her seferinde yüksek riskli teknik dalış için kullanıldığı söylenen 49 metrelik bir yata atıfta bulundu.

Başkan Biden’ın, boru hatlarının imha edilmesinden bu yana geçen on altı ay içinde, patlamalarla ilgili olarak tüm kaynakların soruşturulması için uzmanlarını “görevlendirdiğine” —Amerikan istihbarat camiasının gözde lafıdır— dair hiçbir kanıt yok. Başkan Biden’a yakınlığıyla bilinen Şansölye Olaf Scholz da dahil hiçbir üst düzey Alman lider, kimin ne yaptığını belirleme konusunda kayda değer bir girişimde bulunmadı. Almanya parlamentosu Bundestag’ın bazı üyeleri tarafından talep edilen müteakip bir soruşturma yürütüldü ama sonucu güvenlik gerekçesiyle kamuoyundan saklandı.

Tüm bunlarla ilgili son söz, 1976 yılında, yirmi beş yaşındayken kısmen artan bebek ölüm oranlarına dayanarak Sovyetler Birliği’nin çökmeye mahkûm olduğu yönündeki öngörüsüyle Avrupa’da geniş çapta ünlenen Fransız nüfus bilimci ve siyaset bilimci Emmanuel Todd’a ait. Amerikan dış politikasını, özellikle de “Batı’nın Rusya’nın muzaffer olmadığı yenilgisi” olarak tanımladığı Ukrayna’ya devam eden desteğini giderek daha fazla eleştirmeye başladı.

Kısa süre önce verdiği bir mülakatta, Rusya’nın Amerikan yaptırımlarına rağmen Ukrayna’daki savaşı kazanması ve bir kez daha “iktisadi istikrar göstermesi” nedeniyle “Amerikan siyasetinin ve dolayısıyla NATO’nun en büyük hedeflerinden birinin Rusya ve Almanya’nın kaçınılmaz uzlaşmasını durdurmak olduğunu” savundu.

Todd, “Bu büyük bir korku kaynağıydı ve işte bu yüzden Amerikalılar —benim Kuzey Akım ifşaatıma atıfta bulunarak— Kuzey Akım boru hattını havaya uçurdular.,” dedi.

Biden boru hatlarının imha edilmesi emrini verdiğinde Amerika’nın korkusu, Washington’un talebi üzerine 2021’in sonbaharında Almanya’daki bir limana ulaştırılmaya hazır olan yeni Kuzey Akım 2 boru hattında 1200 kilometre boyunca akan Rus gazını kesen Şansölye Scholz’un fikrini değiştirip gazın akışına izin vererek Alman ekonomisinin endişelerini hafifletmesi ve Alman sanayisi açısından önemli olan enerji gücünü eski haline getirmesiydi. Bunun gerçekleşmesine izin verilmedi ve Almanya, o zamandan beri iktisadi ve siyasi çalkantılar içinde.

Fransız tarihçi Emmanuel Todd: Batı’nın nihai çöküşüne şahit oluyoruz

DÜNYA BASINI

İsrailli gazeteci: İsrail yüzüne tükürüldüğünde yağmur sanıyor

Yayınlanma

Yazar

İsrail’in Haaretz gazetesi yazarı ve gazetenin editörler kurulu üyesi, deneyimli gazeteci Gideon Levy, bugünkü köşe yazısında ülkesi ve toplumuna çarpıcı eleştiriler yönelten dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Dikkatinize sunuyoruz:

***

İsrail kendi utancından kendi dışında herkesi sorumlu tutuyor

Gideon Levy

Ulusal onur ve gurura İsrail kadar ihtiyaç duyan çok fazla ülke yok. İster Olimpiyatlar, ister Eurovision ya da dünya tavla şampiyonası olsun, badminton şampiyonasının 16. yarı finalindeki her İsrail zaferi “ulusal gurur” uyandırıyor. Arnavutluk’taki Tekvando Şampiyonası’nda alınan her madalya “onur getiriyor”. Ritmik Cimnastik grup çember yarışmasındaki altın madalya onu dünya haritasına konumlandırıyor, Avrupa RSX Sörf Şampiyonası uluslar arasındaki statüsünü yükseltiyor. Bu yılki Eurovision’da Lüksemburg’u temsil eden eski bir İsrailli? “Mavi ve Beyazın gururu.”

Böylesine küçük başarıların bu kadar önemli görüldüğü başka bir ülke olması pek olası değil. Dünyanın bir yerinde bir atletinin bir buz pateni yarışmasını kazandığı için Kazakistan hakkında daha iyi hisseden biri varmış gibi. İsrail’de bu, cumhurbaşkanından bir arama gerektiren milli bir olay olarak kabul ediliyor.

İsrail önemli konularda onurunu kaybetmeseydi bu çocuksu tanınma özlemi genç bir ülkenin kendi yolunu çizmesi açısından çocuksu hatta dokunaklı olabilirdi. Spor ve Eurovision’daki başarılarını saymazsak İsrail onursuz bir ülke. Belki de Eden Golan’ın Malmö’de sahne almasının Han Yunus’ta yaşananları örtbas edeceğini düşünüyor. Ancak elbette bu boş bir umut.

Onuru konusunda bu kadar kaygılı bir ülkenin uluslararası konumunu umursamıyormuş gibi davranmasına inanmak zor. Gazze Şeridi’ndeki savaş İsrail’in statüsünü daha önce görülmemiş bir seviyeye düşürdü ama İsrail yine çocukça bir tavırla gözlerini ve zihnini kapattı, gerçekleri görmezden gelirse bu utancı da görmezden gelebileceğini umuyor. Duruşunu ve saygınlığını iyileştirmek ve biraz olsun gururunu yeniden kazanmak için hiçbir şey yapmıyor.

Soykırım suçlamasıyla ve yasa dışı işgalin açıkça ne olduğu konusunda görüşünün alınması için bir kaç hafta içinde iki kez Lahey’e giden başka bir ülke düşünmek zor. Peki İsrail? Yüzüne tükürüldüğünde yağmur sanıyor. Lanetli hakimi, antisemitizmi, dünyanın ikiyüzlülüğünü ve kötülüğünü suçluyor. Kendisine yöneltilen suçlamalara karşı çıkmaya yanaşmıyor. Bunlar ilgisini çekmiyor bile. Dünyanın tüm önemli televizyon kanalları bu hafta Lahey’deki mahkeme oturumlarını yayınlarken, sadece İsrail bunu görmezden geldi. İlginç değil, önemli değil. Gözlerimizi kapatırsak bizi görmezler. Lahey’i görmezden gelirsek, Lahey de yok olur gider.

Ancak Lahey yaşıyor ve nefes alıyor ve duruşmaları İsrail için büyük bir utanç ve mahcubiyete neden olmalıydı. Dünya Gazze’yi gördükten, gördükten ve ürktükten sonra -böyle tepki vermeyen insan yoktur- Lahey duruşmaları geldi. Soykırım suçlaması ve daha da ötesi işgal konusu keskin, ayakları yere basan ve ciddi suçlamalar. Ancak İsrail bunu görmezden geliyor.

İsrail, dünyanın gözündeki itibarının daha da düşmesi anlamına gelse bile Refah’a saldıracak. Lahey’in işgalle ilgili müzakerelerine katılmayacak. Bu sadece hiçbir savunma hattı olmadığını gösterecektir. İsrail saygınlığının kalıntılarından vazgeçti. Dışlanmış, ötekileştirilmiş bir ülke olmak (tüm dünya bize karşıysa, nasıl davrandığımızın bir önemi yok) kendisine karşı herhangi bir pratik önlem alınmadığı sürece umurunda değil.

Ancak ABD’nin silah ikmalinin, BM Güvenlik Konseyi vetosunun ve şu ana kadar yaptırım uygulanmamasının ötesinde, tıpkı bir insan gibi ülkenin de imajı önemlidir. İsrail bundan vazgeçti. Belki dünyadan umudunu kesti, belki de iyi bir imajı olmadan da idare edebileceğini keşfetti. Her savaştan önce ve sonra göz önünde bulundurduğu faktörler arasında bu kesinlikle yok.

Aynı dünyanın, uluslar ailesinin bir üyesi olarak hareket eden İsrail Devleti’ne aşık olmasının üzerinden çok uzun yıllar geçmedi. İsrail’in kendi kendine söylediği gibi, dünya değerleri küçümseyebilir ve sadece gücü sevebilir, ancak adalet, uluslararası hukuk ve ahlaki düşünceler, sivil toplum ve kamuoyu da var ve bunlar en azından Eurovision 2023’teki “onurlu” üçüncülük kadar önemli.

Okumaya Devam Et

DÜNYA BASINI

Politico ‘Jake Sullivan ve Bidenizm’i yazdı

Yayınlanma

Politico’da yer alan bir değerlendirmede, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın çerçevesini çizdiği yeni iktisadi politikalar masaya yatırılıyor ve ‘küreselleşme ve serbest piyasa’ çağının adından ‘Bidenizm’ çağının başlayabileceği öne sürülüyor.

Alexander Ward imzalı yazdıda, geçen sene Brookings Enstitüsü’nde Sullivan’ın yaptığı konuşmanın yarattığı sarsıntıya dikkat çekiliyor. Bunun ‘sessiz bir devrim’ olduğunu öne süren Ward, “Haftalarca, Jake Sullivan ve ekibi, sözümona yönetimin ekonomi hakkındaki görüşleri üzerine bir konuşma hazırlamıştı. Ama bu gerçekte Amerika’nın başkentindeki ortodoksluğun bir eleştirisi, Brookings’in yaldızlı salonlarında ve Washington’un varlıklı kesimleri arasında çok belirgin olan ABD dış politika düşüncesine bir sopa çekme işlevi görecekti,” diye yazıyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı ‘Bidenizm’i yaratırken

Ward’a göre Sullivan’ın son altı yıllık macerası bu konuşmada yankısını bulmuştu. Donald Trump’ın Hillary Clinton’a karşı zafer kazanması ile birlikte Sullivan, modern çağdaki Amerikan dış politika geleneklerinin, ‘neden Minnesota’da birlikte büyüdüğü insanlar arasında bir etki yaratmadığını’ düşünmeye başlamıştı. Böylece Sullivan, Demokratlar arasında kök salan ve 6 Ocak 2021 Kongre baskınından sonra Biden yönetiminin dünya hakkındaki düşüncesinin bel kemiğini oluşturan yeni bir vizyonun oluşturulmasına yardımcı oldu.

Yazıda, Ulusal Güvenlik Danışmanının, Washington’un Kiev’e verdiği desteğin başarısından cesaret alarak, artık ABD politikası için yurtiçinde ve yurtdışında farklı bir vizyon sunma konusunda kendine güvendiği vurgulanıyor. Yazar bunun, Biden tarafından da tamamen benimsendiği şekliyle ‘Bidenizm’ olduğunu söylüyor.

Ward’a göre Sullivan’ın tanımlanmasına yardımcı olduğu şekliyle Bidenizm, bu yönetimin dış politikasının her köşesini etkiledi. Biden’ın Afganistan’dan çekilmeyi seçmesinin bir nedeni de iç cepheye odaklanmaktı. ABD güçlerini Rusya-Ukrayna çatışmasının dışında tutmaya yönelik sarsıcı bir inanç, Amerika’nın tepkisini şekillendirmeye yardımcı oldu.

Trumpizm ile Bidenizm arasındaki halka olarak Sullivan

Bunun yanı sıra Çin’in küresel ekonomide oynadığı rol, Biden ekibinin Donald Trump’ın ticaret savaşının bazı unsurlarını benimsemesine yol açtı. Yazara göre Biden ve Sullivan’ın benimsediği ‘Trumpizm’ unsurları, Biden’ın 2024 seçimlerine giderken Trump’ın dış politikasına yönelik ideolojik meydan okumalarını savuşturmasına yardımcı olabilir.

Politico yazarının aktardığına göre, bu ‘yeni’ bakış açısına ulaşmak için, Sullivan’ın önce kendi içindeki düzen ortodoksluklarını ortadan kaldırması gerekiyordu. Bu ortodoksluklar arasında küreselleşme ve serbest ticaret, ekonomileri büyüten ve bu süreçte insanların yaşamlarını iyileştiren ‘katıksız bir iyilik’ olarak görülüyordu. Borsa için iyi olan şey, aslında, herkes için harikaydı.

Yeterli zaman verildiğinde, şişen cüzdanlar, hükümetinden siyasi ve insan haklarını talep eden istikrarlı bir orta sınıf üretecekti. Bu düşünceye göre, en baskıcı rejimler bile, eninde sonunda içeri akan sermayenin ağırlığı altında parçalanacaktı. Dolar yoluyla tutarlı baskı, çoğu insan için en iyi sonucu veriyordu.

Bir dönemin bitişini ilan etmek ona düştü

Sullivan, Brookings’teki konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin başı çektiği küresel kapitalist düzenin, küreselleşme ve serbest piyasanın damgasını vurduğu bu düzenin bir zamanlar çok iyi işlediğini ama artık yeni şeyler söylemek gerektiğini ilan ediyordu.

Sullivan, “Değişen bir küresel ekonomi, birçok çalışan Amerikalıyı ve topluluklarını geride bıraktı. Finansal kriz orta sınıfı sarstı. Pandemi, tedarik zincirlerimizin kırılganlığını ortaya çıkardı. Değişen iklim, yaşamları ve geçim kaynaklarını tehdit etti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, aşırı bağımlılığın risklerinin altını çizdi,” diyordu.

Peki çözüm neydi? Sullivan’ın konuşması, yaygın küreselleşme yerine, yeniden canlanan bir Amerikan ekonomisinin ülkeyi daha güçlü hale getirmesiydi. Pas Kuşağını bir Kobalt Koridoruna dönüştürmenin, sadece mavi yakalı işlere değil, aynı zamanda ‘masmavi yakalı’ kariyerlere de yol açan endüstriler kurmanın zamanı gelmişti. Bu doğru yapılırsa, güçlendirilmiş bir Amerika dünya çapında daha yetenekli hareket edebilirdi.

‘Biden Doktrini’: İçerisi ile dışarısı için yeni konsensüs

Sullivan, bu ‘iç mesele’yi halletmek için, dışarıda da Amerika’nın ortak ve müttefikleri ile ‘yeni bir konsensüs’ oluşturulması çağrısında bulunuyordu. Sullivan, dolaylı olarak, Amerika’nın dış ve ekonomik politikasını destekleyen temel varsayımların on yıllardır yanlış olduğunu söylüyordu. Çin ve ABD’nin liberalleşmiş pazarlarının sonunda ‘Pekin’deki iktidar salonlarında demokrasiye yol açacağına’ ilişkin inanç en göze çarpan örnekti.

Ward, “Saygın izleyicilerin önünde duran Sullivan, küresel ekonomi etraflarında yeniden şekillenirken düz ayak yakalanmak istemediğini söylüyordu. ABD hükümeti, Amerikan gücünü desteklemek için endüstriyel bir strateji arayışında proaktif, hazırlıklı ve gururlu olacaktır. Bu kelimelerle söylemeden, Amerika’yı yeniden büyük yapmak için bir plan sunuyordu,” diyerek, Trumpizm ile Bidenizm arasındaki ‘Sullivan’ halkasına dikkat çekiyor.

Ward’a göre Biden yönetiminde kendini ‘A Takımı’ ilan eden ve Sullivan’ın da içinde yer aldığı bir grup, Trump döneminin ötesine geçmek için bir araya geldi, fakat bazı yönlerden onun unsurlarını benimsediler.

Bunlar, Trump’a atfettikleri ‘yerlici (nativist) demagojiyi’ değil, temellere geri dönme ihtiyacını kabul ediyorlardı: canlı bir sanayi temeli tarafından desteklenen sağlıklı bir orta sınıf, ABD ordusunun tek başına neler başarabileceğine dair bir alçakgönüllülük, sağlam bir müttefik kadrosu, en varoluşsal tehditlere dikkat ve Amerikan demokrasisini ayakta tutan ilkelerin yenilenmesi. “Sullivan,” diyor Politico yazar, “yeni bir gelecek için eski bir yol haritası önerdi.”

Okumaya Devam Et

DÜNYA BASINI

Milei ve dünya: Maia Colodenco ile Arjantin’in dış politikası üzerine

Yayınlanma

Yazar

Çevirmenin notu: Son yirmi yıldaki tüm ABD yönetimleri, devletin ekonomiyi canlandırmada oynaması gereken hayati rolü anlamış görünüyor. Diğer ülkelere ve IMF’ye en az bu kadar akıllı olmalarını yasakladılar mı? Görünüşe göre, Javier Milei örneğine bakılacak olursa öyle. Dünyanın radikal liberalleri gözlerini ve algılarını sımsıkı bağlayıp tıpkı Milei’nin yaptığı gibi yürüyorlar. Aşağıda tercümesi verilen mülakatta da anımsatılan, Macri’nin IMF’nin desteğiyle başarısız olduğu hakikati, bugün ilgili tarafların hiçbirinin kabullenmek istemediği bir şey. Gidişata bakılırsa Javier Milei sadece siyasi açıdan değil, iktisadi açıdan da başarısız olacak. Dünyanın dört bir yanındaki liberteryenlerin onu alkışlıyor olması tam tersinin olacağını garantilemiyor, zira tüm liberteryen-liberal hareket, tamamen yanlış bir dünya algısından mustarip. Metindeki köşeli parantezler çevirmene aittir.


Milei ve dünya

Maia Colodenco ile Arjantin’in dış politikası üzerine mülakat

Camilo Andrés Garzón

Phenomenal World

10 Şubat 2024

Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei’nin uluslararası arenada eldivenlerini takması ve dış politikaya yönelik liberteryen yaklaşımını sergilemesi uzun sürmedi. Bazı siyasi jestler, ülkenin en önemli iki ticaret ortağı olan Brezilya ve Çin ile şimdiden çatışmalara yol açtı. Aralık ayında Milei, Brezilya’nın eski devlet başkanı Jair Bolsonaro’yu yemin törenine davet etti ve geçen ay yönetimi, Tayvan ticaret ofisi temsilcileri ve adanın Buenos Aires’teki temsilcisi ile toplantılar düzenleyerek Tayvan ile ilişkileri başlattı.

Kendisini “anarko-kapitalist” olarak tanımlayan Milei, “hür dünya” olarak nitelendirdiği kesim ile bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor. Fakat Arjantin’in dış politikasındaki bu ideolojik yönelim, başta Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Çin olmak üzere ülkenin son derece özel bağımlılık ilişkileriyle çatışıyor. Milei’nin Güney Amerika bölgesindeki diğer liderlerle erken çatışmaya girmesi ve BRICS ve Mercosur (Güney Ortak Pazarı) gibi forumlardan hemen uzaklaşması, düşmanlarını hızlı bir şekilde seçme arzusunu ortaya koyuyor ve bu çatışmalar pahalıya mal olabilir.

Milei hükümetinin dış politikasının ilk adımlarını daha iyi anlamak için 2019 yılında Alberto Fernández hükümeti döneminde Arjantin Ekonomi Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı olan Maia Colodenco ile görüştük. Colodenco, Arjantin’i G20’de temsil etti, Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası’nda (IDB) danışman olarak çalıştı ve Washington’daki Dünya Bankası’nda Arjantin İcra Direktörü Baş Danışmanı olarak görev yaptı.

Camilo Garzón: Milei’nin ekonomi ekibinin bazı üyeleri halihazırda açıklandı. Bunlar arasında Ekonomi Bakanı Luis Caputo ve Arjantin Merkez Bankası Başkanı Santiago Bausili gibi daha önce Macri ile çalışmış ekonomi danışmanları da var. Bu ilk ekonomi danışmanları çemberini nasıl görüyorsunuz?

Maia Colodenco: Milei’nin ikinci tur seçimlerini kazanarak iktidara geldiği inkâr edilemez ama bu zaferi elde etmesine yardımcı olacak koalisyon güçlerine ihtiyacı vardı. Bu bir yandan, iktidara gelmesine yardımcı olan güçlerle belirli bir süreklilik müzakeresine işaret ediyor. Öte yandan, ülkenin mevcut iktisadi durumu göz önünde bulundurulduğunda, Milei’nin kampanya söyleminin aksine belirli bir makroekonomik pragmatizme olan ihtiyacı artık kabul ettiğini düşünüyorum. Bu, Macri’nin göreve geldiği ve sonunda iyi sonuçlanmayan şok politikalar uyguladığı dönemden çıkarılan bir ders.

Alberto Fernández’in yönetiminin sonunda çözülmesi gereken bazı makroekonomik dengesizlikler —devam eden ve henüz ele alınmamış olan dengesizlikler— vardı. Döviz kuru sorunlarının analizi hala geçerli ve 2011 yılında uygulanan ve hala yürürlükte olan döviz kıskacının (ülkede döviz birimlerine erişimle ilgili bir dizi kısıtlama) gözden geçirilmesini gerektiriyor. Doların yanı sıra yerel para birimlerini nasıl yapılandıracaklarına dair hala net bir politika yok. Bu zorluklarla karşı karşıya kalan Arjantin Merkez Bankası’nı tasfiye etmek yerine, piyasa sektöründe iyi tanınan Santiago Bausili’yi banka başkanı olarak atadılar. Bu belli bir pragmatizmi yansıtıyor ve bir bakıma Merkez Bankası’nın yükümlülüklerini dolarize etmeye ve nihayetinde tüm ekonomiyi dolarize etmeye dönük bir eğilim ya da odaklanmanın ipuçlarını veriyor.

Dolayısıyla, diğer siyasi alanlarda, en azından ekonomi açısından bazı şok politikaları görebilsem de sektördeki belirli figürlerin devamlılığı pragmatik bir yaklaşıma işaret edebilir. Bu makroekonomik kararın süreklilik tedbirleriyle nasıl uyum sağlayacağı konusunda IMF ile yürütülen dış borç müzakerelerinin rol oynaması muhtemel.

Sizce bu hükümet dış borç ve ülkenin IMF ile ilişkilerini yeniden müzakere ederken nasıl bir yol izleyecek?

IMF ile müzakereler her zaman karmaşıktır ama emsalleri de göz önünde bulundurmamız gerekir. Macri hükümeti 2018’de IMF tarihindeki en büyük borcu üstlenmişti ve bu borç aynı zamanda 45 milyar dolar ile ülke tarihinde hükümet tarafından üstlenilen en önemli krediydi. Bu anlamda, konuyu çözüme kavuşturmanın ve Arjantin ile iyi ilişkileri sürdürmenin IMF’nin de yararına olacağına inanıyorum.

Benim de bir parçası olduğum Alberto Fernández hükümeti döneminde, ilk ekonomi bakanı olan Martín Guzmán, IMF ile borcu Arjantin’e iyi hizmet edecek şekilde yeniden müzakere etmişti.* Yeniden yapılandırma kemer sıkma tedbirleri içermiyordu; herhangi bir işgücü reformu ya da kamuya ait şirketlerin özelleştirilmesi olmadan borcun yeniden finanse edilmesine izin verdi. Gerici olmadan harcamaları kısıtladı. Dünyanın diğer bölgelerindeki örneklerden farklı olarak Guzmán, özel kreditörlere vadelere dayalı bir restorasyon ve sürdürülebilirlik analizi ile yaklaşarak müzakereyi başlattı ve daha sonra IMF ile müzakere etti. Bu yeni bir stratejiydi ve başarılı olduğu ispatlandı. Şu anda savunulan bazı politikaların aksine, Martín Guzmán tarafından müzakere edilen programın Arjantin’de çeşitli faktörlerin nasıl geliştiğine bağlı olarak kademeli bir uyum sağlamayı amaçladığına ve IMF ek ücretlerinin azaltılması konusunu da gündeme aldığına inanıyoruz.

Şimdi, IMF açıkça rakamların toplanmasını istiyor ve ülkedeki insanlara ne olduğu umurunda değil. Bu —Luis Caputo ve kabine sekreteri Nicolás Posse liderliğindeki— hükümet için Milei’nin en son görev hedefi, Arjantin’in IMF’ye olan toplam 1,95 milyar dolarlık borcunun ilk vadelerini yeniden müzakere etmek. Bununla beraber Javier Milei tarafından önerilen ve halen Kongre’de görüşülmekte olan yeni iç tedbirlerin IMF ile müzakerelere de yansıyabileceğinden, etkilerinin değerlendirilmesi gerekiyor.

Bu tedbirler arasında, kamu harcamalarının kayda değer bir kısmını oluşturan emekli maaşlarına dönük reformlar ve sosyal planların azaltılması yer alıyor. Ayrıca sağlık sistemlerine yönelik reformların yanı sıra elektrik ve ulaşım teşviklerinin azaltılmasıyla ilgili her şey de öneriliyor. Bu reformlar IMF ile olan ilişkileri dolaylı olarak etkiliyor, zira bu düzenlemelerle kamu harcamalarının azaltılması ve mali açığın azaltılması hedeflerine ulaşılması amaçlanıyor. Hangi değişkenlere dokunduklarına bağlı olarak, bu hedeflere artan istihdam yoluyla mı yoksa daha az tüketim ve daha az iktisadi teşvik yoluyla mı ulaşıldığına bağlı olarak, etki değişebilir. Her halükârda IMF, mali açığın azaltılması başarılırsa Milei’yi açıkça takdir edecektir. Rakamlar iyileşme gösterdiği sürece bunun nasıl yapıldığının umurlarında olduğunu sanmıyorum.

Öte yandan Arjantin’in bazı küresel ekonomi forumlarındaki varlığı da söz konusu. Milei’nin Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı son konuşmayı nasıl yorumluyorsunuz?

Bence bu, mevcut duruma ilişkin yanlış yönlendirilmiş ve modası geçmiş, başka bir döneme ait bir teşhisten kaynaklanıyor. Örneğin, konuşmasının artık geçerli olmadığını düşündüğüm tarafları var. Batı’nın iktisadi açıdan başarısız olduğunu iddia ediyor ama bir alternatif sunmuyor. Eğer Güneydoğu Asya iktisadi modeline atıfta bulunuyorsa, bu onun hayranlık duyduğu bir model değil. Bu anlamda biraz çelişki ve sanki Doğu ile Batı arasında hala keskin bir ayrım varmış gibi Soğuk Savaş dönemini hatırlatan bir kategoriler dünyası görüyoruz. Dünya şu anda çok kutuplu, aktörler çok daha atomize ve daha çatışmalı bir küre, fakat sorunlarımızın cevabı kesinlikle onun sunduğu gibi sosyalizme karşı bir haçlı seferi değil. Ayrıca Arjantin’in ulusal ve uluslararası rolüne ilişkin öz farkındalığı konusunda da teşhisin yanlış olduğunu düşünüyorum. Latin Amerika bağlamında Arjantin gibi bir ülke önemsiz olmaktan son derece uzak ama uluslararası ekonominin daha geniş bağlamında sistemik bir aktör değil.

Günümüzün uluslararası sahnesinde önemli eğilimlerden biri, özel sektörün ciddi bir ağırlığa sahip olması. Davos gibi toplantılar, bilhassa borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin tartışmaları etkilemek açısından epey önemli hale geldi. Ülkenin sadece devlet aktörleriyle ilişki içinde olmadığını anlaması gerekiyor; artık çeşitli alanlarda bazı devletler kadar nüfuz sahibi olan bir özel sektör var. Ancak bu, Milei’nin yalnızca bağımsız ve kendi kendine yeten birimler olarak özel şirketlere odaklanması gerektiği anlamına gelmez. Elektrikli otomobil sektöründe meydana gelenler gibi pek çok gelişmeye, kapsamlı devlet kalkınma gündemleri ve yatırımlarıyla yön verildi. Elon Musk gibi biri girişimci inisiyatifini istediği kadar övebilir ama çeşitli sektörlerdeki büyümesi devlet tarafından önemli ölçüde kolaylaştırılmıştı. Bu anlamda, Milei’nin söylemi girişimcileri devlete karşı tek taraflı olarak kutladığında, çelişkiler algılamadan edemyorum. Milei’nin, girişimciler ve devlet temsilcileri olmak üzere her iki tür aktörden oluşan Davos dinleyicilerini yanlış anladığını düşünüyorum.

Milei’nin halihazırda ABD ve İsrail ile yakınlaşmaya işaret ederken Brezilya ve Çin ile arasına mesafe koymasını ilginç buluyorum. Sizce bu değişiklikler Arjantin’in BRICS gibi bir gruptaki varlığını nasıl etkiler?

Arjantin hükümeti BRICS’e katılma davetini reddettiğini resmi olarak açıkladı. Sonuç olarak Arjantin artık küresel Kuzey’in kurumlarına paralel diplomaside kilit öneme sahip bu grubun parçası olmayacak. Daha önce de belirttiğim gibi, Arjantin gibi bir ülkenin daha fazla uluslararası forumda, özellikle de ekonomi forumlarında yer almasının faydalı olacağı aşikâr. Bu forumlara katılım faydalı diplomatik ve güç dinamiklerini geliştirebilir, hatta çeşitli anlaşmalara verilen desteği etkileyebilir.

Örneğin Alberto Fernández’in hükümetinde G20’de yoğun bir şekilde çalıştık. Orada vardığımız anlaşmaların pek çoğu daha sonra IMF veya BM’ye de genişletildi. Tüm bu ısmarlama çalışmalar diğer ülkelerle ilişkiler kurulmasına katkıda bulunuyor. Bu anlamda, [BRICS’e] katılmamanın bir hata olduğuna inanıyorum ve ayrıca Milei’nin bu tür bir mesafeyi diplomatik bir aşırı tepkiye yol açan yanlış bir teşhise dayandırdığını düşünüyorum. ABD Dışişleri Bakanlığı bile hiçbir zaman ülkelerden BRICS’e katılmamaları yönünde talepte bulunmayacağını teyit etmişti.

Milei’nin potansiyel üyelikten çekilmesine baktığımızda, Çin’e karşı resmi bir mesafeden ziyade İran’ın BRICS forumuna yakın zamanda dahil olmasının bu muhalefeti daha güçlü bir şekilde tetiklediğini düşünüyorum. Fakat bu yine de bir hata, Arjantin’in ana ortakları olan Brezilya ve Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmesi lazım.

Resmi toplantılar henüz gerçekleşmediği için Mercosur’a ne olacağını bekleyip görmemiz gerekiyor. Dışişleri Bakanı Diana Mondino, kısa bir süre önce Avrupa Birliği ile bir serbest ticaret anlaşması müzakere etmek üzere bu forumun üyeleriyle bir araya geldi; bu, Milei’nin geçen yıl Mercosur’un kusurlu bir gümrük birliği olduğu için lağvedilmesi gerektiğini söylemesine rağmen gerçekleşti. Mondino’nun açıklamaları daha nüanslı; Mercosur’u “modernleştirmekten” söz ediyor ve dört üye ülkenin aralarındaki gümrük engellerinin sayısını azaltması gerektiğini söylüyor. Bir başka cephede, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile ilgili olarak, Arjantin kesinlikle katılmak için ısrar edecektir; buradaki mesele, OECD’nin girişini kabul edip etmeyeceği.

Arjantin’in bir forum ya da diğeri arasında seçim yapmak zorunda olmaması gerektiğine inanıyorum. Her ikisinde de varlık gösterebilir ama ikisi arasında seçim yapmak Milei’nin siyasi kararı oldu. Bana göre bu karar, hiçbir zaman açıkça talep edilmemiş olan abartılı bir eylem çizgisinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Arjantin daha önce hiç Çin ile ABD arasında seçim yapmak zorunda kalmamıştı.

Esasında Arjantin Merkez Bankası ile yaptıkları swap anlaşması aracılığıyla Çin hükümeti ile tarihsel olarak çok iyi bir mali ilişkimiz oldu ve bu iki ülkenin iktisadi ilişkileri açısından oldukça önemliydi. Aynı zamanda IMF ile yapılan anlaşma da oldukça önemli oldu. Bu da gösteriyor ki ABD ile Çin ile iyi ilişkiler sürdürmeye aykırı olmayan çok uygun anlaşmalar yapabiliyoruz.

Arjantin’in Çin ve Tayvan ile ilişkilerini detaylandırabilir misiniz?

Arjantin her zaman Tek Çin ilkesine bağlı kaldı. Bölgemizde yalnızca Paraguay Tayvan’ı bağımsız bir devlet olarak açıkça tanıdı. 2012 yılından bu yana Arjantin ile Çin arasındaki ilişki, altyapı yatırımlarının artmasıyla birlikte gelişti. Sadece 2007-2020 yılları arasında Arjantin, Çinli şirketlerden, özellikle enerji, madencilik ve finans sektörüne odaklanan 10 milyar dolarlık yatırım aldı.

Tarihsel olarak Arjantin, Çin ile güçlü ve olumlu bir bağ kurdu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi kilit bir unsur oldu. İkinci en büyük ticaret ortağımız olarak, ticari işlemler için bir kredi hattına sahip olma imkânı çok önemli oldu. Bu düzenleme, döviz takaslarında doların doğrudan kullanılmasının önüne geçmemizi ve dolayısıyla ticaret hacmimizin artmasını sağladı. Ayrıca Çin, takas anlaşması yoluyla Arjantin’in uluslararası rezervlerinin desteklenmesinde kayda değer bir rol oynadı. Ayrıca Arjantin’de, Santa Cruz’daki demiryolları ve barajlar da dahil olmak üzere Çin tarafından finanse edilen büyük altyapı projeleri bulunuyor. Bu yatırımların çoğu ihracata yönelik lojistikle ilgili olup genel olarak altyapı geliştirmeye odaklanıyor.

Elbette, Çin’in zaman içinde başlıca çıkarlarını yönlendirdiği yerlere bakıldığında Arjantin’in Çin yatırımlarında oynadığı rolün bir miktar azaldığı görülüyor. Fakat Arjantin hala Latin Amerika’da doğrudan yabancı yatırım alan ilk üç ülke arasında yer alıyor. Bu anlamda, Çin’e ilişkin bu görüş değişikliğinin iyi işlemediğine inanıyorum; Arjantin’in Çin pazarını kaybetmekten, hatta sadece kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaktan kazançlı çıkmayacağı açık.

Arjantin’in başlıca ticaret ortağı olan Brezilya örneğinden devam edelim. Her iki hükümet de bu kadar farklı siyasi tutumlara sahipken bu ilişkinin nasıl geliştiğini görüyorsunuz?

Alberto Fernández yönetimindeki ulusal hükümet Mercosur’u güçlendirme konusunda çaba sarf etmişti. Mercosur’un modernize edilmesi ve daha verimli hale getirilmesi gerektiğine inanırken, komşu ülkeler arasındaki bu önemli ittifakı da korumaya devam ettik. Lula’nın şimdi bu ilişkinin koruyucusu olacağını ve Mercosur’u bir çerçeve olarak korumaktan sorumlu olacağını düşünüyorum ama şu anda alternatif bölgesel kurumlar oluşturma ihtimalini araştırmak istemediğinden şüpheleniyorum.

Brezilya ile doğrudan ilişkilerimize gelince, Bolsonaro’nun iktidarda olduğu dönemden farklı bir durum söz konusu. O zamanlar, dostane bir ilişki olmasa bile, pek çok ilişki iyi korunuyordu. Brezilya stratejik ve tarihi bir ortak olduğu için ortak kimliklerimizi gözden kaçırma lüksümüz yok. Ancak Milei daha çatışmacı bir tutum takınabileceğini şimdiden gösterdi. Nikaragua, Küba ve Venezuela’daki Arjantin büyükelçilerini geri çekti ve şu anda [Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo] Petro ile şimdilik sadece sosyal medya üzerinden olsa da bir anlaşmazlık içinde.

Milei, Donald Trump veya Jair Bolsonaro gibi ideolojik muadillerinin artık iktidarda olmadığı bir kavşağa geldi. Latin Amerika’da Venezuela, Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerde sol eğilimli politikaların hükümetler arasında sıklaştığı ve nihayetinde UNASUR (Güney Amerika Ülkeleri Birliği) ve BancoSur (Güney Bankası) gibi bölgesel kurumların önünü açtığı bir dönem vardı. Sizce Milei kendi liberteryen politikalarıyla uyumlu bölgesel muhataplar bulursa benzer bir şey olabilir mi?

Milei’nin “pembe dalga” olarak nitelendirilen dönemde var olana benzer bir şey yaratmak istediğine dair herhangi bir işaret görmedim. Bu eninde sonunda gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor ama Milei gibi bir şekilde kurum karşıtı bir karaktere sahip biri için benzer bir bölgesel kurum geliştirmenin daha zor olacağını görüyorum. Trump ve Bolsonaro’dan farklı olarak tüm bu çok taraflı ortamlara daha kuşkuyla yaklaşıyor. Üçü de çeşitli çok taraflı forumlardan çekilme yönünde diplomatik bir eğilimi paylaşıyor.

Milei’nin ikili ilişkileri genelde pragmatizmden yoksun, ancak bazı makroekonomik konularda gerçekçi olduğunu gösterdi. Uluslararası siyasetin bazı yönlerinin nasıl yeniden şekilleneceğini göreceğiz ama Arjantin’in ne uluslararası çatışmaların içinde kalması ne de bunlara aşırı tepki vermesi gerektiğine inanıyorum.


(*) Guzmán Aralık 2019’dan Temmuz 2022’ye kadar ekonomi bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra Sergio Massa, Alberto Fernández’in devlet başkanlığı döneminin sonuna kadar bu görevi üstlendi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

English